KF51 Panther MBT (Rheinmetall)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 708
94 458
113
Lehet két dologról beszélünk. A4 platform fejlesztési joga biztosan van az RM-nek, de új A4 alváz gyártási joga sztem kérdéses, inkább nincs. Kiépített kapacitása biztosan nincs. Ezért is vették most Svajctol használt A4-eseket.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and krisss

Kávé

Well-Known Member
2022. január 26.
2 760
9 233
113
Lehet két dologról beszélünk. A4 platform fejlesztési joga biztosan van az RM-nek, de új A4 alváz gyártási joga sztem kérdéses, inkább nincs. Kiépített kapacitása biztosan nincs. Ezért is vették most Svajctol használt A4-eseket.
Biztos vagyok benne, hogy a svajctol vett a4 alvazra épül majd több fele prototípus és a legjobb variáns alváz kerül a végső gyártásba
 
  • Tetszik
Reactions: endre

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 139
124 765
113
Ja, ezt a marhasagot hajtogatod megint egy ideje - gondolom, mert eletedben nem jartal meg az orszaghataron kivul? :p
A multkor mar vegigkartyaztuk, hogy hulyeseget magyarazol, gondolom, ugyanazert, mint sokszor (= altalaban azert, mert felreolvasol valamit, avagy felkapsz valamit, amit olvastal, csak a kontextus mar nem marad meg a memoriadban hozza.)




Mindenki hulye, legfokeppen a szakmabeliek, csak te latsz mindent vilagosan, hiszen mar legalabb masodikos vagy gimiben... :cool:
Még mindig helikopternek tetszik lenni.
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
5 000
9 235
113
Még mindig helikopternek tetszik lenni.
Jaja, pont en, amikor a heten mar egyszer-ketszer lerajzoltuk neked is, meg a wikiszerkesztonek, hogy mekkora hulyeseget magyaraztok, hogy nincsen 1km feletti nyitott ter-tavolsag Europaban? :D
Kulonosen azon a nagy europai siksagon, ugye. :D :D

1920px-Karte_der_Landschaften_der_Osteurop%C3%A4ischen_Ebene.png


Ahogyan irtam, a Beneluxtol egeszen az Uralig szaladhatsz hegyek nelkul, a kepen zolddel.

Tudjuk, szerintetek mindenhol fasor van a mezok szelen, es azon maris keptelen a 21. szazadban aterzekelni barmit is egy hk... :cool:
 

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 595
11 086
113
Jaja, pont en, amikor a heten mar egyszer-ketszer lerajzoltuk neked is, meg a wikiszerkesztonek, hogy mekkora hulyeseget magyaraztok, hogy nincsen 1km feletti nyitott ter-tavolsag Europaban? :D
Kulonosen azon a nagy europai siksagon, ugye. :D :D

1920px-Karte_der_Landschaften_der_Osteurop%C3%A4ischen_Ebene.png


Ahogyan irtam, a Beneluxtol egeszen az Uralig szaladhatsz hegyek nelkul, a kepen zolddel.

Tudjuk, szerintetek mindenhol fasor van a mezok szelen, es azon maris keptelen a 21. szazadban aterzekelni barmit is egy hk... :cool:
A domborzat mellett (ami amúgy éppen segítheti a közvetlen irányzású fegyverek nagy távolságú alkalmazását, tehát hegyről messzire lőni könnyebb) legalább olyan jelentős a vegetáció és az egyéb tereptárgyak jelenléte is. A Google Street View sárga emberkéjét ha 100 random helyre ledobod a jelzett területen, szerencsés esetben 4-5 helyen találsz 2km körüli LOS távolságot és egy kicsivel nagyobb számban 1km körülit.
Mindenki hulye, legfokeppen a szakmabeliek
Nem kell őket túlgondolni.

Tudjuk, szerintetek mindenhol fasor van a mezok szelen, es azon maris keptelen a 21. szazadban aterzekelni barmit is egy hk...
Mutatsz nekünk egy berendezést, amivel átérzékel egy hk. egy vegetációs sávon, és tüzet tud vezetni a mögötte álló célra?
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 985
58 614
113
Azaz megicsak 66-67 tonna lesz az, tehat legyen akar 62 es 68 tonna, es qrvara nem 70 es 76 tonna, ahogyan a blogger irja, tehat igazam van. Sebaj, ahogy szoktad, majd ezt is probald meg az ellenkezojenek beallitani...

