Környezetvédelem

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Elolvastam a cikket.
Na most azt nem értem, hogy a helyieknek miért is probléma, hogy felértékelődnek az ingatlanjaik?
Nem tudom, hogy miért olyan szörnyű, hogy ha az esetleg lepusztuló gazdasági épületek helyett nyaralók lesznek?
Önmagában miért probléma, ha épül egy medence?
Tele az ország elhanyagolt szőlővel. Értéke nem sok van, főleg a kis parcelláknak. Én elfogadom és értem, hogy fontosak a tájjelegű borvidékek, de őszintén, mennyire volt jelentős a tihanyi borászat, akár országosan is? Mennyire foglalkoztak valóban a helyiek szőlészettel? Valóban jobb egy elhanyagolt szőlő, mint egy rendezett településrész?
Lehet beszélni esztétikáról, tájba illeszkedő építészetről, a lakóparkok szükségességéről (nem csak Tihanyban, hanem tágabb környékén), meg egy csomó dologról. De ez közel sem NER kérdés, mint a cikk beállítja.
A problémát abban látom inkább, hogy szabálytalanul teszik és nincsenek hathatós, visszatartó erejű szankciók.
De valóban akkora probléma, ha a gazdasági épület helyett, a tájba illeszkedő nyaraló épül? Valóban akkora probléma egy-egy településrész dzsentrifikációja?
 
  • Imádom
Reactions: ogretankHU
K

Kopi2000

Guest
Elolvastam a cikket.
Na most azt nem értem, hogy a helyieknek miért is probléma, hogy felértékelődnek az ingatlanjaik?
Nem tudom, hogy miért olyan szörnyű, hogy ha az esetleg lepusztuló gazdasági épületek helyett nyaralók lesznek?
Önmagában miért probléma, ha épül egy medence?
Tele az ország elhanyagolt szőlővel. Értéke nem sok van, főleg a kis parcelláknak. Én elfogadom és értem, hogy fontosak a tájjelegű borvidékek, de őszintén, mennyire volt jelentős a tihanyi borászat, akár országosan is? Mennyire foglalkoztak valóban a helyiek szőlészettel? Valóban jobb egy elhanyagolt szőlő, mint egy rendezett településrész?
Lehet beszélni esztétikáról, tájba illeszkedő építészetről, a lakóparkok szükségességéről (nem csak Tihanyban, hanem tágabb környékén), meg egy csomó dologról. De ez közel sem NER kérdés, mint a cikk beállítja.
A problémát abban látom inkább, hogy szabálytalanul teszik és nincsenek hathatós, visszatartó erejű szankciók.
De valóban akkora probléma, ha a gazdasági épület helyett, a tájba illeszkedő nyaraló épül? Valóban akkora probléma egy-egy településrész dzsentrifikációja?
Az egesszel az a baj, ugy altalaban, hogy a folyamat ugy zajlik, hogy egy kedvezo termeszeti adottsagu teruletet beepitenek, teljesen kulturtajja formaljak es 20 evmulva megszunik az a kedvezo termeszeti adottsagu kornyezet, amiert oda szerettek menni az emberek. Nagyjabol a Balaton korul folyamatosan alakitjak at igy a tajat, aminek kisebb a vonzereje. Irok egy peldat, a gyerekkoromban szerwttem lemenni a Balatonra, mert meg elvezhettem Akarattyan a termesztes partvonalu tavat. Az maga volt az edenkert ahhoz kepes, amive tettek a nadasok feltoltesevel nyert teruleteken kialakitott telkeket....
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Az egesszel az a baj, ugy altalaban, hogy a folyamat ugy zajlik, hogy egy kedvezo termeszeti adottsagu teruletet beepitenek, teljesen kulturtajja formaljak es 20 evmulva megszunik az a kedvezo termeszeti adottsagu kornyezet, amiert oda szerettek menni az emberek. Nagyjabol a Balaton korul folyamatosan alakitjak at igy a tajat, aminek kisebb a vonzereje. Irok egy peldat, a gyerekkoromban szerwttem lemenni a Balatonra, mert meg elvezhettem Akarattyan a termesztes partvonalu tavat. Az maga volt az edenkert ahhoz kepes, amive tettek a nadasok feltoltesevel nyert teruleteken kialakitott telkeket....
Csak tudod az a helyzet, hogy láthatóan marha sokan meg a túlépített környezetet szeretik. Tetszik, vagy sem. Nekem sem jön be, hogy a semmiből nőnek ki lakóparkok, de nem sírom vissza a szabadstrandokat sem. A jó, valahol a kettő között van. Persze, szólni kell, hogy van egy pont, amin nem kellene túltolni a kerékpárt, de láthatóan, sajnos a helyi rendeletek sem ez irányba terelik a dolgokat, akkor meg én, mint két évente, három napra oda utazó, milyen jogon szólhatnék bele? De ami a fontos, hogy lehet, hogy sok igazság van a cikkben. De arra ráhúzni, hogy mer ner. Mint ha a Balaton északi partja a vaskohászok és kisparasztok nyaralóhelye lett volna valaha is, és ez nem aktuálpolitikai kérdés. Ezzel csak az egésznek ártanak és magukat járatják le.
 
