Járványok, fertőzések

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 801
25 402
113
A tünetmentes fertőzött egyik ismérve, hogy többnyire nem tud sem ő, sem a környezete arról, hogy fertőzött.
Pontosan tudom. Nem csavarodtam még be teljesen. :)
(De ismétlem. Nem volt szoros kontaktom senkivel, senki nem is lett beteg, nem lett koronavírusos. Mindegy amúgy már, lényegtelen részlet...)
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 529
10 154
113
Pontosan tudom. Nem csavarodtam még be teljesen. :)
(De ismétlem. Nem volt szoros kontaktom senkivel, senki nem is lett beteg, nem lett koronavírusos. Mindegy amúgy már, lényegtelen részlet...)
Amit te mondasz az a lappangási időben évő ember, aki majd tünetes lesz.
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson

vata

Well-Known Member
2015. december 5.
627
2 707
93
Semmi értelme a halottak számát összehasonlítani országonként ,mert mindenhol más rendszer szerint számolják ,hogy COVID halott-e az elhunyt vagy nem.
Szerintem az valamivel pontosabb ha egy ország 2019-es halálozási számait összehasonlítják 2020-as évivel a többlet halálozást nagy valószínűséggel a Covid okozta.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Abban biztos vagyok hogy az elmúlt egy évben nem sok ilyen véleményt olvashattál, másrészt az emberiség és azon belül a tudomány alig egy éve ismeri a koronavírust egyszerűen nem lehet elvárni , hogy a tudomány ilyen rövid idő a vírussal kapcsolatban minden a vírussal kapcsolatban felmerülő kérdésre tudományosan megalapozott választ adjon, különösen annak fényében, hogy a vírus folyamatosan mutálódik.
Akkor mi alapján szabályozgatnak minket és jelölik ki a helyes irányt ? Ugye érzed , hogy ingoványos folyosót nyitottál ? Akkor mi alapján feltételezik , hogy jól cselekszenek ?
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Semmi értelme a halottak számát összehasonlítani országonként ,mert mindenhol más rendszer szerint számolják ,hogy COVID halott-e az elhunyt vagy nem.
Szerintem az valamivel pontosabb ha egy ország 2019-es halálozási számait összehasonlítják 2020-as évivel a többlet halálozást nagy valószínűséggel a Covid okozta.
Ezért mondom én , hogy ez egy durva számháború !

Az se jó mert mit veszünk alapnak 10-20-50-100 év átlagát ?
 
  • Tetszik
Reactions: merleg
W

Wilson

Guest
Igen? Láttad a több százezres tüntetéseket Fehérorszországban? Hány ember is tartotta ott a távolságot? Hányan is viseltek maszkot?
Nem él kint ismerősöm is, de nehezen tudom elképzelni, hogy viselnék önszorgalomból a maszkot. Főleg, ha megnézem Lukashenko elnök hozzáállását, amit én semmiképpen sem minősítenék negatívnak.

Svédországot nagyon könnyen elintézed. Igen, dettó ugyanúgy nem visel a többségük maszkot, mint ahogy Fehérorszországban sem.

Brazíliához: ez egy 210 millió fős ország. Ez 21-szerese Magyarország népességének. A hivatalos adatok szerint 282 ezren haltak ott meg covidban.
Itthon van 10 millió ember durván. 17ezer covid halott. Én közgazdaság szakra járok, tehát nézzük a számokat! Ha Brazíliában minden 10 millió emberre jutna 17 ezer covid halott, akkor 17.000X21= 357.000
Ha Brazília olyan sikeresen védekezne mint Magyarország, akkor pusztán a számokból kiindulva 357.000 halottuk lenne, a mostani 282 ezer helyett.
Ha ezt összeveted Brazília adataival (népességszám, covid áldozatok), akkor még arányait tekintve Brazília jobban is áll, mint Magyarország.
Végkövetkeztetés: semmiképpen sem lehet mondani, hogy Brazília rosszabbul teljesítene mint a korlátozásokat alkalmazó Magyarország.

