Járványok, fertőzések

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

W

Wilson

Guest
Milyen ütemben alakul ki a COVID-19 elleni vakcinák hatása?

WEBBeteg

A Magyarországon jelenleg elérhető valamennyi COVID-19 elleni vakcina hatásossága meghaladja az előírt 50 százalékot, így hatásosnak mondható. De mekkora védettséget nyújtanak, és mikor alakul ez ki, mire számíthatunk az első, és mire a második dózis beadása után?

A vakcinák hatásossága alatt azt értjük, hogy egy adott készítmény hány százalékos eredménnyel tudja megelőzni az adott betegség kialakulását. Mindez egy kísérleteken nyugvó átlagérték, amit számos tényező befolyásolhat, például az életkor, a meglévő betegségek, az oltás beadásának módja és a beadás óta eltelt idő, a korábban történt fertőzés, a vírusvariáns. Egy vakcina akkor fogadható el hatásosnak, ha annak hatásossága legalább 50 százalék.

Magyarországon jelenleg 5 COVID-19 elleni vakcina érhető el, a Johnson&Johnson vakcináját pedig 2021. március 12-én engedélyezte az Európai Bizottság, így várhatóan hamarosan ez is megjelenik hazánkban. Valamennyi engedélyezett vakcina esetében a hatásosság meghaladja az 50 százalékot, azaz hatásos.

Az átlagérték azonban számos eltérő jellemzőt ölel fel, önmagában nem nyújt információt arról, hogy milyen eséllyel vagyunk védettek például az első dózis utáni napokban, de más-más az arány a koronavírus különböző variánsai esetén is. Fontos azt is tudni, hogy a statisztikai átlagérték a tüneteket produkáló (szimptómás) megbetegedés tényét vizsgálja, akár súlyos, akár enyhe lefolyású a betegség. Az eddigi tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy azoknál, akik az oltás ellenére megbetegszenek (azaz a statisztikák alapján nem volt hatásos náluk az oltóanyag), a COVID-19 valószínűleg enyhébb lefolyású lesz, mint oltás nélkül. Érdemes tehát részletesebben is megvizsgálni a kutatási eredményeket.

A Pfizer/BioNTech vakcina hatásának kialakulása

Az egyik elsőként elérhető vakcina a Pfizer/BioNTech koronavírus-elleni oltása volt, amely kifejezetten bíztató számokkal rendelkezik. Az oltás két dózisban adandó.
• Az első dózis utáni napokban már kb. 52%-os védettséget nyújt, ez a szám a beadást követő két hét alatt közel 80%-ra növekszik.
• A maximális védettséget a második dózis beadása után két héttel éri el, ekkor a vakcina hatásossága már 95%. Ez a jelenlegi adatok alapján kortól és etnikumtól is független érték.

A legmagasabb védettség kifejlődéséhez tehát a jelenlegi oltási protokoll szerint (az első dózistól számított) 7 hét szükséges, azonban már a folyamat elején meghaladja a hatásossága az 50 százalékot.

A vakcina hatásossága a vírus újabb variánsaival szemben valamivel alacsonyabb: a brit variánssal szemben kb. 80%, a dél-afrikaival szemben azonban ennél is alacsonyabb. Ennek ellenére még így is érdemben csökkenti a súlyos, kórházi ápolást igénylő megbetegedés kockázatát, azaz ha valaki az oltás ellenére mégis megbetegszik, annál is kisebb eséllyel válik súlyos lefolyásúvá a betegsége.

A Moderna vakcina

A Moderna által kifejlesztett vakcina hatásossága az első dózis beadása után is megközelíti a 90%-ot, két héttel a beadás után meghaladja a 92%-ot, a 4 héttel később esedékes második dózis beadása után pedig eléri a 94,5%-ot. Ez a vakcina a koronavírus-variánsok közül szintén a brit variánssal szemben mutat megfelelő hatásosságot.

A Szputnyik V hatásossága

Az orosz Szputnyik V elnevezésű vakcina hatásossága a klinikai vizsgálatok szerint már az első dózis beadása után 14 nappal 87,6%, ez a 21. napra 91,6%-ra emelkedik (a 60 év feletti populációban 91,8%). A második dózis beadására azért van szükség, mert ez a vakcina egy ún. vektorvakcina, amelynek a két dózisában két különböző adenovírust használnak vektorként, így, ha az egyik adenovírus esetleg immunválaszt váltana ki a szervezetből, a vakcina hatásossága akkor sem csökken. A vakcina variánsokkal szembeni hatásáról egyelőre sajnos nem áll rendelkezésünkre elegendő adat.