  • Tetszik
Reactions: Ramzana

Ramzana

Well-Known Member
2021. október 22.
5 215
29 299
113
Csak tudod az a helyzet, hogy láthatóan marha sokan meg a túlépített környezetet szeretik. Tetszik, vagy sem. Nekem sem jön be, hogy a semmiből nőnek ki lakóparkok, de nem sírom vissza a szabadstrandokat sem. A jó, valahol a kettő között van. Persze, szólni kell, hogy van egy pont, amin nem kellene túltolni a kerékpárt, de láthatóan, sajnos a helyi rendeletek sem ez irányba terelik a dolgokat, akkor meg én, mint két évente, három napra oda utazó, milyen jogon szólhatnék bele? De ami a fontos, hogy lehet, hogy sok igazság van a cikkben. De arra ráhúzni, hogy mer ner. Mint ha a Balaton északi partja a vaskohászok és kisparasztok nyaralóhelye lett volna valaha is, és ez nem aktuálpolitikai kérdés. Ezzel csak az egésznek ártanak és magukat járatják le.
A legjobb a bezzeghorvátország, ott minden apartmannak saját partja van. Aha, szóval ott kisajátítják a partot, az jó, a Balatonnál meg nem jó.
Egyébként mondjuk a normális illemhely stb pénzbe kerül, szóval aki takarítást, szemétszedést (az akadálymentesítés nevű úri huncutságról nem is beszélve) nem akarja megfizetni strandbelépő formájában, az inkább ne menjen semmilyen strandra.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti and phaidros
K

Kopi2000

Guest
A legjobb a bezzeghorvátország, ott minden apartmannak saját partja van. Aha, szóval ott kisajátítják a partot, az jó, a Balatonnál meg nem jó.
Egyébként mondjuk a normális illemhely stb pénzbe kerül, szóval aki takarítást, szemétszedést (az akadálymentesítés nevű úri huncutságról nem is beszélve) nem akarja megfizetni strandbelépő formájában, az inkább ne menjen semmilyen strandra.
Kis kulonbseg, hogy a Balaton egy sekeky, edesvizu to, mig az Adria sosvizu tenger. Nem kimerithetetlen, de a Balatonnal sokkal nagyobb puffer kapacitassal...
 
  • Tetszik
Reactions: fulcrum11 and rm40

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 124
20 706
113
NEM AZ ENERGIAVÁLSÁGRÓL SZÓL AZ ERDŐIRTÁSI RENDELET
1f612.png
Az erdőkért felelős (ízlelgessük a szót) államtitkár szerint az új favágási rendelet nem erdőirtásról szól, ezek "természetesen" baloldali hazugságok, valamint próbálja nyugtatni a közvéleményt, miszerint "a fakitermelésre vonatkozó rendkívüli szabályok akkor lépnek életbe, ha az energiakrízis eljut arra a szintre, amikor [...] tűzifaigényt már nem tudjuk a korábban tervezett fakitermeléssel biztosítani".
☝️
Csakhogy ezekkel az állításokkal van némi baj.
  • Egyrészt: miért kell védett területeken is lehetővé tenni a tarvágást?
  • Másrészt: az akácon kívül egyetlen másik fa sem alkalmas vágás után rövid időn belül tűzifának, egy-másfél évig szárítani kell, mielőtt tűzre dobjuk, máskülönben a benne lévő vizet melegítjük és forraljuk el, amitől rosszabb lesz a fűtőértéke, és sokkal jobban füstöl - tehát a télen amúgyis botrányosan rossz minőségű levegőt még veszélyesebbé teszi.
1f4f0.png
A 444 által megszólaltatott szakértők véleménye egybehangzó: ha valóban a tűzifáról szól a történet, akkor sincs semmi szükség erre a rendeletre. Bőven van felesleg a nem védett területeken is, és vannak tartalékok. Néhány évig anélkül is lehetne fát kitermelni, hogy a legértékesebb erdőkhöz hozzá lehessen férni.
️
Aszalós Réka, az MTA erdőökológusa így fogalmazott: „Az erdők 40 százaléka védett, kérdés, hogy miért nem a maradék 60 százalékból akarják a tűzifát biztosítani? Van egy rakás akácos, oldják meg onnan a tűzifát. Ez nem a tűzifáról szól. Olyan mintha ennek semmi köze nem lenne az energiaválsághoz.”

Ma, 17:30 Kossuth tér...
 

