Járványok, fertőzések

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
4081 fertőzött (+2)
192 kórházban (-7)
15 lélegeztetőgépen (+/-0)
932 aktív eset (-15)
2581 gyógyult (+17)
568 elhunyt (+/-0)
249391 mintavétel (+3793)
6310 hatósági házi karanténban (-782)
cf66e10c655198fe90b7049210816f53.jpg
4086 fertőzött (+5)
186 kórházban (-6)
15 lélegeztetőgépen (+/-0)
931 aktív eset (-1)
2585 gyógyult (+4)
570 elhunyt (+2)
253100 mintavétel (+3709)
3944 hatósági házi karanténban (-2366)
pk9xj0qvji6iwu2rscam.jpg
 

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Ja, hát itt is arról írnak amiről én is írtam, ugyan nem kihangsúlyozva de ott van az is, hogy a labor fázis elején is, az állatkísérletes fázis elején is, és a humán tesztelés elején is mindig a toxicitási vizsgálatokkal kezdenek, kis mintán kis dózissal, teljesen mindegy milyen eredmények voltak korábban a toxicitási vizsgálatban az előző fázisokban. Az hogy hol hogyan számolják a fázisokat az nem egységes, úgy ahogy a világon a súlymérés sem az, de ettől függetlenül konvertálható és kompatibilis egymással a kettő. Na most itt ment félre köztünk is a téma, én más rendszerű fázismegnevezéseket használtam, és nem én találtam ki, elárulom. Amúgy ez az értekezés is igen messzire teszi az emberes kísérletek elkezdését a fejlesztések elejétől, nehéz odáig elvergődni (nem úgy mint azt az MTA-s folyamatábrában a mérete sugallja), és ez így van jól. Másrészt manapság használnak egy rakás génmódosított állatot tesztelésekre, ezeket nem lehet sehova kiengedni, átruházni másokra, azokra az állatmodelles állatokra minden esetben a teljes humanitárius megsemmisítés vár. Ilyen génmanipulált állatok nem kerülhetnek be a normál állatpopulációkba még véletlenül sem. Ez sosem fog megváltozni, ez az ára a nagyobb biztonságnak és eredményességnek a későbbi emberkísérletes szakaszban. Soha semmi nincs "ingyen" az életben, ez erre is igaz. Részemről szent a béke, elfelejtettem az egészet (virtuális "pengeváltás":)), remélem te is. ;)
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Igen, de ez még csak Pest és környéke. Majd az lehet az érdekes pár nap múlva, hogy mi lesz Csongrádban. Mi egy nappal azelőtt nyitottunk Szerbia felé, ahogy a szlovének visszazártak... :rolleyes:
Remélem nem indul be ismét. Juliusra két hétvégi programot tervezünk. Az egyik barangolás a zemplében plusz Füzéri vár. A másik meg a sógornál bográcsolos ívászat Mohácson :)
 

tomcat1

Well-Known Member
2014. december 30.
2 418
2 767
113
Uraim,
Júliusban lenne egy görög utam. Olvasgattam a konzuli szolgálat honlapját, de nem tisztult a kép számomra, hogy hazaérkezés után van e még érvényben a 14 napos otthoni karantén? Illetve ahogy látom ahol korábban csökkent is az esetszám, mostmár ott is nő. Szóval érdemes menni, vagy toljam el? De ha tolom, akkor mikorra, mert ahogy látom elindúlt a virus 2. köre?
A tanácsokat előre is köszönöm szépen.
 
  • Tetszik
Reactions: Leonidas

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 526
93 806
113
Uraim,
Júliusban lenne egy görög utam. Olvasgattam a konzuli szolgálat honlapját, de nem tisztult a kép számomra, hogy hazaérkezés után van e még érvényben a 14 napos otthoni karantén? Illetve ahogy látom ahol korábban csökkent is az esetszám, mostmár ott is nő. Szóval érdemes menni, vagy toljam el? De ha tolom, akkor mikorra, mert ahogy látom elindúlt a virus 2. köre?
A tanácsokat előre is köszönöm szépen.
Sztem a nyár nem lesz gáz. A görög rész, amúgyis mérsékelten fertőzött volt. Én is bevállaltam júliusra egy hasonlót. Főleg ha szigetre mész, nem nagyváros.
Én úgy tudom a héten eltörölték Magyarországon az EU-n belül utazás esetén a karantént, oder? Bár őszintén megmondom nem annyira követtem.
 