Elősször is a munkámból kifolyólag vannak ismerőseim Fehéroroszországban akikkel rendszeresen beszélek .Akkor sorolom neked ezzel kapcsolatban a tényeket (ezek mind az ott élőktől származó információk)
Lukasenko lesz....ta a koronavírust,szerinte a vodka és a mezőgazdasági /kerti munka megfelelő védettséget ad a járvány ellen, mondta ezt akkor amikor sorra betegedtek meg az emberek kerültek be a kórházakba és haltak meg.A hivatalos adatok egyáltalán nem megbízhatóak mivel a hatóságok szerint az országban nincs covid járvány.A több tízezres tüntetések idején pedig a járvány első hulláma már csak úgy mint nálunk lecsenget .Svédországban annak ellenére, hogy svéd kormány tavaly tavasszal nem vezetett be olyan szigorú korlátozó intézkedéseket mint mi a svéd lakosság fegyelmezetten betartotta a számára ajánlásként megfogalmazott covid elleni óvintézkedéseket.
A brazil kormány pedig teljesen elhanyagolja a covid elleni védekezést a hivatalos adatok pedig még távolról sincsenek még köszönőviszonyban sem a ténylegesen covidban meghaltak számával.
 
W

Wilson

Guest
Akkor mi alapján szabályozgatnak minket és jelölik ki a helyes irányt ? Ugye érzed , hogy ingoványos folyosót nyitottál ? Akkor mi alapján feltételezik , hogy jól cselekszenek ?

Épp ez a lényeg a covid ellen egyedül a tudományra támaszkodhatunk tavaly ,tavasszal ezen minimális információk alapján sikeresen védekeztunk de persze a teljes zárást nem lehetett fenntartani és közben a vírus mutálódott is,ezzel együtt , amint a korlátozásokat enyhítették és az emberek fegyelme is lanyhult oltás hijján a covid újra erőre kapott, hozzáteszem a tudománynak hála a járvány terjedésével kapcsolatban napról napra pontosabb előrejelzéseket tudunk adni.A
" művészet" a dologban az,'hogy egy olyan országban mint Magyarország az oltás álltal biztosított immunizációig úgy fékezzuk a járványt, hogy közben ne roppantsuk össze teljesen a gazdaságot így aztán a korlátozó intézkedések meghozatalában v elhalasztásában politikai és gazdasági szempontok is szerepet játszanak.Amúgy amiről kevés szó esik az az , hogy a covid elleni küzdelem példátlan és elképesztő méretu tudományos összefogást eredményezett és többek között ennek is köszönhető, hogy a vírus megjelenésétől számítva alig egy évvel már többféle hatékony vakcinával rendelkezünk és pár hónapon belül áttudjuk oltani veluk hazánk teljes lakosságát.Ezt én személy szerint elképesztő tudományos eredménynek tartom.
 

merleg

Well-Known Member
2021. március 12.
1 645
3 234
113
Elősször is a munkámból kifolyólag vannak ismerőseim Fehéroroszországban akikkel rendszeresen beszélek .Akkor sorolom neked ezzel kapcsolatban a tényeket (ezek mind az ott élőktől származó információk)
Lukasenko lesz....ta a koronavírust,szerinte a vodka és a mezőgazdasági /kerti munka megfelelő védettséget ad a járvány ellen, mondta ezt akkor amikor sorra betegedtek meg az emberek kerültek be a kórházakba és haltak meg.A hivatalos adatok egyáltalán nem megbízhatóak mivel a hatóságok szerint az országban nincs covid járvány.A több tízezres tüntetések idején pedig a járvány első hulláma már csak úgy mint nálunk lecsenget .Svédországban annak ellenére, hogy svéd kormány tavaly tavasszal nem vezetett be olyan szigorú korlátozó intézkedéseket mint mi a svéd lakosság fegyelmezetten betartotta a számára ajánlásként megfogalmazott covid elleni óvintézkedéseket.
A brazil kormány pedig teljesen elhanyagolja a covid elleni védekezést a hivatalos adatok pedig még távolról sincsenek még köszönőviszonyban sem a ténylegesen covidban meghaltak számával.
".Svédországban annak ellenére, hogy svéd kormány tavaly tavasszal nem vezetett be olyan szigorú korlátozó intézkedéseket mint mi a svéd lakosság fegyelmezetten betartotta a számára ajánlásként megfogalmazott covid elleni óvintézkedéseket."

Elég nevetségesnek tartom ezt a licitálgatást, hogy "de betartják, de nem tartják..."
Van ismerősöm kint. A svédek nem jobbak mint bárki más, nem tartják be. Kérdezz meg bárkit, aki ott él. Felkavaró videó felvételek jönnek:
Ilyen ez a szörnyű élet a vasfüggönyön túl...
"A brazil kormány pedig teljesen elhanyagolja a covid elleni védekezést a hivatalos adatok pedig még távolról sincsenek még köszönőviszonyban sem a ténylegesen covidban meghaltak számával."

