Járványok, fertőzések

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 707
4 260
113
Vérrög és AstraZeneca vakcina
Az Európai Gyógyszerügynökség tegnapi (2021 március 10-i) nyilatkozatában azt írta, hogy jelenleg semmi sem utal arra, hogy az AstraZeneca COVID-19 elleni vakcinája okozott volna Ausztriában két vérrögképződéssel járó esetet, amelyek közül az egyik halálos kimenetelű volt.
A téma előzménye az, hogy Ausztria felfüggesztette az AstraZeneca ABV5300 gyártási számú vakcináinak alkalmazását, miután egy embernél 10 nappal az oltás után többszörös vérrögképződés alakult ki és meghalt, míg egy másikat tüdőembólia (tüdőeret elzáró vérrög) miatt kórházba kellett szállítani, de Ő túlélte az eseményt. Március 9-ig további két vérrögképződéssel kapcsolatos esemény vált ismertté ezzel a gyártási tétellel kapcsolatban.
Az 1 millió dózisból álló ABV5300 tételből (a szakmai zsargonban sarzsból) 17 EU tagállamba szállítottak (hazánkba nem).
Egyes EU tagállamok (március 09-ig Észország, Litvánia, Luxemburg és lettország) elővigyázatosságból szintén felfüggesztették ennek a gyártási tételnek az alkalmazását.
Az Európai Gyógyszerügynökség Farmakovigilancia Kockázatértékelési Bizottsága (PRAC) vizsgálja az esetet. Ezidáig annyi ismert, hogy a beoltott ember körében a vérrögképződéses (tromboemboliás) esetek gyakorisága nem tér el az átlagnépességétől. Március 9-ig az AstraZeneca vakcinával az Európai Gazdasági Térségben 3 millió embert oltottak be, akik között 22 tromboemboliás esetet jelentettek (1).
A mai napon (március 11) Dánia (ahol szintén történt hasonló eset), Norvégia (amelyik nem kapott a fenti gyártási tételből), Izland és Olaszország (amelyik szintén nem kapott) is csatlakozott az AstraZeneca vakcina alkalmazását átmenetileg felfüggesztő országokhoz (2).
A valósághoz hozzátartozik az is, hogy vénás tromboembolia spontán is kialakul, továbbá a COVID-19 betegség ennek kockázatát növeli. Ezért alkalmaznak megelőző célú véralvadásgátló kezelést. A vénás tromboembólia kockázata nagyobb a súlyosabb lefolyás esetén az enyhébb vagy tünetmentes betegekéhez képest és a kockázatot növelik bizonyos társbetegségek/állapotok, úgymint idős kor, férfi nem, elhízás, rákbetegség, kórtörténetben már előfordult vénás tromboembolia, intenzív osztályon történő kezelés) (3).
Ily módon jelenleg a vérrögképződés gyógyszerbiztonságossági szaknyelven kifejezve egy szignál, amelynek kivizsgálása az ok-okozati összefüggés megállapítása vagy elvetése céljából jelenleg zajlik.
Korábban is volt már hasonló szignál Norvégiában, ahol 2021 január 15-én 23 idős ember néhány napon belüli halálát jelentették és megszigorították az idős, rossz egészségi állapotú emberek oltását. Később azonban nem igazolódott ok-okozati kapcsolat az oltásokkal.
Hivatkozások
1. https://www.ema.europa.eu/.../covid-19-vaccine...
2. https://www.washingtonpost.com/.../d48662e8-8267-11eb...
3. https://www.hematology.org/.../covid-19-and-vte...
 

jurgenbauer

Well-Known Member
2015. február 1.
25 999
87 688
113
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 111
82 833
113
Most az oroszokat ennyire jó fejek, hogy csak 17 euróért adják nekunk a vakcinát szemben a kínai 60 eurós árával?.
Oroszok külföldre mindenkinek egységes áron adják el, ahogy mondták nem az a céljuk hogy bekeressenek, hanem hogy minnél több emberhez(szegényebb országokba is) eljusson és legyőzzék a pandémiát.
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 723
4 108
113
Most az oroszokat ennyire jó fejek, hogy csak 17 euróért adják nekunk a vakcinát szemben a kínai 60 eurós árával?.
Szia,

