Járványok, fertőzések

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 801
25 402
113
Nem fogsz érdemi választ kapni. Európában tavasztól kezdve folyamatosan szigorítanak a maszkviselési előírásokon, de semmi összefüggést nem lehet látni az esetszám és maszkviselés között. De egy dolog már eldőlt: bárhol hónapokkal ezelőtt bevezették a kötelező maszkviselést (közterületen is!) az nem változtatta meg az esetszám növekedését. Erre persze jön az "indoklás", hogy maszk nélkül ez még nagyobb lenne.. Imádom az ilyen "ha ez meg az lenne.." típusú érveket. Ha nagyanyámnak töke lenne, akkor ö volna nagyapám. Ez a maszk téma sajnos nagyon "beragadt" a szakembereknek és döntéshozóknak is. A valódi oka az, hogyha nem erőltetnék a maszkviselést, akkor hamar kiderülne, hogy semmilyen érdemi intézkedést nem tettek, csak várták ölbe tett kézzel a vakcinát. De a maszkviselés elrendelése nekik semmilyen pénzbe nem kerül, de elmondhatják hogy csináltak valamit. Tipikus önigazoló pótcselekvés. Már többször leírtam: a nem steril kézzel felvett maszk viselése sokkal veszélyesebb, mintha valaki egyáltalán nem visel maszkot, mert közvetlenül szájhoz-orrhoz viszi a vírust. Én úgy gondolom, hogy ezt az előírást úgy kellett volna megfogalmazni, hogy csak az viseljen maszkot, aki biztosan steril kézzel steril maszkot vesz fel.

Egyébként könnyen lehet, hogy én is maszktól kaptam el. Mert senki nem lett beteg a környezetemben.
Viszont én sem vagyok képes steril, szabályos módon használni, pedig annyira azért nem vagyok leépülve agyilag...
De mindegy nem heccelem a fórumtársakat.
Csak tényleg érdekelne már a magyarázat ezekre a kontrasztokra!
Itt Budapesten van mostanáig ~50.000 fertőzött tíz hónap alatt (metró, busz villamos ellenére). Szóval ez nagyon lassan terjed valahogy.
..
Én már arra is gondoltam, hogy ez ott van bennünk alapól, de valami kell aztán, ami aktiválja.
Meghűlés, lecsökken a hőmérsékleted, megfúj a szél vagy valami hasonló.
Én is vagánykodtam amúgy előtte kint, nem jól felöltözve! @Galthran pedig azt írta, előtte esőben átázott, még a cipője is!
Hát nem tudom...
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 801
25 402
113
Egyébként könnyen lehet, hogy én is maszktól kaptam el. Mert senki nem lett beteg a környezetemben.
Viszont én sem vagyok képes steril, szabályos módon használni, pedig annyira azért nem vagyok leépülve agyilag...
De mindegy nem heccelem a fórumtársakat.
Csak tényleg érdekelne már a magyarázat ezekre a kontrasztokra!
Itt Budapesten van mostanáig ~50.000 fertőzött tíz hónap alatt (metró, busz villamos ellenére). Szóval ez nagyon lassan terjed valahogy.
..
Én már arra is gondoltam, hogy ez ott van bennünk alapól, de valami kell aztán, ami aktiválja.
Meghűlés, lecsökken a hőmérsékleted, megfúj a szél vagy valami hasonló.
Én is vagánykodtam amúgy előtte kint, nem jól felöltözve! @Galthran pedig azt írta, előtte esőben átázott, még a cipője is!
Hát nem tudom...

Lecsökken a D-vitamin szint a szervezetedben.
 

Septimus

Well-Known Member
2018. november 22.
248
1 316
93
A maszk sem véd túl sokat persze, biztos vagyok benne, hogy ha maszkban bemész egy csomó köhögő covidos közé, akkor nem fog sokat érni a maszk. Ellenkező esetben nem fertőződnének meg egészségügyi dolgozók. A maszkviselés talán a fertőzésveszély állandó tudatosításában segít leginkább.