Egy percig nem mondtam, hogy a blogger pontos infót írt volna ;)
Egyszerűen annyit mondtam, hogy amit te írtál súly az sem pontos.
Ráadásul harckocsiknál az üres tömegre nyugodtan számolj rá még 3 tonnát, hogy megkapd a valós harci súlyt.
Ez a minimum!
Ha e mellet van még kiegészítő páncél akkor kb. a csillagos ég a határ az üres súlyhoz képest.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 139
124 765
113
Jaja, pont en, amikor a heten mar egyszer-ketszer lerajzoltuk neked is, meg a wikiszerkesztonek, hogy mekkora hulyeseget magyaraztok, hogy nincsen 1km feletti nyitott ter-tavolsag Europaban? :D
Kulonosen azon a nagy europai siksagon, ugye. :D :D

1920px-Karte_der_Landschaften_der_Osteurop%C3%A4ischen_Ebene.png


Ahogyan irtam, a Beneluxtol egeszen az Uralig szaladhatsz hegyek nelkul, a kepen zolddel.

Tudjuk, szerintetek mindenhol fasor van a mezok szelen, es azon maris keptelen a 21. szazadban aterzekelni barmit is egy hk... :cool:
Jóvan marinéni. Értem hogy a NATO európai főparancsnokságán dolgozó összes védelmi tervezéssel foglalkozó tisztje hülye, te meg szokás szerint jobban tudsz mindent is mindenkinèl is.

Meg ugyan ez van az orosz harckocsi doktrína íróinàl is meg azoknàl a kiképzöknél németországban is akiknél.most kapnak A7-esre képzést a katonáink. Nyilván mindenki is hülye te a meg a tudás alfája meg omegája vagy ebben a témában is meg minden másban is.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 985
58 614
113
Jóvan marinéni. Értem hogy a NATO európai főparancsnokságán dolgozó összes védelmi tervezéssel foglalkozó tisztje hülye, te meg szokás szerint jobban tudsz mindent is mindenkinèl is.

Többször előjött már ez a vita. HH-s munkákban a tipikus Európai maximális lőtávolságot 1800 méterre határozták meg a domborzat 96%-ára. Ez azt jelenti, hogy 100-ból 96 helyen nem tudsz 1800 méter fölé lőni.
Kamm hegyekről beszél, mint akadály, miközben a tankok lövegcsöve alapvetően 1.5-2 méteres magasságban van, és innen lőnek viszonylag lapos röppályán nyíllövedékeket egymásra.
E mellet a járművek magassága is 2-3 méter közé esik.
Ha a talaj 100 méterenként csak 1 métert emelkedik, észre sem veszed, laposnak tűnik. De 1 km-s távolságon simán elrejt egy harckocsit egy ilyen 10 méteres enyhe talajemelkedés is.
Erdők, házak, bokrok, vasúti töltések szintén.
De csak, hogy kamm is érezze mekkora butaságok a 8-10 km-s prospektus marketing hülyeségek, nyíllövedékes csata esetén, a föld bolygó lehajlása, víz felszín esetén is 5 km-en 2 méter!
Ez azt jelenti, hogy tükörsima talaj esetén is, 5 km-en lényegében takarásban van már egy T-72-es harckocsi :rolleyes:
Ez nem azt jelenti, hogy nem fordulhat elő olyan, mint ukrajnában, hogy enyhe emelkedőn áll egy harckocsi, és ő onnan rálát a másikra, de ez a maradék 4%nyi eset. Nem ez a normál.
(és most a nyilak szórására ki se térjünk... valahol 3 km környékén van a realitás. nem véletlenül lőnek az oroszok 5 km-re már rakétával)
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
5 000
9 235
113
Többször előjött már ez a vita. HH-s munkákban a tipikus Európai maximális lőtávolságot 1800 méterre határozták meg a domborzat 96%-ára. Ez azt jelenti, hogy 100-ból 96 helyen nem tudsz 1800 méter fölé lőni.
Kamm hegyekről beszél, mint akadály, miközben a tankok lövegcsöve alapvetően 1.5-2 méteres magasságban van, és innen lőnek viszonylag lapos röppályán nyíllövedékeket egymásra.
E mellet a járművek magassága is 2-3 méter közé esik.
Ha a talaj 100 méterenként csak 1 métert emelkedik, észre sem veszed, laposnak tűnik. De 1 km-s távolságon simán elrejt egy harckocsit egy ilyen 10 méteres enyhe talajemelkedés is.
Erdők, házak, bokrok, vasúti töltések szintén.
De csak, hogy kamm is érezze mekkora butaságok a 8-10 km-s prospektus marketing hülyeségek, nyíllövedékes csata esetén, a föld bolygó lehajlása, víz felszín esetén is 5 km-en 2 méter!
Te megint a strawman technikával jössz, nem unalmas még, hogy állandóan arra szorulsz, hogy a másiknak probalj a szájába adni szavakat, aztan azokkal vitazz?
Sosem mondtam semmi ilyesmit, hogy max lotav lenne az általános vagy akar hasonlót.