Masoknak 6 USDert adjak, es az azonos gyartastechnologiaval keszult, de az EU altal engedelyezett Astrazeneca vakcina ara meg alacsonyabb (en remenykedek benne, hogy ez eliras a cikkben, es 2 vakcina ara ez a 17 EUR, vagyis csak kb. 50% felarral kapjuk es nem tobb mint tripla aron).
 
  • Tetszik
Reactions: formosa1 and Wilson

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 427
33 705
113
Most az oroszokat ennyire jó fejek, hogy csak 17 euróért adják nekunk a vakcinát szemben a kínai 60 eurós árával?.

A Pfizert dózisonként $19.50-ért veszi az US Govt. Az unió ennél alacsonyabb árat alkudott ki, ezért nem is szállítanak annyit gondolom. A Sputnikra dózisonként $10 árat írtak korábban, később azt, hogy felére csökkentették 866 rubelre (kb. $12), szóval azért mégsem $10 volt.
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 111
82 833
113
Szia,

Masoknak 6 USDert adjak, es az azonos gyartastechnologiaval keszult, de az EU altal engedelyezett Astrazeneca vakcina ara meg alacsonyabb (en remenykedek benne, hogy ez eliras a cikkben, es 2 vakcina ara ez a 17 EUR, vagyis csak kb. 50% felarral kapjuk es nem tobb mint tripla aron).
Oroszok a Sputnikot külföldre egységes áron 9,90 USD-ért adják (egy dózis) Két dózis jön ki 17-18 Euróba az aktuális árfolyam szerint.
 
  • Tetszik
Reactions: bel and ogretankHU
W

Wilson

Guest
Oroszok külföldre mindenkinek egységes áron adják el, ahogy mondták nem az a céljuk hogy bekeressenek, hanem hogy minnél több emberhez(szegényebb országokba is) eljusson és legyőzzék a pandémiát.
Igen ezt én is olvastam az orosz médiában de azt nem kísértem figyelemmel , hogy a kulönböző országokba milyen áron szállítanak.

Szia,

Masoknak 6 USDert adjak, es az azonos gyartastechnologiaval keszult, de az EU altal engedelyezett Astrazeneca vakcina ara meg alacsonyabb (en remenykedek benne, hogy ez eliras a cikkben, es 2 vakcina ara ez a 17 EUR, vagyis csak kb. 50% felarral kapjuk es nem tobb mint tripla aron).

A Pfizert dózisonként $19.50-ért veszi az US Govt. Az unió ennél alacsonyabb árat alkudott ki, ezért nem is szállítanak annyit gondolom. A Sputnikra dózisonként $10 árat írtak korábban, később azt, hogy felére csökkentették 866 rubelre (kb. $12), szóval azért mégsem $10 volt.

A Kínaiak viszont megint nem hazudtolták meg önmagukat az árképzésukkel,mondjuk én a tavalyi gusztustalan húzásuk után (amikor méregdrága áron bocsájtották áruba a nekik már nem szukséges előzőleg adományként kapott egétségugyi felszerelést) nem is vártam tőlük mást.
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 427
33 705
113
Igen ezt én is olvastam az orosz médiában de azt nem kísértem figyelemmel , hogy a kulönböző országokba milyen áron szállítanak.





A Kínaiak viszont megint nem hazudtolták meg önmagukat az árképzésukkel,mondjuk én a tavalyi gusztustalan húzásuk után (amikor méregdrága áron bocsájtották áruba a nekik már nem szukséges előzőleg adományként kapott egétségugyi felszerelést) nem is vártam tőlük mást.