Ha felületen nem fertőz a vírus, akkor nincs értelme a kéz fertőtlenítésének sem. Szerintem van realitása, annak hogy valaki fertőzött kézzel megfogja a maszkot és úgy kapja el a koronavírust. Valószínűleg én is így kaptam el tankolás közben a tankolópisztolyt megfogva.
Én úgy gondolom, hogy az FFP2 és FFP3 maszkok már elég jól védenek, ha jól emlékszem kb. 90-95% eséllyel fogják meg a vírusrészecskéket. De azok a textil maszkok, amit a lakosság nagy része használ kb. 50% eredményességgel rendelkeznek, ami az számomra azt jelenti, hogy vagy elkapod vagy nem. Összeadva ezt az esetlegesen szennyezett maszk viselésének veszélyével, akkor már az ilyen textil maszk többet árt mint használ a járványkezelésnek, ha többmilliós országok egészét nézzük és nem személyeket.
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 492
113
A szinek az abszolut vagy a lakossag aranyos fertozottsegre utalnak?

Abszolútra különben a Bács-kiskun és 3 észak keleti megye úgy vöröslene mint ahogy a legnagyobb kommunista zászlaja,
Budapest, Győr, Fejér, Csongrád, biztosan világosabb lenne.

A többi kb. maradna úgy amilyen most.
 
  • Tetszik
Reactions: tarzaan

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 492
113
Egyébként könnyen lehet, hogy én is maszktól kaptam el. Mert senki nem lett beteg a környezetemben.
Viszont én sem vagyok képes steril, szabályos módon használni, pedig annyira azért nem vagyok leépülve agyilag...
De mindegy nem heccelem a fórumtársakat.
Csak tényleg érdekelne már a magyarázat ezekre a kontrasztokra!
Itt Budapesten van mostanáig ~50.000 fertőzött tíz hónap alatt (metró, busz villamos ellenére). Szóval ez nagyon lassan terjed valahogy.
..
Én már arra is gondoltam, hogy ez ott van bennünk alapól, de valami kell aztán, ami aktiválja.
Meghűlés, lecsökken a hőmérsékleted, megfúj a szél vagy valami hasonló.
Én is vagánykodtam amúgy előtte kint, nem jól felöltözve! @Galthran pedig azt írta, előtte esőben átázott, még a cipője is!
Hát nem tudom...

Nincs benne az emberekben alapból. Különben nem lehetne 1db negatív pcr tesztet sem csinálni. Ésszerűen gondolkozz kérlek. Ha meg nem harcolna az emberi szervezet (a tünetek jelentős részét ez a küzdelem okozza,) akkor már rég halomban állnának a hullák a utcán és szó szerint kerülgetnénk őket.
 

Septimus

Well-Known Member
2018. november 22.
248
1 316
93
Egyébként könnyen lehet, hogy én is maszktól kaptam el. Mert senki nem lett beteg a környezetemben.
Viszont én sem vagyok képes steril, szabályos módon használni, pedig annyira azért nem vagyok leépülve agyilag...
De mindegy nem heccelem a fórumtársakat.
Csak tényleg érdekelne már a magyarázat ezekre a kontrasztokra!
Itt Budapesten van mostanáig ~50.000 fertőzött tíz hónap alatt (metró, busz villamos ellenére). Szóval ez nagyon lassan terjed valahogy.
..
Én már arra is gondoltam, hogy ez ott van bennünk alapól, de valami kell aztán, ami aktiválja.
Meghűlés, lecsökken a hőmérsékleted, megfúj a szél vagy valami hasonló.
Én is vagánykodtam amúgy előtte kint, nem jól felöltözve! @Galthran pedig azt írta, előtte esőben átázott, még a cipője is!
Hát nem tudom...

Én úgy kaptam el, hogy nem találkoztam előtte senkivel közvetlenül (többi kollégám home office-ban volt). Ellenben 2 kollégám is negatív lett koronavírus tesztre, úgy hogy mindkettőjük felesége igazoltan pozitív lett és a karantén ideje alatt is egy ágyban aludtak, egy lakásban éltek. Szóval ezt szerintem soha nem fogják kisakkozni az okosok, hogy miért kapja el valaki és a másik miért nem.
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 346
33 402
113
Ha felületen nem fertőz a vírus, akkor nincs értelme a kéz fertőtlenítésének sem. Szerintem van realitása, annak hogy valaki fertőzött kézzel megfogja a maszkot és úgy kapja el a koronavírust. Valószínűleg én is így kaptam el tankolás közben a tankolópisztolyt megfogva.
Én úgy gondolom, hogy az FFP2 és FFP3 maszkok már elég jól védenek, ha jól emlékszem kb. 90-95% eséllyel fogják meg a vírusrészecskéket. De azok a textil maszkok, amit a lakosság nagy része használ kb. 50% eredményességgel rendelkeznek, ami az számomra azt jelenti, hogy vagy elkapod vagy nem. Összeadva ezt az esetlegesen szennyezett maszk viselésének veszélyével, akkor már az ilyen textil maszk többet árt mint használ a járványkezelésnek, ha többmilliós országok egészét nézzük és nem személyeket.

