Környezetvédelem

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 075
10 210
113
Megemlékezés a nemrég elhunyt Molnár Gézáról:


Egy rövid írása a témában:

"
"De miért nem veszünk észre nyilvánvaló összefüggéseket?
Amikor a kérdés tárgyalása során idáig jutunk Mark Cowerdine brit ökológus Douglas Adams által megfogalmazott gondolatait szoktam segítségül hívni. Nevezetesen, a földi élet annyira összetett, hogy a tudománynak több mint háromszáz évre volt szüksége ahhoz, hogy felismerje, a természet rendszer, és nem valami, ami csak úgy ott van. Ez egy nagyon fontos tétel. Sokan eljutottak e pontig, sőt tovább is. Konrad Lorenz az ezzel kapcsolatos felismeréseiért Nobel díjat kapott. Tehát végül is egyfajta tudományos tételként kezelhetjük, hogy a természet rendszer. És itt kezdődnek a gondok. Ha ugyanis a körülöttünk lévő világ rendszer, akkor vélhetően a rendszerkutatás általános szabályai ugyanúgy vonatkoznak rá, mint az összes többi rendszerre. Tehát maga a rendszer sokkal több, mint alkotó részeinek puszta halmaza. Tehát nem a rét, a mező, a tó és a folyó, hanem ennek rendszerbe foglalt egésze, e rendszernek adott a szerkezete, ehhez a szerkezethez megfelelő működés párosul, melynek lényege, hogy a rendszer nem egyszerűen alkalmazkodik a környezeti adottságokhoz, valamihez, ami csak úgy ott van, hanem a működése során maga is formálja a környezetét, tehát lényegében önmaga határozza meg önön adottságait. Ezt a természetre soha sem vonatkoztatta senki. A tudomány eljutott odáig, hogy felismerje itt rendszerről beszélhetünk, de az már kiesett a látószögéből, hogy ez esetben a rendszer szerkezete és az úgy nevezett természeti adottságok összefüggnek egymással. Vagyis azt már nem ismerte fel, hogy amit adottságnak tart, az sem valami, ami csak úgy ott van, hanem a rendszerműködés eredményeként kialakuló arculat, mely szorosan összefügg a táj szerkezetével. A mozaikos, apró elemekből és kiterjedt vizekből álló tájszerkezet határozta meg alföldünk, így a homokhátság kedvező természeti adottságait. Nem ingyen ajándékról, valami féle ködös örök változatlanságot ígérő adottságról van tehát szó, hanem a tájszerkezetéből fakadó tulajdonságokról, melyek a táj szerkezetének átalakításával megváltoztathatók. A táblásítás a lecsapolás elindított egy folyamatot mely felszámolja az Alföld korábban oly kedvező természeti adottságait. A Kiskunság esetében a vizek elvezetése az éghajlat látványos változását eredményezi. A tudomány ezt képtelen felismerni, mert még mindig nem érti, mit is jelent, hogy a természet rendszer, és úgy véli, az adottság az bizony csak úgy ott van. Mindez részben azért szomorú, mert a táj szerkezetének megváltozása mára oly mértékű romláshoz vezetett, hogy létünket veszélyezteti. "
Molnár Géza
https://oikofilia.blogstar.hu/.../nehany-szo-a.../83507/

Az, hogy most a napokban rengeteg eső esett, ne tévesszen meg, annak a víznek a nagy része már nincs az országban...
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 552
11 111
113
  • Tetszik
Reactions: Wilson
W

Wilson

Guest

Csányi Vilmos szerint az internet kiváló dolog, de lehet, hogy az emberiség még nem eléggé érett rá​

https://konyvesmagazin.hu/beleolvaso/csanyi_vilmos_draga_barataim_kedves_majmok_beleolvaso.html

"Korábban egy domináns személy vezette, néhány száz főből álló csoportban éltünk, amelynek tagjaival folyamatosan együttműködtünk. A legfontosabb célkitűzésünk egykor az volt, hogy magát a csoportot életben tartsuk. Nem úgy a másik csoport tagjait, akikkel konfliktusban álltunk. Ma már nem léteznek ezek a csoportok, megatársadalmakban élünk, egyszemélyes csoportként - és ez erős hatással van a mindennapjainkra.

Korábbi, vándorló, gyűjtögető-vadászó életmódunk idején azt tanultuk, hogy döntéseinket gyorsan, csak a közvetlen következményeket figyelembe véve hozzuk meg. Inkább választottuk azt a megoldást, amely közeli jóval kecsegtetett és ködös, távoli rosszal, mint a közeli, pici rosszat és távoli, megfoghatatlan, de hatalmas jót. Ezért nehéz rávenni ma az embereket arra, hogy gondoljanak a klímaváltozásra, ne irtsák ki az esőerdőket, korlátozzák a szén-dioxid-kibocsátásukat, és egyáltalán: foglalkozzanak a távoli jövővel."
 