Vakcinából éppenséggel több fejlődő országnak adtak ingyen.
 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 707
4 260
113
  • Tetszik
Reactions: BJani and formosa1

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 111
82 833
113
A Sputnikra dózisonként $10 árat írtak korábban, később azt, hogy felére csökkentették 866 rubelre (kb. $12), szóval azért mégsem $10 volt.
Orosz belső piacon először 1942 Rubel volt a két dózis(1.és 2. együtt) majd a gyártási technológia innovációjával ezt lecsökkentették kb. a felére- 866, 81 Rubelra február végén- ez is két dózis a belső(orosz) piacra. Export ára 9,90USD egy dózis.
 
  • Tetszik
Reactions: enzo

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
A Kínaiak viszont megint nem hazudtolták meg önmagukat az árképzésukkel,mondjuk én a tavalyi gusztustalan húzásuk után (amikor méregdrága áron bocsájtották áruba a nekik már nem szukséges előzőleg adományként kapott egétségugyi felszerelést) nem is vártam tőlük mást.
Amikor kérdeztem , hogy ki nyer a vírussal ebből következően ki áll mögötte mindenki lehurrogott , hogy természetesen kína
 
  • Szomorú
Reactions: formosa1

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 802
4 966
113
Nekem alapvetően nincs bajom a Kínaiakkal,de ez a keressünk mindenen amin csak lehet hozzáállásukkal/nézőpontjukkal sohasem tudtam azonosulni.
És ha mi szállítanánk a vakcinákat? :D Állítólag egy brit gyártó is a feketepiacon magasabb áron adja a vakcináját, "hivatalosan pedig kapacitásproblémákkal küzd". Ilyen ez a kapitalizmus... szerintem örüljünk, hogy egyáltalán van, és az van az üvegekben, ami rá van írva...
 
  • Tetszik
Reactions: tindalos
T

Törölt tag 2361

Guest
Vakcinából éppenséggel több fejlődő országnak adtak ingyen.
semmi sincs ingyen. meg a nagymamanal sem kapsz ugy.

kifizetik ok azt mas modon.

en mindig jokat nevetek amikor valami politikus elojonn a dumaval hogy ingyen kaptunk vmit.
mint nalunk a ruszki migekkel. a gep alitolag ingyen van, de olyan ingyen hogy a szukseges nagyjavitast es a modernizaciot fizesd ki.
csak 300 milla $... ingyen van wazzeeee . nem mondom hogy nem lehet jo uzlet. de ne szarjunk hogy ingyen van.

ha valaki mondana hogy olcsobban adtak vkinek mint a tobbinek azt elhiszem, de ingyen...a nem.
 
  • Tetszik
Reactions: bel and Wilson
W

Wilson

Guest
És ha mi szállítanánk a vakcinákat? :D Állítólag egy brit gyártó is a feketepiacon magasabb áron adja a vakcináját, "hivatalosan pedig kapacitásproblémákkal küzd". Ilyen ez a kapitalizmus... szerintem örüljünk, hogy egyáltalán van, és az van az üvegekben, ami rá van írva...
Pont az amcsik illetve a nyugati gyártók mutatták meg,hogy azért ez nincs teljesen így,hiszen pl a Pfizer simán kérhetett volna a vakcinájért legalább annyit mint a kínaiak a sajátjukért, de a kínai vakcina árához képest annak harmadáért adják a kínai vakcinánál modernebb mNRS alapú vakcinájukat.
 
