Informatika

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

kamm

Guest
Az automatikus fordítás még csak-csak elmegy angolról magyarra, de egy harmadik nyelvet (ha jól tudom) először angolra fordít, majd innen magyarra, és ez hatványozza a félrefordítások meg a kimaradt részek mennyiségét.
Soha nem hallottam ilyesmirol, de nem is lenne ertelme, hacsak ha nincs valamit titkos qrva gyors, speci angol-magyar algo (nincs.)
Egyreszt egy ilyen 'tripla leszurt rittberger' alapbol 2x annyi eroforrast zabalna feleslegesen, masreszt katasztrofalisan elcsusznanak a jelentesek, meg nehezebb lenne az algonak kihamozni, azaz meg rosszabb eredmenyt adna, sokkal dragabban.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 090
113
Soha nem hallottam ilyesmirol, de nem is lenne ertelme, hacsak ha nincs valamit titkos qrva gyors, speci angol-magyar algo (nincs.)
Egyreszt egy ilyen 'tripla leszurt rittberger' alapbol 2x annyi eroforrast zabalna feleslegesen, masreszt katasztrofalisan elcsusznanak a jelentesek, meg nehezebb lenne az algonak kihamozni, azaz meg rosszabb eredmenyt adna, sokkal dragabban.
Ahogy a laikus felhasznàló érzékeli, minden frissítés, patch minden programban valami ilyet kell tartalmazzon, mert egyre ostobàbban mûködnek. :D
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 506
10 091
113
Soha nem hallottam ilyesmirol, de nem is lenne ertelme, hacsak ha nincs valamit titkos qrva gyors, speci angol-magyar algo (nincs.)
Egyreszt egy ilyen 'tripla leszurt rittberger' alapbol 2x annyi eroforrast zabalna feleslegesen, masreszt katasztrofalisan elcsusznanak a jelentesek, meg nehezebb lenne az algonak kihamozni, azaz meg rosszabb eredmenyt adna, sokkal dragabban.
Google tranlator

Lehet, nem a legszakmaibb forrás, de ez volt az első.
 
K

kamm

Guest
Google tranlator

Lehet, nem a legszakmaibb forrás, de ez volt az első.
Nem tudom, ezt sokszor hireszteltek, kulonosen a spanyolul beszelo oldalakon, es az elejen meg el is tudom kepzelni, hogy esetleg igy volt (valami 15+ eves a GT!), de a Google Translator szerintem mar nem igy mukodik, hacsak nem fejlesztettek egy uberüalgot angol-magyar koze...
Ha kiprobalsz egy osszetett mondat magyarol spanyolra, netan visszafele, masik ablakban angolra, majd allitgatod, az szerintem ezt mutatja, mert apro valtoztatasok a szovegben maskeppen okoznak valtozast (avagy nem) a spanyol meg angol forditasban. Persze ez sem szaz szazalekos bizonyitek, mert lehet csak pusztan gyenge az algo a finomsagokhoz... viszont erdemes probalgatni, es azert kiderul par dolog (mondjuk ehhez jol kell tudni legalabb ket idegen nyelven, hogy a finomabb eltereseket is erezzuk.)
En utoljara par eve jatszottam vele, azota biztosan javult tovabb.
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 506
10 091
113
Nem tudom, ezt sokszor hireszteltek, kulonosen a spanyolul beszelo oldalakon, es az elejen meg el is tudom kepzelni, hogy esetleg igy volt (valami 15+ eves a GT!), de a Google Translator szerintem mar nem igy mukodik, hacsak nem fejlesztettek egy uberüalgot angol-magyar koze...
Ha kiprobalsz egy osszetett mondat magyarol spanyolra, netan visszafele, masik ablakban angolra, majd allitgatod, az szerintem ezt mutatja, mert apro valtoztatasok a szovegben maskeppen okoznak valtozast (avagy nem) a spanyol meg angol forditasban. Persze ez sem szaz szazalekos bizonyitek, mert lehet csak pusztan gyenge az algo a finomsagokhoz... viszont erdemes probalgatni, es azert kiderul par dolog (mondjuk ehhez jol kell tudni legalabb ket idegen nyelven, hogy a finomabb eltereseket is erezzuk.)
En utoljara par eve jatszottam vele, azota biztosan javult tovabb.
Csak annyi a tapasztaltam, hogy angolról sokkal jobban fordít magyarra, mint bármi másról.
 
