Környezetvédelem

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 081
10 239
113

hete

Well-Known Member
2021. január 7.
691
1 717
93

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 562
11 135
113
Érdekes dolog, kíváncsi vagyok mi lesz belőle. Sajnos mindegy mit kell tervezni, itthon mindig térkő lesz belőle.
Elvi szinten nagyon jól hangzik, de én is elég szkeptikus vagyok ezzel kapcsolatban...

Amíg azt kell elmagyaráznom egy állami vízügyi szervnek, hogy miért ütközik törvénybe költési időben tarra vágni a növényzetet egy olyan csatornán, ahol fokozottan védett állatok élnek, addig sok pozitívumot ettől a projektől sem várok. :(
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 032
10 065
113
Elvi szinten nagyon jól hangzik, de én is elég szkeptikus vagyok ezzel kapcsolatban...

Amíg azt kell elmagyaráznom egy állami vízügyi szervnek, hogy miért ütközik törvénybe költési időben tarra vágni a növényzetet egy olyan csatornán, ahol fokozottan védett állatok élnek, addig sok pozitívumot ettől a projektől sem várok. :(
Egyrészt okés, másrészt mikor vágjon?
-költési időszakban ne, tehát a tavasz vége-nyár kiesik (kb május-augusztus, négy hónap)
-télen ne, mert a hidegvérű állatok (halak, kétéltűek, hüllők) nem tudnak elmenekülni, mert téli álmot alszanak, elvermeltek (novembertől-március végéig, öt hónap)
Azért így látszik hogy jól ki van velük is cseszve. Szerintem sajnos muszáj dolgozniuk, különben meg nem tud levonulni a víz. És igen, lehet vitatkozni hogy le kell-e vezetni azt a vizet, de a mostani rendszerben le kell, el lehet kezdeni átállni más szemléletre, de az csak vízgyűjtő szinten tervezve.
"Érzékenyíteni" persze azért lehetne őket, hogy foltokban vágják csak ki a növényzetet, nem tíz évente mindent tarra vágva,mert az a legolcsóbb. Vagy hogy nem kell mindebhol nyílegyenes beton árok.
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 562
11 135
113
Egyrészt okés, másrészt mikor vágjon?
-költési időszakban ne, tehát a tavasz vége-nyár kiesik (kb május-augusztus, négy hónap)
-télen ne, mert a hidegvérű állatok (halak, kétéltűek, hüllők) nem tudnak elmenekülni, mert téli álmot alszanak, elvermeltek (novembertől-március végéig, öt hónap)
Azért így látszik hogy jól ki van velük is cseszve. Szerintem sajnos muszáj dolgozniuk, különben meg nem tud levonulni a víz. És igen, lehet vitatkozni hogy le kell-e vezetni azt a vizet, de a mostani rendszerben le kell, el lehet kezdeni átállni más szemléletre, de az csak vízgyűjtő szinten tervezve.
"Érzékenyíteni" persze azért lehetne őket, hogy foltokban vágják csak ki a növényzetet, nem tíz évente mindent tarra vágva,mert az a legolcsóbb. Vagy hogy nem kell mindebhol nyílegyenes beton árok.
Ugyan én nem vagyok vízügyes, de szerintem egy kora tavaszi és egy kora őszi kaszálással tökéletesen tudnák teljesíteni a feladataikat. A kotrást is kora őszre kéne időzíteni, még a vermelés előtt.
