[HUN] Vadászgépek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

M

molnibalage

Guest
Ezen felül - ahogy már korábban említettem, de mindenki "lehülyézett" -, abban is biztos vagyok, hogy villámgyorsan meg fogjuk kapni a gépeket.
Aminek mi értelme lenne?
Ha holnap idetolna valaki 8 db Gripent, ki a búbánat repülne vele?
Egy pilóta kiképzése a 0-ról végtelen erőforrással is kb. 1 év.
A realitás ma valahol 2,5-3 asszem.

Szóval homályos jelzők helyett, mennyi az a villámgyors? Mikortól számolva?

Azt gondolom, hogy nagyon gyorsan fel is lesznek szerelve ezek a gépek.
Ennek a mondatnak nincs műszaki tartalma.
Mi hiányozna róluk? Radar vagy mi?
A fegyverzet mennyisége a jelenleg gépmennyiséghez is elégtelen.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Aminek mi értelme lenne?
Ha holnap idetolna valaki 8 db Gripent, ki a búbánat repülne vele?
Egy pilóta kiképzése a 0-ról végtelen erőforrással is kb. 1 év.
A realitás ma valahol 2,5-3 asszem.

Szóval homályos jelzők helyett, mennyi az a villámgyors? Mikortól számolva?
Pont tegnap volt róla szó, hogy eddig jelentősen több pilóta lett kiképezve, mint amennyi az aktív szolgálatban van. Biztos vagyok benne, hogy van olyan pályaelhagyó, aki ma is alkalmas lenne a gép vezetésére. Hivatalosan az ilyen emberek tartalékos állományba kerülnek. Helyzet esetén azonnal be lennének rántva. De jelenleg is több pilóta van, mint a 14 gép. Tehát helyzet esetén sem tudnánk mindenki alá gépet tolni. Ha pedig ne adja az ég, gépvesztésünk van, akkor is a pilóta egy "kattintással" megmenekülhet. Tehát megint lesz olyan pilótánk, aki alá nem jut gép.
Ennek a mondatnak nincs műszaki tartalma.
Mi hiányozna róluk? Radar vagy mi?
A fegyverzet mennyisége a jelenleg gépmennyiséghez is elégtelen.
Pont erről beszélek. Ezért írtam, hogy olyan fegyvert vehetünk olcsón, amelyik az üzemidejének a végén van. A IRIS-T-k ugyebár csak 2 év múlva érkeznek. De nyilvánvalóan a második századot valamivel fel is kell fegyverezni. Az üzemidő végén lévő - olcsón beszerezhető - rakéták ellövöldözése pedig nem csak átmenetileg oldja meg a fegyverzeti problémát, de azokat észszerűbb is ellövöldözni.
Ráadásul a BAP még alkalmas is lenne éleslövészet lebonyolítására. A Balti tenger felett simán meg is tarthatják. A BAP alatt elég intenzív szokott lenni a kiképzési program is.
 
M

molnibalage

Guest
De most komolyan, mennyivel adna nagyobb harcértéket az E, mint egy folyamatosan fejlesztett C, és főleg mennyi pénzért?
Szerintem is vegyünk még egy század svéd C-t, és kapjanak folyamatos elektronikai, fegyverzeti upgrade-et. Így simán kihúzhatjuk a "6." generációig, Csak így van értelme, ha bármilyen formában be akarunk szállni (bármivel) ezekbe a programokba.
Annál nagyobb pazarlást el sem tudok képzelni, hogy most megszabadulnánk a félidős, éppen upgrade-elt C-ktől, majd rá 15 évre ugyanezt tennénk az E-kkel, mert elkészült, amibe pénzt tettünk.
Sokszor leírtam már, hogy a Gripen max. üa. mennyiséggel csapásmérő fegyverzetet akar, akkor nincs rajta BVR légiharc rakéta.
A Gripen E-n ez már lehetséges.

De, ha a mennyisége nőne a C Gripeneknek ez RÉSZBEN képes ellensúlyozni az, ha mindig teszünk AG feladatot teljesítő Gripen mellé teszünk egy vadászfeladatú Gripent, ami óvja ezeket és azdja a védelmet, az önvédelmi képesség helyett.

