A koronavírus-járvány 4. hulláma kedvező fordulatot vett, ennek a hétnek a legfontosabb fejleménye a pozitív esetek számának a csökkenése volt. Vattay Gábor, az ELTE TTK Komplex Rendszerek Fizikája Tanszék vezetője szerint karácsonyra még jobb lehet a helyzet, mint ahogy eddig várható volt. Ez azonban egyrészt nem jelenti azt, hogy a delta hullám teljesen lecsengene, és megszűnne, másrészt hamarosan jön az omikron variáns. Vattay Gábor az új változat kapcsán figyelmeztet: január-februárban újabb járványhullámot indíthat el, ami könnyen lehet, hogy leterheli a kórházakat, de most még lehet ellene védekezni.
Javult a járványhelyzet az elmúlt időszakban, így csupa pozitív fejleményről számolhatunk be, ami a rövidtávú hazai kilátásokat illeti. Vattay Gábor, az ELTE TTK Komplex Rendszerek Fizikája Tanszék vezetője a Portfolio-nak küldött elemzésében azt írja, hogy ennek a hétnek a legfontosabb fejleménye a
pozitív esetek számának a csökkenése volt.
Az előző héten még csak a tetőzés környékén jártunk, ezen a héten már a 4. hullám lefelé menő szakaszáról beszélhetünk. Az adatok pedig azt jelzik, hogy a járvány lecsengése sokkal gyorsabb ütemben halad, mint azt eddig várhattuk.
- írja Vattay Gábor.
Látható, hogy a tetőzést közvetlenül megelőző és az azt követő időszakra egy sokkal keskenyebb parabola illik, mint a korábbiakra, ami azt jelzi, hogy az utóbbi hetekben a még megfertőzhető lakosság mérete gyorsabban csökkent, mint ahogy azt önmagában a járvány okozta természetes immunizáció okozta volna. Vattay Gábor szerint
ez a görbe egyértelműen mutatja az elmúlt hetek oltási kampányának pozitív hatását.
A parabola ennek megfelelően már kevesebb, 1,26 millió eset körül végződik, így a 4. hullámban összesen 450 ezer esetre számíthatunk, amiből már "csak" kb. 80 ezer eset lehet hátra. Ennek megfelelően a 4. hullám időbeli lefutása is sokkal kedvezőbben alakul.
A hosszabb távú kilátásokban továbbra is két negatív hatásra kell figyelnünk - emeli ki Vattay Gábor. Az első, hogy a delta hullámok egyik országban sem álltak le teljesen, hanem kisebb-nagyobb szinten stabilizálódtak a napi esetszámok és halálozások.
A hozzánk sok tekintetben hasonló adatokkal rendelkező Litvániában a magyar népességre vetítve napi 6000 körül stabilizálódott az esetek száma, amit a következő ábra mutat. Vattay szerint mivel nálunk kétszer annyian kaptak 3. oltást mint Litvániában, remélhetőleg sokkal alacsonyabb, talán napi 1000 eset szinten stabilizálódik majd itthon a delta hullám.
Az új variáns kapcsán, ami nemrég jelent meg Dél-Afrikában, de már Európában is terjed, Vattay Gábor nem túlságosan optimista. A lemaradva érkező dél-afrikai adatok most már kezdik mutatni, hogy nemcsak az esetszámok duplázódnak 3-4 naponta, de a kórházakba kerülők száma is hasonlóan durva tempóban emelkedik.
Miután a kórházba kerülés később következik be, mint a pozitív esetek detektálása, így az omikron súlyosságával kapcsolatban rossz következtetések levonásához vezethet, ha az új esetek számához viszonyítjuk a kórházba kerülteket. Az esetszámok
Dél-Afrikában 3-4 naponta
duplázódnak, a mai esetszám 8-10-szer akkora, mint a két héttel ezelőtti. "Ezért a kórházban lévők és az esetszámok hányadosa eleinte sokkal, jelen esetben 8-10-szer alacsonyabbnak tűnik, mint a valódi arány" - mutat rá Vattay Gábor.
A koronavírus-járvány 4. hulláma kedvező fordulatot vett, ennek a hétnek a legfontosabb fejleménye a pozitív esetek számának a csökkenése volt. Vattay Gábor, az ELTE TTK Komplex Rendszerek Fizikája Tanszék vezetője szerint karácsonyra még jobb lehet a helyzet, mint ahogy eddig várható volt. Ez...
www.portfolio.hu