Környezetvédelem

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 756
113
Áram a semmiből hogyan csinál vizet?

Sehogy. De azt remélem nem állítod, hogy Góbi sivatag leszünk :D
Ha felére esik az ország vízkészlete még akkor is bőven lesz vízünk.
Amúgy a szenyvízből is lehet ivóvízet csinálni csak drága.
De ugye én alapvetően a vízfogyasztás ésszerűsítéséről beszéltem, erre hoztam példákat fentebb.
Csepegtető öntözés, hidrophónia, szürke víz rendszerek, kád helyet zuhanyzó, piszoár az angol WC mellé, stb....

A dunai vízlécső már elúszott.

Miért is? Csak akarat kérdése az egész!
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 869
113
Izraeli csepegtető öntözés:
netafim_3.JPG


Lényegében zárt hidroponikus rendszer:
hydroponics-932333665.jpg


A gépesítés alapvetően a gabona/kukorica vonalat érinti. És nem hiszem, hogy belátható időn belül elfogynának a fosszilis erőforrások.
Előbb sivatagosodik el Magyarország, minthogy elfogyna az olaj. A fenti módszerek tökéletes megoldások már ma. Áram kell hozzájuk azt jónapot.
A dunára is kerül majd vízlépcső, ahogy felismerjük, hogy gond van.



Magyarországon nem fog elfogyni a víz. Jelenleg orba-szájba pazaroljuk. Negyed ekkora fogyasztást is tudnánk tartani ha érdekelne minket a takarékosság.
Erre azért nem kellett volna közel-keleti példa. Itthon is nagyon elterjedt a csepegtető öntözés.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 756
113
Erre azért nem kellett volna közel-keleti példa. Itthon is nagyon elterjedt a csepegtető öntözés.

Azért hoztam azt a példát mert Izrael egy vízhiányos sivatag. Mégis működik a dolog.

Ez a CIA adatokból van:

Hungary:

Total water withdrawal

municipal: 624.5 million cubic meters (2017 est.)

industrial: 3.358 billion cubic meters (2017 est.)

agricultural: 518.6 million cubic meters (2017 est.)

Total renewable water resources

104 billion cubic meters (2017 est.)

Izrael:

municipal:
983 million cubic meters (2017 est.)

industrial: 72 million cubic meters (2017 est.)

agricultural: 1.249 billion cubic meters (2017 est.)

Total renewable water resources

1.78 billion cubic meters (2017 est.)

