A Tiger/Tigre valóban ennyire szar mint eszköz vagy csak a szokasos luftwaffe betegség, hogy nem költenek rá, ahogyan másra sem? Utóbbi nem az eszköz hibája…
Ezt kielemezni már egy hosszabb polémia tárgya lehetne.
Minden harcieszköz egy komplett rendszer egy eleme csupán és a sikere nem csak ettől, hanem az eredendő koncepciótól és a felmerülő új kihívásoknak is megfelelőségtől függ.
Mondok pár példát.
Ka-50. Egyszemélyes, magasan automatizált harci helikopter. Jó ötletnek tűnt, de mégse vált be. A Ka-52-es, kétfősre bővült személyzettel és integrált radarral, MAWS-al jobbnak tűnik.
Az architektúrája miatt könnyebben adoptálható az újabb harci kihívásokhoz.
Mi-28-as. Kétszemélyes, nagyon erősen páncélozott technika. Jó ötletnek tűnt, de kiderült, a nettó páncélzat jelentette passzív védelem mindig meghaladható, miközben az avionika, a fegyverzet és az aktív önvédelem gyengébb, a harci túlélőképesség rosszabb és a földnek csapódás miatti veszélyeztetés foka magasabb. A koax Ka-52-essel ellenben ugyanis a Mi-28-as a becsapódáskor nagyobb eséllyel kezd bepörögni, ami kombinálva a tüzelőanyagrendszer védelmének hiányával, azonnali géptüzet és így életveszélyt jelenthet. A Mi-28NM esetében gyérítették a páncélzatot, javítják az avionika és a fegyverzet képességét és szó van az aktív önvédelem mellett a rendszerbiztonság javításáról is.
A Tiger esetében a koncepció a kisméretű, korlátozott fegyverzetű, könnyű harci típus volt és ezzel önmagában nem is volna probléma. De a gyártók képtelenek voltak egy közösen támogatott olyan egységes architektúrát kifejleszteni, amelynél a fajlagos költségek és az üzemeltetési-harci hatékonyság megfelelő arányban áll.
A Tiger legnagyobb baja azonban mégis az, hogy az azt rendszeresítő nagyon kevés ország egyike se igényli valóban a típust, ezért a legtöbb legyártott példány szárnyaszegett, dologtalan békegalambként, alulfinanszírozott háttérrel kénytelen a földön vesztegelni.
És ez igaz még a francia példányokra is.
Az AH-1-es, az AH-64-es, a Ka-52-es, vagy a Mi-28-as mióta hadrendbe állt, azóta aktív részese harci cselekményeknek, de mindenképpen szerepel a különféle harceljárások, doktrínák és tervezett összfegyvernemi, vagy különleges feladatokat támogató műveleti tervekben.
Számolnak velük.
A Tiger esetében a rendszeresítő államok megvásárolták az X darab példányt és láthatóan nem tudnak velük mit kezdeni.
Na ezért van a látványos alulfinanszírozottság, amiből ered az alacsony megbízhatóság. És itt záródik be a kör.