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Románia, Csehország!!!!

microsoftteams-image-39-379964.png

microsoftteams-image-40-379966.png

microsoftteams-image-42-379970.png

microsoftteams-image-41-379968.png

microsoftteams-image-44-379972.png

microsoftteams-image-45-379974.png
Szépen domborodnak már ki az amerikai tüntetések eredményei, ahogy az várható is volt. De ugye fertőzési lavinák ott is megindultak, ahol korábban érintetlennek látszott minden, most elszabadul minden. Az időjárás az esegít valamennyit, de csak akkor, ha szigorúan veszik a megelőző intézkedéseket is, különben olyan mint halottnak a csók...
Loris Mazzorato Resana volt olasz polgármester:
https://www.tenyek-tevhitek.hu/a_jelen_kezelesi_protokoll_esetleg_noveli_a_halalozast.htm
Ti mit gondoltok? Lehetséges, hogy a kezelési protokoll hozzájárult a halálozásokhoz?

Persze hogy lehetséges ! Sőt szerintem az én álláspontom szerint ez így is van. Nem volt elég ismeret anno a vírus hatásmechanizmusairól, ezért történhetett ez meg. Azt hitték hogy nagy segítség lesz a lélegeztetés, de sajnos nem jött be. Kellett hozzá 2-3 hónap, hogy a statisztikák kidobják erről az igazat. Remélhetőleg a jövőben a már felkutatott gyógyszereknek köszönhetően ez az eddigi lélegeztetőgépes rémálom véget ér.
Uraim,
Júliusban lenne egy görög utam. Olvasgattam a konzuli szolgálat honlapját, de nem tisztult a kép számomra, hogy hazaérkezés után van e még érvényben a 14 napos otthoni karantén? Illetve ahogy látom ahol korábban csökkent is az esetszám, mostmár ott is nő. Szóval érdemes menni, vagy toljam el? De ha tolom, akkor mikorra, mert ahogy látom elindúlt a virus 2. köre?
A tanácsokat előre is köszönöm szépen.

Hááát... mit is mondjak... Bízz Istenben, nézegessed sűrűn a konzuli szolgálat oldalát, mert ők rendelkeznek mindig a pillanatnyi naprakész adatokkal, és SOK SZERENCSÉT NEKTEK A NYARALÁSHOZ ! :) Mást nem tudok mondani. ;) (lutri minden a közeljövőben is, nincs ember a földön aki neked biztosat tudna mondani, most ehhez kell alkalmazkodni, ez van sajnos...)
 
  • Tetszik
Reactions: jurgenbauer

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
Románia, Csehország!!!!

microsoftteams-image-39-379964.png

microsoftteams-image-40-379966.png

microsoftteams-image-42-379970.png

microsoftteams-image-41-379968.png

microsoftteams-image-44-379972.png

microsoftteams-image-45-379974.png

A csehek és románok mellett (vagy azoknál még sokkal inkább): Ukrajna, Oroszország, Macedónia, Albánia, Bosznia, Szerbia!
A Lengyeleknél is beragadt magas szinten a terjedési ütem.
Az utóbbi 3-4 napban pedig még azokban az országokban is emelkedés látszik, akik eddig jól álltak: Szlovákia, Ausztria, Horvátország. A szlovének se véletlenül zártak vissza több balkáni ország felé. A németeknél is látszik az utóbbi pár napban negatív folyamat.
Úgy tűnik hogy:
1. Sok országban még intenzív terjedési fázis van.
2. Jó pár országban, ahol már volt visszaesés a terjedésben, a lazítás után 3-5 hetes késéssel újra felgyorsult a terjedés.
3. Azoknál az országoknál pedig, ahol ez nem következett be, a határok nyitása teszi meg a maga negatív hatását.

Érdemes lenne a szakembereket komolyan venni. Ez 4 magyar szakember véleménye:
https://www.portfolio.hu/gazdasag/2...us-magyarorszagon-sem-lesz-sokaig-beke-437916
https://magyarnemzet.hu/belfold/a-jarvany-masodik-hullama-mar-enyhebb-lehet-8262663/
https://www.magyarhirlap.hu/belfold/20200616-most-nem-a-pezsgo-bontas-hanem-a-felkeszules-ideje-van
https://weborvos.hu/lapszemle/nem-torvenyszeru-de-tobb-okbol-is-varhato-masodik-hullam-260061
https://europaradio.hu/tallozo/keme...-ert-de-vilagjarvany-nem-es-virus-meg-itt-van

Az amerikai járványügyi főkoponya is hiába beszél, pedig érdemes lenne hallgatni rá:
https://www.portfolio.hu/uzlet/2020...zett-fellangolhat-a-jarvany-amerikaban-437460

Világ szinten pedig már 180 ezer volt tegnap a kimutatott új esetszám, miközben a megelőző napokban "csak" kicsivel 140 ezer fölött döntögette az új rekordokat.

