Járványok, fertőzések

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Szia,

Sajnos ez csak a "klasszikus" Covid-ra igaz, a brit valtozat kb. 75%-kal tobb ennel, tehat az 4 korul van. :-(
Ajvé.
Ez esetben, akkor ez az egyoltásos megközelítés kb. dobható is.
Mert érdemben nem lesz hatása, ha a brit ilyen mértékben terjed.
90% hatékonyság esetén is 80%-nál többet kéne oltani.
Tehát, kb. 4-6 hét múlva az első oltottak tempója fog visszaesni, ha nem gyorsul a vakcina szállítás, kivéve ha a döntéshozók PR szempontok miatt az első oltás magas számait akarják lobogtatni majd, hogy jól mutasson, annak ellenére, hogy lehet vajmi keveset fog érni.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 531
8 938
113
Válaszolok, majd részletesebben, de egy dolgot le kell szögezni!
A 100 ezer lakosra vetített halálozások számával csak akkor lenne érdemes összevetni az egyes országokat, ha azok lakosságának korösszetétele és koreloszlása is azonos lenne! De nem az! Persze, hogy más jön ki 100 ezer lakosra vetítve egy elöregedett populációban, mint egy kevésbé elöregedettben.
..
Az abszolút összehasonlítható adat így, a tényleges halálozások száma lehet csak! Mert, az, hogy kit, hogyan, boncolással vagy anélkül, milyen betegség halottjának sorolnak be, az egyrészt követhetetlen, másrészt összehasonlíthatatlan! "Gestorben an coronavirus, oder gestorben mit coronavirus" - ugye!
..
Én is a worldometers-t nézem. Csak sajnos az a helyzet, amit kimutattam. Ezek hasznavehetetlen adatok jobbára!
Lásd Oroszország esete, amit a bővített listában már besoroltam! 57 ezer ún. "koronavírus halott" mellett ötszörös többlethalálozás a 2020-as évben!
Úgy, hogy sem földrengés, sem háború nem volt! Így arra lehet következtetni, hogy ez bizony a koronavírus közvetlen + közvetett (egészségügyi ellátórendszer leterheltsége) hatása számlájára írható csak!
..
A politikai kirohanásoddal nem akarok foglalkozni, ez a te becsípődésed.
Egy valami a fontos tény, az pedig, hogy népességarányosan az egyik legkisebb veszteséget szenvedtük el az első koronavírusos évben!
..

Milyen adatbázisból vetted a 100 ezer lakosra kalkulált mutatót amúgy?
Szlovákia egy fiatalabb populáció, ezért alacsonyabb a halálozási mutatójuk! Mondom, ez nagyon fontos! Semmivel sem egészségesebbek, mint mi!

Hát épp azt írtam, hogy sok paramétert kell figyelembe venni. A korösszetétel például nem magyaráz 30%-os eltéréseket az általános halálozásban. Ráadásul ha korösszetétel is kérdéseket vet fel. Ha a kormányzati tényezőt nem veszed figyelembe, mert nem tetszik, akkor esetleg a politikai célodhoz igyekezed igazítani a magyarázatokat, de az meg nem elemzés. Szóval ha azt sugallod a tények egyoldalú megválasztásával, hogy Magyarország kezelte a legjobban a térségben a járványt, akkor ferdítesz. Nem kéne.
 
  • Tetszik
Reactions: bel and formosa1

BJani

Well-Known Member
2020. január 28.
1 423
3 726
113
Már rég működnie kellene egy oldalnak, ahol TAJ szám alapján belépve tudsz oltásra regisztrálni, az adatlapot kitölteni, bepipálhatnád melyik vakcinát fogadod el, vagy ha nem tudsz megjelenni a behívó napján az oltásra, azonnal visszajelzést kapnál a sikeres regisztrációról stb. Látni lehetne kit nem kell feleslegesen behívni egy adott oltási időpontra.
Valóban hasznos lenne egy ilyen oldal, de attól félek, hogy a 70+-os korosztálynak nem menne a kezelése. A 80+-osok egy jó része sztem még számítógépet sem használt életében...
Ha az idősek oltva lesznek, ez valóban működhetne, pl. ügyfélkapunk keresztül. Akár még az oltópontot is lehetne választani, időponttal együtt.
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Ajvé.
Ez esetben, akkor ez az egyoltásos megközelítés kb. dobható is.
Mert érdemben nem lesz hatása, ha a brit ilyen mértékben terjed.
90% hatékonyság esetén is 80%-nál többet kéne oltani.
Tehát, kb. 4-6 hét múlva az első oltottak tempója fog visszaesni, ha nem gyorsul a vakcina szállítás, kivéve ha a döntéshozók PR szempontok miatt az első oltás magas számait akarják lobogtatni majd, hogy jól mutasson, annak ellenére, hogy lehet vajmi keveset fog érni.
Nem tudom hanyadszor írom be, jelenleg 5,7 a medián érték. A wuhanira, és nem a britre.
Abban az esetbe, ha 6 napos fertőzési periódust veszünk átlagnak...
Bocs, ez csak egy cikk, de tessék már azt a kurva pub medet is nézni
 