Csak emiatt az összes Gripen C-t kiszórni és E-re cserélni mérhetetlen sokba kerülne.
A megoldás nem tökéletes, de olcsóbb és másik előnye, hogy összességében több gépet ad.
Én többre tartok mondjuk 24 db korszerűsített C Gripent, mint 14 db E változatot.

Azt nézve, hogy alsó hangon 100 misi per gép egy E Gripen, de 30 misi volt a használt C és, ha gépenként 30 misi lenne egy upgrade AESA radar és MAWS-ra, akkor is a 14 db E árából kijön az összes gép korszerűsítése és 10 használt + korszerűsítése.

14 Gripen E - 1400 M

kontra

14 Gripen C fejl. 14*30 = 420 M
10 Gripen C beszerz + fejl = 10*60 = 600 M

1400M vs 1020M elég markáns difi...
Úgy, hogy az egyiknél van 14 géped, a másiknál meg 24.

Látható, hogy ilyen ökölszámok esetén is bőven van tartalék még fegyverzetre, repórára és sok minden másra.
És ebből a 24 gépre bővülés és upgrade ellenére a gép és logisztika alapvetően a maira épülne, ugyanaz a hajtómű, ugyanaz a futómű stb. stb.

Igen, mindig lehet nagyot álmodni és sokat költeni, de ez kb. ugyanaz a döntés, mint anno a 3 db MiG-23 század, és ami helyett lett 1 db MiG-23MF és 2 db MiG-21BISz. Csak a Gripen E és a korszerűsített Gripen C között, ha mehet rá a MAWS és AESA radar nincs ekkora eltérés. Szerintem.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 028
38 384
113
Újra aláírták a gyártás alatt lévő 2 gépet...?Vicces lenne!
Nincs szükségünk több rámpás gépre - közös szállító programpkban is ott vagyunk. Az afgán bulinak vége, Mali is kérdéses, nem kell ekkora szállító kapacitás.
Ha már brazil üzlet, akkor inkább valami Embraer alapú felderítő gépet vegyünk! (EAW&C vagy ISTAR)
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 028
38 384
113
Sokszor leírtam már, hogy a Gripen max. üa. mennyiséggel csapásmérő fegyverzetet akar, akkor nincs rajta BVR légiharc rakéta.
A Gripen E-n ez már lehetséges.

De, ha a mennyisége nőne a C Gripeneknek ez RÉSZBEN képes ellensúlyozni az, ha mindig teszünk AG feladatot teljesítő Gripen mellé teszünk egy vadászfeladatú Gripent, ami óvja ezeket és azdja a védelmet, az önvédelmi képesség helyett.
Ha nem ragaszkodsz a szárny alatti póttartályokhoz, akkor AG üzemmódban is vihet 2 BVR rakétát. Mivel lesz légi utántöltő képességünk egész sokáig a levegőben maradhatnak a gépeink így is.


(a kép miatt linkeltem)

Egyébkét valóban jobban járunk plusz egy századnyi C-vel, mint E-re váltással.

Érdekes, hogy MG-ék nem emlegették SDB beszerzést a Gripenekhez, csak a GBU-49-est, ami nem igazán előre lépés a GBU-12-höz képest.
 
M

molnibalage

Guest
Ha nem ragaszkodsz a szárny alatti póttartályokhoz, akkor AG üzemmódban is vihet 2 BVR rakétát. Mivel lesz légi utántöltő képességünk egész sokáig a levegőben maradhatnak a gépeink így is.


(a kép miatt linkeltem)

Egyébkét valóban jobban járunk plusz egy századnyi C-vel, mint E-re váltással.

Érdekes, hogy MG-ék nem emlegették SDB beszerzést a Gripenekhez, csak a GBU-49-est, ami nem igazán előre lépés a GBU-12-höz képest.
Az AG konfigban a legnagyobb a cipelt tömeg és légellenállás és mivel ellenséges légtérben repülsz, a sebesség, ergo fogyasztás is. Szóval okkal hozom fel ezt mindig, nem merő passzióból.

Az oszirakos videóban is meg volt ez említve, hogy utazósebességgel cammogtak a cél felé, amikor egy helyzetben, amkikor vadásznak rád a kívánatos az lett volna, hogy végig 800-1000 km/h táján menjenek kismagasságon is.

