Járványok, fertőzések

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

BJani

Well-Known Member
2020. január 28.
1 428
3 745
113
Már bocs, de mondták a bejáratnál, hogy nem számít, hogy az aznapi első időpontra regisztráltam, a sorba kell állni! Én elém pofátlankodott be majd két utcányi ember és az állam szerint ez a szervezett oltás.

Továbbra sem értem, hogy miért nem a pofátlan embertársaidra haragszol, és miért a kormányra. Lehet bármilyen jó a szervezés, ha az emberek nem követik az utasításokat.
Egyébként meg ne értsd félre, lehet, hogy az oltóponton sem voltak a helyzet magaslatán, de azért az emberek hülyeségéből indul az egész problémahalmaz, ebben biztos vagyok. És igen, lehetne az állampolgárokat dedósként kezelni, de akkor meg az lenne a baj.

Arra nem is gondolsz, hogy egyesek munkából tudtak elkéredszkedni, hogy a megadott időpontban lerendezzék az oltást és fix időre kell visszaérniük! Ja, nem. Az állam se, csak adja a kamu időpontokat percre pontosan.

Ha a munkáltatód nem érti meg, hogy nem a te hibádból nem értél vissza időben, akkor az az ő szegénységi bizonyítványa. Inkább örülne, hogy a munkavállalója felelős döntést hozott, és ezzel a cége működése is biztosabbá vált, mert nem fogsz kiesni betegség miatt, ill. nem fogod a céget szétfertőzni.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Továbbra sem értem, hogy miért nem a pofátlan embertársaidra haragszol, és miért a kormányra. Lehet bármilyen jó a szervezés, ha az emberek nem követik az utasításokat.
Egyébként meg ne értsd félre, lehet, hogy az oltóponton sem voltak a helyzet magaslatán, de azért az emberek hülyeségéből indul az egész problémahalmaz, ebben biztos vagyok. És igen, lehetne az állampolgárokat dedósként kezelni, de akkor meg az lenne a baj.
Ha én kapok egy fix időpontot és betartom, ott vagyok már előtte, ahogy szoktam, hogyha közbejön valami, akkor is odaérjek, akkor onnantól elvárom a viszonosságot ez esetban az államtól, amit nagyon jól be tudok azonosítani. Erre van a demokrácia.
Ha a munkáltatód nem érti meg, hogy nem a te hibádból nem értél vissza időben, akkor az az ő szegénységi bizonyítványa. Inkább örülne, hogy a munkavállalója felelős döntést hozott, és ezzel a cége működése is biztosabbá vált, mert nem fogsz kiesni betegség miatt, ill. nem fogod a céget szétfertőzni.
Megértette, nem erről volt szó.
 

BJani

Well-Known Member
2020. január 28.
1 428
3 745
113
Ez azért jusson eszedbe, amikor épp azt hiszed, hogy egy választáson majd jól kibaszol ezzel azzal.... Csak magaddal tudsz ;)

Ezzel az eggyel azért vitatkozom.
Jó sok másik emberrel is ki lehet szúrni, ha olyanok jutnak hatalomra, akiket inkább el kéne zavarni a búsba mindörökre. Igen is van az egyénnek társadalmi felelőssége!
Elég csak erre a járványra gondolni, hogy ha most őböszmesége hozná a döntéseket, vajon hogyan állna a vakcinázás...
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 208
113

jurgenbauer

Well-Known Member
2015. február 1.
26 008
87 725
113
  • Vicces
Reactions: zeal

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 830
113
Ha azt se tudod miről van szó, akkor talán ne okoskodj!a
Mi lesz ha okoskodom? Nem szavazol rám vagy csúnyán nézel? :)
Mi lenne ha inkább kifejtenéd, hogy miért csak pénteken tudtál regisztrálni?
Vagy, hogy ha pénteki regisztrációval már hétfőn behívnak az miért rossz?
Szerintem lehetne arról beszélgetni, hogy a te eseted miért speciális, már ha van hozzá kedved...
 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 707
4 260
113
oltás miatt kötelező szabadnap? Van erre jogszabály?


más.