".A hivatalos adatok egyáltalán nem megbízhatóak mivel a hatóságok szerint az országban nincs covid járvány."

Hitvitákba én nem megyek bele. Ha hisz az ember a számoknak, akkor hisz, ha nem akkor nem. Én személy szerint a Magyarországiakat sem hiszem el, de nem akarom mellékvágányra terelni a diskurzust. Egy biztos: a hivatalos számokból tudunk dolgozni. A tény pedig tény marad: nem omlott össze az egészségügy egyik országban sem, nem következett be a sokak által vizionált apokalipszis sem. Sőt, ezek az országok még jobban is állnak, mint néhány szigorú lezárást alkalmazó ország, például Szlovákia. De bizony ha a lakossághoz arányosítom a halálozásokat, akkor Magyarországnál is. Nem látom tehát megalapozottnak az állítást, miszerint a lezárások életeket mentenek, mert nem látom a szignifikáns különbségeket. Abban viszont egészen biztos vagyok, hogy ma még fel sem tudjuk mérni azt a kárt, amit a lezárások okoznak.
 
W

Wilson

Guest
".Svédországban annak ellenére, hogy svéd kormány tavaly tavasszal nem vezetett be olyan szigorú korlátozó intézkedéseket mint mi a svéd lakosság fegyelmezetten betartotta a számára ajánlásként megfogalmazott covid elleni óvintézkedéseket."

Elég nevetségesnek tartom ezt a licitálgatást, hogy "de betartják, de nem tartják..."
Van ismerősöm kint. A svédek nem jobbak mint bárki más, nem tartják be. Kérdezz meg bárkit, aki ott él. Felkavaró videó felvételek jönnek:
Ilyen ez a szörnyű élet a vasfüggönyön túl...
"A brazil kormány pedig teljesen elhanyagolja a covid elleni védekezést a hivatalos adatok pedig még távolról sincsenek még köszönőviszonyban sem a ténylegesen covidban meghaltak számával."

".A hivatalos adatok egyáltalán nem megbízhatóak mivel a hatóságok szerint az országban nincs covid járvány."

Hitvitákba én nem megyek bele. Ha hisz az ember a számoknak, akkor hisz, ha nem akkor nem. Én személy szerint a Magyarországiakat sem hiszem el, de nem akarom mellékvágányra terelni a diskurzust. Egy biztos: a hivatalos számokból tudunk dolgozni. A tény pedig tény marad: nem omlott össze az egészségügy egyik országban sem, nem következett be a sokak által vizionált apokalipszis sem. Sőt, ezek az országok még jobban is állnak, mint néhány szigorú lezárást alkalmazó ország, például Szlovákia. De bizony ha a lakossághoz arányosítom a halálozásokat, akkor Magyarországnál is. Nem látom tehát megalapozottnak az állítást, miszerint a lezárások életeket mentenek. Abban viszont egészen biztos vagyok, hogy ma még fel sem tudjuk mérni azt a kárt, amit okoznak.

Nem egy ismerősöm él kint Svédisztánban kivétel nélkül arról számoltak be tavaly tavasszal, hogy ahol lehetett ott a cégek home Office rendeltek el és mindenki igyekezett csökkenti az emberi kontaktusok számát.Csak a tények kedvéért a brazil egészségügy összeomlott a korlátozások pedig csak a számokat nézve is életeket mentettek/mentenek.
 

merleg

Well-Known Member
2021. március 12.
1 645
3 234
113
Nem egy ismerősöm él kint Svédisztánban kivétel nélkül arról számoltak be tavaly tavasszal, hogy ahol lehetett ott a cégek home Office rendeltek el és mindenki igyekezett csökkenti az emberi kontaktusok számát.Csak a tények kedvéért a brazil egészségügy összeomlott a korlátozások pedig csak a számokat nézve is életeket mentettek/mentenek.
Ez most is így van, én nem azt mondtam, hogy semmifajta korlátozás nincs Svédországban. De a magyarországival összesem lehet mérni.
"Csak a tények kedvéért a brazil egészségügy összeomlott a korlátozások"
Én ezt nem látom, te hol látod?
"a korlátozások pedig csak a számokat nézve is életeket mentettek/mentenek."
Ezt továbbra sem értem, hogy honnan veszed. A szlovák példát nézed? Vagy melyiket?
Nekem Einstein egyik híres idézete jut ilyenkor eszembe:
"Az őrültség nem más, mint ugyanazt tenni újra és újra, és várni, hogy az eredmény más legyen."
 