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 548
10 852
113
Pont ezért mondtam én azt, hogy szép dolog ám papíron az, hogy vissza kell állítani az ártereket... meg lehet nézni mi marad az országból (ma ártéren építkezni szigorúan tilos pl). Ezért mondtam, hogy ez ha valóban meg akarják oldani egy nagyon drága infrastrukturális projekt lesz, amit már nagyon régen el kellett volna kezdeni csinálni...
Azért csúfolják pocsolyatérképnek, mert rettentően ferdít, nem voltak ekkora egybefüggő, elöntött területek.
Tájba kivezetett, áramló, az ereinkhez hasonló hálózat lenne az eredendő és visszaállítandó állapota.

Amúgy Balogh Péter számításai szerint 90%-ban még mindig nincs ütközés az épített infrastruktúrával.
 
  • Tetszik
Reactions: phaidros

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Azért csúfolják pocsolyatérképnek, mert rettentően ferdít, nem voltak ekkora egybefüggő, elöntött területek.
Tájba kivezetett, áramló, az ereinkhez hasonló hálózat lenne az eredendő és visszaállítandó állapota.

Amúgy Balogh Péter számításai szerint 90%-ban még mindig nincs ütközés az épített infrastruktúrával.
Magyarország potenciális lerakó-helyei térképen elég jól látszik (településekkel), hogy kb. mi a vízzel borított terület "elméleti" maximuma.
 
K

Kopi2000

Guest
:(

Tudom, nem ez a lenyege, de nem az allatok fenekebol log a mehlepeny.... Azert a kozepsuli biologiai oraja utan, legalabb ennyinek meg kellett volna maradnia....
 
  • Tetszik
Reactions: Blitz97 and Wilson
W

Wilson

Guest
Tudom, nem ez a lenyege, de nem az allatok fenekebol log a mehlepeny.... Azert a kozepsuli biologiai oraja utan, legalabb ennyinek meg kellett volna maradnia....
Ezt a méhlepényes dolgot én sem nagyon értettem, szerintem ezt a részletet felesleges megosztani az olvasókkal nem hiszem, hogy sokan kíváncsiak lennének erre...
 
  • Tetszik
Reactions: Blitz97
W

Wilson

Guest
Az Agrárminisztériumból származó friss információim szerint szinte azonnal megkezdik az ideiglenes záportározók meder rendezését így azok "rendes végleges" víztározókká vállnak meg akarják szűntetni azt a gyakorlatot, hogy a vizeket minél gyorsabban a folyómedrekbe kényszerítve vezessék le az új irány az lesz, hogy új tározók kialakításával a bővizes időszakokban minden vizet megfogjanak és a jelenleginél magasabban tartsák a folyók színtjét , ezzel emelve a talajvíz színtjét, átfogják tekinteni és átfogják dolgozni tájegységekre lebontva ,hogy az új megváltozott körülmények között mely szántóföldi kultúrákat lesz érdemes termeszteni az adott tájegységben az EU erre vonatkozó programját kihasználva pl a mezővédő fasorok/fák telepítését fogják támogatni szorgalmazni , folytatják az öntözés infrastruktúrájának a kiépítését.
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 619
11 296
113
Az Agrárminisztériumból származó friss információim szerint szinte azonnal megkezdik az ideiglenes záportározók meder rendezését így azok "rendes végleges" víztározókká vállnak meg akarják szűntetni azt a gyakorlatot, hogy a vizeket minél gyorsabban a folyómedrekbe kényszerítve vezessék le az új irány az lesz, hogy új tározók kialakításával a bővizes időszakokban minden vizet megfogjanak és a jelenleginél magasabban tartsák a folyók színtjét , ezzel emelve a talajvíz színtjét, átfogják tekinteni és átfogják dolgozni tájegységekre lebontva ,hogy az új megváltozott körülmények között mely szántóföldi kultúrákat lesz érdemes termeszteni az adott tájegységben az EU erre vonatkozó programját kihasználva pl a mezővédő fasorok/fák telepítését fogják támogatni szorgalmazni , folytatják az öntözés infrastruktúrájának a kiépítését.
Ez örvendetes hír. Kezdetnek jól hangzik.
Már csak tovább kéne vinni.
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson

L.O.B

Well-Known Member
2020. július 8.
2 146
7 609
113
Az Agrárminisztériumból származó friss információim szerint szinte azonnal megkezdik az ideiglenes záportározók meder rendezését így azok "rendes végleges" víztározókká vállnak meg akarják szűntetni azt a gyakorlatot, hogy a vizeket minél gyorsabban a folyómedrekbe kényszerítve vezessék le az új irány az lesz, hogy új tározók kialakításával a bővizes időszakokban minden vizet megfogjanak és a jelenleginél magasabban tartsák a folyók színtjét , ezzel emelve a talajvíz színtjét, átfogják tekinteni és átfogják dolgozni tájegységekre lebontva ,hogy az új megváltozott körülmények között mely szántóföldi kultúrákat lesz érdemes termeszteni az adott tájegységben az EU erre vonatkozó programját kihasználva pl a mezővédő fasorok/fák telepítését fogják támogatni szorgalmazni , folytatják az öntözés infrastruktúrájának a kiépítését.
a kérdés csak az lenne hogy mellőzik e a medrek betonozását is...