Ez azt jelenti, hogy tükörsima talaj esetén is, 5 km-en lényegében takarásban van már egy T-72-es harckocsi :rolleyes:
Ez nem azt jelenti, hogy nem fordulhat elő olyan, mint ukrajnában, hogy enyhe emelkedőn áll egy harckocsi, és ő onnan rálát a másikra, de ez a maradék 4%nyi eset. Nem ez a normál.
(és most a nyilak szórására ki se térjünk... valahol 3 km környékén van a realitás. nem véletlenül lőnek az oroszok 5 km-re már rakétával)
Vagy mert szarabb az iranyzasuk, de mindegy is...

3-4 km egeszen mas, mint 500-1000 meter, amit a wikiszerkeszto meg fentebb hivatasos he-who-cannot-be-named predikal.
Csak kiderül, hogy mégsem úgy van, ahogy mondják... :p

En 4-5 km körülre tettem, pusztan abból, amit régebben utazások kozben stb lattam.
3-4 km már el tudok fogadni, az reális lehet.


Jóvan marinéni. Értem hogy a NATO európai főparancsnokságán dolgozó összes védelmi tervezéssel foglalkozó tisztje hülye, te meg szokás szerint jobban tudsz mindent is mindenkinèl is.
Jaja, mert ők 500-1000 métert mondanak? Mutasd már meg hol es mikor.
Meg ugyan ez van az orosz harckocsi doktrína íróinàl is meg azoknàl a kiképzöknél németországban is akiknél.most kapnak A7-esre képzést a katonáink.
Mégegyszer: 500-1000 meter? A mai felszereléssel?
Nem hiszem. Mutasd.

Nyilván mindenki is hülye te a meg a tudás alfája meg omegája vagy ebben a témában is meg minden másban is.

Avagy csak te vagy sértve, mert meg merem kerdojelezni a nyilvánvaló zoldseget?
Mindig mondom, hogy meggyozheto vagyok, de nem így. Különösen nem argumentum ad numerum alapon...


Ja persze, várjál, elfelejtettem, hiszen a Bundeswehr a legjobban kikepzett, legjobban felszerelt, legjobban megszervezett hadsereg, tele csupa modern csúcstechnológiával, up-to-date protokollokkal, ugye... ja dehogy, pont az ellenkezője.