Igazából úgy kerültem ebbe a helyzetbe, hogy a lakhelyemen kvázi kiirtottak minden élő létformát a belvízelvezető csatorna mentén, erre pedig elkezdtem levelezni a különböző hivatalokkal, hogy akkor ezt most miért pont így, miért ekkor... Erre jött a vízügy válasza, hogy a műszaki szakembereik szerint ott aztán semmi védett faj nem volt, pedig de: több, mint 20 éve élek itt és elég sok ilyen fajt láttam már ott.
Azóta egy helyi lakos feljelentése nyomán a készenléti rendőrség nyomozást is indított természetkárosítás miatt, plusz a megyei kormányhivatal is eljárást indított.
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Ugyan én nem vagyok vízügyes, de szerintem egy kora tavaszi és egy kora őszi kaszálással tökéletesen tudnák teljesíteni a feladataikat. A kotrást is kora őszre kéne időzíteni, még a vermelés előtt.
Igazából úgy kerültem ebbe a helyzetbe, hogy a lakhelyemen kvázi kiirtottak minden élő létformát a belvízelvezető csatorna mentén, erre pedig elkezdtem levelezni a különböző hivatalokkal, hogy akkor ezt most miért pont így, miért ekkor... Erre jött a vízügy válasza, hogy a műszaki szakembereik szerint ott aztán semmi védett faj nem volt, pedig de: több, mint 20 éve élek itt és elég sok ilyen fajt láttam már ott.
Azóta egy helyi lakos feljelentése nyomán a készenléti rendőrség nyomozást is indított természetkárosítás miatt, plusz a megyei kormányhivatal is eljárást indított.
Nézd, nálunk is lazán átminősítették lakóövezetté a hegyoldalt, miután a csókosok jól bevásároltak.
Semmi durva, csak a nagy építkezések előtt heti vendég volt a szarvasbogár, naponta néztem vagy 3 bagolyfajt ahogy repked a városban, hallgattam a kuvikot, fotóztam Kék fadongót, és Orszarvubogarat. (Ami "csak" annyira comon, hogy a bükki nemzetipark vadőre mondta, h ő még nem is látott élő példányt), most néma csend, és semmi ilyesmi már évek óta.
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 562
11 135
113
Nézd, nálunk is lazán átminősítették lakóövezetté a hegyoldalt, miután a csókosok jól bevásároltak.
Semmi durva, csak a nagy építkezések előtt heti vendég volt a szarvasbogár, naponta néztem vagy 3 bagolyfajt ahogy repked a városban, hallgattam a kuvikot, fotóztam Kék fadongót, és Orszarvubogarat. (Ami "csak" annyira comon, hogy a bükki nemzetipark vadőre mondta, h ő még nem is látott élő példányt), most néma csend, és semmi ilyesmi már évek óta.
És sajnos semmi jele annak, hogy ez a mentalitás megváltozna... :(
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
várom!
A Szendőfi Balázs többi filmjét is érdemes megnézni!
A sötétződek pont ezt tették a sakállal , a hóddal , a kormoránnal és most teszik a medvével és farkassal ! Senki nem érti miért ? Hát a pénzért ! Mert a faszságaikért - ökoszisztéma , biodiverzitás , őshonos volt etc- óriási pénzeket kapnak az uniótól és pont lexarják az emberi és gazdasági érdekeket hiszen ez őket nem érinti ! Betelepítették a hódot most , hogy óriási a gond az ártéri erdőkben és vízfolyásokban majd oldja meg más . Ugyan ez volt a sakállal és a kárókatonával addig védték amíg kezelhetetlen mértékű lett az állományuk és mit lett a részükről ? Oldják meg a gazdák és a vadászok !

