[HUN] Vadászgépek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

K

kamm

Guest
Rosszul tudod. A svédek nagyságrendileg hasonló terhelés mellett használják a gépeket, mint mi. Többet repülnek, de nekik nagyobb a rendelkezésre álló gépszám, így hasonlóan oszlik el. A csehek gépei repültek jóval többet. Náluk valószínűleg emiatt is ajánlgatták ingyen a cseheknek, ha kifizetik a C+-ra való upgradet.

Nem, mert az FMV kifizette ezt nekik. A cikkből a pontos számot is megtudod (14).
Ennek ellenére folyamatosan érkezik be a századokhoz az E is. Ami miatt folyamatosan pörgetik ki a C-ket. De letárolva is van még egy halom gépük.
Nekünk egyáltalán nem kellene az új airframe. Nekünk a mennyiség kell, és OLCSÓN.
Tehát pont ideális lenne a jelenlegi gépeinkkel hasonló terhelésű svéd C-ket elhozni. És jelen helyzetben nem csak az E-nél lenne olcsóbb, de a vadi új airframes C-knél is!
Mondom, hogy én elkezdeném aktívan keresni a közös nevezőt a svédekkel. Mi megvakarjuk az ő hátukat (azonnali NATO ratifikáció) , ők meg a miénket (nem csak a Gripenek szintjén, de egyéb haditechnika terén is lehetne velük alkudozni).
Annál is inkább, mert most könnyebb szót érteni a svédekkel a választások óta.
Az utobbival en sosem ertenek egyet. :) Egyszeruen nincs az a mennyisegu C/D, amivel az E-t es avadonatuj kepessegeit, future-proof platformjat stb ki lehetne valtani, raadasul nekunk nagyon is minimalis a keret (max 50-60 gepet lehetne uzemeltetni a ket repteren osszesen, es akkor optimista voltam), no meg maradnanak vagy 20-30 evre, ezert kizarolag az E-re szabad szerintem csak aldozni.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Ezt mondjuk én így zsarolásnak érezném.
Háát nem feltétlenül.
Nekik nincs pénzük a teljes rendelkezésre álló Gripen flottát rendszerben tartani. (tényleg nagyon sok gép van/lesz letárolva) Ha meg már NATO tagok, akkor elemi érdekük, lenne, hogy nekünk mint szövetségesnek minél jobb és több fegyverünk legyen, mert ha őket támadják meg az oroszok, akkor nekünk segíteni kell. És minél erősebbek vagyunk, annál jobban tudjuk őket segíteni.
Másrészről ez egy folyamatos üzlet is a SAAB-nak, mert ha ingyen is adnák nekünk gépeket, a fenntartást úgy is a SAAB-tól rendelnénk meg. Mi több náluk már elindult a C+ program, ami fajlagosan olcsóbb lesz nekik is, ha minél több Gripenes ország csatlakozik. De maga az upgrade díjja is a SAAB és közvetve a svéd állam kasszájába csorog.
Ha azt veszed, a különböző NATO-s légtérrendészeti missziók is hasonló elven működnek. Nekünk meg a cseheknek jó lehetőség, a gyakorlásra, és a harckészültség - gyakorlatilag - ingyenes szintentartására a BAP, vagy az izlandi AP misszió. A pilótáink gyakorlását, reptetését egy másik ország fizeti. Mert ugye a védett ország állja a költségeket.
Szerk.: Ezt az opciót lengette be a svéd fél a cseheknek...
 
  • Tetszik
Reactions: Catles

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Az utobbival en sosem ertenek egyet. :) Egyszeruen nincs az a mennyisegu C/D, amivel az E-t es avadonatuj kepessegeit, future-proof platformjat stb ki lehetne valtani, raadasul nekunk nagyon is minimalis a keret (max 50-60 gepet lehetne uzemeltetni a ket repteren osszesen, es akkor optimista voltam), no meg maradnanak vagy 20-30 evre, ezert kizarolag az E-re szabad szerintem csak aldozni.
Tudom! :cool:
Igazság szerint jelenleg (értsd a dübörgő inflációs és energia válság kellős közepén) 2 opciónk van. Vagy nagyon olcsón növeljük a gépek számát, vagy sehogy. A fő gond, hogy tényleg egyre inkább az jön le, hogyha nem akarjuk, hogy félig jussunk a haderőfejlesztésbe, akkor muszáj ilyen budget rendszerekben gondolkodni.
Sajnos a nagyon olcsó az E-ből nem jönne össze. Legalább is nem abban az árkategóriában, amit jelenleg a MH a vadászgépek fejlesztésére félre tud pakolni.
Ha tényleg doktrinális átalakítás szükséges Zrínyiben, akkor a Gripenek száma lesz az első, amelyiknél lemondanak a bővülésről.
Sajnos a fegyvernem rendkívül pénzigényes. Mind beszerzési, mind fenntartási oldalon.
Ugyanakkor ha elhanyagoljuk, akkor az legalább akkora hiba lenne, minthogy megszüntetnénk a tüzérséget, en bloc.
Én korábban is a C+ vonalat éreztem működőnek a Honvédség lehetőségeit figyelembe véve. De ebben a jelenlegi feszített költségvetési környezetben méginkább ez marad az egyetlen reális opció.
 
