Járványok, fertőzések

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 386
33 517
113
A miniszter engedélyezheti akkor is, ha nem kap zold utat a Sputnik, már pedig az eddig kiszivárgot infók szerint úgy látszik hogy, hogy a Gyógyszerfelügyeletnek fentartásai lesznek. Viszont az EU soron kívul átutal Szlovákiának majdnem 700-ezer Pfitzer vakcinát, hogy ezzel enyhítse a AZ kieséseit, mivel Szlovákia azok országok kozé tartozik, akik pont AZ-ból rendeltek nagyobb arányban, ezért jobban is sujtják a kiesések: https://domov.sme.sk/c/22630649/slo...-vakcin-pfizer-biontech.html?ref=terazbox_sme

Amúgy mit lehet tudni a Róma kozelében megtalált AZ további sorsárul? Le kellene egyszeruen foglalni, oszt viszont látásra ...

Hát a nagy büdös lóf.szt a tótoknak, egy ország, ahol kormányválság tör ki, amiért az egyik politikus Szputnyikot akart venni, aztán nem is használják most ezért, aztán tartják a markukat, hogy a többi uniós tagállam engedjen át nekik a részükből. Magyarországnak ellene kellett volna szavaznia ennek már csak elvből is, mint az osztrákok, csehek és szlovénok megtették. Mi költünk pluszban a keleti vakcinákra, aztán szépen lovagiasan átengedünk a ruszofóbiából és benyalásból azokat elutasító más keleti tagállamok javára a nekünk járó nyugati vakcinákból, megtehetjük talán, de gondolom az ellenzék ezen is őrjöng, azaz őrjöngene... de nem teszi, mert a szent EU döntött így közösen.
 
T

Törölt tag 4082

Guest
A magasvérnyomás legtöbbször esszenciális, néhány gyakori egyéb okot nem nehéz kizárni (veseelégtelenség), a többi egyrészt nem gyakori másrés más panaszok és tünetek gyakran előbb viszik orvoshoz, mint a vérnyomásérték.
Elfogadom, bár nekem olyan életszerűtlen, hogy valaki nem méri a vérnyomását hetente. De tudom, hogy így van :(
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85 and enzo

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 616
11 288
113
Egyébként valóban :)
Tavaly tavasszal-nyáron eléggé fennakadtunk rajta, hogy a város mögötti TSZ környékén nyugodtan lehetett kutyát sétáltatni, alig járt arra valaki. Bejött egy éve a lezárás, olyan tömeg van arrafelé azóta (ha épp nem rossz az idő nagyon), hogy most már máshová kell hordanunk a kutyákat, mert nem lehet elengedni őket...
Ez itt eléggé off...
De ha ez a TSZ környéke külterületen van, akkor vadászterületnek minősül, ahol tilos elengedni a kutyát. Ha meghajt egy vadat, kilőhetik.
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Ez itt eléggé off...
De ha ez a TSZ környéke külterületen van, akkor vadászterületnek minősül, ahol tilos elengedni a kutyát. Ha meghajt egy vadat, kilőhetik.
Igazság szerint kutya közterületen csak pórázon sétáltatható ! Szabadon csak zárt területen , udvaron , kutya futtatón engedhető !
 
  • Tetszik
Reactions: Blitz97
W

Wilson

Guest

Koronavírus: így hat az oltás, ha átestünk a fertőzésen​

HáziPatika

Azoknál az embereknél, akik korábban már átestek a koronavírus-fertőzésen, közel hétszer intenzívebb immunreakciót váltottak ki a vakcinák. Ezeknél az embereknél a vakcinák valószínűleg hatékonyabb védelmet építhetnek ki a kórokozó ellen.


Mióta tavaly év végén hatósági engedélyt kaptak az első vakcinák, világszerte rohamtempóban oltják a lakosságot. A kutatók eközben azt is vizsgálják közben, hogy az oltóanyagok milyen reakciót váltanak ki és várhatóan meddig nyújtanak védettséget. Egy friss tanulmány szerint
a vakcinák hatékonyabban működhetnek azoknál az embereknél, akik korábban már átestek a fertőzésen.

