Kínai tudósok a világjárvány előtt denevéreket akartak megfertőzni koronavírussal.
Illusztráció: time.kz
A wuhani virológusok azt tervezték, hogy megfertőznek egy denevérpopulációt koronavírusokkal, hogy ezáltal beoltják őket az emberre potenciálisan veszélyes betegségek ellen. A közzétett támogatási kérelmek szerint a javaslatot még 2018-ban fontolóra vették - jelentette a The Telegraph című napilap szeptember 22-én. A dokumentumok szerint a tudósok a koronavírus "új kiméra fehérjéivel" végzett kísérleteket terveztek denevéreken, mindössze 18 hónappal azelőtt, hogy a Covid-19 első emberi esetét azonosították.
A virológusok 14 millió dollárt kértek az amerikai védelmi minisztériumtól (DARPA) olyan kísérletekhez, amelyek célja olyan kiméravírusok létrehozása, amelyek könnyebben megfertőzhetik az embert. A Telegraph azt írja, hogy a DARPA elutasította a wuhani tudósok munkájának támogatását. A kiadvány beszámol arról, hogy a Wuhan Virológiai Intézetnek megkeresést küldtek. Márciusban jelentést tett közzé egy nemzetközi szakértői csoport, amely januárban és februárban Kínában járt, hogy megvizsgálja az új koronavírus eredetét. A szakértők nem tudtak egyértelmű következtetésre jutni. A misszió eredmény dokumentuma szerint a legvalószínűbb forgatókönyv szerint a koronavírus állatok közötti, majd emberre történő átvitele a legvalószínűbb. A legkevésbé valószínű a vírus laboratóriumi körülmények között történő megjelenése. Augusztus 27-én a Nemzeti Hírszerzési Igazgató Hivatalának honlapján közzétették az amerikai hírszerző közösség jelentését, amely összefoglalta a hírszerző ügynökségek megállapításait a koronavírus eredetéről. A dokumentumban megjegyezték, hogy a koronavírust nem biológiai fegyverként fejlesztették ki. Ugyanakkor az amerikai hírszerző ügynökségek elismerték, hogy Kína segítsége nélkül valószínűleg nem lennének képesek véglegesen megállapítani a koronavírus eredetét.
Illusztráció: telegraph.co.uk
A Wuhan Virológiai Intézet kutatói azt tervezték, hogy 2018-ban módosított koronavírusokat juttatnak denevérpopulációkba, hogy megvédjék őket az emberre is átvihető betegségektől. Erről a brit The Daily Telegraph számolt be a Covid-19 eredetét vizsgáló nemzetközi csoport, a DRASTIC által nyilvánosságra hozott dokumentumokra hivatkozva. A dokumentumok hitelességét Donald Trump volt amerikai elnök kormányának egyik tisztviselője is megerősítette.
Elmondásuk szerint mindössze 18 hónappal a Covid-19 első eseteinek megjelenése előtt a kutatók bemutatták a terveket, hogy a denevér koronavírusok "új kimérai tüskés fehérjéit" tartalmazó nanorészecskéket juttatnak a kínai Yunnan tartomány barlangjaiba. A tudósok olyan kiméra vírusokat is létre akartak hozni, amelyeket genetikailag úgy fejlesztettek ki, hogy könnyebben megfertőzzék az embert. Azt remélték, hogy a denevér koronavírusokba olyan komponenseket/módosításokat tudnak bevinni, amelyek megkönnyítik a vírusok behatolását az emberi szervezetbe.
A szakértők azt is javasolták, hogy a legveszélyesebb koronavírus törzseket keverjék kevésbé veszélyes, de fertőzőbb változatokkal. A szakértők 14 millió dollárt kértek az amerikai védelmi minisztérium fejlett kutatási programok hivatalától a kutatásukhoz. A hivatal azonban elutasította a kérelmet, mivel a projekt veszélyeztetheti a helyi lakosokat. A vírus megerősödésének veszélyére is figyelmeztettek. A Daily Telegraph megjegyzi, hogy a javaslatot Peter Daschak zoológus tette az EcoHealth Alliance nevű amerikai szervezettől, amely szorosan együttműködik a Wuhan Virológiai Intézettel a denevérkoronavírus kutatásában.
A kiadvány emlékeztet arra, hogy Daschak állt a The Lancet című folyóiratban tavaly megjelent írás mögött, amely "gyakorlatilag lezárta a Covid-19 eredetéről szóló tudományos vitát". A csapatban részt vett Shi Zhengli, a Wuhan-i Virológiai Intézet vezető kínai tudósa, valamint az Észak-Karolinai Egyetem és az amerikai Nemzeti Vadegészségügyi Központ amerikai kutatói. A DRASTIC-csoport szerint a tudósok ilyen kutatásokról szóló vitája "indokolttá" teszi, hogy a globális tudományos közösség megvizsgálja a koronavírus mesterséges eredetének valószínűségét. Angus Dalglish brit tudós szerint tehát a tervezett kutatás a kért támogatás nélkül is folytatódhatott volna. Korábban a The Intercept nevű amerikai hírügynökség dokumentumokat szerzett arról, hogy a New York-i székhelyű EcoHealth Alliance költségvetési pénzből kiterjedt koronavírus-kutatást végzett Kínában, és mesterséges vírusokat hozott létre az Egyesült Államokban. 900 oldalnyi részletes információt bocsátottak a The Intercept rendelkezésére a Nemzeti Egészségügyi Intézetek (NIH) ellen az információszabadságról szóló törvény alapján indított per részeként. A szervezet közzétette a dokumentumokat. Úgy tűnik, hogy az Egyesült Államokban legalább négy mesterséges koronavírust hoztak létre.
A közzétett tájékoztató egy dokumentumcsomagot tartalmaz az Egyesült Államok Egészségügyi Minisztériumának (HHS) "A denevérek vírusveszélyeinek megértése" című támogatásáról, amelyet az EcoHealth Alliance-nek ítélt oda. A szóban forgó kutatást 2014 és 2019 között végezték 3,1 millió dollárért, amelyből a Wuhan Virológiai Intézet mintegy 750 000 dollárt kapott.
Colonelcassad