Plázába, hipermarketbe stb. csak FFP2 maszkban megyek már, persze kérdés mennyit érnek ezek a webáruházas kínai cuccok, lehet ezek is "hamisak". Kisboltba meg hónapok óta ugyanabban az egyszer használatos orvosi maszkban :)
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 346
33 402
113
Amúgy vettem egyszer egy fekete szövetmaszkot, na arról azt sem tudom eldönteni melyik oldala van kívül. Az tényleg sokat ér...
 

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 801
25 402
113
Nincs benne az emberekben alapból. Különben nem lehetne 1db negatív pcr tesztet sem csinálni. Ésszerűen gondolkozz kérlek. Ha meg nem harcolna az emberi szervezet (a tünetek jelentős részét ez a küzdelem okozza,) akkor már rég halomban állnának a hullák a utcán és szó szerint kerülgetnénk őket.

Én nem tudom, hogy mi van, de úgy biztosan nincs, ahogy ezt nekünk tálalják!
A szlovákok tömeges, szinte a teljes lakosságra kiterjedő dupla tesztelése is ezt támasztja alá!
Szinte láthatatlan eredménye van a fertőződöttségi mutatókban! Semmit se fogott meg jószerivel. Jóllehet, akiket "megcsíptek", mint vírushordozót - és ez több tízezer ember összesen - azokat elkülönülésre köteleztek.
De, ma is ~2.000 esetszám van!
https://www.worldometers.info/coronavirus/country/slovakia/
Hogy van ez?
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

monster

Well-Known Member
2016. február 21.
2 319
10 804
113
Ha felületen nem fertőz a vírus, akkor nincs értelme a kéz fertőtlenítésének sem. Szerintem van realitása, annak hogy valaki fertőzött kézzel megfogja a maszkot és úgy kapja el a koronavírust. Valószínűleg én is így kaptam el tankolás közben a tankolópisztolyt megfogva.
Én úgy gondolom, hogy az FFP2 és FFP3 maszkok már elég jól védenek, ha jól emlékszem kb. 90-95% eséllyel fogják meg a vírusrészecskéket. De azok a textil maszkok, amit a lakosság nagy része használ kb. 50% eredményességgel rendelkeznek, ami az számomra azt jelenti, hogy vagy elkapod vagy nem. Összeadva ezt az esetlegesen szennyezett maszk viselésének veszélyével, akkor már az ilyen textil maszk többet árt mint használ a járványkezelésnek, ha többmilliós országok egészét nézzük és nem személyeket.

Alapvetően mivel ezek a maszkok továbbra sem azért vannak, hogy a viselőjüket védjék, ha mindenki rendesen hordja, akkor használ. A gond ott van, hogy a lakosság fele-harmada vagy az állán, vagy a száján hordja csak, így azok, akik rendesen veszik fel, nincsenek sokkal jobb helyzetben, mint nélküle.
 

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 492
113
Én nem tudom, hogy mi van, de úgy biztosan nincs, ahogy ezt nekünk tálalják!
A szlovákok tömeges, szinte a teljes lakosságra kiterjedő dupla tesztelése is ezt támasztja alá!
Szinte láthatatlan eredménye van a fertőződöttségi mutatókban! Semmit se fogott meg jószerivel. Jóllehet, akiket "megcsíptek", mint vírushordozót - és ez több tízezer ember összesen - azokat elkülönülésre köteleztek.
De, ma is ~2.000 esetszám van!
https://www.worldometers.info/coronavirus/country/slovakia/
Hogy van ez?

Úgy, hogy egyrészt nem mindenki lett tesztelve, hanem főleg azok akik amúgy is felelősebbek voltak. Másrészt nincs hermetikusan lezárva az országuk.
De nem érted a betegség alapmechanizmusait, ha azt hiszed az emberekben mind benne van, ráadásul úgy, hogy a szervezetük nem védekezik.
Vedd át a mikrobális ismereteid az elejétől, kiadott egyetemi könyvekből ha relevánsan akarsz foglalkozni a vírusfertőzés mechanizmusával.