Hatékonyabb az oltás azoknál, akik már átestek a fertőzésen​


A Sheffield és az Oxfordi Egyetem közös tanulmányában 237 egészségügyi dolgozó vett részt, akik az elsők között kapták meg a Pfizer vakcináját az Egyesült Királyság többlépcsős oltási tervében. Közülük 216-an még csak egy, 21-en pedig már két adagot is kaptak. A két hónapos vizsgálati időszak alatt, december 9. és február 9. között, a kutatók megvizsgálták ezen egészségügyi dolgozók vérmintáit, hogy felmérjék a vakcinával szembeni immunválaszukat, és kiderítsék, hogy a múltbeli COVID-19 befolyásolta-e ezt a reakciót.

Intenzívebb immunválaszt váltott ki az oltás azoknál, akik már átestek a fertőzésen. Fotó: Getty Images


Intenzívebb immunválaszt váltott ki az oltás azoknál, akik már átestek a fertőzésen. Fotó: Getty Images

A kutatás megállapította, hogy az első Pfizer-vakcinát megkapó egészségügyi dolgozók 99 százaléka jelentős immunválaszt generált, ezzel olyan védekező immunsejteket generálva, amelyek készen állnak a vírus leküzdésére. Ráadásul azoknál az embereknél, akik korábban már átestek a fertőzésen, a vakcinák 6,8-szor intenzívebb immunválaszt váltottak ki azokhoz képest, akik szervezete az oltásig nem találkozott a vírussal. Azoknak az embereknek a szervezetében, akik a fertőzésen már átestek, de még csupán az első oltásukat kapták meg, nagyjából ugyanakkora immunválaszt mértek, mint azoknál, akik már mindkét adagot megkapták, viszont korábban nem fertőződtek meg.

"Az adatok azt tükrözik, hogy a természetes fertőzésáltal kiváltott T-sejt- és antitestválaszokat jelentősen megnöveli az első adag vakcina" - nyilatkozta Dr. Thushan de Silva, a tanulmány szerzője. Ennek köszönhetően pedig az oltás hosszabb és biztosabb védettséget nyújthat a koronavírus ellen. A kutatás eredményeit a Lancet című tudomonyos lapban publikálták.
 
W

Wilson

Guest
Amúgy mit lehet tudni a Róma kozelében megtalált AZ további sorsárul? Le kellene egyszeruen foglalni, oszt viszont látásra ...


"Az AstraZeneca időközben közzétett állásfoglalásában az anagni gyártóhelyen raktározott vakcinák kapcsán közölte, hogy a cég nem tervezi ezek exportját, csak a COVAX együttműködés részeként az alacsony és közepes jövedelmű országokba.

A vállalat tájékoztatása szerint 13 millió adag vakcina vár arra, hogy a minőségellenőrzést követően kiszállításra kerüljön a COVAX-hoz, annak érdekében, hogy az alacsony jövedelmű országok számára is elérhető legyen többmillió adag vakcina. Közölte, hogy az oltóanyagot az EU-n kívül gyártották, az anagni üzemben pedig injekciós üvegekbe töltötték.

Az AstraZeneca szerint az anagni üzemben további 16 millió adag vakcina vár minőségellenőrzésre, majd azt követően Európába történő kiszállításra. Hangsúlyozta, hogy helytelen ezt készletezésnek tekinteni. Ezzel összefüggésben rámutatott arra, hogy a vakcina gyártása egy összetett és időigényes folyamat. Az injekciós üvegekbe töltés után ugyanis az oltóanyag-adagoknak át kell esniük a minőségellenőrzésen, mielőtt kiszállítanák azokat – fűzte hozzá a cég.

A vállalat felhívta a figyelmet arra, hogy közel 10 millió adag vakcinát juttatott el az EU-tagországaiba március utolsó hetében, s további mennyiséget tervez küldeni áprilisban, amint a minőségellenőrzést követően engedélyezésre kerül a kiszállítás."
 

