Környezetvédelem

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Még az AB közbeszólhat.
Én nem bánom azt se, ha nem növelik a kitermelést.
De! Akkor ha hiány lesz, akkor azoknál kell a gázt és minden fűtési módszert elzárni elsőnek, akik alternatíva felajánlása nélkül; kézzel-lábbal ellenezték, hogy ebben a pár évben növekedjen a kitermelés. Ez így talán morálisan igazságos és kellően zöld megoldás, ami illeszkedik az európai értékekhez.
 
K

Kopi2000

Guest
Amelett ,hogy még egyszer hangsúlyozom az illegális volt most pedig legálisan fogják csinálni, szerinted a mostani napról napra növekedő tüzifa árakat majd Gázsi, meg Lákátos Roméró ki fogja tudni fizetni? Hiszen már most drágább a tüzifa mint gáz...
Wilson, azwrt fussal neki megegyszer... Amit L. Romeo eddi feketeb csinalta, azt ezutan is feketen fogja csinalni. Azaz a tenylegws helyzet szerintem rosszabb les a tervezettnel...
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 562
11 136
113
Én nem bánom azt se, ha nem növelik a kitermelést.
De! Akkor ha hiány lesz, akkor azoknál kell a gázt és minden fűtési módszert elzárni elsőnek, akik alternatíva felajánlása nélkül; kézzel-lábbal ellenezték, hogy ebben a pár évben növekedjen a kitermelés. Ez így talán morálisan igazságos és kellően zöld megoldás, ami illeszkedik az európai értékekhez.
Ha nagyon demagóg szeretnék lenni, akkor mondhatnám azt, hogy az elmúlt 12 évben a kormányzat fordíthatott volna nem kevés támogatást a lakossági energiahatékonysági beruházásokra és akkor most kisebb éves gázfelhasználással is meglennénk. Mivel a rossz hatásfokú gázkonvektorok, a szigeteletlen házak mértéktelenül pazarolják az energiát.
 

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 061
1 653
113
Sok mindent nem értek és ennek már máshol is hangot adtam. Van gáz, évekre/évtizedre lekötve, most azért mégsincs úgy néz ki, de ami van, az olyan áron lesz, hogy ihaj. Világpiaci, amire hivatkoznak csak nem tudom nekünk ahhoz jelenleg mi közünk is van többéves szerződésekkel de ok.
Aztán most itt van ez, holott még igazából el sem kezdődött semmi (nyilván a kormányzat többet tud mint én), de már semmi nem számít semmi és a lehetőség ott van a tarvágásra. Nem érdekel, mit hogy gondoltak, ha van bármiféle határ, egyértelműen meg kell fogalmazni, a jogszabály alkotásnak erről kellene szólnia. Másrészről, senki nem mondta, hogy ez a hazai igények miatt lesz kizárólag, le merném fogadni, megy ez külföldre is nyugodtan, úgy is üres a kassza láthatólag.
Korábban beszéltetek a kutakról meg a talajvízek kezeléséről. Igen, valahogy a mai embernek olyan példát mutattak mindig is, hogy neki minden jár, ami nincs meg szerezze meg, mert ő számít. Így valahogy számomra természetes, hogy akad olyan gazda, aki gátlás nélkül addig szivattyúzza a vizet, amíg van. De aggódunk azért, hogy a csapadékvíz ne szivárogjon le mérgezve a vízrendszereket de a hosszú évek óta tartó vegyszeres kezelés meg műtrágyázás miatt nem aggódott senki? Ja meg a háztartásoknál legyen bejegyezve minden kút de kérdezem én, ameddig a sz@ros kólával meg a többi pancsolt cukros sz@rral nincs gond, akkor ezzel miért is van? Egy multinak vagy akár hazai kellően tőkés cégnek oda lehet adni olyan területeket, ahonnan a vízkészlet pazarlása folyik? S nyilván nem gyér készlettel rendelkező területekről van szó. Visszatérve, ekézzük a gazdát, mert kiszáradt a patak/csatorna de a pacsmagolt bóvli löttyök valahogy senkit nem zavarnak.