A Sinopharm vakcina

A kínai Sinopharm vállalat COVID-vakcinájáról elég kevés adat áll rendelkezésünkre, annyit azonban tudni lehet, hogy a (3 hét különbséggel beadandó) két dózis után 79,4%-os hatásfokkal rendelkezik. A vírus variánsai közül jelenleg a dél-afrikaival szemben tűnik hatásosnak, azonban a nyújtott védelem lényegesen gyengébb. Erről konkrétabb információt csak további vizsgálatok eredményei alapján tudnak majd közölni.

Az Oxford/AstraZeneca-oltás

Ennél azonban több információnk van az Oxford-AstraZeneca vakcinájáról. Ez az oltás szintén két dózisban alkalmazandó, habár már az első dózis után 22 nappal 76% a hatásossága, ami három hónapig marad fenn, majd a második dózissal ezek a jellemzők tovább növelhetőek.

A vakcina sajátossága az, hogy úgy tűnik, hogy ha hosszabb idő telik el a két dózis beadása között, akkor jobb hatásfok érhető el. A vakcina az eredeti beadási séma mellett (4 hét különbség) a második dózist követően ugyanis kb. 62%-os hatásosságú, a későbbi vizsgálatok azonban azt mutatták, hogy ha a két dózis beadása között 12 hét telik el, akkor ez a hatásosság kb. 82%-ra növelhető. A jelenlegi, frissített oltási protokoll szerint Magyarországon is 12 héttel később adják be a második dózist, így a magasabb hatásossági mutatóval számolhatunk, a maximális hatásosság azonban több idő alatt fejlődik ki.

A vakcina a variánsok közül a brit variánssal szemben kellőképpen hatásosnak bizonyul, a dél-afrikai variánssal szemben viszont a hatásfoka meglehetősen alacsony. A cég azonban már dolgozik egy, a variánsokkal szemben is hatékony vakcina fejlesztésén, amelyet 2021. őszére ígérnek.

A gyártó vizsgálatai szerint ugyanakkor a súlyos, kórházi ápolást igénylő eseteket tekintve a vakcina közel 100 százalékos hatásossággal működik, azaz - bár fordultak elő későbbi megbetegedések - kórházi ápolásra egyáltalán nem volt szükség az oltottak körében.

Az egydózisos, Johnson&Johnson-vakcina hatásossága

A hatodik vakcina, a Johnson&Johnson COVID-19 elleni oltása jelenleg egy dózisban adandó, ezzel átlagosan 66%-os védettséget lehet elérni, amely a vakcina beadása után 28 nappal alakul ki teljesen. A cég azonban már vizsgálatokat folytat azzal kapcsolatban, hogy két dózisos oltással magasabb értéket lehetne-e elérni.

Összegzés

Ami mindegyik vakcina esetében jól látható, hogy már az első dózis beadása után is erős védelem várható a COVID-19 megbetegedés kialakulásával szemben. A védettség az első dózis beadása után fokozatosan alakul ki, és a második dózis beadása után is várni kell egy keveset, mire eléri a maximális hatásfokát. Ennek fényében teljesen oltottnak akkor számít valaki, ha az adott vakcina teljes adagjának beadása után is eltelt két hét.

Az eddigi kutatások szerint ha valaki meg is betegszik az oltás ellenére, akkor is jelentősen enyhébb lefolyás várható az esetében, azaz még egy kevésbé magas hatásosságú vakcina is drasztikusan csökkenti a kórházi ápolás vagy az elhalálozás esélyét.

A védettség teljes időtartamáról egyelőre nincsenek pontos információink, mivel a vakcinák kifejlesztésére nemrégiben került sor. A kutatók folyamatosan nyomon követik a klinikai vizsgálatok résztvevőit annak érdekében, hogy többek közt a vakcinák hosszú távú hatásairól és a védettség várható időtartamáról is pontosabb képet kapjanak.

Az eddig rendelkezésünkre álló adatok alapján annyit biztosan tudni lehet, hogy a Sinopharm vakcinája a beadás után 6 hónappal is megfelelő mértékű immunválaszt mutatott, illetve az AstraZeneca vakcinája az első dózis beadását követően 3 hónappal is kellőképpen hatásosnak bizonyult, ami lehetővé teszi a dózisok beadása közötti időtartam meghosszabbítását is.

Azt egyelőre nem tudjuk, hogy az oltások beadása után szükség van-e rendszeres „emlékeztető” oltásra, és ha igen, milyen időközönként.

