[HUN] Vadászgépek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 114
92 275
113
Miért menne bele?
Ha valaki használt Gripent akar, akkor hozzá fog fordulni.
Innentől kicsit meddő a vita. Már leírtam, sztem miért.
Egy paper design projektre bármit építeni eszement hülyeség.
Minden projekt így indul.
Néz meg miben kerül az új Gripen E saccra. Majdnem F-35A ára.
Ennek fényében szerinem gondold át, mert ha még el is tudnánk is adni a gépeket kb. 30 misi / darab áron, akkor is a 28 db Gripen E úgy kb. 4-5 mrd dollár lenne. Alsó hangon. Ez az éves magyar GDP 3,5%-a. Még, ha több évre széthúzod, akkor is eszement.

A jelenlegi Grioeneket is kb. 20 éve fizetjük. Ma már meg sem terheli a HM büdzsét 27-28 mrd vs. 1.000 mrd. Ez 20 éve még a büdzsé 10%-a volt, ma 3%-a se.

Számoljunk E esetén a magasabb 5 mrd dollárral. 15 éves törlesztés esetén évi 100 mrd HUF-ból kijönne. Ez a 2024es büdzsé 6 5%-a. Sok, de fizethető. Bár sztem 2026 utan indulna az új lizing, tehát még annyi sem lenne. Hát még 2030-ra.

Hatalamas kiadás, de vállalható, nem irreális, főleg ha az eladott C-k árat beugróként betennénk.

De ez csak 1 lehetőség. Van valóban költseghatékonyabb megoldás. Ha C-k jönnek. Az lényegében semmi extra kiadást nem jelentene 2026 után. Hisz kb. hasonló költséget jelentene, mint a mostani lizing 30 mrd-ja.


Esetleg vegyes E, C. Tudom ettől kihullik sokaknak a haja.

De igazából ez a 3 opció.
Sztem mind 3 finanszírozható. Nagyok a különbségek ez tény, de az is kérdés, melyikhez, milyen hadiipari ellentételezést kapunk?? Ez a kiadások jelentős részét országon belül tarthatná, vagy kompenzálná. A Saab nincs jó passzban az eladásokkal. Jók az alkupozícióink. Sztem hamarosan hallunk efelöl híreket és tovább látunk.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 114
92 275
113
Gripen E ? Azt meg miért? Szerintem teljesen felesleges lenne hiszen 2040 körül generációt váltunk.2026-ra Magyar tulajdonba kerülnek a Gripen C "feltuningolva" nagy üzemóra tartalékkal ha esetleg lesz újabb vadászzázad az lenne a logikus ha azok is Gripen C legyenek. Amúgy nem is értem ezt a Gripen E dolgot, hiszen az hogy a meglévő Gripenjeinket modernizáljuk azt jelenti, hogy a jelenlegi vezetés bőven 2026 után is (szerintem a generációváltásig) hadrendbe akarja tartani....
Nézd az biztos, hogy 2026 után is maradnak. De fokozatosan felépíthetünk egy második századot, majd cserélhetjük 2030-ig a C-ket. Még eladhatóak lesznek ez idő tájt, főleg ezzel az upgrade-del.

Sztem 1 komolyabb szemléletváltás kell. És erre már utaltak. Nem addig használunk vmit, amíg lerohad, aztán kuka. Menet közben továbbértékesíthetünk.
A másik a folyamatos fejkesztés. Nem 10 évente történik valami. Folyanatos upgrade, magasabb szintnre emelés.
Ha később el is adjuk, cseréljük, nem kidobott pénz a mai C-k fejlesztése.
 
W

Wilson

Guest
Nézd az biztos, hogy 2026 után is maradnak. De fokozatosan felépíthetünk egy második századot, majd cserélhetjük 2030-ig a C-ket. Még eladhatóak lesznek ez idő tájt, főleg ezzel az upgrade-del.

Sztem 1 komolyabb szemléletváltás kell. És erre már utaltak. Nem addig használunk vmit, amíg lerohad, aztán kuka. Menet közben továbbértékesíthetünk.
A másik a folyamatos fejkesztés. Nem 10 évente történik valami. Folyanatos upgrade, magasabb szintnre emelés.
Ha később el is adjuk, cseréljük, nem kidobott pénz a mai C-k fejlesztése.
De minek vegyünk drága pénzen Gripen E-t ha 2040 körül generációt váltunk és a Gripen C modernizálva tökéletesen ellátják a feladatukat addig amíg eldöntjük melyik 5 gen vagy 6 gen gépet választjuk.Szerintem semmi értelme 10-12 évre Gripen E-t venni k.....va sok pénzért ha ugyanazt a feladatot a Gripen C is ellátják.
 
  • Tetszik
Reactions: Chima3ra and laca

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 558
32 032
113
Ez a vágy úgy röhejes, ahogy van. 2026-tól lesz saját tulajdonban a C. Hova akarsz még nem is félidős gépeket eladni?
Melyik közszolgáltatásról akarsz lemondani?
Te tényleg azt hiszed, hogy el is tudnánk adni a Gripent?
Egyáltalán kérdés, hogy kinek az engedélye kéne hozzá...
USA.Tele van a gép amcsi technológiával,de már a hajtómű elég hozzá.Lasd a Viggen esetét
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 217
11 058
113
Nekem meg az unokatesóm...
Az ottani tanári karnál nagyobb alkesz társaságot én még nem láttam...:confused:
Volt ez 10 éve...ha azóta változott akkor elnézést

22 éve végzett ott.