A vizekről meg nekem egy példa jut eszembe. Após mesélte, hogy a falu határában futó pataknál horgásztak gyerekként, egészséges, normális hozamú víz volt amiben volt bőven hal. Most már semmi nincs, csak egyesek szennyvízelvezetője. Ennyit a modern világról meg az okoskodásról.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Ha nagyon demagóg szeretnék lenni, akkor mondhatnám azt, hogy az elmúlt 12 évben a kormányzat fordíthatott volna nem kevés támogatást a lakossági energiahatékonysági beruházásokra és akkor most kisebb éves gázfelhasználással is meglennénk. Mivel a rossz hatásfokú gázkonvektorok, a szigeteletlen házak mértéktelenül pazarolják az energiát.
Bemegy a bótba a jobbágy és megveszi. Nem kell mindenre állami támogatás. Mi is tudtunk, anyámék is tudtak meg még elég sokan; állami pénz nélkül ablakot cserélni, pedig ők is rendes jakabi értelemben vett melós emberek, meg kisnyugdíjasok.

Számszakilag mennyi lenne a kisebb gázfelhasználás?
Mennyi támogatást adott eddig az állam az energiahatékonyságra?
Persze, én is inkább az energiahatékonyságot támogatom, de ez csak szimpátia dolga. Lássuk; mennyi az annyi?
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU and fip7

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 610
3 254
113
  • Meg hát a fakivágás. A hazai erdők nagy része telepített erdő. Hasznosításra. A zöme -ó, mily skandallum- kivágásra van telepítve. Nem, nem csak az újabb keletű energiaerdők. És értelemszerűen nem csak tüzelőnek, hanem pl. ipari feldolgozásra. Lehet majd lesz olyan, ami a tervezett kitermelés előtt mondjuk, elképzelhető, hogy pár évvel hamarabb kerül hasznosításra.
És ha ennyi telepített erdőnk van, akkor miért is kellett a védett erdők tarvágását is engedélyezni?
 
K

Kopi2000

Guest
Sok mindent nem értek és ennek már máshol is hangot adtam. Van gáz, évekre/évtizedre lekötve, most azért mégsincs úgy néz ki, de ami van, az olyan áron lesz, hogy ihaj. Világpiaci, amire hivatkoznak csak nem tudom nekünk ahhoz jelenleg mi közünk is van többéves szerződésekkel de ok.
Aztán most itt van ez, holott még igazából el sem kezdődött semmi (nyilván a kormányzat többet tud mint én), de már semmi nem számít semmi és a lehetőség ott van a tarvágásra. Nem érdekel, mit hogy gondoltak, ha van bármiféle határ, egyértelműen meg kell fogalmazni, a jogszabály alkotásnak erről kellene szólnia. Másrészről, senki nem mondta, hogy ez a hazai igények miatt lesz kizárólag, le merném fogadni, megy ez külföldre is nyugodtan, úgy is üres a kassza láthatólag.
Korábban beszéltetek a kutakról meg a talajvízek kezeléséről. Igen, valahogy a mai embernek olyan példát mutattak mindig is, hogy neki minden jár, ami nincs meg szerezze meg, mert ő számít. Így valahogy számomra természetes, hogy akad olyan gazda, aki gátlás nélkül addig szivattyúzza a vizet, amíg van. De aggódunk azért, hogy a csapadékvíz ne szivárogjon le mérgezve a vízrendszereket de a hosszú évek óta tartó vegyszeres kezelés meg műtrágyázás miatt nem aggódott senki? Ja meg a háztartásoknál legyen bejegyezve minden kút de kérdezem én, ameddig a sz@ros kólával meg a többi pancsolt cukros sz@rral nincs gond, akkor ezzel miért is van? Egy multinak vagy akár hazai kellően tőkés cégnek oda lehet adni olyan területeket, ahonnan a vízkészlet pazarlása folyik? S nyilván nem gyér készlettel rendelkező területekről van szó. Visszatérve, ekézzük a gazdát, mert kiszáradt a patak/csatorna de a pacsmagolt bóvli löttyök valahogy senkit nem zavarnak.