Ezért fontosak továbbra is az óvintézkedések

Fontos azonban észben tartani, hogy az oltottság nem azt jelenti, hogy lazíthatunk. A vakcinák, bár elég hatásosnak bizonyulnak, nem védenek teljesen: oltott személyek körében is előfordulhat megbetegedés, továbbá előfordulhat oltás melletti fertőződés, így egyértelmű, hogy a vírust tovább is lehet adni. Ráadásul azt is figyelembe kell vennünk, hogy a korábban említett hatásossági értékek egyénenként változhatnak, hiszen nem vagyunk egyformák, így előfordulhat, hogy nem teljesen azonosan reagálunk egy adott készítményre.

Ezért fontos, hogy ha be is vagyunk oltva, továbbra is figyeljünk a higiéniára, a kézfertőtlenítésre, a biztonságos távolság betartására, és ne feledjük a maszkhasználatot főként zárt, zsúfoltabb helyeken vagy magasabb kockázatnak kitett személyek közelében (pl. idősek, várandósok, krónikus betegségben szenvedők stb.). Így megvédhetjük magunkat, a környezetünket. Gondoljunk azokra is, akiket valamilyen oknál fogva nem lehet beoltani (pl. a gyerekeket, kismamákat, súlyos krónikus betegségben szenvedőket), és így remélhetőleg lelassíthatjuk a vírus terjedését is annyira, hogy visszatérhessünk megszokott életünkhöz.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 497
93 675
113
Fel is hívtak és hétfőn kapom elvileg az AstraZenecát. Kicsit vacilláltam, a vérögös-agyvérzéses para annyira nem hiányzik, ráadásul a következő majd 3 hónap múlva. Nem első választás lenne, de jobb, mint a semmi.

Mondjuk ha nem írkálok utána ide többet akkor tényleg szar. :D
Ne parázz. Ismerek olyat aki kapott, kis hőemelkedéssel megúszta. Mind a kettőn túl van.
 
  • Tetszik
Reactions: bel
W

Wilson

Guest
Magyarország is támogatta a „szolidaritási vakcinát”, így kevesebb Pfizert kapunk

24.hu

Az európai uniós tagországok zöme megegyezett csütörtökön abban, hogy a népességarányosan járó Pfizer/BioNTech-vakcinákból közel hárommillió adagot szolidaritásból szétoszt a koronavírus-járvány miatt „leginkább rászoruló” országok között; három tagállam – Ausztria, Csehország és Szlovénia – elutasította az egyezséget.

Magyarország is támogatta az újraelosztási mechanizmust

Az Európai Unió által lekötött vakcinákat mindig népességarányosan osztják szét a 27 tagország között. Az unió 19 tagállamának nagykövetei viszont megállapodtak abban, hogy módosítják a kvótarendszert az év második negyedévében érkező, tízmillió adag Pfizer/BioNTech-vakcina esetében, amit a harmadik negyedévre lekötött százmilliós szállítmányból előre kap meg az Európai Unió.

A tízmillióból 2,85 millió úgynevezett szolidaritási vakcinát elosztják az öt ország – Bulgária, Horvátország, Észtország, Lettország és Szlovákia – között, amelyeknek legnagyobb szükségük van az oltóanyagra. Emellett ezek az országok megkapják a népességarányosan is járó részt.

Az újraelosztási mechanizmusban részt vevő országok – Belgium, Ciprus, Dánia, Finnország, Franciaország, Németország, Görögország, Magyarország, Írország, Olaszország, Litvánia, Luxembourg, Málta, Hollandia, Lengyelország, Portugália, Románia, Spanyolország és Svédország – így kevesebb, 6,66 millió adagot kapnak. A legnépesebb uniós tagország, Németország például 1,8 millió helyett 1,3 milliót.

Három uniós ország, Ausztria, Csehország és Szlovénia elutasította a megállapodást, ezért számukra a lélekszámarányosan járó mennyiség nem változik. Ausztria Csehország iránti szolidaritásból utasította el az egyezséget, mondván, északi szomszédjának is több oltóanyagra van szüksége, hogy megbirkózzon a súlyos járvánnyal.

Andrej Plenkovic horvát miniszterelnök közleményében méltatta az egyezséget, rámutatva, hogy ezzel Horvátország 747 ezer dózist kap pótlólagosan. Kaja Kallas észt miniszterelnök szintén elismerően nyilatkozott az uniós szolidaritásról és együttműködésről, amely eredményeként a balti ország 62 ezer extra adagot kap a Pfizer/BioNTech-vakcinákból.