Hát, PG-sek voltak. Volt, akivel együtt jöttem reggel busszal, de a Vasas Bisztrónál gyakran leszakadt. Volt egy kis dolga, na.
Néha méterekről éreztük egyik-másikon a pia szagot. Aztán volt, olyan műszerész, aki elkúrta a teljes éves beszerzési keretet a Konrádban az N+1. oszcillátorra, amihez senki sem nyúlhatott, közben sasszeg nem volt, biztosító drótot is úgy kellet keresni...
Illetve a tananyag is elképesztőn elavult volt akkor.
Bent nagy épületben sem volt sokkal jobb. Rakás vérkomcsi kövület (a műszerészek osztályfőnökének a szovjet himnusz volt a csengőhangja) brutál pofára osztályzással meg hatalom fitoktatással. Olyanokon rugóztak, hogy ebédnél ki hova ül...
A gyakorlatok is totál elbaszottak voltak.
Akkor még nem tudtam, hogy redőnyösnek vagy fűtésszerelőnek kellett volna menni.
Nem akarok tovább itt offolni, esetleg majd, valamikor, személyesen.
 
  • Hűha
Reactions: Király Fika

laca

Well-Known Member
2013. november 6.
802
2 011
93
Ha kapnak MAWS-ot, AESA radart és Meteor-t, akkor mi a f*sznak kéne eladni...?
De most komolyan, mennyivel adna nagyobb harcértéket az E, mint egy folyamatosan fejlesztett C, és főleg mennyi pénzért?
Szerintem is vegyünk még egy század svéd C-t, és kapjanak folyamatos elektronikai, fegyverzeti upgrade-et. Így simán kihúzhatjuk a "6." generációig, Csak így van értelme, ha bármilyen formában be akarunk szállni (bármivel) ezekbe a programokba.
Annál nagyobb pazarlást el sem tudok képzelni, hogy most megszabadulnánk a félidős, éppen upgrade-elt C-ktől, majd rá 15 évre ugyanezt tennénk az E-kkel, mert elkészült, amibe pénzt tettünk.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 217
11 058
113
De most komolyan, mennyivel adna nagyobb harcértéket az E, mint egy folyamatosan fejlesztett C, és főleg mennyi pénzért?
Szerintem is vegyünk még egy század svéd C-t, és kapjanak folyamatos elektronikai, fegyverzeti upgrade-et. Így simán kihúzhatjuk a "6." generációig, Csak így van értelme, ha bármilyen formában be akarunk szállni (bármivel) ezekbe a programokba.
Annál nagyobb pazarlást el sem tudok képzelni, hogy most megszabadulnánk a félidős, éppen upgrade-elt C-ktől, majd rá 15 évre ugyanezt tennénk az E-kkel, mert elkészült, amibe pénzt tettünk.

Pont, mint a MiG-29-ek és a Sz-22-k elkótyavetyélése.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 723
46 825
113
H

Hummen23

Guest
Maróth és Benkő is "Gripen század"-ról beszélt. A század az nem 4-6 gép. Inkább abban gondolkodjatok, hogy a +12 C felett lehet még 4-6 további D! ;)
De 2 biztosan. És talán itt léphet a képbe a L-39NG.,,,
Így legyen. Nem is értem miért óvatoskodnak egyesek, amikor már konkrétan ki lett jelentve.
 
  • Tetszik
Reactions: honved

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 723
46 825
113
És még egy tipp:
Mivel Maróth már elkotyogta, hogy a rövidesen tárgyalnak a Gripenekről, és jelenleg is Svédországban van, ráadásul pont azokkal a palikkal tárgyal, akik a további gépek szállításáért felelősek, így kézenfekvő lenne, ha megkötnék a megállapodás a már említett 2. század gépeiről is. És mivel ez már a végéhez közeledő projekt, ráadásul 80%-ban nyilvánosságra is került, így nem lennék meglepve, ha 1 hónapon belül meglenne a bejelentés. (de egy kisebb összegű fogadást tennék arra, hogy már jövő héten).
Ezen felül - ahogy már korábban említettem, de mindenki "lehülyézett" -, abban is biztos vagyok, hogy villámgyorsan meg fogjuk kapni a gépeket. Azt gondolom, hogy nagyon gyorsan fel is lesznek szerelve ezek a gépek. Még talán az is lehet, hogy veszünk hozzájuk - akár a svédektől, akár az amerikaiaktól - pár az élete végén lévő fegyvert is. Ez mind a kiképzést segítheti, mind pedig a geopolitikai helyzetben jelenthet egy extra biztonságot.
Ne feledjük, még idén nekünk kell gondoskodni a BAP-ról. Kitelepülés esetén pedig majdnem leharmadoljuk a rendelkezésre álló gépeket. Szóval...