W

Wilson

Guest
Ez most is így van, én nem azt mondtam, hogy semmifajta korlátozás nincs Svédországban. De a magyarországival összesem lehet mérni.
"Csak a tények kedvéért a brazil egészségügy összeomlott a korlátozások"
Én ezt nem látom, te hol látod?
"a korlátozások pedig csak a számokat nézve is életeket mentettek/mentenek."
Ezt továbbra sem értem, hogy honnan veszed. A szlovák példát nézed? Vagy melyiket?
Nekem Einstein egyik híres idézete jut ilyenkor eszembe:
"Az őrültség nem más, mint ugyanazt tenni újra és újra, és várni, hogy az eredmény más legyen."
Ha egy egészségügyi rendszer már nem képes ellátni minden a korházi kezelésre szoruló covidos betegét akkor már nyugodtan beszélhetünk egészségügyi összeomlásról már pedig a brazil egészségügy ezt többszörösen túlteljesítette.
Csak neked:) egy friss február 25. brazil cikk az aktuális covid helyzetről (google fordító jól elboldogul a portugállal)


A korlátozások nélkül szerinted,hogy alakulnának a halálozások, szerinted ha egy világjárvány alatt a járvány felfutásának időszakában folyamatosan nő halálozások száma és az ország vezetése úgy dönt,hogy szigorú korlátozásokat vezet be (lásd pl Magyarország tavaly tavasszal)a járvány terjedésének megakadályozása érdekében akkor ugyanolyan arányban fog nőni a halálozások száma a korlátozások bevezetése utáni időszakban is,mintha nem tettek volna semmit és szabadjára engedték volna a járványt?
 
  • Tetszik
Reactions: bel

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 204
113
Semmi értelme a halottak számát összehasonlítani országonként ,mert mindenhol más rendszer szerint számolják ,hogy COVID halott-e az elhunyt vagy nem.
Szerintem az valamivel pontosabb ha egy ország 2019-es halálozási számait összehasonlítják 2020-as évivel a többlet halálozást nagy valószínűséggel a Covid okozta.


Igy van. Ez bizony inkább mutatja valós helyzetet a hivatalos ("Churchill-i"-) statisztikával szemben:
A svédeknél/-ről volt szinte egységes fórum-észrevétel az első hullám idején/utána, hogy "kicsit" lazán könyvelik a Covid-statisztikába az elhunytakat, a magyar "szigorhoz" képest.
Pl: sok öreg-halálozást --csakúgy mint az angolok-- a halál közvetlen oka-ként könyveltek, eltekintve a szomorú végeredményben a "Covid-közreműködéstől", a mi és más országok --ebből a szempontból tudományos/korrekt-- statisztikáival ellentétben!
 
  • Tetszik
Reactions: zztop

mberger

Well-Known Member
2020. szeptember 1.
106
295
63
Amit te mondasz az a lappangási időben évő ember, aki majd tünetes lesz.
Idepofátlankodnék a saját példámmal.. Az elmúlt 8 hónapban a munkám miatt átlag hetente kétszer (volt amikor 5x) teszteltek. December elején szóltak hogy pozitív lett a tesztem, maradjak karanténban. Végigültem a karantént (persze a gép előtt htka-t olvasgatva:)) tünetmentesen, majd két negatív teszt után visszamentem dolgozni. Na ebből kiindulva adódik a kérdés:
akit nem tesztelnek rendszeresen és ugyanúgy átmegy rajta ez a szar, az honnan a tökömből tudhatná hogy terjeszti ezt a vackot?
Márpedig ha nem tesztelnek, akkor simán egyengethettem volna a statisztikát én is, mert fogalmam sem lett volna az egészről - ahogy szerintem fogalma sincs róla mindazoknak akiknek még életükben egyszer sem turkáltak a szájában meg az orrában egy nagyra nőtt fülpiszkálóval.
Szóval a tünetmentes az nem azt jelenti hogy fertőz És majd tünetei lesznek - hanem azt, hogyha peched van akkor potenciálisan kinyírhatsz egy szociális otthont úgy, hogy tiszta marad a lelkiismereted mert fogalmad sincs arról hogy elkaptad a vírust.
Hidd el -- tényleg nem vettem volna észre én sem, ha nem szólnak annak idején hogy elkaptam ezt a szart.
Kb. ennyi