  • Tetszik
Reactions: bel and formosa1

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 659
9 248
113
:)
Nincsenek politikai céljaim! Egykor voltak, de mára letettem róla. (Persze, ha szólít a történelem, akkor kész vagyok a feladatra! :))
..
Sehol nem mondtam, hogy mi kezeltük a legjobban! Annyit mondtam csak, hogy jól kezeltük, és biztos vagyok benne, hogy a szakemberek mindent megtesznek, illetve rámutattam arra a tényre, hogy számítási módok ide vagy oda, de népességarányosan az egyik legkisebb veszteséget szenvedtük el eddig!
Harmadannyit majdnem mint a lengyelek vagy a szlovének, s feleannyit mint a románok!
..
És igen, elismerem, hogy sok tényező van. Így még ezt az aránylag legobjektívebbnek tűnő mércét, amit kigyűjtöttem is, a helyén kell kezelni! Hiszen ugye feltehetnénk a hipotetikus kérdést, hogy akkor is a legjobbak között lenne-e Ukrajna, ha egy hollandiai népsűrűségű ország lenne? Vagy akár mi magyarok?
(De ezek persze értelmetlen kérdések.)
..
Itt van egy érdekes táblázat!
Ezen adatokat böngészve, ugye még azon is lehet lamentálni, hogy hogyan lehetséges az, hogy egyes országokban nagyon sok fertőzöttre nagyon kevés halott jut aránylag (Izrael pl.). A magyarázat kézenfekvő. Sűrűn lakott és nagyon fiatal populáció, arányaiban kevés idős emberrel! Ergó a fiatalok miatt jobban és gyorsabban terjed, de kevesebb potenciális idős krónikus ember van, akit potenciálisan elérhet és akikből koronavírus áldozat válhat!
(Egyúttal ez a táblázat arra is válasz, hogy önmagában az ezer, vagy százezer lakosra vetített halálozási arányszámok miért nem képezhetik összehasonlítás alapját, ha objektíven és tisztán akarunk látni.)

Na akkor nem politikai céljaid, hanem politikai hitvilágod van. Az világosan látszik :) Egyébként nálad tán nem olyan nehéz tesztelni hogy mennyire vagy elfogult politikailag: Szerinted hogyan kezelte a 2008-as válságot az akkori magyar kormány?

Azt amúgy ugyan nem írtad, hogy a kormány jól kezelte a válságot, de azt sugalltad. Még ha nem is ez volt a szándékod, bár valószínű, hogy de. A kormány amúgy tényszerűen rosszul kezelte a válságot, mert semmiféle tájékoztatást nem adott se az embereknek, se a szakmának. Ugyanazt az eredményt, amit most csináltak, azt bármelyik kormány meg tudta volna csinálni, csak közben mindenki képben lett volna.

Összegyűjtöttem pár adatot. Országok korábbi listája:

1. Lengyelország 18,1 % 17,7 % 123,6
2. Szlovénia 17,7 % 19,8 % 103,7
3. Románia 14,5 % 18,5 % 82,7
4. Szerbia 12,8 % 20,4 % 90,5
5. Szlovákia 10,5 % 16,0 % 112,0
6. Ausztria 9,3 % 18,8 % 107,6
7. Horvátország 8,2% 20,6 % 72,8
8. Magyarország 7,5% 19,3 % 107,1
9. Ukrajna 6,1 % 16,8% 73,8

első oszlop: halálozás változása 2020-ban a megelőző három év átlagához képest (te adataid)
második oszlop: 65 felettiek aránya KSH + Ukrajna esetén Eurostat
harmadik oszlop: népsűrűség fő/km2 Eurostat

Ami nincs benne, az hogy a lakosság eloszlása milyen. Spanyolország pl olyan, hogy eléggé városokba tömörül és nem oszlik szét az országban. Ezeknél az országoknál nem tudom. Magyarország mondjuk eléggé Budapest centrikus.

Hát nem látok nagy összefüggéseket. Eleve hasonlóak az adatok. Ráadásul Mo Bp központú, de a legutolsó hírek szerint épp Budapesten okoz kisebb problémát a járvány a vidékhez képest...