Ez alapján ha 10-szer kevesebb lenne a megújjuló vízforrásunk akkor sem halnánk szomjan és nem éheznénk....
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 001
9 976
113
Hosszútávon CSAK az esővizet (lenne) jó fogyasztani! Ahogy lejön a tetőről, már jobb minőség, mint a csapi, bóti vizek. RO szűrővel meg minden igényt és fóbiát ki lehet elégíteni! (Én még azbeszt paláról gyűjtött vizet is ittam hosszú időn keresztül, és még mindig élek! :) Igen a vízönellátás -is- szinte forradalmi tett, kivonod magad a profit szerző láncolatból,...se profit, se gdp. De ha élni akarunk, akkor muszály leválni a "hálózatokról".
Téves!
Minden évben van olyan cég aki kitalálja a "nagy" ötletet hogy tetővizet fog árulni. Ezek felkeresnek egy labort a vízmintájukkal, mert hát azért ahhoz hogy árulhassák be kell vizsgálni, és jön a meglepetés: kibaszott szennyezett! Nagyon kibaszottul elbaszva szennyezett!
Nem véletlen alakutak ki úgy ezek a rendszerek, ahogy kialakultak...
Milyen profit szerző láncolatról beszélsz amúgy, ezt kurvára nem értem. Mert vannak országok ahol a víztermelés nagy üzlet lehet, de nem nálunk. Itt kb fillérekért kapsz vizet, sokat csak akkor kell sokat fizetni ha van medencéd, nagy kerted, napi háromszor kádban fűtesz. A kertet locsold esővízzel, de ne idd meg. (nyilván ha nincsen más, akkor idd meg)
Az meg hogy nem haltál meg a tetővíz fogyasztástól semmit nem jelent. Tizmilliók dohányoznak évtizedekig és nem halnak meg tőle. Akkor a dohányzás nem ártalmas?!
Az ha Wc-t a zuhanyzóvízzel húzzuk le oké, vagy ha esővízzel az is oké, de tényleg, a Műegyetem minden évben vizsgálja a tetővízeket, tele van szennyezéssel, ne propagáljuk a hülyeséget. Az nem ivóvíz.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 001
9 976
113
Nem feltétlenül, a Tisza-tó szép vezeklés az élővilág fele a Tisza "nyomvonalának" szabályozásáért. :) Mint erőmű, tényleg jelentéktelen.
A Tisza-tó feltöltődése nagyon gyors, bár lassabb mint amit az építésekor gondoltak, akkor a szovjet tervezők azt állították hogy ha nem lesz 2. ütem akkor 30 év és vége, megtelik iszappal az egész. Második ütem nem lett, szerencsére. (nem volt pénz a gátakra, akkor most az egész tóban lenne plusz hat méter víz) Nem lett igazuk, de a feltöltődés határozottan mérhető, eddig egy nagy kotrás volt, akkor iszapszigeteket csinált a vállalkozó, de mostanra azt jobbára szétmosta a víz. Az iszapot nem nagyon lehet hova tenni nagy mennyiségben, ezzel a Balatonon is küzdés van.
(igen, 444 interjú, de az iszap attól még jobbára visszamosódott a tóba, csak nem az öblítőcsatornába)
Bár a környezetvédők megköveznének, de a Tisza-tóból és az elmocsarasodott holtágakból, folyóágakból, csatronákból folyamatosan kotorni kellene, hogy több vizet lehessen itt tartani a nyárra, természetese figyelve arra hogy maradjon mocsár, mert az az állatoknak egy paradicsom, és már most is kevés van belőle.
 

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 075
10 210
113
...
Amúgy a szenyvízből is lehet ivóvízet csinálni csak drága.
Mi lenne, ha nem állítanál elő szennyvizet, azaz nem sz...nál a világ második legdrágább, kristálytiszta ivóvizébe??
És akkor egy csomó költség, és energia, és környezetterhelés egyszerűen megszűnik! Meg persze az ebből nyerhető profit-gdp is.
De ugye én alapvetően a vízfogyasztás ésszerűsítéséről beszéltem, erre hoztam példákat fentebb.
Csepegtető öntözés, hidrophónia, szürke víz rendszerek, kád helyet zuhanyzó, piszoár az angol WC mellé, stb....

A vízfogyasztás ésszerűsítése természetesen jó gondolat, csak nem úgy ahogy képzeled!
Az angol wc helyett alomszék máris 25-30%-al csökkenti a vízfogyasztásod, és eltűnik minden probléma amit a szennyvíz keletkezése okoz!
A szürkevizet meg egyszerűen ki kell engedni a talajra, és a talajÉLET megoldja! Igen, a hormon és antibiotikum gyógyszermaradványokat is, a mosószereket, szappanokat, stb. is! Semmilyen macerálás nem kell, így visszakerül a talajba az onnan elvett sok víz.

A hidropóniát meg hagyjuk.

Miért is? Csak akarat kérdése az egész!
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 075
10 210
113
Téves!
Minden évben van olyan cég aki kitalálja a "nagy" ötletet hogy tetővizet fog árulni. Ezek felkeresnek egy labort a vízmintájukkal, mert hát azért ahhoz hogy árulhassák be kell vizsgálni, és jön a meglepetés: kibaszott szennyezett! Nagyon kibaszottul elbaszva szennyezett!