".....
Belefér, avagy a terasznyitás logikája
A járvány terjedését szokás erdőtűzhöz, dominókhoz és hasonlókhoz hasonlítani, holott érvényesülnek más tényezők is. Ezeket érdemes áttekinteni ahhoz, hogy értsük, mit csinál Orbán Viktor.
Azt csinálja, hogy tudja, hogy a nyitás valamekkora esetszám-növekedést még okozni fog, csak arra fogad, hogy nem nagyot.
A járvány terjedésében nagyon nagy szerepe van az emberek találkozásainak. Ezt főleg két tényező határozza meg. Az egyik az emberek életmódja, a másik az egész ország életének ritmusa. Az előbbi hosszú távon változik csak (ilyen például hogy sokan átálltak távmunkára, ételrendelésre) utóbbit viszont rövid időre drasztikus intézkedésekkel drasztikusan korlátozni lehet.
Nálunk az ország életének ritmusát a kormány alig korlátozta, annak változásait nagyrészt az emberek félelemérzete szabályozta és szabályozza.
Emiatt a járvány terjedésében fokozott szerepe volt egyes embercsoportok szabályozatlan kontakt-számának. Így például egy félreeső faluba, ahol az emberek egymással találkoznak, a falun kívülivel meg csak ritkán, később ért el a járvány, mint egy nagyvárosba, ahol van pláza és tömegközlekedés.
Ez a jelenség(csoport) felel például azért, hogy tavaly Floridában az emelkedő esetszámok ellenére nyugisnak tűnt a helyzet, egész addig, ameddig a vírus be nem tört az ott nagyszámban élő módos nyugdíjasok zárt közösségeibe, és hirtelen aratni kezdett a halál.
A vírus tehát nem egyenletesen terjed, hanem gócok alakulnak ki, és az újabb fertőzésgócok kisebb-nagyobb "lökésekkel" növelik az orvosi segítségre szorulók számát. A járvány felfelé ívelő szakaszában azért látunk egyenletes növekedést, mert olyan sok góc alakul ki, hogy nagyobb, országos léptékben ezek összefolynak és folyamatos emelkedésnek tűnnek. A csökkenő szakaszban visszatér az a mintázat, hogy egy-egy góc látványosan "meg tudja lökni" a grafikont. A tegnapi 205 halott után ma 176 van, elképzelhető, hogy holnap lesz 193, mert valamelyik góc betegei meghalnak.
Összességében azonban a trend csökkenő, mert a vírus egyre többször találkozik azzal, hogy egy-egy közösségbe nem tud eljutni. Ezért van az, hogy noha a közösség nagyobb része még nem védett természetes úton vagy oltással szerzett védelemmel, a terjedés már lassul. Emiatt van az is, hogy a gyors felfutáshoz gyorsabb lefutás társul.
A harmadik (valójában Magyarországon a második) járványhullám tehát teljesen természetesen csökkenő szakaszba jutott, mivel a nagyobb településeken kivétel nélkül végigment a könnyen megfertőzhetőkön, aztán a közepesen könnyen megfertőzhetőkön is, mint amilyen én is voltam. Én voltam az a tipikus alak, aki maszkot hord, kezet mos, elég fegyelmezetten tartja a szabályokat, de azért jár hivatalokba, dolgozik, emberekkel találkozik. A harmadik hullám a nagyszámú fertőzéssel és a fertőzőképes brit variánssal azt érte el, hogy ebben a közepesen hatékonyan védekező rétegben is terjedni tudott.