Ooorky

Well-Known Member
2016. szeptember 1.
9 779
44 962
113

The Economist (facebook hirdetés)​

There is broad consensus across Germany for climate action. Two-thirds of Germans polled want binding climate rules.


Egy hozzászólás:

I’m an atmospheric physicist. I’ve published more than 200 scientific papers. For 30 years I taught at MIT, during which time the climate has changed remarkably little. But the cry of “global warming” has grown ever more shrill. In fact, it seems that the less the climate changes, the louder the voices of the climate alarmists get. So, let’s clear the air and create a more accurate picture of where we really stand on the issue of global warming or, as it is now called—“climate change.”
There are basically three groups of people dealing with this issue. Groups one and two are scientists. Group three consists mostly, at its core, of politicians, environmentalists and the media.
Group one is associated with the scientific part of the United Nation’s International Panel on Climate Change or IPCC (Working Group 1). These are scientists who mostly believe that recent climate change is primarily due to man’s burning of fossil fuels—oil, coal and natural gas. This releases C02, carbon dioxide, into the atmosphere and, they believe, this might eventually dangerously heat the planet.
Group two is made up of scientists who don’t see this as an especially serious problem. This is the group I belong to. We’re usually referred to as skeptics.
We note that there are many reasons why the climate changes—the sun, clouds, oceans, the orbital variations of the earth, as well as a myriad of other inputs. None of these is fully understood, and there is no evidence that CO2 emissions are the dominant factor.
But actually there is much agreement between both groups of scientists. The following are such points of agreement:
1) The climate is always changing.
2) CO2 is a greenhouse gas without which life on earth is not possible, but adding it to the atmosphere should lead to some warming.
3) Atmospheric levels of CO2 have been increasing since the end of the Little Ice Age in the 19th century.
4) Over this period (the past two centuries), the global mean temperature has increased slightly and erratically by about 1.8 degrees Fahrenheit or one degree Celsius; but only since the 1960’s have man’s greenhouse emissions been sufficient to play a role.
5) Given the complexity of climate, no confident prediction about future global mean temperature or its impact can be made. The IPCC acknowledged in its own 2007 report that “The long-term prediction of future climate states is not possible.”https://youtu.be/OwqIy8Ikv-c
 
  • Tetszik
Reactions: aquarell

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 763
14 702
113
Természetesen a fentiek mellett lennie kéne egy állami kárpótlási alapnak, amiből ki lehetne fizetni a károsult gazdákat, ha bebizonyosodik, hogy tényleg egy védett faj okozta a károkat.

.. és ennek az állami kárpótlásnak az anyagi forrása miből lenne? Vagy én is fizessek azért a lehetőségért hogy néhány sötétzöldnek agymenése lehessen?
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 552
11 111
113
.. és ennek az állami kárpótlásnak az anyagi forrása miből lenne? Vagy én is fizessek azért a lehetőségért hogy néhány sötétzöldnek agymenése lehessen?
Tetszik vagy sem, de mindig az adófizetők állják a számlát. Szerintem jobb helyen lenne itt a közpénz, mint ha mondjuk az ország első emberének hobbijaira költenénk el...
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 763
14 702
113
Tetszik vagy sem, de mindig az adófizetők állják a számlát.

Ezt népiesen úgy hívják: más faszával verni a csalánt.

Szép (ugyannakkor könnyen lehet, totál értelmetlen) gondolatokat ráerőltetni a valóságra, tetemes munkát és költséget okozni annak, akit valóban érint, majd amikor oda kerül a kérdés, hogy na de ezt mégis ki fizeti, az a válasz, hogy ja, én ugyan nem, majd a társadalom.

Szerintem jobb helyen lenne itt a közpénz, mint ha mondjuk az ország első emberének hobbijaira költenénk el...

Én elhiszem, hogy a zöldek szerint a zöldek nél lenne a legjobb helye minden pénznek. Elvégre valamiből élniük kell, hiszen jellemzően az ég vilàgon semmilyen társadalmilag hasznos munkát nem végeznek.
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 552
11 111
113
Ezt népiesen úgy hívják: más faszával verni a csalánt.

Szép (ugyannakkor könnyen lehet, totál értelmetlen) gondolatokat ráerőltetni a valóságra, tetemes munkát és költséget okozni annak, akit valóban érint, majd amikor oda kerül a kérdés, hogy na de ezt mégis ki fizeti, az a válasz, hogy ja, én ugyan nem, majd a társadalom.
Egy össztársadalmat érintő kérdésben mégis kinek kéne állnia a cechet?
Én elhiszem, hogy a zöldek szerint a zöldek nél lenne a legjobb helye minden pénznek.
Lehet, hogy szerinted nyugodtan küldhetünk fajokat pusztulásba. Elfogadom. De hadd ne legyen muszáj egyetértenem. Annyi csodálatos példát látok itthon a természetvédelem területén, ahol véleményem szerint nagyon is jó helyen van minden egyes forint. Én veled ellentétben nem lenézem, hanem megbecsülöm azokat az embereket, akik hivatás szerűen tesznek a környezetünk és úgy általában az ökoszisztéma megőrzéséért. De hát nem vagyunk egyformák...
Elvégre valamiből élniük kell, hiszen jellemzően az ég vilàgon semmilyen társadalmilag hasznos munkát nem végeznek.
Még szerencse, hogy a stadionépítés létfontosságú, elvégre a falábú focisták aztán tényleg társadalmilag fontos munkát végeznek. o_O
 
