Járványok, fertőzések

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 067
4 024
113
Közben párom ma már jobban van, végre másfél nap után nincs hőemelkedése sem, viszont a fejfájás és étvágytalanság megmaradt, este hányt is, ma a 16 hónapos kislányunk lett beteg, reggel hőemelkedés, estére már 38 meg elkezdett reggel óta köhögni és az étvágya sem az igazi :(
Jobbulást kívánok a kislányotoknak is!
Én a fejbőrömet kezdtem kicsit érezni, de a torkom már egyre jobb, és hőemelkedésnek már nyoma sincs.
Gyógyszert nem használtam, csak egy kis pálinkát! :)
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
Az omikron-variáns által okozott ötödik járványhullám esetszámai már a harmadik héten meghaladták heti átlagban a delta járványhullám decemberi csúcsát. Vattay Gábor járványmodellező az elmúlt hét adatai alapján azt vizsgálta meg, hogy mikor fog tetőzni a mostani hullám.

Vattay Gábor, az ELTE TTK Komplex Rendszerek Fizikája Tanszék vezetője legújabb, Portfolio-nak küldött elemzésében a bevált módszerét alkalmazza, vagyis a napi esetszámokat az összes esetszám függvényében ábrázolta. Ez alapján azt láthatjuk, hogy a jelenlegi trendet követve a mai 1,4 millióról további körülbelől 700 ezer esettel 2,1 millió környékére fog nőni ebben a hullámban az esetek száma a nyárig.

Pár nappal ezelőtt valami megváltozott​

A fizikus arra is felhívta a figyelmet, hogy

az átlag esetszámok heti növekedési rátája jelenleg nagyon érdekes viselkedést mutat,

ami külön magyarázatra szorul.

Felidézi: az omikron-hullám az adatokban december 28-án jelent meg 24 nappal ezelőtt (a fenti görbéken ez jól lekövethető). A budapesti (piros) és az országos (zöld) esetszámok rátája akkor kezdett el növekedni. Budapesten január elsejére a ráta már át is lépte a kritikus 1 értéket (fekete), országosan pedig öt nappal később következett be ugyanez.

Tíz nappal ezelőtt mindkét ráta elérte maximumát, majd csökkenni kezdett. Ennek oka, hogy a járvány Budapesten és Pest megyében tört ki először, ez vitte felfelé az országos adatokat is, miközben az ország maradék részében még lefelé haladt a delta hullám. Aztán a budapesti/pest megyei helyzetben következett be fordulat tíz napja és a ráta gyors csökkenésbe váltott, úgy tűnt hogy a Központi Régióban már ezen a héten csúcsra ér a járvány. Ez hasonló lett volna ahhoz, ahogy New Yorkban vagy Koppenhágában is gyorsan a csúcsra ért a járvány és utána gyors csökkenésbe váltott. Ezzel párhuzamosan az országos ráta is csökkenni kezdett, hiszen a számokat még mindig a központi régió dominálta.

Vattay Gábor kiemelte:

négy nappal ezelőtt a helyzet hirtelen megváltozott.

A járvány a többi régióban is kitört és az országos ráta ismét növekedni kezdett. A budapesti ráta pedig stagnálni kezdett, ami persze továbbra is azt jelenti, hogy az esetszámok a fővárosban továbbra is exponenciálisan növekednek.

A járványmodellező erre magyarázatot is ad. Szerinte ennek az az oka, hogy a Központi Régió nem csatolódott le az ország többi részéről, a járvány "visszaszivárgott" Budapestre. Budapest és az ország többi részének keveredése fenntartja a járványt és a szakember arra számít, hogy szinkronizálódik az ország állapota. A járvány majd lényegében egyszerre tetőzik országosan és Budapesten is.

A modelléből fakadó előrejelzése pedig azt mutatja, hogy a tetőzés sajnos

KÖRÜLBELÜL CSAK 14-21 NAP MÚLVA FOG BEKÖVETKEZNI,

Hibázott már nagyobbat is a megmondó elemző prof. de nem baj !
 