  • Tetszik
Reactions: zeal
T

Törölt tag 4082

Guest
Valóban hasznos lenne egy ilyen oldal, de attól félek, hogy a 70+-os korosztálynak nem menne a kezelése. A 80+-osok egy jó része sztem még számítógépet sem használt életében...
Ha az idősek oltva lesznek, ez valóban működhetne, pl. ügyfélkapunk keresztül. Akár még az oltópontot is lehetne választani, időponttal együtt.
Ez akkor működne, ha az összes vakcina le lenne minden korcsoportra tesztelve, és mindegyikből elég állna rendelkezésre. Na ez most nincs.
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55

BJani

Well-Known Member
2020. január 28.
1 423
3 726
113
Szóval ha azt sugallod a tények egyoldalú megválasztásával, hogy Magyarország kezelte a legjobban a térségben a járványt, akkor ferdítesz. Nem kéne.

Én nem akarom sugallni, hogy Magyarország kezelte a legjobban a járványt, mert nyilván mindig lehetne jobban, de szerinted a térség mely országai kezelték jobban, és milyen adatokra alapozod a véleményed?
 
M

molnibalage

Guest
Nem tudom hanyadszor írom be, jelenleg 5,7 a medián érték. A wuhanira, és nem a britre.
Abban az esetbe, ha 6 napos fertőzési periódust veszünk átlagnak...
Bocs, ez csak egy cikk, de tessék már azt a kurva pub medet is nézni
Nekem most már az sem világos, hogy ki és hogyan használja ezt az R0-t, mert egyes oldalakon az aktuális adatokon nyugvó mért adat és nem egy korlátozás nélküli esetre számolt (?) fix érték...

Az az 5,7 n+1 oldalon is felbukkan és az USA-ban számolt értéke.

Amit te linkelték az majd 1 éves anyag. Azóta változott ez-az...
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 531
8 938
113
Minden infót megkapnak, csak van aki politikai okok miatt teszi a hülyét.

Rosszul tudod, kevés infót és segítséget kapnak. Nem tudják mikor kapnak oltást - mivel nincs oltási terv ezért nem csoda -, kínai gyógyszerhez nincs leírás, így nem tudják hogy milyen esetbe ne adják be, az injekciós tűk nem a legjobbak, ezért kevesebb oltást tudnak csak beadni, mint amennyit lehetne. Volt aki vett saját pénzén rendes tűt és 20%-kal több oltást tudott beadni, a betegek elérése is problémás és az elérésük és adminisztrálásuk is túl sok plusz terhet ró rájuk. A kormány porig rombolta az orosz és kínai vakcina iránti bizalmat, ezért nehezebb is azokat beadni. És még van tovább, eleve soha semmilyen párbeszéd, egyeztetést nem tart a kormány velük.
 

BJani

Well-Known Member
2020. január 28.
1 423
3 726
113
Tehát, kb. 4-6 hét múlva az első oltottak tempója fog visszaesni, ha nem gyorsul a vakcina szállítás

Elvileg gyorsulni fog a szállítás, mind a keleti, mind a nyugati vakcinákból.
Reményeim szerint amint a legidősebb korosztály "elkészül", és következnek a kritikus infrastruktúrákban dolgozók, szerintem nagyon fel fognak pörögni az oltások, onnantól ugyanis már a nagyobb munkahelyek is potenciális oltópontokká fognak válni. Az én cégem pl. tudom, hogy már "könyököl", hogy kapjon vakcinát.
 

