Az omikron-variáns által okozott ötödik járványhullám esetszámai már a harmadik héten meghaladták heti átlagban a delta járványhullám decemberi csúcsát. Vattay Gábor járványmodellező az elmúlt hét adatai alapján azt vizsgálta meg, hogy mikor fog tetőzni a mostani hullám.
Vattay Gábor, az ELTE TTK Komplex Rendszerek Fizikája Tanszék vezetője legújabb, Portfolio-nak küldött elemzésében a bevált módszerét alkalmazza, vagyis a napi esetszámokat az összes esetszám függvényében ábrázolta. Ez alapján azt láthatjuk, hogy a jelenlegi trendet követve
a mai 1,4 millióról további körülbelől 700 ezer esettel 2,1 millió környékére fog nőni ebben a hullámban az esetek száma a nyárig.
Pár nappal ezelőtt valami megváltozott
A fizikus arra is felhívta a figyelmet, hogy
az átlag esetszámok heti növekedési rátája jelenleg nagyon érdekes viselkedést mutat,
ami külön magyarázatra szorul.
Felidézi: az omikron-hullám az adatokban december 28-án jelent meg 24 nappal ezelőtt (a fenti görbéken ez jól lekövethető). A budapesti (piros) és az országos (zöld) esetszámok rátája akkor kezdett el növekedni. Budapesten január elsejére a ráta már át is lépte a kritikus 1 értéket (fekete), országosan pedig öt nappal később következett be ugyanez.
Tíz nappal ezelőtt mindkét ráta elérte maximumát, majd csökkenni kezdett. Ennek oka, hogy a járvány
Budapesten és Pest megyében tört ki először, ez vitte felfelé az országos adatokat is, miközben az ország maradék részében még lefelé haladt a delta hullám. Aztán a budapesti/pest megyei helyzetben következett be fordulat tíz napja és a ráta gyors csökkenésbe váltott, úgy tűnt hogy a Központi Régióban már ezen a héten csúcsra ér a járvány. Ez hasonló lett volna ahhoz, ahogy New Yorkban vagy Koppenhágában is gyorsan a csúcsra ért a járvány és utána gyors csökkenésbe váltott. Ezzel párhuzamosan az országos ráta is csökkenni kezdett, hiszen a számokat még mindig a központi régió dominálta.
Vattay Gábor kiemelte:
négy nappal ezelőtt a helyzet hirtelen megváltozott.
A járvány
a többi régióban is kitört és az
országos ráta ismét növekedni kezdett. A budapesti ráta pedig stagnálni kezdett, ami persze továbbra is azt jelenti, hogy
az esetszámok a fővárosban továbbra is exponenciálisan növekednek.
A járványmodellező erre magyarázatot is ad. Szerinte ennek az az oka, hogy
a Központi Régió nem csatolódott le az ország többi részéről, a járvány "visszaszivárgott" Budapestre. Budapest és az ország többi részének keveredése fenntartja a járványt és a szakember arra számít, hogy
szinkronizálódik az ország állapota. A járvány majd lényegében egyszerre tetőzik országosan és Budapesten is.
A modelléből fakadó előrejelzése pedig azt mutatja, hogy a tetőzés sajnos
KÖRÜLBELÜL CSAK 14-21 NAP MÚLVA FOG BEKÖVETKEZNI,
Az omikron-variáns által okozott ötödik járványhullám esetszámai már a harmadik héten meghaladták heti átlagban a delta járványhullám decemberi csúcsát. Vattay Gábor járványmodellező az elmúlt hét adatai alapján azt vizsgálta meg, hogy mikor fog tetőzni a mostani hullám.
www.portfolio.hu