  • Tetszik
Reactions: nyugger

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 412
46 252
113
Nem tudom, ezt sokszor hireszteltek, kulonosen a spanyolul beszelo oldalakon, es az elejen meg el is tudom kepzelni, hogy esetleg igy volt (valami 15+ eves a GT!), de a Google Translator szerintem mar nem igy mukodik, hacsak nem fejlesztettek egy uberüalgot angol-magyar koze...
Ha kiprobalsz egy osszetett mondat magyarol spanyolra, netan visszafele, masik ablakban angolra, majd allitgatod, az szerintem ezt mutatja, mert apro valtoztatasok a szovegben maskeppen okoznak valtozast (avagy nem) a spanyol meg angol forditasban. Persze ez sem szaz szazalekos bizonyitek, mert lehet csak pusztan gyenge az algo a finomsagokhoz... viszont erdemes probalgatni, es azert kiderul par dolog (mondjuk ehhez jol kell tudni legalabb ket idegen nyelven, hogy a finomabb eltereseket is erezzuk.)
En utoljara par eve jatszottam vele, azota biztosan javult tovabb.
Úgy lehet a dolgot letesztelni, hogy egyszerűen utána csinálod a dolgot.
Én annak idején japánról, meg oroszról próbáltam meg fordítani.
A japán esetén különösen lehetett érezni, hogy bűnrossz - konkrétan olvashatatlan - fordítás készült. Az amerikai meg egészen érthető volt a számomra. Gondolom, mivel a saját angolom sem tökéletes, így fel sem tűnt - vagy csak minimálisan - hogy problémás lett a fordítás.
Érdekes módon viszont a translate-be berakott japán-angol fordítás eredményét egyszerűen betettem az angol-magyar relációba és végül ugyan oda jutottam, mint amikor egyből fordíttattam japán-magyar irányba.
 
K

kamm

Guest
Úgy lehet a dolgot letesztelni, hogy egyszerűen utána csinálod a dolgot.
Én annak idején japánról, meg oroszról próbáltam meg fordítani.
A japán esetén különösen lehetett érezni, hogy bűnrossz - konkrétan olvashatatlan - fordítás készült. Az amerikai meg egészen érthető volt a számomra. Gondolom, mivel a saját angolom sem tökéletes, így fel sem tűnt - vagy csak minimálisan - hogy problémás lett a fordítás.
Érdekes módon viszont a translate-be berakott japán-angol fordítás eredményét egyszerűen betettem az angol-magyar relációba és végül ugyan oda jutottam, mint amikor egyből fordíttattam japán-magyar irányba.
Nekem igy spanyollal nemigen mukodott anno, az angolnal mindig elvesztek az apro kulonbsegek...
 

rappali_

Well-Known Member
2016. szeptember 18.
3 578
16 173
113
Van egy olyan érzésem, hogy az amerikaiak a tudományosan lehetetlen kvantumösszefonódásos kommunikációt tesztelik vele.
Abban a kínaiak járnak élen:

Legutóbb 400+ km-nél tartottak már.
 