De erre mondtam azt, hogy több géppel van variációs lehetőség.
Sikerül egy jövőbeli videó egy részét elspoilerezni,..
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Érdekes, hogy MG-ék nem emlegették SDB beszerzést a Gripenekhez, csak a GBU-49-est, ami nem igazán előre lépés a GBU-12-höz képest.
Az SDB ki volt állítva Kecsón, és ami ott volt, abból elég sokmindent már bejelentettek (Iris-T megvan, METEOR tárgyalás alatt)
A GBU-49 kedves jószág, de nagyon sok feladathoz feleslegesen sok a 250 kg
Kellene valami a 250 kg nál kisebb kategóriába is, ami logikusan a GBU-39 (SDB) lehet.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 028
38 384
113
Az SDB ki volt állítva Kecsón, és ami ott volt, abból elég sokmindent már bejelentettek (Iris-T megvan, METEOR tárgyalás alatt)
A GBU-49 kedves jószág, de nagyon sok feladathoz feleslegesen sok a 250 kg
Kellene valami a 250 kg nál kisebb kategóriába is, ami logikusan a GBU-39 (SDB) lehet.
GBU-kal hatótávolság probléma van inkább - kell valami standoff megoldás SEAD feladatra.
Remélem pár éven belül lesz SDB bombánk is.
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 877
4 709
113
Hát, PG-sek voltak. Volt, akivel együtt jöttem reggel busszal, de a Vasas Bisztrónál gyakran leszakadt. Volt egy kis dolga, na.
Néha méterekről éreztük egyik-másikon a pia szagot. Aztán volt, olyan műszerész, aki elkúrta a teljes éves beszerzési keretet a Konrádban az N+1. oszcillátorra, amihez senki sem nyúlhatott, közben sasszeg nem volt, biztosító drótot is úgy kellet keresni...
Illetve a tananyag is elképesztőn elavult volt akkor.
Bent nagy épületben sem volt sokkal jobb. Rakás vérkomcsi kövület (a műszerészek osztályfőnökének a szovjet himnusz volt a csengőhangja) brutál pofára osztályzással meg hatalom fitoktatással. Olyanokon rugóztak, hogy ebédnél ki hova ül...
A gyakorlatok is totál elbaszottak voltak.
Akkor még nem tudtam, hogy redőnyösnek vagy fűtésszerelőnek kellett volna menni.
Nem akarok tovább itt offolni, esetleg majd, valamikor, személyesen.
Nagyon tapasztalt lehetsz. Bizonyára ezért hullottak le a PG-ben javított repeszözök (szerinted).
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 877
4 709
113
Pont tegnap volt róla szó, hogy eddig jelentősen több pilóta lett kiképezve, mint amennyi az aktív szolgálatban van. Biztos vagyok benne, hogy van olyan pályaelhagyó, aki ma is alkalmas lenne a gép vezetésére. Hivatalosan az ilyen emberek tartalékos állományba kerülnek. Helyzet esetén azonnal be lennének rántva. De jelenleg is több pilóta van, mint a 14 gép. Tehát helyzet esetén sem tudnánk mindenki alá gépet tolni. Ha pedig ne adja az ég, gépvesztésünk van, akkor is a pilóta egy "kattintással" megmenekülhet. Tehát megint lesz olyan pilótánk, aki alá nem jut gép.

Pont erről beszélek. Ezért írtam, hogy olyan fegyvert vehetünk olcsón, amelyik az üzemidejének a végén van. A IRIS-T-k ugyebár csak 2 év múlva érkeznek. De nyilvánvalóan a második századot valamivel fel is kell fegyverezni. Az üzemidő végén lévő - olcsón beszerezhető - rakéták ellövöldözése pedig nem csak átmenetileg oldja meg a fegyverzeti problémát, de azokat észszerűbb is ellövöldözni.
Ráadásul a BAP még alkalmas is lenne éleslövészet lebonyolítására. A Balti tenger felett simán meg is tarthatják. A BAP alatt elég intenzív szokott lenni a kiképzési program is.
Tisztában vagy a tartalékosok behívásának lehetőségeiről, és a behívás mikéntjéről?
 

Crusader

Well-Known Member
2018. november 27.
756
2 041
93
Szerintem ez a mostani meeting "csak" a nyáron bejelentett K+F tevékenységről, egyéb ipari együttműködésekről és az üzemeltetéshez szükséges keretszerződés letárgyalásáról szólt.