sidewinder12

Well-Known Member
2016. október 11.
1 690
9 564
113
Tapasztalatok a járvánnyal kapcsolatban. Oltást még nem kaptam, pedig még decemberben regisztráltam. Több barátom és kollégám is is sajnos elkapta, egyik barátom most is kórházban van miatta. Pedig fiatal. A 65+-os rokonaim, köztük a szüleim is megkapták már az oltásukat. Apu ma kapta a második adag Szputnyik-V-t.Semmi baja. Anyu kínait kapott, még nem kapta meg a másodikat. A keresztszüleim mindketten Szputnyikot kaptak, a nagybátyám Modernát,a felesége szintén Szputnyikot.Anyunál annyi panasz volt, hogy egy napig úgy érezte magát tőle, mintha fejbevágták volna. A többiektől nem hallottam panaszt a vakcinákra. Én nem tudom mikor kapok oltást, de amilyen szerencsém van, valószínűleg az AstraZenecát kapom, pedig az az egyetlen, amitől félek.Ha meg nem fogadom el, akkor gondolom közlik,hogy majd jöhetek vissza októberben.
 
W

Wilson

Guest
Tapasztalatok a járvánnyal kapcsolatban. Oltást még nem kaptam, pedig még decemberben regisztráltam. Több barátom és kollégám is is sajnos elkapta, egyik barátom most is kórházban van miatta. Pedig fiatal. A 65+-os rokonaim, köztük a szüleim is megkapták már az oltásukat. Apu ma kapta a második adag Szputnyik-V-t.Semmi baja. Anyu kínait kapott, még nem kapta meg a másodikat. A keresztszüleim mindketten Szputnyikot kaptak, a nagybátyám Modernát,a felesége szintén Szputnyikot.Anyunál annyi panasz volt, hogy egy napig úgy érezte magát tőle, mintha fejbevágták volna. A többiektől nem hallottam panaszt a vakcinákra. Én nem tudom mikor kapok oltást, de amilyen szerencsém van, valószínűleg az AstraZenecát kapom, pedig az az egyetlen, amitől félek.Ha meg nem fogadom el, akkor gondolom közlik,hogy majd jöhetek vissza októberben.
Miért félsz az AstraZeneca-l?
 
  • Vicces
Reactions: ogretankHU

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 386
33 517
113
Tapasztalatok a járvánnyal kapcsolatban. Oltást még nem kaptam, pedig még decemberben regisztráltam. Több barátom és kollégám is is sajnos elkapta, egyik barátom most is kórházban van miatta. Pedig fiatal. A 65+-os rokonaim, köztük a szüleim is megkapták már az oltásukat. Apu ma kapta a második adag Szputnyik-V-t.Semmi baja. Anyu kínait kapott, még nem kapta meg a másodikat. A keresztszüleim mindketten Szputnyikot kaptak, a nagybátyám Modernát,a felesége szintén Szputnyikot.Anyunál annyi panasz volt, hogy egy napig úgy érezte magát tőle, mintha fejbevágták volna. A többiektől nem hallottam panaszt a vakcinákra. Én nem tudom mikor kapok oltást, de amilyen szerencsém van, valószínűleg az AstraZenecát kapom, pedig az az egyetlen, amitől félek.Ha meg nem fogadom el, akkor gondolom közlik,hogy majd jöhetek vissza októberben.

Próbáld majd zargatni a háziorvosodat, hogy rajta vagy-e a listán. Én megkaptam most az első Szputnyik-V-t, de ehhez rá kellett telefonálni a házidokira, magától nem vagyok benne biztos, hogy most értesített volna. Mint mondtam, úgy tűnik elég nagy szabadságuk van abban, hogy milyen sorrendben hívják be az embereket. Kínaira már volt időpontom régebben, de azt lemondták azzal, hogy nem jött. Most oltópontra küldtek.
 

sidewinder12

Well-Known Member
2016. október 11.
1 690
9 564
113
Miért félsz az AstraZeneca-l?
Mert kb a fordítottja játszódott le vele, mint például a Szputnyikkal. A Szputnyikkal először nem is foglalkoztak, szinte kamunak gondolták a létezését is. Amikor kiderült, hogy mégis van, akkor persze beindult a gőzhenger, hiszen orosz termék, tehát arról vagy rosszat, vagy semmit. Most meg megy a csodálkozás,hogy mégsem változtat zombivá, sőt rendkívül hatékony is. Az AstraZenecáról meg korábban többször is kijelentették, hogy ez lesz a legjobb vakcina, mert oxfordban fejlesztik, és akkor csak tökéletes lehet. Aztán élesben meg ott tartunk,hogy nyugati országok függesztik fel az alkalmazását ennek a "tökéletes" vakcinának. Ezért félek tőle. A másik amitől féltem az a kínai volt. Anyu viszont olyat kapott és nincs tőle baja. Holnap kapja a másodikat. Tehát a kínaitól már nem félek. Viszont az AstraZenecától igen.
 
