Kínai pilóta nélküli repülőgépek

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 468
19 048
113
Ez egy x-47 kló
DHAwhRJU0AgGRd6.jpg
n.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 714
113
Ezen a téren már európát is lekörözték. Amerika az egyetlen aki előrébb van.
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 468
19 048
113
Itt az újabb drón heli és ahogy látom minigun-al :D

Úgy látom kína a hadihajók után a drónoktól kap hasmenést :)


Delta_unmanned_attack_helicopter-2-696x514.jpg
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 468
19 048
113
Like its competitor CH-5 of the CASC group, the Wing Loong II of the aircraft manufacturer AVIC also conducted the Air-Sol shooting tests this year.

DLCuhhdV4AA5794.jpg


DLCuj1YUMAAJ0Nq.jpg


DLCulBJUIAAt3aE.jpg
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 468
19 048
113
Laser guided bombs export for China UAV

25kg?!:eek: Baxmeg! a Kornet rakéta 30kg!

1-jpg.348964
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 714
113
Valami ilyesmi a jövő. Ilyenekből egy rakárt tud vinni egy ilyen gép. A legtöbb célpont ellen meg bőven elég.
 
  • Tetszik
Reactions: Roni

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 533
44 987
113
Laser guided bombs export for China UAV

25kg?!:eek: Baxmeg! a Kornet rakéta 30kg!

1-jpg.348964
Roni, erre a célra amitől te most hanyatt estél pontosan az általad lesajnált Oroszok raklap számra aggatak fel igen jól bevált pct. rakétákat ( vikhrt pl.) a Szu25 re. Nincs a net/remote controll miatt késlekedés, a platform meg durván páncélozott, nagy teherbírású, és gyors. 16 ilyen rakéta mellett még visz 30mm gépágyút, annyi különféle harci résszel ellátott Sz 8,13 rakétát (jelenleg ezeknek azírányítottá tétele is tervben van, az lesz még egy szint ugrás), illetve bomba variációkat, hogy egy ilyen gép harcértéke a kis kínai drónnak kb. a háromszorosa. S mindezt tudják a 2000 es évek eleje óta... Most akkor miért kell sajnálni az oroszokat már megint? Illetve lassabb platformmal, kisebb fegyverterheléssel de hasonlóan potensek a Ka50/52, és Mi 28 helik is, szintén igen jó páncélzattal, önvédelmi rendszerekkel...
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 714
113
Roni, erre a célra amitől te most hanyatt estél pontosan az általad lesajnált Oroszok raklap számra aggatak fel igen jól bevált pct. rakétákat ( vikhrt pl.) a Szu25 re. Nincs a net/remote controll miatt késlekedés, a platform meg durván páncélozott, nagy teherbírású, és gyors. 16 ilyen rakéta mellett még visz 30mm gépágyút, annyi különféle harci résszel ellátott Sz 8,13 rakétát (jelenleg ezeknek azírányítottá tétele is tervben van, az lesz még egy szint ugrás), illetve bomba variációkat, hogy egy ilyen gép harcértéke a kis kínai drónnak kb. a háromszorosa. S mindezt tudják a 2000 es évek eleje óta... Most akkor miért kell sajnálni az oroszokat már megint? Illetve lassabb platformmal, kisebb fegyverterheléssel de hasonlóan potensek a Ka50/52, és Mi 28 helik is, szintén igen jó páncélzattal, önvédelmi rendszerekkel...
Sőőőt, már jóval azelőtt meogldották ezt a problémát Il-2-ekkel. Az üzemeltetése is sokkal olcsóbb colt a Szu-25-höz képest stb. stb.
Ha kicsit megkapargatod a felszint a Szu-25 a Vikhr rakétákkal a múl, míg a drónok a kicsi és olcsó preciziós fegyverekkel a jövő.
 