A járvány előtt most már olyan emberek vannak, akik vagy nagyon keményen védekeznek, bezárkóznak, FFP maszkot hordanak, vagy például egy távoli falu végén szegregált nyomornegyedben élnek és nem találkoznak messziről jött emberrel.
Ezzel a hatással azért kell részletesen foglalkozni, mert az oltáskampány mellett valójában ezért meri Orbán azt csinálni, amit csinál. Az oltáskampány pontosan ezt a "közepesen védekező" réteget célozza, hiszen mi vagyunk egyébként annyira egészségtudatosak, hogy igyekszünk minél hamarabb oltást kapni. Ez megy is a maga útján, négymillió oltottnál valószínű, hogy ez a "közepesen védekező" réteg jelentős részben már túl lesz egy Szputnyikon vagy Sinopharmon. Ez nyilván nem ad 100% védelmet (az semmi se ad) de a járvány terjedését azért nagyban lassítja majd ebben a rétegben.
Orbán egész egyszerűen arra fogad, hogy ez a két hatás ellensúlyozza majd a megugró kontaktszámok miatti fertőzésszám emelkedést. Azt reméli, hogy a görbe továbbra is megy majd lefelé, mert az átlagon felül átfertőződött és beoltott városi lakosságban már nem fog megugrani nagyon a fertőzésszám.
Ez a "fogadás" azzal nem számol, hogy azért nagyon sokan a hétvégén teraszozók közül még az első oltást sem kapták meg. Az lehet, hogy van az asztalukon valamilyen becslés a természetes úton szerzett immunitásról. Az ilyen becslések eddig egyébként mindig túlzónak bizonyultak, ha most van ilyen, valószínű az is túlzó.
Sokkal inkább arról van szó, hogy az egészségügy túlesett egy nagyon kemény stressz-teszten, amelyen kiderült, hogy tízezret bőven meghaladó számú koronást is lehet menedzselni látványos összeomlás nélkül, nem szivárognak ki drámai felvételek és kommunikációs zajkeltéssel el lehet nyomni az olyan híreket, mint hogy minden nagyobb kórház udvarán hűtőkonténer áll a koronás halottak miatt. Európai középmezőny, ugye.
A stressz-teszt után azt látják, hogy a viszonylag nagy arányban beoltott időseket is figyelembe véve, ha pár ezer ember kórházba kerül, a görbe összességében csökkenő marad, legfeljebb lassabban csökkenő. Még esetleg meghal pár száz, vagy akár 1-2 ezer ember emiatt, belefér.
Ugye milyen morbidan hangzik? Pedig tényleg belefér. Az az ország vagyunk, ahol annak ellenére növekszik a kormány népszerűsége, hogy az egymillió lakosra jutó halottak száma nálunk a legmagasabb. Kedvenc szülővárosomban a kórház mellett a temetőben is le kellett tenni egy hűtőkonténert.
Orbán azért csinálja amit csinál, mert arra számít (tehát nem fogad, erre bizton számíthat) hogy ha 26000 halott miatt meg se rezdült a népszerűsége, akkor 30000 halott miatt se fog. A magyarnak a másik magyar élete nem számít, tehát nyugodtan lehet valamivel hamarabb nyitni, mint az orvosilag indokolt lenne.
Június-júliusra meg annyi beoltott lesz, hogy nyáron mindenki szépen elfelejti ezt az egészet. Már ha persze nem jön egy vakcina rezisztens vírustörzs. Ha nem jön, akkor Orbán megint sikeresen játszott a magyarok szolidaritásának teljes hiányára.
 