Megyek és megszerkesztem a korábbi statisztikai hozzászólásomat, hogy honnan az adatok ott.
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 659
9 248
113
A magyarok egészségi állapota nemzetközi összehasonlításban rossznak számít. Egy gyenge állapotú egészségügyi rendszert tíz éve módszeresen tovább gyengítenek. Talán még nem volt ennyire dilettáns vezetése Magyarországnak, mint most. Borzalmas hírek érkeznek a magyar egészségügyből, annak ellenére hogy valamiért nagyon igyekszik eltitkolni a kormány, hogy mi zajlik ott valójában. És a covid halálozási adatok azért bizonyos tendenciákat nem mutatnak rosszul. Ezek mellett azért eleve kétségesek az általad végzett statisztikából levont következtetések. Rögtön látszik, hogy nagyon sok paraméteres összefüggést vizsgáltál, és ilyenkor nagyon könnyen, nagyon nagy mértékben félre tudnak csúszni a dolgok. Nekem az tűnt fel elég hamar, hogy nem hasonlítottad össze az országok halálozását abszolút mértékben, csak a változásokat. Én megnéztem. Így néz ki a százezer főre vetített halálozás az általad vizsgált országokban a 2016-2020 időszakban (az országok sorrendje az általad felállított sorrend az egyszerűség kedvéért):

1. Lengyelország

2016 - 1021
2017 - 1060
2018 - 1090
2019 - 1078
2020 - 1254

2. Szlovénia

2016 - 938
2017 - 977
2018 - 975
2019 - 980
2020 - 1138

3. Románia

2016 - 1305
2017 - 1338
2018 - 1353
2019 - 1340
2020 - 1537

4. Szerbia

2016 - 1420
2017 - 1482
2018 - 1452
2019 - 1449
2020 - 1665

5. Szlovákia

2016 - 969
2017 - 998
2018 - 1005
2019 - 977
2020 - 1073

6. Ausztria

2016 - 927
2017 - 946
2018 - 954
2019 - 937
2020 - 1017

7. Horvátország

2016 - 1227
2017 - 1273
2018 - 1286
2019 - 1263
2020 - 1383

8. Magyarország

2016 - 1297
2017 - 1346
2018 - 1339
2019 - 1325
2020 - 1423

9. Ukrajna

2016 - 1370
2017 - 1354
2018 - 1393
2019 - 1384
2020 - 1479

Ami elsőnek feltűnő, hogy a magyar adatok rosszak. A vizsgált országok mintha két csoportba gyűlnének és mi a rosszabb csoportban vagyunk. A jobb országok még covid halálozásokkal együtt is jobbak, mint a rosszabbak. A covid elsősorban az idős és beteg embereket öli, akik sorsa amúgy békeidőben eléggé függ az egészségügyi rendszer hatékonyságától. Így a jobb országokban meghalnak azok is a vírus miatt, akiket amúgy meg tudnának menteni, míg ugyanezen emberek Magyarországon amúgy is meghalnának. Így viszont halálozás terén a jobb országoknál az alacsonyabb covid halálozás is magasabb ugrást eredményez, mint a rosszabbaknál a magasabb kovid halálozás. Románia és Szerbia esete meg azért érdekes, mert náluk más a halálozási görbe. Ha megnézed a https://www.worldometers.info/coronavirus/ -on a kilenc ország napi új halálozás görbéit, akkor a két országé eltér a többitől. A magyar görbe kinézetre a jobb országokéhoz hasonlít, viszont több a halott.

Lenne még mit vizsgálni az adatokon, mert sok összefüggést rejt még. De azért így is látszik, hogy nem kell ellentmondásos legyen az, hogy Magyarország rekorder a covid halálozásban, míg az általános halálozás változásában mások "jobbak". Elég megnézni azt is, hogy ha Magyarországon is csak annyian halnának meg békeidőben, mint mondjuk Szlovákiában, akkor mekkorát ugrott volna a halálozás a covid miatt.

Az adatok alapvetően az Eurostatból származnak. Ha jól rémlik, Ukrajna 2019-es halálozása van a statista.com-ról. 2020-es adatok lopva tőled.