"Egyes szakmai csoportokban sokan panaszkodtak, hogy a közelmúltban átestek a Covid-fertőzésen, és hiába igazolták laborlelettel, hogy nagyon magas az ellenanyagszintjük, kötelezték volna őket is az oltásra. Ezt nem kérték, inkább távoznak. Az egyik egészségügyi dolgozó például arról írt, két szakorvosi papírja van arról, hogy több anafilaxiás sokkja is volt oltások után, ezért ő nem kaphat vakcinát, mégis átadták neki a felszólítást: oltasson 15 napon belül. Bár – mint írta – még nem küldték el és a neve is szerepel novemberi beosztásban, de senki nem mondta, hogy jó, akkor neki nem kell oltatnia."
..
Nagyon csodálkoznék, ha az Alkotmánybíróság nem semmisítené meg a jogszabályt vagy jogszabályi rendelkezést, ami miatt most emberek veszítik el az egzisztenciájukat!
a bürokrátikus dolgot, orvos esete -tegyük pillanatra félre,, bár amit állít az alapján meg kellene kapnia az igazolást. A többiekhez:
A Lancet című angol orvosi szaklap tegnapi, október 4-i számában megjelent egy tanulmány, amely azt vizsgálta, hogy a Pfizer vakcina hatásosságának időbeli csökkenése mennyiben írható az immunvédelem gyengülése és mennyiben a (B.1.617.2) variáns rovására.
Ebben a visszatekintő (retropsektív) kohorsz vizsgálatban a dél-california-i Kaiser Permanente egészségszolgáltató adatait értékelték 3.436.957 személyen (átlagéletkor 45 év /21-61 év/; nők aránya: 52,4%).
A teljes oltási sor beadása után a fertőzések elleni védelem hatásossága 73%, a kórházba utalások elleni védelemé pedig 90% volt. A hatásosság az első hónaptól (88%) öt hónap után 47%-ra csökkent.
A vakcina hatásossága a delta variáns ellena teljes vakcinációt követően az első hónapban jelentős volt (93%), azonban 4 hónap után 53%-ra csökkent. Azonban a kórházba kerülés elleni védelem a delta variáns esetén minden életkorcsoportban a 6-ik hónapig 93%-os maradt.
Ily módon ez a tanulmány azt mutatja, hogy a Pfizer vakcina a kórházba kerülés ellen 6 hónapon át nagy hatásossággal véd, még a delta variáns esetében is.
A hatásosság csökkenését elsősorban feltehetően nem a delta variáns okozza, hanem a második oltástól eltelt időtartam alatt csökkenő immunitás.
Hivatkozás: Sara Y Tartof, Jeff M Slezak, Heidi Fischer et al.: Effectiveness of mRNA BNT162b2 COVID-19 vaccine up to 6 months in a large integrated health system in the USA: a retrospective cohort study. Lancet, Octber 4, 2021;
https://doi.org/10.1016/S0140-6736(21)02183-8 (facebook)
versus ellenanyagszintre hivatkozóknak
Prof. Dr Jakab Ferenc
Nagyon sokan kérdezik Tőlünk, hogy mennyi ideig védettek egy átvészel fertőzés után. Egy most megjelent tanulmányban nagyon szép eredményeket és részben válaszokat is adnak a kutatók. A semlegesítő antitestek szintje és változása alapján 5 csoportot állapítottak meg (itt mi csak 4-et ismertetünk, mert az 5. csoport inkább csak tudományos érdekességű).
Összesen 164 beteg mintáit vizsgálták több időpontban, az utolsó vizsgálat 6 hónappal (180 nap) a tünetek megjelenése után történt!
Az 1 csoportba (A) tartozó személyek nagyon alacsony (szinte negatív) semlegesítő antitest szintet mutattak már a betegség kezdetén is. Ez a vizsgálat betegek 12%-át érintette (19/164 beteg).
A 2. csoportba (
tartozó betegeknél a betegség kezdetétől számított körülbelül 20 napig magas, majd nagyon gyorsan csökkenő semlegesítő antitest szintet mértek. Sok esetben 180 nappal a tünetek kezdetétől már nem volt kimutatható semlegesítő antitest szint. 27%-a (44/164) a betegeknek ebbe a csoportba tartozott.
A 3. csoportba (C) pedig azok a személyeket sorolták, akik szintén magas semlegesítő antitest szintet produkáltak az első 2-3 hétben, de a csökkenés lassú volt és még 180 nap után is volt egyértelműen mérhető semlegesítő antitest szint. A betegeknek 29%-nál (52/164) írták le ezt a jelenséget.
A 4. csoport a „legszerencsésebbek”, hiszen náluk a betegség kezdetétől számított 6 hónap múlva is magas semlegesítő antitest szintet mértek. A legtöbb beteg, 32% (52/164) tartozott ebbe a vizsgálati csoportba és ők zömmel súlyosabb klinikai tünetekkel vészelték át a fertőzést.
Nagyon fontos, hogy a sejtes immunitás alapját képező T-sejt válasz, minden csoportban hasonlóan magas volt!
Tanulságok:
1. A semlegesítő antitestek szintje nagyon eltérő lehet a COVID-19 betegségből felépült betegek estében. Minden esetben ezt csak egyéni szinten lehet mérni!
2. 61%-ban az átvészelt fertőzötteknek a tünetek kezdete utáni 180. napon is van „elégséges” semlegesítő antitest szintjük, tehát rendelkeznek valamilyen szintű védettséggel.
3. A semlegesítő antitestek szintje és változása nagyban függ a betegség átvészelésekor megjelenő klinikai tünetek súlyosságától. Súlyosabb betegség esetén magasabb antitest szint alakult ki, ami hosszabb ideig fenn is maradt a szervezetben.
4. Mivel az átvészelt betegek legalább 39%-ánál alacsony (vagy teljesen negatív) a semlegesítő antitest szint, így nagyon fontos a járványügyi intézkedések folyamatos betartása (maszkviselés, távolságtartás, kézfertőtlenítés).
5. A hosszabb távú, tartós immunitás elérése érdekében nagyon fontos az oltás felvétele és az átoltott lakosság arányának emelése!
Az eredeti publikáció itt olvasható:
https://www.thelancet.com/.../PIIS2666-5247(21.../fulltext