K

kamm

Guest
Tudom! :cool:
Igazság szerint jelenleg (értsd a dübörgő inflációs és energia válság kellős közepén) 2 opciónk van. Vagy nagyon olcsón növeljük a gépek számát, vagy sehogy. A fő gond, hogy tényleg egyre inkább az jön le, hogyha nem akarjuk, hogy félig jussunk a haderőfejlesztésbe, akkor muszáj ilyen budget rendszerekben gondolkodni.
Sajnos a nagyon olcsó az E-ből nem jönne össze. Legalább is nem abban az árkategóriában, amit jelenleg a MH a vadászgépek fejlesztésére félre tud pakolni.
Ha tényleg doktrinális átalakítás szükséges Zrínyiben, akkor a Gripenek száma lesz az első, amelyiknél lemondanak a bővülésről.
Sajnos a fegyvernem rendkívül pénzigényes. Mind beszerzési, mind fenntartási oldalon.
Ugyanakkor ha elhanyagoljuk, akkor az legalább akkora hiba lenne, minthogy megszüntetnénk a tüzérséget, en bloc.
Én korábban is a C+ vonalat éreztem működőnek a Honvédség lehetőségeit figyelembe véve. De ebben a jelenlegi feszített költségvetési környezetben méginkább ez marad az egyetlen reális opció.
Nagysagrendileg zero kulonbseg van. Valamiert azt hiszitek, hogy sokkal olcsobb a C/D - nem az. Viszont kesobb nagyon megbosszulja magat, ha kozben egy mar kifuto modellbol vasaroltal be ujabb 20+ evre...
 

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 767
2 329
113
Alapjában egyetértek veled , szerintem itt most 1 évig semmi sem lesz , lehet hogy a bővítés már elő volt készítve ; de most az íróasztal fiókba került.Ha lesz is majd nyílván az olcsóbb lehetőség.Lehet hogy újragondolják jó lesz a használt is majd?
 

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 767
2 329
113
Azt gondolom jelen helyzetben ha a flottabővítés nem kerül parkolópályára az jó.Szerény véleményem szerint 6 harci és 2 uti elég lenne.Az 18 + 4 gépet jelentene.Az már úgy nem lenne rossz!
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 767
2 329
113
A friss podcast kapcsán , ugye elhangzik hogy nem lesz flottabővítés egyszer , másodjára hogy izraeli sisakcélzó van folyamatban.Ebből szerintem nem következik egyenesen hogy majd egyszercsak Gripen "E" lesz!Akkor véleményem szerint nem lesz 5. vagy 6. generációs.Egyszerű oknál fogva , vagy egy szd. Gripen"E"- re vagy egy szd. Tempest/F-35/ Koreai gépre lesz pénz.Most biztos felejtős , nincsen zsé , a letárolt 0 km-es "C" sárkányok is felejtősek.Esélyes hogy az elkövetkező 10 évet így upgradelésel akarják végigvinni.A svédeknél is ~ 60 db "C"-t akarnak C + - ra felhozni!Lámpák örzőjével értek egyet a bővítés kapcsán.
 
K

kamm

Guest
A friss podcast kapcsán ,
Majus elso napjaiban készült, 6 honapja...

ugye elhangzik hogy nem lesz flottabővítés egyszer , másodjára hogy izraeli sisakcélzó van folyamatban.Ebből szerintem nem következik egyenesen hogy majd egyszercsak Gripen "E" lesz!Akkor véleményem szerint nem lesz 5. vagy 6. generációs.Egyszerű oknál fogva , vagy egy szd. Gripen"E"- re vagy egy szd. Tempest/F-35/ Koreai gépre lesz pénz.Most biztos felejtős , nincsen zsé , a letárolt 0 km-es "C" sárkányok is felejtősek.
Ez mind konkrétan kizárt. A jelenlegi helyzetben lehet, hogy nincs rá pénz ill. a páncélosok meg tüzérség stb surgosebbek, de ettől még 14 gép az vicc, nem légierő, nem maradhat így már középtávon sem.