rappali_

Well-Known Member
2016. szeptember 18.
3 578
16 173
113
Milyen kár, hogy nem értek belőle semmit. Ez most a kvantumösszefonódásos, vagy csak kvantumszámítógéppel titkosított?
Másrészt, attól, hogy nem kötik az orrunkra, biztos lehetsz benne, hogy messze az amerikaiak állnak az élen. Egyszerűen nagyságrendekkel gyorsabb számítógépeik vannak.
Kvantum-összefonódás (jelkésés nélküli) alapú kommunikáció.
Messze nem amerika már az első számú innovátor; kína éves szinten majdnem dupla annyi szabadalmat bocsát ki. Az usa "kamu"-szabadalmai meg legendásak (pl. katonai döntéshozatali mechanizmusok átemelése ökonómiai környezetben). Fúziós kísérletekben ki is a vezető (kína)?
A szuperszámítógép egy eszköz. Ha nincs aki használja vagy nem megfelelően, netán rossz matematikai modellel, akkor akár doom is futhatna rajta. Egyébként lehet ezzel is lehangollak, de ki mondta neked, h gyorsabbak az usa gépek?! Kína veszi fel a világ (tehát a teljes földgolyón) összes félvezetőjének, IC-jének, chipjeinek a 47%-át.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Kvantum-összefonódás (jelkésés nélküli) alapú kommunikáció.
Messze nem amerika már az első számú innovátor; kína éves szinten majdnem dupla annyi szabadalmat bocsát ki. Az usa "kamu"-szabadalmai meg legendásak (pl. katonai döntéshozatali mechanizmusok átemelése ökonómiai környezetben). Fúziós kísérletekben ki is a vezető (kína)?
A szuperszámítógép egy eszköz. Ha nincs aki használja vagy nem megfelelően, netán rossz matematikai modellel, akkor akár doom is futhatna rajta. Egyébként lehet ezzel is lehangollak, de ki mondta neked, h gyorsabbak az usa gépek?! Kína veszi fel a világ (tehát a teljes földgolyón) összes félvezetőjének, IC-jének, chipjeinek a 47%-át.
És ki gyártja? Ki tervezi? Hol csinálják az alapkutatásokat? Kína csak negyedosztályú csipeket gyárt. Anélkül meg...
 
  • Vicces
Reactions: ogretankHU

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 633
3 913
113
Milyen kár, hogy nem értek belőle semmit. Ez most a kvantumösszefonódásos, vagy csak kvantumszámítógéppel titkosított?
Másrészt, attól, hogy nem kötik az orrunkra, biztos lehetsz benne, hogy messze az amerikaiak állnak az élen. Egyszerűen nagyságrendekkel gyorsabb számítógépeik vannak.
Szia,

A legmegdobbentobb a cikkben a "0.54 bps" sebessegertek. Direkt elolvastam az eredetit is, mert ugy gondoltam, hogy ez biztos eliras.
De nem. Valoban egy atlagos betu atvitele 16 masodperc!
Persze ez csak a 100 km-es tavolsagra vonatkozik, 30 km tavolsagra mar 22 400 bps sebesseggel tudnak kommunikalni, vagyis egy jobb betarcsazos modem sebesseget mar kozelitik (a csucs 30 evvel ezelott: egyik iranyba 56 000 bps, a masik iranyba 33 600bps).

Mas: a szamitogepek sebessege publikus, a leggyorsabb gepek (forras: top500.org):
sorszam/nev-tulaj/processzormagok szama/sebesseg/sebesseg/,aramfogyasztas:



A sebesseg mertekegysege a PetaFlop/s (millio*milliard muvelet/masodperc), az aramfogyasztas mertekegysege a kW-ban van irva, de inkabb MW-ban kellene irni top 10 gep eseteben.

Itt bizony az latszik, hogy nem tulzas a "nagysagrendel gyorsabb" kifejezes, mivel konkretan tobb mint 10-szeres kulonbseg van a leggyorsabb USA es a leggyorsabb kinai gep kozott. Az USA-ban eleg nyiltan leirjak, hogy kie a szamitogep:
DOE/Oak Ridge NL: itt keszultek mar az elso atombombak is, mint a Manhattan project legnagyobb gyara (1. es 5. leggyorsabb gepek a vilagon)
DOE/LLNL: 1952-ben alapitottak atomfegyver fejlesztesre, pl. az elso tengeralatjarorol indithato Hbombakat itt keszitettek el. (6. leggyorsabb gep a vilagon)

Korabban sosem volt arra pelda, hogy magyar gep bekerult az elso 200-ba (az elso 400-ba se), de most ott van a listaban egy magyar gep is (nyilvan egy kicsit szerencsenk is volt, hogy oktoberben atadtak a gepet, igy a novemberi listaba bele kerulhetett, nyilvan juniusban mar boven ki fogunk szorulni az elso 200-bol, de minden bizonnyal egy darabig ez a gep benne lesz a leggyorsabb 500-ban).
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Szia,

A legmegdobbentobb a cikkben a "0.54 bps" sebessegertek. Direkt elolvastam az eredetit is, mert ugy gondoltam, hogy ez biztos eliras.
De nem. Valoban egy atlagos betu atvitele 16 masodperc!
Persze ez csak a 100 km-es tavolsagra vonatkozik, 30 km tavolsagra mar 22 400 bps sebesseggel tudnak kommunikalni, vagyis egy jobb betarcsazos modem sebesseget mar kozelitik (a csucs 30 evvel ezelott: egyik iranyba 56 000 bps, a masik iranyba 33 600bps).