Az 500-1000 méter egy ostobaság, és lefogadom, hogy tudod, csak mar dafke nem akarod elengedni. :oops:
 

rappali_

Well-Known Member
2016. szeptember 18.
3 760
17 411
113
Azt is mondja, hogy:

Hatásos (irányzott) lőtávolsága 6-7000 méter, ami figyelemre méltó, mindannak ellenére, hogy az európai terep összességében erősen átszeldelt és az eddigi tapasztalatok szerint a tűzmegnyitás általános terepszakasza 500-1000 méter. (ezt mondatot amúgy ajánlom @acorn -nak, aki szerint Észak-Európa tükör sima és egy elég erős hk ágyúval kb. Berlintől el lehet lőni az Urálig! :D )

Szóval semmi értelme a 130-asnak, mert az L/55-ös 120 mm-es mindent kilő ilyen távokon! Sőt, még 1500-2000 méteren is!
Szerintem inkább arra gondolhatnak a 130-as kapcsán, h közvetett irányzással/"okos" lőszerrel majd az ellenség hatótávján kívülről csipegethet. De ezek a filléres drónok (számomra legalábbis) kérdésessé teszik az értelmét.
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
5 000
9 235
113
A domborzat mellett (ami amúgy éppen segítheti a közvetlen irányzású fegyverek nagy távolságú alkalmazását, tehát hegyről messzire lőni könnyebb) legalább olyan jelentős a vegetáció és az egyéb tereptárgyak jelenléte is.
Világos. En mindössze azt kérdőjelezem meg, hogy 1000 méteres tavok lennének mindenhol. Szerintem ez vagy marhaság, azaz valami worst case scenario számot értett valahol valaki félre, vagy valami régi hidegháborús standard meg iranyzas szerint kalkulaltak valamit.

A Google Street View sárga emberkéjét ha 100 random helyre ledobod a jelzett területen, szerencsés esetben 4-5 helyen találsz 2km körüli LOS távolságot és egy kicsivel nagyobb számban 1km körülit.
Hat, azert a GS csak utakról megy, de azért ezt kiprobalnam a lengyel szántóföldek stb mentén.

Nem kell őket túlgondolni.
Ebben egyetértünk.

Mutatsz nekünk egy berendezést, amivel átérzékel egy hk. egy vegetációs sávon, és tüzet tud vezetni a mögötte álló célra?
Szerintem kb az osszes SAR képalkotó rendszer erre van...? Ezeknek a lényege, hogy kompozit képet ad, a különböző módú és frekiju erzekelokrol, no meg manapság már mindenhol drónok vezetik a celfelderitest, ezt azert nap mint nap látjuk az ukranoknal is.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 327
39 072
113
Szerintem inkább arra gondolhatnak a 130-as kapcsán, h közvetett irányzással/"okos" lőszerrel majd az ellenség hatótávján kívülről csipegethet. De ezek a filléres drónok (számomra legalábbis) kérdésessé teszik az értelmét.
Akkor az mitől tank és miért nem inkább önjáró löveg?
Ha nem kell látni a célt, akkor inkább PZH-t kell venni vagy hasonlót kell venni - csak a már nem harckocsi lesz!
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Pogány

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 139
124 765
113
Világos. En mindössze azt kérdőjelezem meg, hogy 1000 méteres tavok lennének mindenhol. Szerintem ez vagy marhaság, azaz valami worst case scenario számot értett valahol valaki félre, vagy valami régi hidegháborús standard meg iranyzas szerint kalkulaltak valamit.


Hat, azert a GS csak utakról megy, de azért ezt kiprobalnam a lengyel szántóföldek stb mentén.


Ebben egyetértünk.


Szerintem kb az osszes SAR képalkotó rendszer erre van...? Ezeknek a lényege, hogy kompozit képet ad, a különböző módú és frekiju erzekelokrol, no meg manapság már mindenhol drónok vezetik a celfelderitest, ezt azert nap mint nap látjuk az ukranoknal is.
2500 métert mondtam átlagosan. Ezzel számol mindenki eszed nem eszed. Továbbra is ott tartunk, hogy szerinted meg mindenki más szerint. El lett mondva miért számoljàk így. Szerinted nem azt kész.

Vagyis továbbra is helikopter vagy.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 536
18 791
113
Egy percig nem mondtam, hogy a blogger pontos infót írt volna ;)
Egyszerűen annyit mondtam, hogy amit te írtál súly az sem pontos.
Ráadásul harckocsiknál az üres tömegre nyugodtan számolj rá még 3 tonnát, hogy megkapd a valós harci súlyt.
Ez a minimum!
Ha e mellet van még kiegészítő páncél akkor kb. a csillagos ég a határ az üres súlyhoz képest.