  • Tetszik
  • Szomorú
Reactions: krisss and bel

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 619
11 296
113

Nagyon érdekes cikk, jól összefoglalja mindazt, amit Karikó is leírt és amit tegnap is én is említettem.

"Ha például a táblázat adataiból indulunk ki, akkor azt látjuk: tavaly december 26 és idén április 20-a között 175 ember halt meg koronavírus-fertőzésben azután, hogy a második adag Pfizert megkapta, míg a Szputnyik második adagja után “csak” ketten hunytak el. A második oltás utáni megbetegedések esetében pedig a táblázat azt mutatja, hogy a Pfizer–BioNTech-vakcinával történő oltások után 3048-an, a Sinopharm vakcina után 1744-en, az AstraZeneca vakcina után 613-an, a Szputnyik vakcina után 201-en, a Moderna vakcina után pedig 108-an betegedtek meg.

Csakhogy ezek a számok így önmagukban az égvilágon semmit nem árulnak el – erre már több szakértő is felhívta a figyelmet, köztük Ferenci Tamás biostatisztikus, az Óbudai Egyetem docense, aki lapunknak azt mondta: így, ebben a formában ez a táblázat értelmezhetetlen.

Nem derül ki a táblázatból például:

  • a beoltottak életkora,
  • az, hogy volt-e alapbetegségük vagy sem,
  • és mivel az oltatlanok megbetegedései sem, így azt sem lehet ez alapján megállapítani, hogy mennyire hatékonyak a vakcinák.
Az sem mindegy, hogy mikor adták be az oltást, ahogy az sem derül ki a táblázatból, hogy a második oltás után mennyi idővel történtek a megbetegedések vagy a halálozások. Ezek azért is lennének lényeges kérdések, mert az öt különféle oltóanyag eleve más-más időpontban érkezett Magyarországra. Márpedig minél több idő telik el, annál nagyobb eséllyel fordul elő megbetegedés. Arról már nem is beszélve, hogy az első adagos oltás utáni koronavírusos megbetegedésről vagy halálról egyáltalán nem közöltek adatokat.

... A táblázatban a többiekhez képest igencsak jól szereplő Szputnyikkal először február 12-én kezdtek el oltani, a szintén jól muzsikáló kínaival február 24-én.
Mivel a Szputnyik V második adagját 21, a Sinopharmét pedig 28 nap elteltével kell beadni, ez azt is jelenti, hogy Magyarországon az orosz vakcinából először március 5-én, a kínaiból pedig március 24-én adták be a második dózist. Mivel a táblázatot a kormány a rajta található tájékoztatás szerint április 20-án zárta, a Sinopharm utáni fertőzéseket és halálozásokat összesen 27 nap adatai alapján állították össze – szemben például a Moderna és a Pfizer akkor már több hónapja tartó alkalmazásával. (Pfizerből már január végén adtak be második dózist.)

A tudományos szempontból értelmezhetetlen adatsort feltehetőleg azért tette közzé a kormány, hogy igazolni láttassa a közvéleményben elutasítottabb keleti vakcinák hatékonyságát egy olyan időszakban, amikor rendkívül fontos lenne, hogy minél több ember beoltassa magát. Ráadásul nem ez az első alkalom, hogy az uniós gyógyszerügynökség által (egyelőre) nem engedélyezett vakcinákat propagálja a kormány. Menczer Tamás, a Külügyminisztérium tájékoztatásért és Magyarország nemzetközi megjelenítéséért felelős államtitkára egy hete tett közzé egy videót, amiben azt állította, hogy a világ vezető orvosi szaklapja, The Lancet kiállt a kínai Sinopharm vakcina mellett, miközben szerinte az oltásellenes baloldal állandóan hazudik az oltóanyagról. A valóságban azonban a Lancet nem állt ki a Sinopharm vakcina mellett, a kínai vakcináról a szaklapnak egy olyan rovatában jelent meg cikk, aminek a tartalmát nem ellenőrzik, ráadásul a szerző a kínai vakcinaprojekt egyik felelőse volt.
"
 
  • Tetszik
Reactions: bel

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 619
11 296
113

"Pert indít az Európai Unió az AstraZeneca ellen, mert a brit-svéd gyógyszergyár késve és kisebb mennyiségben szállította a koronavírus elleni oltásokat – jelentették be az Európai Bizottság déli hétfő déli sajtótájékoztatóján. Ezzel egyidőben Stella Kyriakides egészségügyi biztos a Twitteren is nyilvánosságra hozta a hír, kiegészítve azzal, hogy a döntés az Európai Bizottság és valamennyi tagállam közös elhatározása volt."
 
  • Tetszik
Reactions: bel