T

Törölt tag 2361

Guest
Nekem is mint mindenki másnak kurvára elegem van lezárásokból amely az élet minden területét eléggé negatívan befolyásolja.

De látva az adatokat a várható átoltottsági színtet az emberek fegyelmének a lazulását,és a külföldi tapasztalatokat/'példákat (Chile,Izrael) az április 19-i nyitási időpontot én egyértelműen elhibázott lépésnek tartom.
milyen lezarasokrol beszelunk?

azon kivul hogy nem lehet utazni gorogorszagba vagy ibizara nyaralni, ahogy olvasom a hireket itt is, ott is, minden mast kb lehet.
teli vannak a parkok, a boltok, a piacok, a szupermarketek neppel.
jah, kell vinni egy kis szaros vaszon szart a szajunk elott ha kimegyunk az emberek kozze.
baszki egy lottozoban is tomeg van.

es a legnagyobb baj egyeseknel, kezet is kell mosni .... o jebote...belehalok az igyenek nagy sajnalataban, furdeni szoktatok maskor is vagy csak fel evente vasarnap?

ugy csinaltok mindha kinaba volnatok, behegesztettek volna a hazatok ajtajat es 3 heten meg az ablak kozeliben sem lehetne menni.
 
T

Törölt tag 2361

Guest
Mert kb a fordítottja játszódott le vele, mint például a Szputnyikkal. A Szputnyikkal először nem is foglalkoztak, szinte kamunak gondolták a létezését is. Amikor kiderült, hogy mégis van, akkor persze beindult a gőzhenger, hiszen orosz termék, tehát arról vagy rosszat, vagy semmit. Most meg megy a csodálkozás,hogy mégsem változtat zombivá, sőt rendkívül hatékony is. Az AstraZenecáról meg korábban többször is kijelentették, hogy ez lesz a legjobb vakcina, mert oxfordban fejlesztik, és akkor csak tökéletes lehet. Aztán élesben meg ott tartunk,hogy nyugati országok függesztik fel az alkalmazását ennek a "tökéletes" vakcinának. Ezért félek tőle. A másik amitől féltem az a kínai volt. Anyu viszont olyat kapott és nincs tőle baja. Holnap kapja a másodikat. Tehát a kínaitól már nem félek. Viszont az AstraZenecától igen.
nincs azzal semmi.
csak szaroznak a nemetek es az eusok mert az angolok behuztak nekik a rampat es most kapnak kb lofaszt (egeszen megerdemelten, en meg annyit sem szalitanak le nekik).
ahogy kiderult hogy a pfizer es az astra valami olyant is hasznalnak a gyartasban ami a pfizer termeke, es az amcsik rahuztak a kukijukra a nemeteket ez miatt mert akor nekik is elbaszak a bizniszt, azuta csend van.
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD and bel
W

Wilson

Guest
milyen lezarasokrol beszelunk?

azon kivul hogy nem lehet utazni gorogorszagba vagy ibizara nyaralni, ahogy olvasom a hireket itt is, ott is, minden mast kb lehet.
teli vannak a parkok, a boltok, a piacok, a szupermarketek neppel.
jah, kell vinni egy kis szaros vaszon szart a szajunk elott ha kimegyunk az emberek kozze.
baszki egy lottozoban is tomeg van.

es a legnagyobb baj egyeseknel, kezet is kell mosni .... o jebote...belehalok az igyenek nagy sajnalataban, furdeni szoktatok maskor is vagy csak fel evente vasarnap?

ugy csinaltok mindha kinaba volnatok, behegesztettek volna a hazatok ajtajat es 3 heten meg az ablak kozeliben sem lehetne menni.

A lezárások szigorúságával kapcsolatban igazat adok neked de pl azoknál a családoknál ahol óvodás/ kisiskolás gyerek/gyerekek vannak ott komoly gondot okoz az iskolák/óvodák bezárása vagy pl ott vannak azoknak az ágazatoknak a munkavállalói akik a lezárások miatt vesztették el a megélhetésüket.Hidd el nekik aztán tényleg tele van a tökuk( jogosan) a lezárásokkal.
 