Az összes ilyen felelőtlen idiótát addig ütném amíg mozog egy sjambockal !
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 708
4 262
113
T

Törölt tag 4082

Guest
A sötétződek pont ezt tették a sakállal , a hóddal , a kormoránnal és most teszik a medvével és farkassal ! Senki nem érti miért ? Hát a pénzért ! Mert a faszságaikért - ökoszisztéma , biodiverzitás , őshonos volt etc- óriási pénzeket kapnak az uniótól és pont lexarják az emberi és gazdasági érdekeket hiszen ez őket nem érinti ! Betelepítették a hódot most , hogy óriási a gond az ártéri erdőkben és vízfolyásokban majd oldja meg más . Ugyan ez volt a sakállal és a kárókatonával addig védték amíg kezelhetetlen mértékű lett az állományuk és mit lett a részükről ? Oldják meg a gazdák és a vadászok !

Az összes ilyen felelőtlen idiótát addig ütném amíg mozog egy sjambockal !
Vaagy csak nem kellett volna kiírtani a gazdáknak és a vadászoknak, és akkor, hogy más varázsszavakat is mondjak, nem csináltak volna lukas nicheket, ami miatt nem veszett volna el egy csomó egyéb faj, ami miatt a rendszer működne mai napig. De mert a biodiverzitást ilyen leköpendő faszságnak tartják ezek szerint erdészek és vadászok is (mondjuk nekem furcsa, az erdőmérnökin tanítják ezeket) ezért jól szét is csesznek mindent.
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 562
11 135
113
A sötétződek pont ezt tették a sakállal , a hóddal , a kormoránnal és most teszik a medvével és farkassal ! Senki nem érti miért ? Hát a pénzért ! Mert a faszságaikért - ökoszisztéma , biodiverzitás , őshonos volt etc- óriási pénzeket kapnak az uniótól és pont lexarják az emberi és gazdasági érdekeket hiszen ez őket nem érinti ! Betelepítették a hódot most , hogy óriási a gond az ártéri erdőkben és vízfolyásokban majd oldja meg más . Ugyan ez volt a sakállal és a kárókatonával addig védték amíg kezelhetetlen mértékű lett az állományuk és mit lett a részükről ? Oldják meg a gazdák és a vadászok !

Az összes ilyen felelőtlen idiótát addig ütném amíg mozog egy sjambockal !
Az azért elég gáz, hogy egy egykori erdész, vadász mond ilyesmiket. Neked értened kéne a fenti fajok természetben betöltött szerepét.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
Az azért elég gáz, hogy egy egykori erdész, vadász mond ilyesmiket. Neked értened kéne a fenti fajok természetben betöltött szerepét.
Én értem is csak a mai világ már nem az mint 100-200 éve volt ! Mint ahogyan a lovas fogatot se tudod beilleszteni a mai rendszerbe úgy bizonyos fajokat is csak kontrolláltan lehet próbálni ! Javaslom elolvasni Az amerikai farkas című hihetetlen tiszta dokumentum művet . Az a fószer írta aki elindította a Yellowstone farkas visszatelepítési programját . Itthon is hasonló elvek mellett lenne szabad direktbe belenyúlni a faji diverzitásba azért mert ez már egy szocializált világ ! Tudod a sötétződekkel egy a baj csakis a saját agymenésük érdekli őket az , hogy ez miképpen viszonyul a valóban érintettekhez azt pont lexarják mert bármilyen hihetetlen őket nem a fajok és a természet mozgatja hanem az üzlet ami erre épült ! Hidd el igen sokat tudnék róla beszélni és még a színvonal se lenne alacsony , ha neves kutatók és professzorok méltó beszélgető és vita partnernek tartanak ebben a témában -minden álszerénység nélkül- akkor lehet némi rálátásom . A máz ami bevonja ezt az egész környezetvédelmi propagandát hamar lemállna ha nem lennének EU szinten tolva olyan erősen ! Könnyű úgy minősíteni , hogy valaki csak a netről tájékozódik . Meg kell nézni a valóságot . Oda kell menni egy egy tógazdasághoz amit ha meg lep egy ilyen több 100 fős kormorán társaság mekkora kárt tudnak okozni naponta ! Vagy meg kell kérdezni az északi középhegység egykor jelentős és színvonalas vadászati szereplőit mi lett a farkas és a medve miatt a területeikből . Már nem pár darab járja ezeket a területeket ha jóval 100 felett , olyan helyeken bukkannak fel ahol sok 100 éve nem volt észlelés se . Az se baj , hogy pusztulnak a farkasok is mert a kutya betegségeket nem bírják , hoznak 1 helyett tízet ! Soha ennyi farkas , medve , sakál , hód etc nem élt Európában mint manapság , egy olyan Európában ahol már valós életterük ahol jól is érezhetik magukat csak kevés van . De ez nem érdekli a simogatókat nekik ez üzlet és nem is kicsi . A konfliktusok , a károk amik már minden naposak pedig egyszerűen nem érdekli őket .