Az Európai Unió a második negyedévben a vakcinaszállítások növekedésére és az oltási kampány felgyorsulására számít. Azzal számol, hogy annyi vakcina érkezik, amennyivel júliusra be lehet oltani a felnőtt lakosság legalább hetven százalékát.

forrás: MTI
 
  • Tetszik
Reactions: bel

Pocok75

Well-Known Member
2010. április 19.
2 825
2 548
113
Fel is hívtak és hétfőn kapom elvileg az AstraZenecát. Kicsit vacilláltam, a vérögös-agyvérzéses para annyira nem hiányzik, ráadásul a következő majd 3 hónap múlva. Nem első választás lenne, de jobb, mint a semmi.

Mondjuk ha nem írkálok utána ide többet akkor tényleg szar. :D
Én kedden kapom "aztazenekart" ahogy mutterom mondja! :D
Szóval én is búcsúzom srácok! Kellemes húsvétot! Ha esetleg még is életben maradok, majd jelentkezem! :rolleyes:
 

laca

Well-Known Member
2013. november 6.
803
2 036
93
Ma megkaptuk feleségemmel a Szputnyikot. Eddig semmi, egy csipetnyi zsibbadtság érzés volt a karunkban, meg ha oda figyelek, talán még most is. Következő adag 3 hét múlva.
Igen, érdeklődni kell a háziorvosnál. Mi is jeleztük, hogy nincs semmilyen preferenciánk, és mondta is az asszisztens, hogy Astra és Szputnyik van elérhető. Gondolom a körzetünkben sokan nem kérték... Pár napra rá (tegnap előtt) szóltak is hogy lehetne menni.

Szüleim Pfizer elsőn vannak túl, Anyósom most kapta a 2. kínait, ő most fáradtságra "panaszkodik", sokat szundít. Nagynéném (cukorproblémák, túlsúly, vérnyomás stb.) már túl van a 2. Astrán is. Senkinek semmi komoly panasza nem volt.

A vicces az, hogy amerikai rokonok meg a "vadiúj" technológiájú Pfizer és Modernától félnek, inkább várják a J&J-t. :)

Volt aki azt gondolta, hogy akkor most én fertőzésveszélyes vagyok oltás után. Elmondtam dióhéjban az oltástípusokat.
Szomorú, hogy sokan még az alapokkal sincsenek tisztában.
 

mberger

Well-Known Member
2020. szeptember 1.
106
295
63
Lehet hogy csak véletlen, de úgy fest hogy beindult a gépezet.. Az ismerőseim körében hatan kaptak időpontot az elmúlt 2 napban oltásra, engem tegnap este 9-kor hívtak hogy hétfőn délelőtt mehetek, a vejemet ma ebéd közben találták meg egy keddi időponttal. Mondjuk a locsolkodásnak pont keresztbetesz, de nagy duzzogva túlteszem magam rajta:)
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 497
93 675
113
459244_atoltottsag2.jpg

 

monster

Well-Known Member
2016. február 21.
2 320
10 818
113
Igazság szerint kutya közterületen csak pórázon sétáltatható ! Szabadon csak zárt területen , udvaron , kutya futtatón engedhető !
Tudom, de mivel városon kívül van, a kutya meg visszajön, ha hívjuk, ezzel sosem volt gond. Néha a harmadik szomszédban lakó rendőr ismerőssel mentünk, ő is hozta a kutyáját:) Vadászni ott nem vadásznak, mert közel van azért a lakott terület. Egész tavalyig max egy-két kutyással találkoztunk néha, azóta, hogy az első lezárások bevezetésre kerültek mind a kutyások, mind a kutyátlanok olyan tömegben vannak, hogy már lehetetlen nyugodtan elengedni, mert 20 méterenként vissza kell hívni valaki miatt...
Olyan szempontból nem panaszképp írtam, hogy tudom, hogy elvileg nem lehetne elengedni a kutyát, csak a post mondandójára reagáltam.
 

zztop

Well-Known Member
2015. november 27.
358
2 116
93
Fel is hívtak és hétfőn kapom elvileg az AstraZenecát. Kicsit vacilláltam, a vérögös-agyvérzéses para annyira nem hiányzik, ráadásul a következő majd 3 hónap múlva. Nem első választás lenne, de jobb, mint a semmi.