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 645
18 969
113
Elfogadom, bár nekem olyan életszerűtlen, hogy valaki nem méri a vérnyomását hetente. De tudom, hogy így van :(
Van hivatalos tudományos összefüggés a Covid-19 és a magas vérnyomás között! Lényege a következő ( nyilván a teljesség igénye nélkül) a SARS-CoV2 S membránfehérjéje a tüdő alveolusaiban található II-es típusú pneumociták membránján található ACE2 receptoraihoz kötődik és így endocitózis útján így kerül a gazdasejtbe! A II-es típusú pneumociták termelik a surfactant-ot ami a felületi feszültség csökkentése révén segíti az alveolusok nyitva tartását! Mivel ezek a sejtek a vírus replikációját követően elpusztulnak igy súlyosan károsodik a tüdő, kialakul a vírusos tüdőgyulladás és súlyosabb esetben ARDS! Az ACE2 meg ugye a vérnyomás szabályozásában fontos szerepet játszik! Nem akarom teljes részletezéssel leírni a teljes mechanizmust!

De ha érdekel és tudományos oldalról vizsgálnád a kérdést, ha beírod a keresőbe ACE2 és Covid-19 rengeteg ppt-t találsz róla sok kutatási anyaggal!
 
W

Wilson

Guest
Mert kb a fordítottja játszódott le vele, mint például a Szputnyikkal. A Szputnyikkal először nem is foglalkoztak, szinte kamunak gondolták a létezését is. Amikor kiderült, hogy mégis van, akkor persze beindult a gőzhenger, hiszen orosz termék, tehát arról vagy rosszat, vagy semmit. Most meg megy a csodálkozás,hogy mégsem változtat zombivá, sőt rendkívül hatékony is. Az AstraZenecáról meg korábban többször is kijelentették, hogy ez lesz a legjobb vakcina, mert oxfordban fejlesztik, és akkor csak tökéletes lehet. Aztán élesben meg ott tartunk,hogy nyugati országok függesztik fel az alkalmazását ennek a "tökéletes" vakcinának. Ezért félek tőle. A másik amitől féltem az a kínai volt. Anyu viszont olyat kapott és nincs tőle baja. Holnap kapja a másodikat. Tehát a kínaitól már nem félek. Viszont az AstraZenecától igen.

Nagyrészt alaptalan a félelmed ha visszalapozol akkor találni fogsz jó pár cikket/tanulmányt az AstraZeneca oltásával kapcsolatban.
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 299
14 031
113
Egész pontosan nem az Unió, hanem a tagországok nagy része(köztük Magyarország), mondott le a nekik járó vakcinák egy részéről, hogy az oltakozásban lemaradt országokat kisegítsék.

https://www.portfolio.hu/unios-forr...kezdodik-a-szolidaritasi-vakcinaosztas-476894
Ez nem egészen így van, mivel a szolidaritási vakcinaosztással egyet nem értó államok is buknak ezen, ha akarnak, ha nem. Példaul Csehország 70 ezer vakcinát bukot az egészen és pont most néztem a cseh híreket, hogy hogyan othon ostorozzák Babišt minden irányból, mert nem képes eredményesen tárgyalni, plusz az egyik oldal azt veti a szemére, hogy már az elején nem kototte le az oszes adódó EU-s vakcinát a másik oldal pedig hogy miért nem vásárol oroszt.
Kurz bejelentette, hogy szolidaritásból Ausztria adományoz Csehországnak 30-ezer vakcinát és szlovénok pedig további 10-ezret.
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 2577
T

Törölt tag 4082

Guest
Van hivatalos tudományos összefüggés a Covid-19 és a magas vérnyomás között! Lényege a következő ( nyilván a teljesség igénye nélkül) a SARS-CoV2 S membránfehérjéje a tüdő alveolusaiban található II-es típusú pneumociták membránján található ACE2 receptoraihoz kötődik és így endocitózis útján így kerül a gazdasejtbe! A II-es típusú pneumociták termelik a surfactant-ot ami a felületi feszültség csökkentése révén segíti az alveolusok nyitva tartását! Mivel ezek a sejtek a vírus replikációját követően elpusztulnak igy súlyosan károsodik a tüdő, kialakul a vírusos tüdőgyulladás és súlyosabb esetben ARDS! Az ACE2 meg ugye a vérnyomás szabályozásában fontos szerepet játszik! Nem akarom teljes részletezéssel leírni a teljes mechanizmust!