Szóval hidd el értem , talán túlságosan is ! Ez pont olyan mint a jurassic park realtime kiadása ! Ne játszunk Istent !
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 562
11 135
113
Én értem is csak a mai világ már nem az mint 100-200 éve volt ! Mint ahogyan a lovas fogatot se tudod beilleszteni a mai rendszerbe úgy bizonyos fajokat is csak kontrolláltan lehet próbálni ! Javaslom elolvasni Az amerikai farkas című hihetetlen tiszta dokumentum művet . Az a fószer írta aki elindította a Yellowstone farkas visszatelepítési programját . Itthon is hasonló elvek mellett lenne szabad direktbe belenyúlni a faji diverzitásba azért mert ez már egy szocializált világ ! Tudod a sötétződekkel egy a baj csakis a saját agymenésük érdekli őket az , hogy ez miképpen viszonyul a valóban érintettekhez azt pont lexarják mert bármilyen hihetetlen őket nem a fajok és a természet mozgatja hanem az üzlet ami erre épült ! Hidd el igen sokat tudnék róla beszélni és még a színvonal se lenne alacsony , ha neves kutatók és professzorok méltó beszélgető és vita partnernek tartanak ebben a témában -minden álszerénység nélkül- akkor lehet némi rálátásom . A máz ami bevonja ezt az egész környezetvédelmi propagandát hamar lemállna ha nem lennének EU szinten tolva olyan erősen ! Könnyű úgy minősíteni , hogy valaki csak a netről tájékozódik . Meg kell nézni a valóságot . Oda kell menni egy egy tógazdasághoz amit ha meg lep egy ilyen több 100 fős kormorán társaság mekkora kárt tudnak okozni naponta ! Vagy meg kell kérdezni az északi középhegység egykor jelentős és színvonalas vadászati szereplőit mi lett a farkas és a medve miatt a területeikből . Már nem pár darab járja ezeket a területeket ha jóval 100 felett , olyan helyeken bukkannak fel ahol sok 100 éve nem volt észlelés se . Az se baj , hogy pusztulnak a farkasok is mert a kutya betegségeket nem bírják , hoznak 1 helyett tízet ! Soha ennyi farkas , medve , sakál , hód etc nem élt Európában mint manapság , egy olyan Európában ahol már valós életterük ahol jól is érezhetik magukat csak kevés van .
És mi lenne akkor, ha mondjuk szabályoznák a létszámukat? Akkor sem tartanád elfogadhatónak a védelmüket és jelenlétüket?
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
Neked értened kéne a fenti fajok természetben betöltött szerepét.
Mit kellene értenem ? Milyen szerep tölt be melyik ?

A sakál ? A farkas ? A medve ? Egy kb 4xresére nőt lakosság és rohadt sűrű település szerkezet mellett mit kellene érteni ? Már most mindennaposak a konfliktusok és ez csak nőni fog lásd Romániát , Erdélyt ! Ott csak 5 éve nem vadásszák és máris kezelhetetlen a populáció és az együtt élés lehetetlen . Amikor a sakál kikezdi , megrágja a borjakat , bárányokat , amikor medve mindennapos látogató és mindennap elvisz birkát , disznót , csirkét kacsát , amikor egy farkas falka támadása után 10-20 birka döglik le vagy pusztul el napok múlva azon mit kell megértenem ?

Amikor egy kormorán napi 3-5kg halat tud megenni akkor 200 mennyit is 800kg -t ? Az nem sok csak napi 400 000Ft mínusz egy egy halgazdaságnak , horgásztónak ami családok megélhetését , pihenését és étkezését szolgálja !

A hód milyen hasznos része az ökoszisztémának idehaza ? Kiborítgatja random az ártéri erdők fáit , gátakat épít amivel veszélyeztet településeket ! Ha egy csodaszép nemes nyarasra rászabadul akkor pár hét alatt tönkre teszi ! A tulajnak oda pénze a munkája plusz telepítheti újra saját költségen mert törvényi kötelessége ! Aztán lehet pár év múlva teheti megint !

És ami legdurvább akik ebből a sötétződített környezetvédelemnek álcázott üzletből jól élnek pont lexarják mindenki más érdekét és pénztárcáját ! Tehát lehet oktatni csak legyen mögötte tudás és tapasztalat !