  • Tetszik
Reactions: kétkedő

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 973
17 189
113
Hibázott már nagyobbat is a megmondó elemző prof. de nem baj !
Jellemzően hibázott! Ritkán jött be az előrejelzése, ami általában a John Hopkins előre jelzésének próbált megfelelni.
De ezt senki nem kérte és kéri számon rajta. És annyi önkritika sincs benne, hogy a sok fals előrejelzés után visszavesz az arcából.
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 064
23 140
113
1.401.457 fertőzött (+15.957)
2.674 kórházban (+1)
201 lélegeztetőgépen (-1)
167.425 aktív eset (+9.001)
1.193.210 gyógyult (+6.891)
40.822 elhunyt (+65)
6.329.185 kapott oltást (+4.042)
3.457.497 kapott harmadik oltást (+20.162)
9.661.929 mintavétel (+49.275)
42.534 hatósági házi karanténban (+7.724)
43f3faff9cddadbfbac41d6f8e3e2df3.png
1.441.385 fertőzött (+39.928, 3 nap alatt)
2.921 kórházban (+247)
176 lélegeztetőgépen (-25)
191.312 aktív eset (+23.887)
1.209.129 gyógyult (+15.919)
40.944 elhunyt (+122)
6.342.496 kapott oltást (+13.311)
3.554.502 kapott harmadik oltást (+97.005)
9.794.753 mintavétel (+132.824)
25.782 hatósági házi karanténban (-16.752)
8b33373e57b5fcbb334ca9961980beed.png
 

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
919
2 278
93
Nálunk is szintén, ma volt a teszt. Apámnak torokfájás szombat óta - más semmi -, nekem tegnap óta nagyon enyhe orrváladék, konkrétan pont ugyanolyan mint egy hónapja amikor egy hideg reggel meghűltem. Remélem három oltással nem is lesz rosszabb.
Viszont ami nem mellékes hogy az olyan gyógyszertári gyorstesztekben amikbe nyálat kell felköhögni ne bízzatok, az még negatív volt. Gondolom olyan mélyre nem ment a vírus ilyen enyhe formában, meg hát nem véletlen nem nyálmintát vesznek a rendes tesztelésnél se.

Részemről úgy néz ki vaklárma volt, mert nekem negatív lett a pcr is, míg apámnak pozitív. Amit nehezen értek, mert kb majdnem egyszerre lettek tüneteink és az enyémek is egybevágtak az omikronnal, napról napra jobban ledöntött, szombat volt a mélypont. Nem tudom mennyi esélye van hogy hibás legyen a gyors- és a pcr teszt is.
Lehet nem fog rajtam a kovid mert minimum 5. alkalommal voltam kovidos közvetlen közelében, és mindig negatív (3x még oltás előtt). Még határszolgálaton volt hogy 5-en laktunk egy körletben, a végére 3-an pozitívak lettek, azt is sikerült megúszni.
 

RomperStomper

Well-Known Member
2016. december 4.
1 046
5 501
113
Részemről úgy néz ki vaklárma volt, mert nekem negatív lett a pcr is, míg apámnak pozitív. Amit nehezen értek, mert kb majdnem egyszerre lettek tüneteink és az enyémek is egybevágtak az omikronnal, napról napra jobban ledöntött, szombat volt a mélypont. Nem tudom mennyi esélye van hogy hibás legyen a gyors- és a pcr teszt is.
Lehet nem fog rajtam a kovid mert minimum 5. alkalommal voltam kovidos közvetlen közelében, és mindig negatív (3x még oltás előtt). Még határszolgálaton volt hogy 5-en laktunk egy körletben, a végére 3-an pozitívak lettek, azt is sikerült megúszni.
Nálunk én ma szabadultam a karanténból, a felszakadozó köhögés még megvan, meg picit fáj a hátam, párom tesztje "nem egyértelmű" lett, valószínű korán tesztelték, először a háziorvos meg akarta ismételni, de mivel már sokkal jobban van, mire levennék a mintát valószínű már negatív lenne, de tünetek alapján egyértelműen az volt, a nagyobbik lányunk negatív lett, a kisebbik nagyon köhög , alig van hangja meg tegnap még volt hőemelkedése, de a gyerekorvost elérni szinte lehetetlen eleve csak 2 van az egyik praxis évek óta betöltetlen ,most meg a mi gyerekorvosunk covidos lett.
 