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 794
25 373
113
Hát épp azt írtam, hogy sok paramétert kell figyelembe venni. A korösszetétel például nem magyaráz 30%-os eltéréseket az általános halálozásban. Ráadásul ha korösszetétel is kérdéseket vet fel. Ha a kormányzati tényezőt nem veszed figyelembe, mert nem tetszik, akkor esetleg a politikai célodhoz igyekezed igazítani a magyarázatokat, de az meg nem elemzés. Szóval ha azt sugallod a tények egyoldalú megválasztásával, hogy Magyarország kezelte a legjobban a térségben a járványt, akkor ferdítesz. Nem kéne.
:)
Nincsenek politikai céljaim! Egykor voltak, de mára letettem róla. (Persze, ha szólít a történelem, akkor kész vagyok a feladatra! :))
..
Sehol nem mondtam, hogy mi kezeltük a legjobban! Annyit mondtam csak, hogy jól kezeltük, és biztos vagyok benne, hogy a szakemberek mindent megtesznek, illetve rámutattam arra a tényre, hogy számítási módok ide vagy oda, de népességarányosan az egyik legkisebb veszteséget szenvedtük el eddig!
Harmadannyit majdnem mint a lengyelek vagy a szlovének, s feleannyit mint a románok!
..
És igen, elismerem, hogy sok tényező van. Így még ezt az aránylag legobjektívebbnek tűnő mércét, amit kigyűjtöttem is, a helyén kell kezelni! Hiszen ugye feltehetnénk a hipotetikus kérdést, hogy akkor is a legjobbak között lenne-e Ukrajna, ha egy hollandiai népsűrűségű ország lenne? Vagy akár mi magyarok?
(De ezek persze értelmetlen kérdések.)
..
Itt van egy érdekes táblázat!
Ezen adatokat böngészve, ugye még azon is lehet lamentálni, hogy hogyan lehetséges az, hogy egyes országokban nagyon sok fertőzöttre nagyon kevés halott jut aránylag (Izrael pl.). A magyarázat kézenfekvő. Sűrűn lakott és nagyon fiatal populáció, arányaiban kevés idős emberrel! Ergó a fiatalok miatt jobban és gyorsabban terjed, de kevesebb potenciális idős krónikus ember van, akit potenciálisan elérhet és akikből koronavírus áldozat válhat!
(Egyúttal ez a táblázat arra is válasz, hogy önmagában az ezer, vagy százezer lakosra vetített halálozási arányszámok miért nem képezhetik összehasonlítás alapját, ha objektíven és tisztán akarunk látni.)
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU and enzo

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
Ajvé.
Ez esetben, akkor ez az egyoltásos megközelítés kb. dobható is.
Mert érdemben nem lesz hatása, ha a brit ilyen mértékben terjed.
Nem csináltak egyoltásos vakcinát a két dózisú oltásokból, csak néhány esetben - a gyártói ajánlásoknak megfelelően - picit később adják be a második adagot. A Pfizer oltásánál ez érthető, mert ott már az első oltás is 92+% hatékonyságú védelmet jelent. Az AstraZeneca oltásánál pedig sokkal nagyobb a védettség, ha nem 6 héten belül (55%), hanem csak 12 hét múlva (81+%) adják a második adagot. (Lancet) A brit mutánstól függetlenül is megérte változtatni az oltási renden.
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Nekem most már az sem világos, hogy ki és hogyan használja ezt az R0-t, mert egyes oldalakon az aktuális adatokon nyugvó mért adat és nem egy korlátozás nélküli esetre számolt (?) fix érték...

Az az 5,7 n+1 oldalon is felbukkan és az USA-ban számolt értéke.

Amit te linkelték az majd 1 éves anyag. Azóta változott ez-az...
Ez így van, de azóta is sajnos hasonló számokat látok.
Sajnos a számok alapján kénytelen vagyok azt hinni, hogy ez a valós érték.
Az utóbbi amúgy a helyes. Az elvileg minden korlátozás nélküli és terjedésnek ideális esetben mért érték.

Ami a védekezés/időjárás/átoltottság függvényében tud változni, ami lesz a tényleges R érték.
 