De ha érdekel és tudományos oldalról vizsgálnád a kérdést, ha beírod a keresőbe ACE2 és Covid-19 rengeteg ppt-t találsz róla sok kutatási anyaggal!
Thx
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
5 063
16 246
113

Fel is hívtak és hétfőn kapom elvileg az AstraZenecát. Kicsit vacilláltam, a vérögös-agyvérzéses para annyira nem hiányzik, ráadásul a következő majd 3 hónap múlva. Nem első választás lenne, de jobb, mint a semmi.

Mondjuk ha nem írkálok utána ide többet akkor tényleg szar. :D
 
W

Wilson

Guest
MRNS: a koronavírus után a rák az újabb célpont

WEBBeteg.hu

A koronavírus elleni mRNS-vakcinát kifejlesztő tudósok azt tervezik, visszatérnek eredeti kutatásukhoz, s a jövőben újra a rák ellen bevethető védőoltások előállításával foglalkoznak.

A vakcinaversenyben győztesként befutó szakértők, a koronavírus ellen széles körben elsőként alkalmazott védőoltás kifejlesztői fontosnak tartották megnyugtatni a közvéleményt, annak hangsúlyozásával, hogy egyfelől az engedélyezett oltások mind biztonságosak, másfelől, a legújabb technológia felhasználásával előállított korszerű vakcinák hamarosan egy másik globális csapás legyőzésére, a rák gyógyítására is alkalmasak lesznek.

A német BioNTech céget Ozlem Tureci közösen alapította férjével. A 2020-as év folyamán a kutatónő éppen azon a problémán dolgozott, hogy milyen tudományos módszerekkel fogja munkába fogni, rábírni arra a humán szervezet immunrendszerét, hogy meg tudjon birkózni a tumorral, amikor hozzájuk is elérkezett a hír, hogy Kínában egy ismeretlen vírus jelent meg, sorra fertőzve az embereket. Ekkor, a Németországban élő török származású házaspár, egy reggeli közben megbeszélte, hogy azt a technológiát, aminek kutatásával immár legalább két évtizede foglalkoznak, átállítják az új fenyegetés ellen, erre a feladatra szinkronizálva a „Fénysebesség (Lightspeed)” projektjüket. Ezt követően, 11 hónapon belül az Egyesült Királyság engedélyezte az mRNS vakcina alkalmazását, amit a BioNTech az amerikai óriás gyógyszercéggel, a Pfizerrel együttműködve fejlesztett ki. A brit jóváhagyást egy hét múlva követte az amerikai. És még ugyanazon év decemberében megkezdődött a tömeges oltás a kifejlesztett vakcinával, azóta pedig több tízmilliónyian kapták meg a Pfizer védőoltását.

„Kifizetődő lépés merész döntést hozni. Érdemes bízni abban, hogy ha különlegesen ragyogó csapatunk van, akkor velük együtt szinte bármilyen problémát meg tudunk oldani. Le tudjuk bontani az utunkban álló akadályokat” – nyilatkozta Ozlem Tureci az AP (The Associated Press) riporterének.

A Mainz-székhelyű kis cég számára az egyik legnagyobb kihívást az jelentette, hogy termékük piacra hozatala érdekében miként bonyolítsák le a nagyszabású klinikai vizsgálatokat, ráadásul több helyszínen, különféle térségekben, majd hogyan futtassák fel a gyártási folyamatokat, hogy ki tudják elégíteni a termék iránti globális igényt. A Pfizer mellett egy kínai cég (Fosun Pharma) segítségét is igénybe vették, hogy beszerezzék a szükséges „forrást, és a térségből származó szükséges információkat, amik nem állhattak a német cég rendelkezésre” – mondta Tureci. Férjével, Ugur Sahinnal (aki a BioNTech vezérigazgatója) és a kollégákkal együtt, többek között azt a leckét is megtanulták, hogy „mennyire fontos a nemzetközi együttműködés, a közös munka.”