  • Tetszik
Reactions: Roni

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 533
44 987
113
Sőőőt, már jóval azelőtt meogldották ezt a problémát Il-2-ekkel. Az üzemeltetése is sokkal olcsóbb colt a Szu-25-höz képest stb. stb.
Ha kicsit megkapargatod a felszint a Szu-25 a Vikhr rakétákkal a múl, míg a drónok a kicsi és olcsó preciziós fegyverekkel a jövő.
Nyilván az Il-2/G1-G2 Stuka volt az első a mai értelemben vett CAS szerepkörben dolgozó eszköz. A maga idejében az Il-2 főleg a PTAB után nagyon hatékony eszköz volt. A Szu-25 nem csak Vikhr rakétákkal, hanem mindenhogy a kifutó vonal jelenleg, mert nem gyártják már. Ezt arra írtam hogy már 2000 környékén volt T majd később TM változata, ami sokszoros képességet tudott a mostani csúcs drónoknál, amire Roni elalél 2017 ben. Túl drágának találták, így van ezért lemondtak a nagy szériás gyártásról(főleg hogy a Grúzoknál volt az eredeti gyártósor) és maradt a meglévők felújítása, SZM néven. Viszont ezt a vonalat is zárják majd idővel. Egyértelműen elkülönül innentől a jövőben ez a szerepkör két irányban: Marad a még ennél is sokkal nagyobb harcértékű gyorsabb és nagyobb sebességű csúcs platform, a felső kategóriás Szu-34 prec. fegyverzettel, a nagy értékű célpontokra Stand off fegyverzettel, és a tradicionális CAS ra meg a korszerű helikopterek, Ka-50-52, és Mi-28. Veled és Ronival ellentétben én úgy látom hogy nem NEM KÉPESEK az oroszok értelmes támadó drónt gyártani, hanem nem volt náluk prioritás ez az irány.

Olcsó túlterheléses támadásokra légvédelmi rendszerek ellen, és egyszerű felderítési feladatokra használják ők is, nem is rosszul, de a CAS-t máshogy képzelik el mint az USA, vagy az őket másoló Kína. Ha megkapargatod a felszínt, és próbálsz kilépni a felépített prekoncepciód határain túl, látni fogod hogy így van.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 533
44 987
113
Illetve azt még nem tudom szó nélkül hagyni, hogy megint már arroganciával határos szemellenző ahogy idevágod hogy mi a jövő 100% ban... Mac, te már mint admin hogy lehetsz ennyire szűklátókörű? Mi az hogy az olcsó prec. fegyverekkel ellátott drónok a jövő ha már CAS?

Figyeld meg kettőnk érveléstechnikája közti különbséget: Leírtam Roninak hogy ami képességre rácsodálkozik, azt az áltála RENDSZERESEN lesajnált oldal tudja legalább ilyen precízen és ugyan ilyen olcsó rakétával tömegesen felaggatva potensebb platformról kb. 20 éve.

Erre megjössz te, mint a Kínai tech. védőangyala, és kijelented fixre egy kis pejoratív múlt idecitálással, hogy ez a múlt amiről én írtam, a jövő meg a drón vonal ha már CAS, és punktum. Én nem mondtam az állításommal semmit sem arra vonatkozóan hogy mi a jövő, csak annyit hogy jól látható az Oroszok máshogy képzelik el a jövőt, vagy NEM CSAK a drónokban bízva. Ez tisztán látszik hogy nem képesség hanem akarat hiánya hogy nem álltak rá erre a vonalban úgy mint Kína.

A drón vonal jó, csak jelenleg ott tartunk hogy egy valóban potens drón harci heli árban van, és kibertámadással harcképtelenné tehető/még irányítást is át lehet venni ha az irányító központja bukik, illetve a helyszínről meg erre specializált eszközzel le lehet hozni. Gondolkozz te is, kapargasd a felszínt és emlékezz Iránra és a lehozott csúcs közeli amcsi drónra... Na ez az ami egy Ka-52 est nem fog lecsalogatni, vagy nem veszed át felette a hatalmat egy szoftver kóddal...

Mi lesz a jövő? Veled ellentétben én pont ezek miatt a bonyolult és soktényezős dolgok miatt nem tudom. Másképp képzelik el az Oroszok, és másképp a Kínaiak, ennyit merek kijelenteni...
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Erre megjössz te, mint a Kínai tech. védőangyala, és kijelented fixre egy kis pejoratív múlt idecitálással, hogy ez a múlt amiről én írtam, a jövő meg a drón vonal ha már CAS, és punktum. Én nem mondtam az állításommal semmit sem arra vonatkozóan hogy mi a jövő, csak annyit hogy jól látható az Oroszok máshogy képzelik el a jövőt, vagy NEM CSAK a drónokban bízva. Ez tisztán látszik hogy nem képesség hanem akarat hiánya hogy nem álltak rá erre a vonalban úgy mint Kína.

