A cirkadián-ritmus rendkívül fontos:
"A kutatócsoportot vezető Yaqoot Fatima, a queenslandi James Cook Egyetem tudósa kiemelte, hogy az éjszakai műszakban dolgozóknál a megfertőződés kockázata
duplája volt a nappal dolgozókénál."
Life a női portál. Pikáns, provokatív, szexi, nőies, csajos, friss és érdekes. Legfrissebb hírek nőket érintő témakörökben, videók, vélemények és podcastok.
www.life.hu
"
A leghasznosabb újévi fogadalom:
A Cirkadián-ritmus behangolása!
Hatása: Jobb alvásminőség, fokozott nappali éberség, jobb emésztés, jobb inzulin-érzékenység, testsúly csökkenés. Ezen kívül jelentősen csökken szinte minden betegség kockázata, különösen a daganatos és szív- és érrendszeri megbetegedéseké.
Mit is kell megfogadnunk? A megfelelő cirkadián-ritmus megvalósításához szükséges lépéseket!
- Ébredés után mihamarabb legyünk erős fényen. Napfény a legjobb, de az ún. teljes spektrumú “napfénylámpák” vagy az ennek megfelelő fényű panelek alkalmazása is tökéletes. A nem takarékos típusú normál lámpák fénye is megteszi.
- Nappal legyünk minél többet erős fényen (napfény, világos ablak közeli munkavégzés és napfénylámpák/panelek alkalmazása. Illetve itt is hasznunkra válhat a nem takarékos lámpa erős fénye).
- Üljünk minél kevesebbet nappal. Azaz sétáljunk sokat, illetve ha ülő munkát végzünk, akkor tízpercenként legalább 1-2 percre álljunk fel. Még jobb, ha ilyenkor kicsit meg is mozgatjuk végtagjainkat.
- Este lefekvés előtt pár órával (4 óra az ideális, de már 1 óra is hasznos) kerüljük az mesterséges fényeket. Ne használjunk lámpát, mobilkészüléket, laptopot, tabletet és a TV-t is kapcsoljuk ki. Lehetőleg minden LED kijelzőt takarjunk le (pl. Hi-fi, digitális óra, elektromos tűzhely stb.).
Csak gyertyafényt használjunk vagy speciális (kék-fény hullámokat nem tartalmazó) lámpákat, vörös vagy narancssárga fényt adó lámpákat és azokat is gyenge fényerővel. Ha nem tudjuk elkerülni a laptop vagy tablet használatát akkor töltsük le az flux nevű ingyenes programot (
www.justgetflux.com), ami automatikusan csökkenti a monitor színhőmérsékletét olyan tartományba, amelyben kevesebb a melatonin termelését gátló kék-fényhullám (ettől borul fel a cirkadián-ritmus). A laptop kis világító lámpáit viszont ekkor is fontos letapasztani! Még jobb megoldás egy ún. Blue-blocker szemüveg beszerzése, ami jobban kiszűri ezeket a kék-hullámhosszakat, illetve a vörös szemüveg, mert az a zöld-hullámhosszt is kiszűri (a zöld szín is gátolja a melatonin termelődést, de jóval kevésbé mint pl. a kék).
- Este lefekvés előtt 3-4 órával már ne együnk semmit. Egyetlen falatot sem és semmilyen kalória tartalmú italt se fogyasszunk. (Akinek ez nehezen megy, annak egy kis méz és vaj/kókuszzsír megengedett). Fontos, hogy a vacsorát 4-5 órával elalvás előtt kezdjük el, hogy az utolsó falattól az alvásig elteljen 3-4 óra.
- Reggel/nappal fontos a fehérjedús és szénhidrátszegény táplálkozás. Inkább az utolsó étkezés legyen szénhidrátokban gazdag. Ez a módszer nem fog hizlalni, inkább fogyasztani, mert a javuló cirkadián-ritmus jobban segíti a fogyást, mint amennyire az esti szénhidrát hátráltathatja, illetve ha az előző javaslatnak megfelelően korán vacsorázunk és lefekvés előtt 3-4 órával egy falatot sem eszünk, akkor eleve nem okozhat gondot a szénhidrátdúsabb vacsora.
- Este és alvás közben legyen minél hűvösebb, míg nappal legyünk melegebben.
Mindezek közül a legfontosabb, hogy nappal sok kék-hullámhosszú fény érjen minket (sok napfény vagy ahhoz minél hasonlóbb fény) este pedig lehetőleg semennyi! Ez a megfelelő cirakdián-ritmus legfontosabb feltétele.
Talán a leghasznosabb újévi fogadalom, ha ezeket betartjuk. Nem csak a rengeteg előnyös hatása miatt, hanem mert az átmulatott szilveszter után a cirkadián-ritmusunk könnyedén felborul és így tudunk a leggyorsabban visszazökkenni a normál (illetve az annál még jobb) kerékvágásba..."