A vizekről meg nekem egy példa jut eszembe. Após mesélte, hogy a falu határában futó pataknál horgásztak gyerekként, egészséges, normális hozamú víz volt amiben volt bőven hal. Most már semmi nincs, csak egyesek szennyvízelvezetője. Ennyit a modern világról meg az okoskodásról.
Mondjuk, ami biztos, hogy a magyar-orosz fazszerzodes sem a vilagpiaci ar 5-odeert van, hanen ugy, hogy kesleltetce koveti a vilagpiaci arakat..
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Van gáz, évekre/évtizedre lekötve, most azért mégsincs úgy néz ki, de ami van, az olyan áron lesz, hogy ihaj. Világpiaci, amire hivatkoznak csak nem tudom nekünk ahhoz jelenleg mi közünk is van többéves szerződésekkel de ok.
Ha jól tudom, akkor a szükséges gázmennyiségnek a felére van szerződésünk, a másik felét piacról vesszük.
Meg gondolom olvastad, hogy vannak, akik már a más gázát szeretnék osztogatni. -eddig csak szóban.

senki nem mondta, hogy ez a hazai igények miatt lesz kizárólag, le merném fogadni, megy ez külföldre is nyugodtan, úgy is üres a kassza láthatólag.
Export moratórium van tűzifára.

akkor ezzel miért is van?
Mert így rá lehet majd rakni vízhasználati díjat. Vagy valami bányászati jogot.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 562
11 136
113
Bemegy a bótba a jobbágy és megveszi. Nem kell mindenre állami támogatás. Mi is tudtunk, anyámék is tudtak meg még elég sokan; állami pénz nélkül ablakot cserélni, pedig ők is rendes jakabi értelemben vett melós emberek, meg kisnyugdíjasok.
Vannak olyan leszakadó társadalmi csoportok, akiknek nincs erre pénze.
Számszakilag mennyi lenne a kisebb gázfelhasználás?
Egy megfelelően kivitelezett (mondjuk 10 centi EPS, új hőszigetelt ablak, födémszigetelés) felújítással akár 30-40%-kal is kisebb lehet a gázfelhasználás.
Mennyi támogatást adott eddig az állam az energiahatékonyságra?
Lakosságira? Nem sokat. Leginkább középületeket, önkormányzati ingatlanokat, szállodákat, stb. újítottak fel ilyen pénzből.
 

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 218
4 571
113
Bemegy a bótba a jobbágy és megveszi. Nem kell mindenre állami támogatás. Mi is tudtunk, anyámék is tudtak meg még elég sokan; állami pénz nélkül ablakot cserélni, pedig ők is rendes jakabi értelemben vett melós emberek, meg kisnyugdíjasok.

Számszakilag mennyi lenne a kisebb gázfelhasználás?
Mennyi támogatást adott eddig az állam az energiahatékonyságra?
Persze, én is inkább az energiahatékonyságot támogatom, de ez csak szimpátia dolga. Lássuk; mennyi az annyi?
Azért most nem így megy. Még a különleges katonai művelet előtt évekkel elszálltak az építőipar árai, úgy az anyagoké, mint a munkaerőé. A gazdaságot pörgető állami beruházások és a lakásépítést segítő hitelek olyan árfelhajtó hatást értek el, hogy önerőből ma már igen nehéz szigetelni+ablakcserélni egy családi házat. Én is évről évre fokozatosan csinálom, de a mostani árakkal még sokáig fog tartani, a gáz árát meg egyik napról a másikra emelték meg, nem mondjuk egy - két év alatt, hogy addig gyorsan a felújításra-szigetelésre csoportosítsam a rendelkezésre álló pénzeket. a napelemes-ablakcserés pályázatom meg bent áll, visszajelzés nélkül. Ez a mai infláció mellett 1/3-os költségnövekedést fog generálni, ami nem az én hibám. Ha közben elkezdtem volna bármit csinálni, akkor bukom a támogatást.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Vannak olyan leszakadó társadalmi csoportok, akiknek nincs erre pénze.

Egy megfelelően kivitelezett (mondjuk 10 centi EPS, új hőszigetelt ablak, födémszigetelés) felújítással akár 30-40%-kal is kisebb lehet a gázfelhasználás.

Lakosságira? Nem sokat. Leginkább középületeket, önkormányzati ingatlanokat, szállodákat, stb. újítottak fel ilyen pénzből.
Én konkrét számokra voltak kíváncsi.
A szigetelést köszönöm, nem mondtál újat; tanultam építészetet.
Konkrét számot nem írtál, pedig az lenne igazán érdekes.
Leszakadó társadalmi csoportok... aha... el kell menni dolgozni. Elvileg munkaerőhiányról regélnek, meg pakisztáni munkásokról. Annyi kitermelt fatuskót nem tudtam szinte senkire rásózni, amivel egy telet vígan ki lehetett fűteni, csak lett volna vele egy kis munka. Egy tuskót egy évig ajánlgattam, mire meguntam és feldolgoztam. Milyen leszakadó csoportok?
 