Mas: a szamitogepek sebessege publikus, a leggyorsabb gepek (forras: top500.org):
sorszam/nev-tulaj/processzormagok szama/sebesseg/sebesseg/,aramfogyasztas:



A sebesseg mertekegysege a PetaFlop/s (millio*milliard muvelet/masodperc), az aramfogyasztas mertekegysege a kW-ban van irva, de inkabb MW-ban kellene irni top 10 gep eseteben.

Itt bizony az latszik, hogy nem tulzas a "nagysagrendel gyorsabb" kifejezes, mivel konkretan tobb mint 10-szeres kulonbseg van a leggyorsabb USA es a leggyorsabb kinai gep kozott. Az USA-ban eleg nyiltan leirjak, hogy kie a szamitogep:
DOE/Oak Ridge NL: itt keszultek mar az elso atombombak is, mint a Manhattan project legnagyobb gyara (1. es 5. leggyorsabb gepek a vilagon)
DOE/LLNL: 1952-ben alapitottak atomfegyver fejlesztesre, pl. az elso tengeralatjarorol indithato Hbombakat itt keszitettek el. (6. leggyorsabb gep a vilagon)

Korabban sosem volt arra pelda, hogy magyar gep bekerult az elso 200-ba (az elso 400-ba se), de most ott van a listaban egy magyar gep is (nyilvan egy kicsit szerencsenk is volt, hogy oktoberben atadtak a gepet, igy a novemberi listaba bele kerulhetett, nyilvan juniusban mar boven ki fogunk szorulni az elso 200-bol, de minden bizonnyal egy darabig ez a gep benne lesz a leggyorsabb 500-ban).
Nyugi, az NSA kódtörő gépe a világ leg-gyorsabbja. Még az is, amit tavaly selejteztek. Az élvonalról nincsenek szabadalmak, és a szaksajtóban az első említésük 40 év késéssel várható.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 602
14 551
113
Szia,

A legmegdobbentobb a cikkben a "0.54 bps" sebessegertek. Direkt elolvastam az eredetit is, mert ugy gondoltam, hogy ez biztos eliras.
De nem. Valoban egy atlagos betu atvitele 16 masodperc!
Persze ez csak a 100 km-es tavolsagra vonatkozik, 30 km tavolsagra mar 22 400 bps sebesseggel tudnak kommunikalni, vagyis egy jobb betarcsazos modem sebesseget mar kozelitik (a csucs 30 evvel ezelott: egyik iranyba 56 000 bps, a masik iranyba 33 600bps).

Mas: a szamitogepek sebessege publikus, a leggyorsabb gepek (forras: top500.org):
sorszam/nev-tulaj/processzormagok szama/sebesseg/sebesseg/,aramfogyasztas:



A sebesseg mertekegysege a PetaFlop/s (millio*milliard muvelet/masodperc), az aramfogyasztas mertekegysege a kW-ban van irva, de inkabb MW-ban kellene irni top 10 gep eseteben.

Itt bizony az latszik, hogy nem tulzas a "nagysagrendel gyorsabb" kifejezes, mivel konkretan tobb mint 10-szeres kulonbseg van a leggyorsabb USA es a leggyorsabb kinai gep kozott.
Az USA-ban eleg nyiltan leirjak, hogy kie a szamitogep:
DOE/Oak Ridge NL: itt keszultek mar az elso atombombak is, mint a Manhattan project legnagyobb gyara (1. es 5. leggyorsabb gepek a vilagon)
DOE/LLNL: 1952-ben alapitottak atomfegyver fejlesztesre, pl. az elso tengeralatjarorol indithato Hbombakat itt keszitettek el. (6. leggyorsabb gep a vilagon)

Korabban sosem volt arra pelda, hogy magyar gep bekerult az elso 200-ba (az elso 400-ba se), de most ott van a listaban egy magyar gep is (nyilvan egy kicsit szerencsenk is volt, hogy oktoberben atadtak a gepet, igy a novemberi listaba bele kerulhetett, nyilvan juniusban mar boven ki fogunk szorulni az elso 200-bol, de minden bizonnyal egy darabig ez a gep benne lesz a leggyorsabb 500-ban).


