Az egyik a hiány megelőzése céljára ajánlja (késő őszre, télre, tavaszig, amikor nincs elég napsütés hatására a bőrben termelt D vitamin). Tehát tartósabban. A másik a betegség időtartamára, rövid időre, azonnali D vitamin szint emelésként, ha úgy tetszik a feltételezett hiány pótlásaként és nem tartós szedésre. Ezért van különbség az ajánlott mennyiségben. Egyébként még a SOTE ajánlás még a rövid időre is 5000 NE,
de minimum 2000 NE.
Mellesleg érdemes óvatosan kezelni az olyan oldalak mennyiségre vonatkozó tanácsait, amelyek a terméküket ajánlgatják és anyagilag érdekeltek a minél nagyobb adagok eladásában. Ugyanígy érdemes fenntartással kezelni azokat a jól hangzó nevű szervezeteket is, amelyek tagjai az eladásban érdekeltek. Ilyenből nagyon sok van.
Ez is SOTE, csak itt a tartós pótlásról van szó és mindjárt "csak" 1000-2000 NE a szint:
"Ha a nyári időszakban napi negyed, vagy fél órát eltöltünk a napon, a téli hónapokban pedig a háziorvos által felírt napi 1000-2000 egységnyi D-vitamint szedünk, akkor a D-vitamin szintünk egész évben a megfelelő tartományban marad"
Valamint hozzáteszi, hogy: "
A D-vitamin pótlása azonban csak addig előnyös, amíg annak hiányát szünteti meg, egy normál D-vitamin szinttel rendelkező embernek nincs szüksége plusz bevitelre, hiszen az szélsőséges esetben kalcium túlterhelést és veseproblémákat is okozhat – hívja fel a figyelmet a professzor."
https://semmelweis.hu/hirek/2020/05/26/segitheti-e-a-d-vitamin-a-virusfertozesek-elleni-vedelmet/
Meg ez is SOTE, konkrétan Merkely:
"A gyógyszeres megelőzésben a legfontosabb talán a D-vitamin. A felnőtteknek napi 3000 nemzetközi egységet ajánlok, a tizenkét év alattiaknak, a gyermekeknek jellemzően 500-at, de az adagolásról érdemes a gyermekorvossal konzultálni."
https://semmelweis.hu/hirek/2020/11/02/mit-mondana-semmelweis-ignac-dr-merkely-bela-irasa/
A janni22 által betett táblázat a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének ajánlása.
A Nemzetközi Osteoporosis Alapítvány (IOF) 2010-es ajánlása felnőtteknek 800 NE, időseknek 800-1000 NE, elhízottaknak, csontritkulásban szenvedőknek, nem megfelelő napsütésnek kitett egyéneknek, felszívódási zavarban szenvedőknek, és sötét bőrű (Afrikai, Ázsiai) embereknek, akiknek a bőrszíne több napsütéshez alkalmazkodott evolúciósan, mint az európai átlag 2000 NE naponta.
A régi WHO ajánlásban lévő 200 NE valóban csak arra jó, hogy ne alakuljon ki hiánybetegség, azaz ne legyünk angolkórosak.
- Az 2004 óta érvényes életkor szerint emelt WHO ajánlás már felnőtteknek 200 NE, 50 év felett 400 NE, 65 év felett 600 NE naponta.
- Az amcsiknál az IOM (US Institute of Medicine of the National Academy of Sciences) 600 NE-t, illetve 70 év felett 800 NE-t ajánl naponta 2011 óta.
- Az angol SACN (Scientific Advisory Committee on Nutrition) 2016-os ajánlása 400 NE naponta.
- A német-osztrák-svájci D–A–CH (Deutschland‐Austria‐Confoederatio Helvetica) referencia ajánlás 800 NE naponta 2015-től.
- A holland hivatalos ajánlott érték 400 NE naponta, míg 70 év felett 800 NE.
- A francia Afssa (Agence française de sécurité sanitaire des aliments) 2001-es ajánlása 200 NE naponta, de 75 év felett 400-600 NE.
Ezek a hivatalos ajánlott értékek Nyugat-Európában és Észak-Amerikában. Persze télen, járványhelyzetben ezeknél többet is érdemes lehet szedni, de az azért gondolom látszik, hogy a nagyon sok ezer NE-es napi adagok bőven el vannak túlozva.
A tartós szedésre a biztonságos felső határ 4000 NE, ami persze rövid időre és orvosi felügyelettel átléphető, de akinek nincs D-vitamin hiánya, felszívódási zavara, kalcium hiánya, csontritkulása, az nem látom be, hogy miért kísérletezzen a túladagolással, orvosi felügyelet nélkül, pusztán megelőzés céljából.
1500-2000 NE-re emelt D-vitamin bevitel egy egészségesen magas szint fenntartásához még télen is bőven elég.