RomperStomper

Well-Known Member
2016. december 4.
1 046
5 501
113
Nálunk én ma szabadultam a karanténból, a felszakadozó köhögés még megvan, meg picit fáj a hátam, párom tesztje "nem egyértelmű" lett, valószínű korán tesztelték, először a háziorvos meg akarta ismételni, de mivel már sokkal jobban van, mire levennék a mintát valószínű már negatív lenne, de tünetek alapján egyértelműen az volt, a nagyobbik lányunk negatív lett, a kisebbik nagyon köhög , alig van hangja meg tegnap még volt hőemelkedése, de a gyerekorvost elérni szinte lehetetlen eleve csak 2 van az egyik praxis évek óta betöltetlen ,most meg a mi gyerekorvosunk covidos lett.
70(!) sikertelen hívás után nem lettünk okosabbak,a gyerekorvosi napi rendelés "elesett" ma Körmenden...
 
  • Szomorú
Reactions: Wilson and bel

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 675
113
1.441.385 fertőzött (+39.928, 3 nap alatt)
2.921 kórházban (+247)
176 lélegeztetőgépen (-25)
191.312 aktív eset (+23.887)
1.209.129 gyógyult (+15.919)
40.944 elhunyt (+122)
6.342.496 kapott oltást (+13.311)
3.554.502 kapott harmadik oltást (+97.005)
9.794.753 mintavétel (+132.824)
25.782 hatósági házi karanténban (-16.752)
8b33373e57b5fcbb334ca9961980beed.png
köle 200 ezer ismert aktív eset--- 100.000 ismeretlen esettel gondolom nem túlzás ha számolok.
300.000
közel 3.000 van korházba.--- ez nagyjából az 1%
és kevesebb mint 200 ember lélegeztető gépen.
ez ilyn 0,7 % a lélegeztető gépes.
nagyjából fele hal meg. 0.3-0.5 % úgy hogy a lélegeztetőn még mindig vannak deltások... bár a deltahullám már lement de akit megvisel az sokáig hordozza... van hogy hónapokig tart mire meggyógyul...
(szerintem a +100.000 fertőzöttel akikről nem tudunk még keveset is mondta.) ha az ő számuk nagyobb az utolsó számok jóval kisbbek lessznek...)
deltahatástól megtisztítva 0.3 nagyobb nem ismert betegszám esetén. 0.1% lehet a valós szám...

szerintem vége.
1000 ből egy beteg hal meg az omikrontól (de erre rájátszik a tél a legyengült téli imunrendszer és a tevődő korábbi betegségek) idős kronikus betegség. és szerintem még alacsonyabb a valós. (0.09-0.07) tavasszal magától szinte el fog tünni. (ha marad az omikron akkor szezonállisá fog vállni és inkább idős veszélyezetett korosztályra lessz veszélyes. (annyi hogy az influenzától ellentétbe elszigetelten előfordúlhat az év bármely szakában.)
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 675
113
szerintem vége.
1000 ből egy beteg hal meg az omikrontól (de erre rájátszik a tél a legyengült téli imunrendszer és a tevődő korábbi betegségek) idős kronikus betegség. és szerintem még alacsonyabb a valós. (0.09-0.07) tavasszal magától szinte el fog tünni. (ha marad az omikron akkor szezonállisá fog vállni és inkább idős veszélyezetett korosztályra lessz veszélyes. (annyi hogy az influenzától ellentétbe elszigetelten előfordúlhat az év bármely szakában.)
de az már nem lessz járvány csupán lokális fertőzödött szám kiugrás.
mind ezt drasztikus korlátozások nélkül.
egy szarabb idő nagyobb fagy pár napos inkább othonmaradás szándékosan. és belassul magától...