Esélyes hogy az elkövetkező 10 évet így upgradelésel akarják végigvinni.
Ugyan, dehogy.

A svédeknél is ~ 60 db "C"-t akarnak C + - ra felhozni!
Qrvara nem mert 60 E érkezik 50 C/D helyere, csak a megmarado C/D-t upgradelik mellejuk.

ámpák örzőjével értek egyet a bővítés kapcsán.
Nincs benne semmi logika.
 

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 767
2 329
113
~ 120 db Gripen! ~ 60 db "E" és 60 db modernizált ; lehet eltérés nem mondom! De ez a tervük.Nyáron a svéd toppicban megjelent.
 
  • Imádom
Reactions: Nemerson

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
A friss podcast kapcsán , ugye elhangzik hogy nem lesz flottabővítés egyszer , másodjára hogy izraeli sisakcélzó van folyamatban.Ebből szerintem nem következik egyenesen hogy majd egyszercsak Gripen "E" lesz!Akkor véleményem szerint nem lesz 5. vagy 6. generációs.Egyszerű oknál fogva , vagy egy szd. Gripen"E"- re vagy egy szd. Tempest/F-35/ Koreai gépre lesz pénz.Most biztos felejtős , nincsen zsé , a letárolt 0 km-es "C" sárkányok is felejtősek.Esélyes hogy az elkövetkező 10 évet így upgradelésel akarják végigvinni.A svédeknél is ~ 60 db "C"-t akarnak C + - ra felhozni!Lámpák örzőjével értek egyet a bővítés kapcsán.
Nem hangzik el olyan, hogy nem lesz flottabővítés. Olyan hangzik el, hogy a jelenlegi gépek maradnak, és nem lesz TÍPUSVÁLTÁS. Hogy ezekhez kapunk e még valamit az kérdés.
 

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 767
2 329
113
Nem hangzik el olyan, hogy nem lesz flottabővítés. Olyan hangzik el, hogy a jelenlegi gépek maradnak, és nem lesz TÍPUSVÁLTÁS. Hogy ezekhez kapunk e még valamit az kérdés.
A sorok között olvasva: a jelenlegi megnövekedett feladatokat , a meglévő darabszámal el tudják látni. - abban igazad van így nem hangzik el hogy nem lesz- kammnak maximálisan igaza van ; a 12 + 2 - kevés , de ha most plussz 1 db KC-390 nem megy , akkor nem hogy 1.szd. Gripen; hanem 6 + 1 sem!Majd egyszer , de nem most.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 767
2 329
113
Félreolvastam, tervük helyett beleláttam egy n betűt, de ennek a felével meg is elégednék.
Elhiheted hogy örülnék én is egy ici-pici darabszám növelésnek , de a tegnapi podcast meghallgatása után nem lettem optimista.Az upgradelések és az ezek után integrálható fegyverzeti eszközök elviszik azt kevés kis pénzt is.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 513
93 745
113
A sorok között olvasva: a jelenlegi megnövekedett feladatokat , a meglévő darabszámal el tudják látni. - abban igazad van így nem hangzik el hogy nem lesz- kammnak maximálisan igaza van ; a 12 + 2 - kevés , de ha most plussz 1 db KC-390 nem megy , akkor nem hogy 1.szd. Gripen; hanem 6 + 1 sem!Majd egyszer , de nem most.
Tehát a pénz nem végtelen. Mivel 0-ról indultunk ezért mindenre kell. Simán megoldható lenne +1 KC-390, de más rovására. A Zrínyi egy folyamatosan alakuló terv. 3-at akartunk venni, de a harmadikat ideiglenesen elengedtük, hogy másra menjen a zsé.

Gripen bővítés. Ugye a lízing lejárta után magyar tulajdonba kerül a flotta. A lizingdíj felszabadul az éves költségvetési keretből. De sztem nem vesszük ki, hanem az új század lizingdíjaként kissé bővítve megtartjuk.

Ugyanígy be lehet tervezni a 3. KC-390-est, amikor az első kettő vételi költsége 2024 végén ki lesz fizetve.Ezek azok a logikus kompromisszumok, amik fenntarthatóvá teszik a haderőfejlesztest.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 950
123 537
113
Gripen bővítés. Ugye a lízing lejárta után magyar tulajdonba kerül a flotta. A lizingdíj felszabadul az éves költségvetési keretből. De sztem nem vesszük ki, hanem az új század lizingdíjaként kissé bővítve megtartjuk.
Szerinted a fenntartás saját költsége mennyivel is lesz kisebb évente a lízing lejárta után ?