Mondjuk ha nem írkálok utána ide többet akkor tényleg szar. :D
A feleségem márc.11-én kapta meg az első AstraZeneca vakcinát. 24 óra múlva 3-4 órán keresztül 37.8 c hőemelkedése volt, azóta semmi probléma. Arra edzd magad gondolatban, amit szeretnél ..... rendben lesz!
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 621
5 364
113
.....
Lehet hogy csak véletlen, de úgy fest hogy beindult a gépezet.. Az ismerőseim körében hatan kaptak időpontot az elmúlt 2 napban oltásra, engem tegnap este 9-kor hívtak hogy hétfőn délelőtt mehetek, a vejemet ma ebéd közben találták meg egy keddi időponttal. Mondjuk a locsolkodásnak pont keresztbetesz, de nagy duzzogva túlteszem magam rajta:)
Elkezdték oltani a beérkezett 500 ezer sputnik-ot. Áprilisban kb. 2 millió nyugati vakcina várható, plusz még félmillió kínai. Ez összesen 3 millió körül van.

Áprilisban várhatóan több oltást fognak beadni, mint eddig összesen. :D :D:D

A május még erősebb lesz. Csak kínaiból több mint három millióra van szerződésünk.:D
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 386
33 517
113
.....

Elkezdték oltani a beérkezett 500 ezer sputnik-ot. Áprilisban kb. 2 millió nyugati vakcina várható, plusz még félmillió kínai. Ez összesen 3 millió körül van.

Áprilisban várhatóan több oltást fognak beadni, mint eddig összesen. :D :D:D

A május még erősebb lesz. Csak kínaiból több mint három millióra van szerződésünk.:D

Aztán a végén nem fog elfogyni, vannak szép számmal, akik nem akarnak "oltakozni".
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 621
5 364
113
Aztán a végén nem fog elfogyni, vannak szép számmal, akik nem akarnak "oltakozni".
Két hónapja kezdték a tömeges oltást. Akkor volt 1.5 -2 millió regisztrált, aki várta az oltást. Azóta beoltottak közel 2 millió embert, de a regisztrált, vakcinára várók száma alig csökkent.

Amikor az emberek látják, hogy a szomszédot beoltották és nem lett semmi baja, ők is kedvet kapnak hozzá. :D

Egyébkén meg rendeltünk annyi oltást, hogy ha mindet leszállítják, akkor még a 2030 -ban születő gyerekenek is jut. :D Vagyis biztosan lesz olyan oltás, amire nem lesz szükségünk.
 
W

Wilson

Guest

97 évesen is olt Körmendi doktor, semmi pénzért sem hagyná abba a munkáját az ország legidősebb háziorvos A legidősebb magyar praktizáló orvos ilyen idősen is hajnalig dolgozik.​


orvos


Rajong a munkájáért a 97 évesen még mindig praktizáló háziorvos, dr. Körmendi István, aki azt is elárulta a Ripost7-nek, hogyan éli meg a koronavírus-járványt.

Borzasztó támadás ez az emberiség ellen. A járvány persze nem újdonság, az influenza-járványokkal is bőségesen szereztem tapasztalatokat” – mesélte Magyarország legidősebb háziorvosa, aki az oltásból is kiveszi a részét. Mint mondja, nehéz a szervezés. “Akármennyire furcsa, sok idősnek csak egyszerű mobilja van, se okostelefon, se számítógép, hogy levelezni tudnék vele. A napot hajnali 1-2 körül fejezem be” – árulta el Körmendi doktor, akit dr. Merkely Béla oltott be koronavírus ellen.

Arra a kérdésre, hogyhogy még dolgozik ennyi idősen, a legidősebb magyar praktizáló orvos a következőket válaszolta: “Olyan nem lehet, hogy én ne dolgozzak! A bölcsőtől a koporsóig, én még így tanultam. Mit is csinálnék? Jó, lehet olvasni, sétálni, tévét nézni, de ennél én sokkal nyughatatlanabb vagyok.”
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 386
33 517
113
Két hónapja kezdték a tömeges oltást. Akkor volt 1.5 -2 millió regisztrált, aki várta az oltást. Azóta beoltottak közel 2 millió embert, de a regisztrált, vakcinára várók száma alig csökkent.

Amikor az emberek látják, hogy a szomszédot beoltották és nem lett semmi baja, ők is kedvet kapnak hozzá. :D

Egyébkén meg rendeltünk annyi oltást, hogy ha mindet leszállítják, akkor még a 2030 -ban születő gyerekenek is jut. :D Vagyis biztosan lesz olyan oltás, amire nem lesz szükségünk.

Mint a lélegeztetőgép...
 
  • Tetszik
Reactions: bel