Dr. Özlem Türeci portréDr. Tureci már Németországban született, emigráns török szülőktől, talán ezért is hangsúlyozza oly határozottan cégük egyik értékeként, hogy a náluk dolgozó munkatársak 60 országból származnak. Már működésük kezdetén felállítottak egy orvosi felügyeletet is ellátó belső csoportot annak biztosítására, hogy az új típusú vakcinájuk pontosan megfeleljen a nagyon szigorú szabályozásnak, az engedélyező hatóságok igen precíz elvárásainak, ellenőrzésének. „A folyamatban, amelynek során egy gyógyszer vagy vakcina eljuthat a jóváhagyásig, rengeteg kérdést kell feltenni, ezekre választ is kell találni – és e folyamatba szakértők sokaságát bevonva minden adatot belső, majd külső tudományos megbeszéléseken kell átfuttatni, megvitatni” – magyarázta Tureci.

A vakcinák biztonságosságáról, első kézből

A véralvadásos megbetegedések néhány esete miatt a brit-svéd AstraZeneca koronavírus elleni vakcinája körül napjainkban lezajlott európai riadalom közepette fontosnak tartotta elutasítani azt a felvetést, hogy a vakcina fejlesztői bármiféle szabályt megszegtek volna. „Nagyon szigorú eljárás van érvényben, ami akkor is él, amikor már jóváhagyták a vakcinát. Világszerte folytatódik valójában minden ellenőrzés és az engedélyező hatóságok, a szabályokat, döntéseket hozók továbbra is működtetik a jelentési rendszert, hogy szűrjék, nyomon kövessék, folyamatosan értékeljék bármelyik vakcina megbízhatóságát, biztonságát.”

Dr. Ozlem Tureci és minden kollégája felvette az oltást, értelemszerűen a Pfizer-BioNTech vakcinát.

A vírus helyett a tumor ellen fordítva az immunrendszert

A pandémia alatt a BioNTech értékének növekedése kellő anyagi biztonságot szolgáltatott ahhoz, hogy kutatói visszatérhessenek a korábbi tudományos témájukhoz, a rák ellen kifejlesztendő kezelési mód, egy új vakcina kidolgozásához. A BioNTech-Pfizer illetve a Moderna vakcinák mRNS-t juttatnak be a szervezetbe, arra használva a hírvivő molekulát, hogy adjon utasítást a szervezetnek fehérje létrehozására az adott vírus ellen támadva.

Ugyanezt az alapelvet arra a célra is fel lehet használni, hogy az immunrendszer a tumor ellen forduljon. „Több különféle rákvakcinánk épül az mRNS módszerre”, mondja Tureci, a BioNTech orvosigazgatója. Arra a kérdésre, hogy mikor lehet majd alkalmazni az ilyen terápiát, így válaszolt: „nagyon nehéz megjósolni egy-egy innovációs fejlesztés beérésének idejét. De arra számítunk, már csak pár évről lehet szó, és a rák elleni vakcináink olyan állapotba kerülnek, hogy felkínálhatjuk őket a rákbetegeknek.”

Jelenleg azonban a két kutató: Ozlem Tureci és Ugur Sahin még azzal vannak elfoglalva, hogy biztosítani tudják a különböző kormányok megrendelte koronavírus elleni vakcina-mennyiség szállítását, illetve azzal, hogy a kifejlesztett vakcinák megfelelő hatékonysággal válaszoljanak bármelyik új vírus-mutációra. (A vakcina a koronavírus brit mutációjával és a brazil variánssal szemben is hatásos - Webbeteg)

Március 19-én a német államelnök, Angela Merkel kancellár jelenlétében, a legmagasabb német állami elismerést jelentő érdemrendet adományozta a BioNTech két vezetőjének. Dr. Tureci nagy megtiszteltetésnek tartja az érdemrendet, de hangsúlyozza, sokaknak szól ez az elismerés, hiszen a tudományos eredmény nagyon sok résztvevő közös munkájának köszönhető. „Sokak erőfeszítéséről, a BioNTechnél dolgozó csapat, és minden partner, a kormányok, a sürgősségi eljárást engedélyező szabályozó hatóságok együttes eredményéről van szó. A kitüntetés ennek a közös munkának az elismerése, és egyben a tudomány ünneplése.”