Azt tudod, hogy ez a 10-szeres különbség évben mennyit jelent? Hány évvel korábban tudott annyit a legfejlettebb nyugati szuperszámítógép mint ez a kínai?
 
  • Tetszik
Reactions: bel

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 633
3 913
113
Azt tudod, hogy ez a 10-szeres különbség évben mennyit jelent? Hány évvel korábban tudott annyit a legfejlettebb nyugati szuperszámítógép mint ez a kínai?
Szia,

Hat, meglepo lesz a valaszom: a kinai gep 2016 elejen allt uzembe, akkor a vilag leggyorsabbja volt, es 2018-ig az is maradt, akkor lett a 2., majd 2018 vegen 3. lett.

De egyetertek azzal, hogy az NSA gepei nyilvan nincsenek benne ebben a listaban.
Az egyetlen NSA beszerzes, amirol olvastam, az 1968-as volt.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Szia,

A legmegdobbentobb a cikkben a "0.54 bps" sebessegertek. Direkt elolvastam az eredetit is, mert ugy gondoltam, hogy ez biztos eliras.
De nem. Valoban egy atlagos betu atvitele 16 masodperc!
Persze ez csak a 100 km-es tavolsagra vonatkozik, 30 km tavolsagra mar 22 400 bps sebesseggel tudnak kommunikalni, vagyis egy jobb betarcsazos modem sebesseget mar kozelitik (a csucs 30 evvel ezelott: egyik iranyba 56 000 bps, a masik iranyba 33 600bps).

Mas: a szamitogepek sebessege publikus, a leggyorsabb gepek (forras: top500.org):
sorszam/nev-tulaj/processzormagok szama/sebesseg/sebesseg/,aramfogyasztas:



A sebesseg mertekegysege a PetaFlop/s (millio*milliard muvelet/masodperc), az aramfogyasztas mertekegysege a kW-ban van irva, de inkabb MW-ban kellene irni top 10 gep eseteben.

Itt bizony az latszik, hogy nem tulzas a "nagysagrendel gyorsabb" kifejezes, mivel konkretan tobb mint 10-szeres kulonbseg van a leggyorsabb USA es a leggyorsabb kinai gep kozott. Az USA-ban eleg nyiltan leirjak, hogy kie a szamitogep:
DOE/Oak Ridge NL: itt keszultek mar az elso atombombak is, mint a Manhattan project legnagyobb gyara (1. es 5. leggyorsabb gepek a vilagon)
DOE/LLNL: 1952-ben alapitottak atomfegyver fejlesztesre, pl. az elso tengeralatjarorol indithato Hbombakat itt keszitettek el. (6. leggyorsabb gep a vilagon)

Korabban sosem volt arra pelda, hogy magyar gep bekerult az elso 200-ba (az elso 400-ba se), de most ott van a listaban egy magyar gep is (nyilvan egy kicsit szerencsenk is volt, hogy oktoberben atadtak a gepet, igy a novemberi listaba bele kerulhetett, nyilvan juniusban mar boven ki fogunk szorulni az elso 200-bol, de minden bizonnyal egy darabig ez a gep benne lesz a leggyorsabb 500-ban).
Ha különböző távolságokra különbözik bármi, akkor az nem kvantumösszefonódásos. ami a mai legjobb fizika szerint amúgy lehetetlen.
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Szia,

Hat, meglepo lesz a valaszom: a kinai gep 2016 elejen allt uzembe, akkor a vilag leggyorsabbja volt, es 2018-ig az is maradt, akkor lett a 2., majd 2018 vegen 3. lett.