részemről ennyi. Én lezártam ezt a koronavírus járányt olyan közel a vége szerintem...
köszönet mindenkinek mindenért amit tett ezen idő alatt ::::
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 506
10 091
113
Nem jósolgatok, csak egy kis szubjektív összefoglaló:
1. az első tavaszi hullámnál úgy lezárták az országot, hogy nem lett belőle semmi. Legyakoribb a kórházi járvány volt.
2. az őszi hullám már keményebb volt, de a tavaszi angol mutáns az kérem tarolt. Nem tudom hol állt volna meg védőoltások nélkül.
3. a delta variáns is tarolt számban, de kevéssé volt rossz a kórházban, mint az előző évi őszi hullám.
4. a mostani igen magas új beteg számok mellett kevés a kórházi eset, az is leginkább egyéb ok miatt az. De azért beesik néha 1-1 90% tüdőérintettség. De a mellkasCT-k nagy része negatív.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 675
113
Nem jósolgatok, csak egy kis szubjektív összefoglaló:
1. az első tavaszi hullámnál úgy lezárták az országot, hogy nem lett belőle semmi. Legyakoribb a kórházi járvány volt.
2. az őszi hullám már keményebb volt, de a tavaszi angol mutáns az kérem tarolt. Nem tudom hol állt volna meg védőoltások nélkül.
3. a delta variáns is tarolt számban, de kevéssé volt rossz a kórházban, mint az előző évi őszi hullám.
4. a mostani igen magas új beteg számok mellett kevés a kórházi eset, az is leginkább egyéb ok miatt az. De azért beesik néha 1-1 90% tüdőérintettség. De a mellkasCT-k nagy része negatív.
vólt hogy kevesebb esetszámnál 10X ennyien vóltak lélegeztetőgépen.
és a korházi ápoltak és lélegeztetésre szorulók közt is nyillik az olló.
kezd terülni mmint a legyező kb.
több a fertőzött.
de arányaiban jóval kevesebb a komoly beteg
még alacsonyabb a korházi beteg
és a lélegeztetőgére szorulók aránya is nagyot csökkent.
és a túlélési mutatók a lélegeztetettek számára is javult.

az esetszámot leszámítva minden más fontos tényező csökkent. (mind ezt esetszám növekedés mellett mint irtam tehát szorzó)
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 915
24 604
113
vólt hogy kevesebb esetszámnál 10X ennyien vóltak lélegeztetőgépen.
és a korházi ápoltak és lélegeztetésre szorulók közt is nyillik az olló.
kezd terülni mmint a legyező kb.
több a fertőzött.
de arányaiban jóval kevesebb a komoly beteg
még alacsonyabb a korházi beteg
és a lélegeztetőgére szorulók aránya is nagyot csökkent.
és a túlélési mutatók a lélegeztetettek számára is javult.

az esetszámot leszámítva minden más fontos tényező csökkent. (mind ezt esetszám növekedés mellett mint irtam tehát szorzó)
Nemveszélyes
 

theo

Well-Known Member
2016. június 1.
2 334
9 634
113

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 973
17 189
113
Nemveszélyes
Már meg ne haragudj, de Szittya nem a Delta variáns esetleges eltűnéséről beszélt, hanem arról, hogy az Omikron nem olyan veszélyes, illetve lassan kiszórítja a többi veszélyes variánst (többek között a Deltát is!), és megszűnik a járvány.
Erre fel te hozol példának egy Delta variánstól meghalt áldozatot, hogy "nem veszélyes". Amikor Csollány megfertőződött, akkor itt nálunk nyoma sem volt az Omikronnak. Úgy, hogy nem abban halt meg, hanem a Deltában. Vagyis semmit sem cáfoltál az Omikron enyhe lefolyása kapcsán a betett cikkel!!!
Jó rettegést!