T

Törölt tag 4082

Guest
.. és ennek az állami kárpótlásnak az anyagi forrása miből lenne? Vagy én is fizessek azért a lehetőségért hogy néhány sötétzöldnek agymenése lehessen?
Vaaagy, elolvasod Gerald Durell a Hahagáj című könyvét, és ráébredsz belőle arra, hogy mi az a biodiverzitás, és miért fontos.
De mert úgyse fogod:
Egy kitalált szigeten él egy Hahagáj nevű faj, aminek az új haditengerészeti támaszpont miatt sajnos pusztulnia kéne. De nem nagy ár a támaszpontért. Vagy igen? Ja hogy amúgy a sziget fő kiviteli cikkének számító gyümölcsöt is bukják ha kihal. Hogy hogyan? Érdemes elolvasni...
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 009
113
Egy össztársadalmat érintő kérdésben mégis kinek kéne állnia a cechet?
Ez maga vicc ! Össztársadalmi kérdés ? Ne légy naiv ! Sokkal többet tudok mint amit le merek írni de hidd el senkit se kérdeztek meg , hogy akarod e vagy , hogy szerinted szükséges ? A sötétződek a fotel/panel "környezetvédőkkel egy rég elmúlt -általuk sose ismert és tapasztalt - világot ideologizálnak a biodiverzitás mögé bújva ! De ez sajnos csak a pénzről szól az Ő pénzükről és telibexarják a következményeket ! Egy mm-rel se jobbak mint az lmbtq lobbi csak szervezettebbek és jól álcázottak !
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 009
113
Lehet, hogy szerinted nyugodtan küldhetünk fajokat pusztulásba. Elfogadom. De hadd ne legyen muszáj egyetértenem. Annyi csodálatos példát látok itthon a természetvédelem területén, ahol véleményem szerint nagyon is jó helyen van minden egyes forint. Én veled ellentétben nem lenézem, hanem megbecsülöm azokat az embereket, akik hivatás szerűen tesznek a környezetünk és úgy általában az ökoszisztéma megőrzéséért. De hát nem vagyunk egyformák...
cuki-baby.jpg
 
  • Vicces
Reactions: LMzek 2.0

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 009
113
Még szerencse, hogy a stadionépítés létfontosságú, elvégre a falábú focisták aztán tényleg társadalmilag fontos munkát végeznek. o_O
A stadion mindig is érték lesz ! Egy idióták által elképzelt mindenki más számára élhetetlen ökoszisztéma viszont büntetés ! A focistákról én is hasonló képen vélekedek !
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 009
113
Vaaagy, elolvasod Gerald Durell a Hahagáj című könyvét, és ráébredsz belőle arra, hogy mi az a biodiverzitás, és miért fontos.
De mert úgyse fogod:
Egy kitalált szigeten él egy Hahagáj nevű faj, aminek az új haditengerészeti támaszpont miatt sajnos pusztulnia kéne. De nem nagy ár a támaszpontért. Vagy igen? Ja hogy amúgy a sziget fő kiviteli cikkének számító gyümölcsöt is bukják ha kihal. Hogy hogyan? Érdemes elolvasni...
A Gerald Durell féléket ne hasonlítsd a sötétződekhez ez ők is kikérnék magukat ! Tudod amikor nagy tudású elismert és részemről nagyra tartott professzorokkal , tudósokkal beszélgetek / levelezek -mert bármily bunkónak is tartanak is itt páran ez heti színtű - és egyenrangúnak tartanak magukkal ebben a témában akkor érzek magamban annyit , hogy leírjam ásd magad jobban bele a valódi és a mesterségesen erőltetett biodiverzitás közötti különbségbe ! Ha megleled és megérted a lényegét akkor rájössz , hogy rossz irányba nézel !
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 552
11 111
113
Parlagi sas LIFE PROGRAM, kerecsensólyom LIFE, túzokvédelmi programok, rákosi vipera LIFE... szerintem sikeresek (voltak).

Nem tetszik, hogy újra él nálunk farkas, barnamedve, aranysakál, hód? Mindig is itt lettek volna, ha kedves elődeink nem irtották volna anno ki őket. A fentiek közül az aranysakál utálatát megértem, azok aztán tényleg kinyírják az apró- és csülkösvad állományt. A többire pedig továbbra is fenntartom, hogy egy állami kárpótlási alapból kellene megtéríteni a keletkezett károkat.