Szerintem nem most kellene a világban mindenfelé utazgatni. Szerintem most felelőtlenség külföldre nyaralást tervezni.
- Minél kevésbé kellene elrontani az eddigi magyar védekezési eredményeket és újra behurcolni a fertőzést. Kemenesi Gábort idézve: "Ne most menjünk Horvátországba nyaralni!" Van valaki akinek szeretné, hogy záros határidőn belül újra kijárási korlátozás legyen és még nagyobb legyen itthon a gazdasági válság?
- Most nálunk az egyik legjobb a járványhelyzet egész Európát, a Közel-Keletet és Észak-Afrikát is figyelembe véve.
- Eleve bizonytalan a helyzet, de itthon legalább nem fog senki belefutni utazási korlátozásba, karanténba, stb... Ez külföldön most érdemi kockázat. Még akkor is, ha egy ország már kinyitott, vagy az adott ország felé Magyarország nyitotta meg a határt és törölte el a karantént. Simán jöhet újra a szigorítás. Lásd a friss szlovén intézkedést!
- Belföldön kiszámíthatóbb a helyzet, a kedvező új esetszámok alapján kisebb a kockázat és még negatív változások esetén is kisebb az esélye, hogy egy lemondott, meghiúsult út esetén komoly pénzt veszít a turista. Rugalmasabbak a szolgáltatók ebben a helyzetben és jogérvényesítés is egyszerűbb belföldön.
- A kedvezményesebbé tett Széchenyi Kártyával lehet menni belföldre
- A belföldi turizmus bevételei nagyon ráférnek a hazai szálláshely szolgáltatókra és vendéglátásra. Ugyanis ha sok egység tönkremegy és a többiben is tartósan alacsonyak maradnak a kapacitás kihasználtságok az komoly áremelkedést fog a közeljövőben eredményezni (illetve már most is érezhető az áremelkedés), hiszen a kevesebb vendégen próbálják majd beszedni az életben maradáshoz szükséges bevételt. Tehát aki belföldön nyaral az nem csak a hazai gazdaságot támogatja, akkor amikor a legnagyobb szüksége van rá, hanem annak arányában kerülheti el a nagyobb áremelkedést idén is és jövőre is, amilyen arányban itthon nyaralnak a magyarok.
- Egyébként is Magyarországnál kevés olcsóbb hely van e tekintetben (azon kívül, hogy sok utazási költséget is meg lehet spórolni):
https://www.portfolio.hu/gazdasag/2...on-pedig-keves-a-nalunk-olcsobb-orszag-437870

eurostat200619negy-379916.png


Válság idején érdemes előnyben részesíteni a kevesebb külföldi luxus kiadást (a nyaralás valahol luxusnak minősül) és inkább az átmeneti tartalékot képezni egy olcsóbb belföldi nyaralással a bizonytalan állás, csökkenő bér, elmaradó bónusz/prémium/jutalom, vagy a befektetéseken elszenvedett veszteség, esetleg megugró egyszeri kiadok, például betegség esetére.
 

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Szerintem nem most kellene a világban mindenfelé utazgatni. Szerintem most felelőtlenség külföldre nyaralást tervezni.
- Minél kevésbé kellene elrontani az eddigi magyar védekezési eredményeket és újra behurcolni a fertőzést. Kemenesi Gábort idézve: "Ne most menjünk Horvátországba nyaralni!" Van valaki akinek szeretné, hogy záros határidőn belül újra kijárási korlátozás legyen és még nagyobb legyen itthon a gazdasági válság?
- Most nálunk az egyik legjobb a járványhelyzet egész Európát, a Közel-Keletet és Észak-Afrikát is figyelembe véve.
- Eleve bizonytalan a helyzet, de itthon legalább nem fog senki belefutni utazási korlátozásba, karanténba, stb... Ez külföldön most érdemi kockázat. Még akkor is, ha egy ország már kinyitott, vagy az adott ország felé Magyarország nyitotta meg a határt és törölte el a karantént. Simán jöhet újra a szigorítás. Lásd a friss szlovén intézkedést!
- Belföldön kiszámíthatóbb a helyzet, a kedvező új esetszámok alapján kisebb a kockázat és még negatív változások esetén is kisebb az esélye, hogy egy lemondott, meghiúsult út esetén komoly pénzt veszít a turista. Rugalmasabbak a szolgáltatók ebben a helyzetben és jogérvényesítés is egyszerűbb belföldön.