M

molnibalage

Guest
Nem csináltak egyoltásos vakcinát a két dózisú oltásokból, csak néhány esetben - a gyártói ajánlásoknak megfelelően - picit később adják be a második adagot. A Pfizer oltásánál ez érthető, mert ott már az első oltás is 92+% hatékonyságú védelmet jelent. Az AstraZeneca oltásánál pedig sokkal nagyobb a védettség, ha nem 6 héten belül (55%), hanem csak 12 hét múlva (81+%) adják a második adagot. (Lancet) A brit mutánstól függetlenül is megérte változtatni az oltási renden.
A 12 hetes 2. kör után mennyivel alakul ki a védettség? Erra van már mért adat?
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 531
8 938
113
Én nem akarom sugallni, hogy Magyarország kezelte a legjobban a járványt, mert nyilván mindig lehetne jobban, de szerinted a térség mely országai kezelték jobban, és milyen adatokra alapozod a véleményed?

Ha nem kapsz választ, akkor miből indulsz ki? Ki kezelte a legjobban? És milyen adatok alapján gondolod azt?

Másrészt az a fő kérdés, hogy a magyar kormány önmagához képest hogy kezelte. És rosszul, már csak azért is, mert se az embereket, se a szakmát nem tájékoztatta hogy mit miért csinál. Ez önmagában rontotta a járvány kezelését és a közhangulatot. Plusz jópár hónapjuk volt, hogy felkészüljenek a második és további hullámra, oltási tervet készítsenek és semmi. Ad hoc módon oltanak. Meg eleve tíz éven át gyengítették az egészségügyet, ami miatt nehezebb helyzetben volt az.
 

BJani

Well-Known Member
2020. január 28.
1 423
3 726
113
A 12 hetes 2. kör után mennyivel alakul ki a védettség? Erra van már mért adat?

Bár nem engem kérdeztél, de szerintem ez nem ilyen egyszerű. A védettség nem egy bites, hogy 0 vagy 1... (ezt nyilván te is tudod)
Valamennyi már az első oltástól is kialakul, ami a második beadása után tovább emelkedik. Hogy mennyivel, azt befolyásolja ugye, hogy mennyi telik el a két oltás között. 100% ugye sosem lesz, és nagyon függ az egyéntől.
Az egészet inkább asszem egy görbében lehetne ábrázolni (vízszintes tengelyen idő, függőlegesen védettség). Az első oltás (origó) után elindul felfele a görbe, aztán a második oltás után tovább emelkedik. De az idő előre haladtával ugye vszeg csökken is magától.
Ha naponta vizsgálnák a kialakult védettséget, akkor fel lehetne rajzolni hónapok múltán ilyen görbéket minden vizsgált emberre. Sok száz ilyen görbéből meg lehetne egy átlag görbét szerkeszteni, ami úgy átlagosan igaz lesz a népességre. Hogy épp rád is-e, azt csak odafenn tudják...
 
  • Tetszik
Reactions: formosa1

formosa1

Well-Known Member
2016. augusztus 30.
1 575
978
113
Már az olaszok is a legfrissebb hírek szerint. Hogyan vizsgálta az EMA az AstraZenecát?
Épp olyan gyorsított eljárással, mint az összes többit - pl. most az oroszt is. Járvány nélkül ehhez jóval több idő kellene...

Ráadásul nálunk és sok más országban a 60 év alatti krónikus /köztük a "keringési rendellenességben" szenvedő/ betegeket is problémák nélkül oltották és oltják vele...
Szóval itt valami nagyon rejtélyes gond lehet... :(:(:(
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD and bel

BJani

Well-Known Member
2020. január 28.
1 423
3 726
113
Ha nem kapsz választ, akkor miből indulsz ki? Ki kezelte a legjobban? És milyen adatok alapján gondolod azt?

Másrészt az a fő kérdés, hogy a magyar kormány önmagához képest hogy kezelte. És rosszul, már csak azért is, mert se az embereket, se a szakmát nem tájékoztatta hogy mit miért csinál. Ez önmagában rontotta a járvány kezelését és a közhangulatot. Plusz jópár hónapjuk volt, hogy felkészüljenek a második és további hullámra, oltási tervet készítsenek és semmi. Ad hoc módon oltanak. Meg eleve tíz éven át gyengítették az egészségügyet, ami miatt nehezebb helyzetben volt az.


Nem válaszoltál a kérdésemre, megismétlem:

Én nem akarom sugallni, hogy Magyarország kezelte a legjobban a járványt, mert nyilván mindig lehetne jobban, de szerinted a térség mely országai kezelték jobban, és milyen adatokra alapozod a véleményed?
Ha megpróbálsz meggyőzni valamiről, akkor mondjál már érveket is mellé.
Az nem érv, hogy utálod a kormányt.