Nekem úgy tűnt az eddigi beszélgetések alapján, hogy az "új Gripen század" beszerzése (ami nem is 100% még, hogy Gripen lesz) egy igencsak távlati terv.
Konkrétan említették, hogy még egy század Gripennel számolnak.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
GBU-kal hatótávolság probléma van inkább - kell valami standoff megoldás SEAD feladatra.
Remélem pár éven belül lesz SDB bombánk is.
A Paveway bombák (250 kg és a fölött) nem védett célpontok ellen (vagy csak AAA / MANPAD dal védett) keményebb, kiterjedtebb célpontok ellen OK, de a háború első szakaszában, amikor még van ellenséges légierő meg radaros légvédelem már tényleg gond lehet a hatótávolság.
A válasz erre a problémára:
JSOW
AGM-154_JSOW_01.jpg

  • STEALTH kialakítás
  • mindenféle tömegű és célú harci részek
jsow_62886.jpg

  • nagy hatótávolság (stand-off operation) magasról dobva akár 130 km
  • ha még nagyobb hatótávolság kell ebből is van gázturbinás ER verzió - 460 km

aa.jpg


Egy JSOW salvot a STEALTH kialakítás miatt egy mégoly szofisztikált radaros légvédelem is jó eséllyel csak olyan későn észlel, hogy lesz olyan bomba ami átmegy a védelmen...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 028
38 384
113
A Paveway bombák (250 kg és a fölött) nem védett célpontok ellen (vagy csak AAA / MANPAD dal védett) keményebb, kiterjedtebb célpontok ellen OK, de a háború első szakaszában, amikor még van ellenséges légierő meg radaros légvédelem már tényleg gond lehet a hatótávolság.
A válasz erre a problémára:
JSOW
AGM-154_JSOW_01.jpg

  • STEALTH kialakítás
  • mindenféle tömegű és célú harci részek
jsow_62886.jpg

  • nagy hatótávolság (stand-off operation) magasról dobva akár 130 km
  • ha még nagyobb hatótávolság kell ebből is van gázturbinás ER verzió - 460 km

aa.jpg


Egy JSOW salvot a STEALTH kialakítás miatt egy mégoly szofisztikált radaros légvédelem is jó eséllyel csak olyan későn észlel, hogy lesz olyan bomba ami átmegy a védelmen...
Ok, de ezt nem tudja hordozni a Gripen, igaz?
SDB se lenne rossz: pici célpont, nehezen szúrnák ki és szedné le a légvédelem. 110km hatótáv a legtöbb légvédelmi rendszer ellen elegendő is lenne...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 028
38 384
113
Szerintem ez a mostani meeting "csak" a nyáron bejelentett K+F tevékenységről, egyéb ipari együttműködésekről és az üzemeltetéshez szükséges keretszerződés letárgyalásáról szólt.

Nekem úgy tűnt az eddigi beszélgetések alapján, hogy az "új Gripen század" beszerzése (ami nem is 100% még, hogy Gripen lesz) egy igencsak távlati terv.
miért gondolod, hogy nem Gripen lesz? Hallottál valami infót?
 
  • Vicces
Reactions: Kim Philby

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 028
38 384
113
Jelenleg nincs integralva a Gripenekhez, de fizikai akadálya (méret, tömeg) nincs a dolognak.
A SAAB Finnországnak szóló ajánlatában benne volt az ajánlott fegyver csomagban.
Az integrációt kellene kifizetnie valakinek. :rolleyes:
Akkor már inkább a Stormbreakert kérném integrálni... :)
 
M

molnibalage

Guest
Ok, de ezt nem tudja hordozni a Gripen, igaz?
SDB se lenne rossz: pici célpont, nehezen szúrnák ki és szedné le a légvédelem. 110km hatótáv a legtöbb légvédelmi rendszer ellen elegendő is lenne...
Jelenleg nincs integralva a Gripenekhez, de fizikai akadálya (méret, tömeg) nincs a dolognak.
A SAAB Finnországnak szóló ajánlatában benne volt az ajánlott fegyver csomagban.
Az integrációt kellene kifizetnie valakinek. :rolleyes:
2000 fontos tömegig jó a Gripen, ez belefér, nem a méret az akadálya az alkalmazásnak.