Amúgy is éppen ezt akartam postolni. :)
--------------------------------------------------------------
Kemenesi Gábor · Június 16.
Pár héttel ezelőtti posztban már jeleztem, hogy a tudósok és a tudomány számára már ismert reakció az amit most a világ országaiban tapasztalható. Mondhatni tankönyvi jelenség…

Idézem a lényeget:
„Az, hogy alul- vagy túlkezeltük-e a Covid-19-et, valószínűleg csak évek múlva fog kikristályosodni. A szakértők, például a berlini fővirológus Christian Drosten, előre figyelmeztettek, hogy ha eléggé sikeresek leszünk a védekezésben, az emberek utólag feleslegesnek ítélik majd az erőfeszítéseket: a jósoltnál kevesebb a fertőzés és a haláleset, az egészségügyi rendszer mégsem omlott össze, hát akkor biztosan túlreagáltuk az ügyet. Ez a prevenciós paradoxon, a „túl jó” megelőzésből fakadó ellentmondásosság, az öncáfoló jóslat. Ha a próféciák meggyőzőek, de az ítéletnap elmarad, a népharag a bajt megelőző prófétákat találhatja meg.”

Szándékoztam írni egy posztot erről a jelenségről, de egy kiváló Index.hu cikk jobban összefoglalja, mint ahogy én valaha megtehettem volna.
https://index.hu/techtud/2020/06/15/a_tudomany_megdicsoulese_vagy_nevetsegesse_valasa_a_koronavirus-jarvany/

Nagy híve vagyok a szólásszabadságnak, a véleménnyilvánítás korlátok és keretek nélküliségének, de az egyre gyakoribbá váló kulturálatlan/erőszakos/politizáló kommentek miatt mostantól törölni fogom azokat.

Akit érdekel a munkánk, a hazai virológiai kutatások általunk művelt szelete, a fertőző betegségek tudományos alapú megközelítése az továbbra is kövessen minket Gábor Kemenesi (és a) Virológia Pécs oldalakon. Igyekszünk sűrűbben beszámolni eredményeinkről, kutatásainkról és nagy pillanatainkról. Hiszem, hogy a 21. század is a tudomány évszázada és hiszem, hogy a tudománynak helye van a mindennapokban, megoldást kínálva egyéni és társadalmi kihívásainkra és szükségleteinkre. Ezen dolgozunk mi is.

 

jurgenbauer

Well-Known Member
2015. február 1.
26 003
87 705
113
Uraim,
Júliusban lenne egy görög utam. Olvasgattam a konzuli szolgálat honlapját, de nem tisztult a kép számomra, hogy hazaérkezés után van e még érvényben a 14 napos otthoni karantén? Illetve ahogy látom ahol korábban csökkent is az esetszám, mostmár ott is nő. Szóval érdemes menni, vagy toljam el? De ha tolom, akkor mikorra, mert ahogy látom elindúlt a virus 2. köre?
A tanácsokat előre is köszönöm szépen.
Nekem USA ugrott a vírus miatt május-júniusban, plusz ugye most az idióták miatt nem mentünk el. Mani is bent maradt keményen, de ez van. A sors mindig tesz arról, hogy tudd: most nyugodjál le, ne menj, menj belföldön!
A görögöknél július 15től szúrópróba szerű teszt van a határon (reptér), ez biztos. Ha karantén, mert valami szart kimutatnak, akkor állami karanténba kerülsz. Ennyit tudok jelenleg. Visszafelé elképzelhető, hogy ugyanúgy, mint a spanyol, olasz, brit részről szintén karantén.
 
  • Tetszik
Reactions: laiki

KoviUbi

Well-Known Member
2016. szeptember 1.
1 834
6 693
113

ornagy

Well-Known Member
2014. október 24.
2 990
12 024
113
Szlovákia 10 új beteg. Sztem 1 hónapja nem volt ennyi.
@ornagy ez hogy jött össze?

az utobbi idoben bizony a kevesebb ~1000 koruli tesztekre magas uj esetszamok jottek, visszahuppantunk 100 fole az aktiv esetek szamaban. Az uj esetek tobbsege kulfodrol (konkretan Anglia) behozott. En ugy latom hiba volt a karanten taborok bezarasa. Tegnap +14 uj eset volt, ami mar lassan masfel honapja nem volt ilyen magas. Szinte minden korlatozast feloldottak, jovo hettol 1000 emberig lehet mar akciokat tartani. Nem kuzdottuk le a jarvanyt, csak alacsonyan tartottuk, most a korlatozasok eltorlese "meghozza gyumolcset". A lakossag is ugy latom tulsagosan megnyugodott, pl. az uzletekben elvileg kotelezo a maszk, de az emberek 80% ugy hordja a maszkot, hogy rajta van, de csak az alla alatt... Lesz itt is masodik hullam, ugy latom.
 
  • Tetszik
Reactions: laiki