De egyetertek azzal, hogy az NSA gepei nyilvan nincsenek benne ebben a listaban.
Az egyetlen NSA beszerzes, amirol olvastam, az 1968-as volt.
Hát akkor nem is 40, hanem 50 év késéssel tudhatunk meg bármit.
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 633
3 913
113
Az egyetlen NSA beszerzes, amirol olvastam, az 1968-as volt.
Sziasztok,

2003bant megjelent konyvben irtak le (fejbol idezve), hogy az IBM keszitett egy hattertarat, ami 125 GB meretu volt.

Osszehasonlitaskent: A C64 hattertara (lemeze) 1982-ben 170 KB, vagyis 0.17 MB, ez meg 125 000 MB, mikozben Moore torvenye ertelmeben masfel evente duplazodik az azonos aron kaphato kapacitas, vagyis az 1968-1982 kozott eltelt 14 evben majdnem ezerszer akkora kapacitast lehetett venni ugyanannyi penzert.

Ebbol egyszamjegyu mennyiseget adott el az IBM, nehany National Laboratory vett belole 1-1 peldanyt (igen, kb azok, akik fent lettek emlegetve, vagyis leginkabb atomfegyver fejlesztesehez hasznaltak), es az NSA 2 db-ot.
Irni eleg lassan irt, mivel mikrofilmre fotozta a digitalis adatot, es azt rendes nedves eljarassal hivtak elo.
Olvasni viszont nagyon gyorsan tudodd: pneumatikusan 3 masodperc alatt a megfelelo mikrofilmet beszivta az olvasoba, es leaolvasta a rajta levo adatot.

Az egeszen kozeli multban volt az IBM kinalataban egy olyan eszkoz, amit TS3500 szalagkomplexumnak neveznek.

Semmi hivatalos nyoma nincs annak, hogy ezt az NSA megvette volna - de meg az IBM Business Partnereknek sem arulta el az IBM, hogy kik a vasarloi az adott eszkoznek, ami bennem felveti annak lehetoseget, hogy ennek a cegnek a kedveert fejlesztette ki az IBM.

Ennek a jellemzoi eleg meglepoek.
Kezdem azzal, hogy az TS3500 szalag konyvtar 16 ruhasszekrenynek megfelelo meretu, szekrenyenkent 1000 db szalag lehet benne (egesz precizen az egyik szekrenyben kevesebb, osszesen 15260), es egy szalag 20 TB kapacitasu, ha nem tomoritheto adat van rajta (ha tomoritheto, akkor a beepitett hardver tomorito segitsegevel tobb adat talalhato rajta. Az IBM 60 TB-ra becsuli, de ez semmit se jelent, mert ha csupa A betut tarolunk el rajta, akkor sokkal tobb fer ra, ha meg mar eleve tomoritett adatot, akkor meg semmit se tomorit rajta, marad a 20 TB meret). Az eszkozben vannak meghajtok es szalagok, egy vagy 2 robotkar pakolja ezeket a megfelelo helyre. Szoval egy ilyen szalagrobot kapacitasa tomorites nelkul 298 PB = 305200 TB= 312 524 800 GB.

A szalagkomplexum ugy epul fel, hogy maximum 15 db szalagrobot egymas mogott van, a tetejukon egy vagy tobb "szallitoszalag" van, ahova a robotkar fel tudja tenni a szalagot, majd a masik szalagrobot karja le tudja onnan venni. Vagyis ez tenyleg egyetlen komplexum, hiszen barmelyik szalagot barmelyik meghajtoba bele lehet tenni. Ennek maximalis kapcitasa tomorites nelkul: 4.36 EB = 4470 PB = 4 578 000 TB = 4 687 872 000 GB.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 602
14 551
113
Szia,

Hat, meglepo lesz a valaszom: a kinai gep 2016 elejen allt uzembe, akkor a vilag leggyorsabbja volt, es 2018-ig az is maradt, akkor lett a 2., majd 2018 vegen 3. lett.

De egyetertek azzal, hogy az NSA gepei nyilvan nincsenek benne ebben a listaban.
Az egyetlen NSA beszerzes, amirol olvastam, az 1968-as volt.
Köszönöm.

Gondolom a kínaiaknak is lehetnek olyan cuccaik amik nincsenek a listán.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0 and bel