A drón vonal jó, csak jelenleg ott tartunk hogy egy valóban potens drón harci heli árban van, és kibertámadással harcképtelenné tehető/még irányítást is át lehet venni ha az irányító központja bukik, illetve a helyszínről meg erre specializált eszközzel le lehet hozni. Gondolkozz te is, kapargasd a felszínt és emlékezz Iránra és a lehozott csúcs közeli amcsi drónra...

Azért óvatosan ezzel. Más a helyzet a harctérre kifejlesztett drónokkal, ahol már zavarvédett és titkosított adatkapcsolat van, és más a korai megoldásokkal, mint az RQ-170.
Ahogy a Szerbia felett lelőtt F-117A-tól még nem lett felesleges a lopakodóképesség a modern harci gépektől, úgy egy EW-vel lehozott drón sem jelenti azt, hogy akkor innentől a drónoknak nincs értelmük.

Na ez az ami egy Ka-52 est nem fog lecsalogatni, vagy nem veszed át felette a hatalmat egy szoftver kóddal...

Azért ha olyan szintű EW eszköztárad van, hogy egy drón műholdas / hosszú hullámú adatkapcsolatát meg tudd hackelni, akkor egy azonos szintű Ka-52-re kihegyezett EW eszköztárral egy Ka-52 navigációs és kommunikációs rendszerét is úgy össze tudod zavarni, hogy az se tudja merre van az előre...

Szóval ez korántsem olyan egyértelmű.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 533
44 987
113
Azért óvatosan ezzel. Más a helyzet a harctérre kifejlesztett drónokkal, ahol már zavarvédett és titkosított adatkapcsolat van, és más a korai megoldásokkal, mint az RQ-170.
Ahogy a Szerbia felett lelőtt F-117A-tól még nem lett felesleges a lopakodóképesség a modern harci gépektől, úgy egy EW-vel lehozott drón sem jelenti azt, hogy akkor innentől a drónoknak nincs értelmük.



Azért ha olyan szintű EW eszköztárad van, hogy egy drón műholdas / hosszú hullámú adatkapcsolatát meg tudd hackelni, akkor egy azonos szintű Ka-52-re kihegyezett EW eszköztárral egy Ka-52 navigációs és kommunikációs rendszerét is úgy össze tudod zavarni, hogy az se tudja merre van az előre...

Szóval ez korántsem olyan egyértelmű.
Nem állítottam soha hogy teljesen védtelenek lennének a Drónok ezekkel az EW és kiber fegyverekkel szemben. Annyit állítottam és állítok most is, hogy LÉTEZŐ fenyegetés ez az irány, és pontosan ugyan úgy, mint a HT minden területén elindult itt is egy front, a tipikus KARD-PAJZS vesszőfutás. A Sentinelt azért egy picit szerintem elbagatelizáltad, nem egy olyan védtelen csip csup fiszem faszom dolog volt az adatkapcsolat szintjén, hihetetlen fegyvertény volt hogy lekapták sértetlenül a jó magas profilon és ráadásul stealth karakterisztikával repülő drónt. Nem akarom tovább ragozni, az TÉNY, hogy óriási verseny van az anti drón EW, és a titkosított adatkapcsolat/zavarvédelmi megoldások között. Az F-117 sztoriról nekem csak annyi a véleményem, mivel olvastam pro és kontra sok sok eltérő dolgot, hogy viharos gyorsasággal kivonták a típust az aktív szolgálatból, természetesen a Stealth nem hülyeség, de ahogy már írtam, itt is megy az egyre jobb elnyelő anyagok, optimálisabb geo felületek versenye a mindenféle szenzorokkal, új harceljárásokkal, multistatikus és hosszú hullámokkal operáló rendszerekkel szemben.

Az ember által irányított helikopter navigációs rendszerét meg ha össze is tudja zavarni valaki egy kézi/járműre szerelhető EW cuccal, és elszáll mondjuk a GPS/Glonass pontos koordináta alapű műholdas navigáció, bármilyen hihetetlen az a gép még harcképes marad, és optikai/IR eszközökkel, szabad szemmel ha felderít, nem lennék a helyében annak aki rápróbált, mert a pilóta agya felett nem veszed át így az irányítást, és LŐNI fog rád gépágyúval, NIR e, még prec.rakétával is. Majd mivel iránytű van, térképet tudnak használni, szépen hazarepül.