  • Tetszik
Reactions: Fundin and fip7

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 218
4 571
113
Én konkrét számokra voltak kíváncsi.
A szigetelést köszönöm, nem mondtál újat; tanultam építészetet.
Konkrét számot nem írtál, pedig az lenne igazán érdekes.
Leszakadó társadalmi csoportok... aha... el kell menni dolgozni. Elvileg munkaerőhiányról regélnek, meg pakisztáni munkásokról. Annyi kitermelt fatuskót nem tudtam szinte senkire rásózni, amivel egy telet vígan ki lehetett fűteni, csak lett volna vele egy kis munka. Egy tuskót egy évig ajánlgattam, mire meguntam és feldolgoztam. Milyen leszakadó csoportok?
Gyere nézz szét Abaúj vármegye kistelepülésein, esetleg Ózd környékén.
A mukaerőhiánnyal sújtott térségekbe oda is kellene költöznie a leszakadó csoportoknak, amire nincs lehetőségük, vagy olyan családmodellben élni, ahol a munkaképes családtagot csak vasár- és ünnepnap látják, mert egyébként munkásszállón lakik.
 
  • Tetszik
Reactions: Kopi2000 and Wilson

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Azért most nem így megy. Még a különleges katonai művelet előtt évekkel elszálltak az építőipar árai, úgy az anyagoké, mint a munkaerőé. A gazdaságot pörgető állami beruházások és a lakásépítést segítő hitelek olyan árfelhajtó hatást értek el, hogy önerőből ma már igen nehéz szigetelni+ablakcserélni egy családi házat. Én is évről évre fokozatosan csinálom, de a mostani árakkal még sokáig fog tartani, a gáz árát meg egyik napról a másikra emelték meg, nem mondjuk egy - két év alatt, hogy addig gyorsan a felújításra-szigetelésre csoportosítsam a rendelkezésre álló pénzeket. a napelemes-ablakcserés pályázatom meg bent áll, visszajelzés nélkül. Ez a mai infláció mellett 1/3-os költségnövekedést fog generálni, ami nem az én hibám. Ha közben elkezdtem volna bármit csinálni, akkor bukom a támogatást.
Igen, de a hőszigetelt ablakok sem 2-3 éves találmány. Eddig is illet volna ennyiben környezet, emg pénztárca tudatosnak lenni.
Mi is vettünk 150*150-est 2 éve 25 ezerért, igaz, bontott osztrák, de hibátlan, marha nehéz, szigetelt, meg úgyis csak a tárolóra kellett. De aki akarja, az még az úgynevezett leszakadó csoportoknál is meg tudta, tudja venni.
Otthon is, itthon is kvázi ablakról ablakra haladtunk. De le lettek cserélve, támogatás, meg gazdagság nélkül is.

Ismerős is pályázott erre a napelemes dologra. Amúgy ez a faszargás a pályázatokkal tényleg bosszantó. Nem csak most, úgy általában. Ezek azért nem olyan volumenű dolgok.
 
  • Tetszik
Reactions: cirqle

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Gyere nézz szét Abaúj vármegye kistelepülésein, esetleg Ózd környékén.
A mukaerőhiánnyal sújtott térségekbe oda is kellene költöznie a leszakadó csoportoknak, amire nincs lehetőségük, vagy olyan családmodellben élni, ahol a munkaképes családtagot csak vasár- és ünnepnap látják, mert egyébként munkásszállón lakik.
Kösz, az ország egyik legszegényebb járásában élek.
 
  • Hűha
Reactions: ogretankHU

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 218
4 571
113
Eddig is illet volna ennyiben környezet, emg pénztárca tudatosnak lenni.
Mondom, cseréltem én is eddig, amit tudtam, volt egy minimális (a támogatható 12m2 újonnan kialakított szoba mértékét el nem érő) bővítés is, mind saját pénz+hitelből. Év végén a pályázat miatt álltam le, csak azóta még jobban elszálltak az árak.
 

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 218
4 571
113
Kösz, az ország egyik legszegényebb járásában élek.
És ott nem így van? Helyben nincs elég munka, el kellene menni a napi ingázással már nem letudható távolságra, hogy legyen meló? Itt ez volt az egyik legnagyobb visszatartó erő. Amíg volt Ózdon GE, addig állandóan toborzott a kis falvakban, utazási támogatással, munkásszállóval, és így se sokan mentek.
 
  • Tetszik
Reactions: Kopi2000