Az meg hogy hol mit művelnek a statisztikákkal az nem a vírusfertőzéshez tartozik, az inkább társadalompolitika.
 
  • Tetszik
Reactions: bartinieffektus

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 524
76 325
113
"Ha egy 10 személyes vacsoráról van szó, egy átlagos méretű étkezőben, ahol senki nem hord maszkot, a biztonság mindössze 18 percig tart.

A matematikai modell egyik kidolgozója, John Bush professzor, alkalmazott matematikus (MIT) szerint bár az alap egészségügyi (járványügyi) szabályok segítenek, de azt feltételezni, hogy betartásuk 100%-osan hatékony lehet mindenféle helyzetben egyaránt, „veszélyes” és „túlságosan leegyszerűsítő nézet”.

A példaeset a következő volt: az idei hálaadásnapi vacsorán tízen vettek részt. Egy 6x6 méteres szobában ültek le, ahol átlagos volt a páratartalom, és mindenki normál hangerővel beszélt (azaz nem kiabáltak, így senki torkából nem került az átlagosnál több potenciálisan fertőző részecske a szoba légterébe). Mindenki csak annyi időre vette le a maszkot, amíg evett. Nos, a matematikai modell szerint tehát ebben a szituációban mindössze 18 percnyi időszakot lehet e térben biztonságban eltölteni. Eztán már minden perc aggályos, mert bekövetkezik a fertőződés.

Ha folyamatosan maszkot viselnének és ablaknyitással szellőztetnének a teremben, az 8 percnyi plusz védelmet nyújthatna – derül ki a modellből. Ha apró változtatások történnek ezen a vacsoraszcenárión, más percarány jön ki. Minden elem nagyban befolyásolhatja az eredményeket... Ha például az összes vendég úgy dönt, hogy inkább nem is eszik, ha magán tartja a (mondjuk vászonból készült) maszkját, két perccel nő a biztonságban lét. Egy egyszeri ablaknyitással növelve a szoba légcseréjét újabb 6 perchez lehet jutni."

 
  • Tetszik
Reactions: Wilson

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 801
25 402
113
Úgy, hogy egyrészt nem mindenki lett tesztelve, hanem főleg azok akik amúgy is felelősebbek voltak. Másrészt nincs hermetikusan lezárva az országuk.
De nem érted a betegség alapmechanizmusait, ha azt hiszed az emberekben mind benne van, ráadásul úgy, hogy a szervezetük nem védekezik.
Vedd át a mikrobális ismereteid az elejétől, kiadott egyetemi könyvekből ha relevánsan akarsz foglalkozni a vírusfertőzés mechanizmusával.

Az meg hogy hol mit művelnek a statisztikákkal az nem a vírusfertőzéshez tartozik, az inkább társadalompolitika.

Nem vagyok biológus, valóban. Mindazonáltal nem kell, hogy meglegyen eleve egy bizonyos fokú víruskoncentráció?
Mármint ahhoz, hogy kimutatható legyen a tesztelés által. Meg rémlik valami, hogy a betegség lefolyása során a vége felé "aktív vírust" már nem ürít a delikvens. Vagy?
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 204
113
Abban képben van esetleg valaki, hogy az elhunytak esetében milyen a férfi/nő arány?

Valaki nézze meg legyen szíves! :hadonaszos:

Kössssz! :) ;)
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 235
67 883
113
Hivatalosan, a valóságban nem akarnak pánikot kelteni inkább. A vírusszkeptikusok úgyis azt hajtogatnák hasonló képekre hogy propaganda, az ellenzék meg azt, hogy nézzétek, a zorbán által lerohasztott egészségügy...
Mondjuk en speciel nem szeretnem hogy engem fotozzanak mikozben rottyon vagyok. Utana meg irnak rolam valamit a vilagban amit akarnak es gazdagszanak belolem.
 
  • Tetszik
Reactions: laiki and enzo

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 586
25 813
113

kacsacsor

Well-Known Member
2015. március 15.
16 317
20 700
113
Korábban elég sokat írtak arról, hogy a vírus különböző felületeken mennyi ideig életképes. Röpködtek mindenféle számok, de kb. 10 nap után már sehol meg semmikor.
Feltéve, hogy így van, mi értelme egy óvodát/iskolát/akármit fertőtleníteni az elrendelt 10 napos lezárás alatt?
Ami vírus volt ott, az pont feldobja a bakancsot ennyi idő alatt.