Soha nem adnak meg üres tömeget, csak megjelölve.
Honnan veszed ezt?
Mindeh haditechnikai eszköz esetében a harci súly meghatározó. Az üres (szállítási) tömeget külön jelölik, hisz használhatatlan azzal a súllyal.
 
  • Vicces
Reactions: megazez and fip7

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 536
18 791
113
Nem az lett a vége a múltkori jogi csörtének, hogy az RM megvette az A4 jogait a kmw-től?

Nem.

A sima A7 és az A7+ közt egy masszívan megerősített teknő különbség van ( az oldalpàncèl jóval vastagabb). Ezért sem lehet régebbi leóból A7+t kiépíteni.

Ebben ne legyél biztos. A prototípus is egy átépített A4 volt.
A + jelölés az új torony és a rajta lévő RCWS miatti marketing elnevezés (bár régi torony volt a protón is).
Amire gondolsz, az a városi harcra optimalizált pótpáncél, ami a kumulativ ellen jobban és nagyobb részen véd.
A németek A7V harckocsi alváza pölö vadi új, de még régi tornya van.
 
  • Tetszik
Reactions: krisss

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 152
113
Lehet két dologról beszélünk. A4 platform fejlesztési joga biztosan van az RM-nek, de új A4 alváz gyártási joga sztem kérdéses, inkább nincs. Kiépített kapacitása biztosan nincs. Ezért is vették most Svajctol használt A4-eseket.
Az upgrade-hez szerintem nem kell engedély. Garancián és a támogató szerződésen túl azt csinálsz a fegyverrel, amit akarsz. Persze kell hozzá az, hogy utólag tudd támogatni az upgrade-elt
Maximum át kell nevezni, és nem használhatod onnantól az A4 megnevezést.
Persze a reexport még akkor is engedélyeztetni kell.
A Leopard 2 jogi konfliktust az okozta, hogy Pappi azt nyilatkozta egy interjúben, hogy az A4-re excluzív jogokkal rendelkezik.
EZ persze hülyeség. Az excluzívitás azt jelentené, hogy kizárólag ők gyárthatnának A4-es harckocsit. Ez persze nincs így. A bíróság előtt meg gondolom tisztázták, hogy A4-ig ugyan gyárthatnak, de afelett csak a KMW a jogtulaj.
A svájciaktól való beszerzés meg azért lehet érdekes, mert ez így sokkal gyorsabb, minthogy saját gyártósort indítanának be. Ez majd csak a KF51 kapcsán lesz aktuális. A4-es új harckocsit már senki nem vesz. Büffelt meg lehet használtból is átalakítani. Az ilyen eseti megrendelésekre nincs értelme új sort indítani.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 708
94 458
113
A bíróság előtt meg gondolom tisztázták, hogy A4-ig ugyan gyárthatnak, de afelett csak a KMW a jogtulaj.
Én ebben egyáltalán nem vagyok biztos. Tudtommal az RM nem gyártott Leopárdot csak upgradelt. Egy másik Eszak -nemet cég gyártott a KMW-vel párhuzamosan Leopárdot még a hidegháborúban. Azt vette meg az RM, de aztán balfasz módon eladták a 2000-es evek elején a kizárólagos új gyártási licenszeket a KMW-nek.
 
  • Tetszik
Reactions: mindenen kívül

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 152
113
Én ebben egyáltalán nem vagyok biztos. Tudtommal az RM nem gyártott Leopárdot csak upgradelt. Egy másik Eszak -nemet cég gyártott a KMW-vel párhuzamosan Leopárdot még a hidegháborúban. Azt vette meg az RM, de aztán balfasz módon eladták a 2000-es evek elején a kizárólagos új gyártási licenszeket a KMW-nek.
A RM az ügy lezárása után ezt a nyilatkozatot adta ki:
“Neither Mr. Papperger nor Rheinmetall AG wanted or want to use the reprimanded statements to express that Rheinmetall AG has exclusive rights to the Leopard 2A4 main battle tank.”