Mutatnál hiteles, független labor eredményeket?
Nem véletlen alakutak ki úgy ezek a rendszerek, ahogy kialakultak...
Milyen profit szerző láncolatról beszélsz amúgy, ezt kurvára nem értem. Mert vannak országok ahol a víztermelés nagy üzlet lehet, de nem nálunk. Itt kb fillérekért kapsz vizet, sokat csak akkor kell sokat fizetni ha van medencéd, nagy kerted, napi háromszor kádban fűtesz. A kertet locsold esővízzel, de ne idd meg. (nyilván ha nincsen más, akkor idd meg)

A világ második legdrágább vizét pazarlod. Az első Belgium.
Az meg hogy nem haltál meg a tetővíz fogyasztástól semmit nem jelent. Tizmilliók dohányoznak évtizedekig és nem halnak meg tőle. Akkor a dohányzás nem ártalmas?!
Az ha Wc-t a zuhanyzóvízzel húzzuk le oké, vagy ha esővízzel az is oké, de tényleg, a Műegyetem minden évben vizsgálja a tetővízeket, tele van szennyezéssel, ne propagáljuk a hülyeséget. Az nem ivóvíz.
Ahogy a tetőről lejön már jobb víz mint ami a csapból jön. Szűrés ülepítés után, esetleg RO szűrő után már meg nem mondod, hogy az esővíz!
Az állatok, ha tehetik mindig először az esővizet isszák, akár a pocsolyából is.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 009
113
Mutatnál hiteles, független labor eredményeket?
Te értelmes vagy ne légy légyszi hülye ! A tetőkön minden szar ami a levegőben van megtapad , az esőfelhők a Szahara homokját is eltudják hozni -piros hó pl- így bármilyen légköri szennyező anyagot ! Én gyűjtöm az esővizet 1000 l tartályba tudod te mennyi retek van az alján ? Gyakorlatilag 1-2 havonta mosni kell a tartályt , hogy ne legyen mocsárszagú ! És te ebből innál ? Hát tedd vazze de én inkább iszom azt a szar Bükki csapvizet !
 
M

molnibalage

Guest
Ahogy a tetőről lejön már jobb víz mint ami a csapból jön.
Én nem vagyok biológus sem kémikus, de ezt nehezemre esik elhinni...
Mert a tető nem mentes mindenféle szennyeződésétől, vagy akár madárszartól is. Tudod mikor innék én abba bele az igencsak korlátos otthoni szűrési lehetőségek fényében...

Amúgy nem úgy működik, hogy neked kéne bizonyítható, hogy iható?
Nem arra ad a tudomány bizonyítékot, hogy mi nem létezik, hanem arra, hogy mi igen...
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 787
30 564
113
Minek?
Atomerőmű, és gázos menetrendtartók. Probléma a legkisebb környezeti terheléssel megoldva.
Tiszára lehet duzzasztani, és szintén atomerőművet építeni.
A síkvidéki vízerőműveket az egyháznak be kellene vennie az égbekiáltó bűnök közé.
Mert felfele végig van már lépcsőzve a Duna,és nincs hordaléka (kellő mennyiségben).Egyre jobban vágódik be a meder,és ettől szárad ki az Alfőld (lejebb húzódik a talajvizszint)
 
  • Tetszik
Reactions: vata and ogretankHU

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 001
9 976
113
Mutatnál hiteles, független labor eredményeket?


A világ második legdrágább vizét pazarlod. Az első Belgium.

Ahogy a tetőről lejön már jobb víz mint ami a csapból jön. Szűrés ülepítés után, esetleg RO szűrő után már meg nem mondod, hogy az esővíz!
Az állatok, ha tehetik mindig először az esővizet isszák, akár a pocsolyából is.
Na, én befejezem lassan, nem keresek laboreredményt, nekem ezt a szakmérnöki képzésen mondták, tanították, Vízkémia-hidrobiológia valamint Közegészségügyi alapismeretek, Vízminőség-szabályozás tantárgyakból.

Az Országos Környezetegészségügyi Intézet kiadványa ezt mondja:
Iható a csapadékvíz? Mire javasolt a felhasználása?
A csapadékvíz használata közvetlenül ivásra, főzésre közegészségügyi szempontok alapján nem javasolt. Használatát elsősorban: öntözésre, mosásra, takarításra, WC öblítésre ajánljuk. Összegyűjtött (tárolt) csapadékvízzel történő locsolás esetén csepegtető vagy gyökérzónás öntözés javasolt, kerülni kell a vízcseppek szóródását a Legionella baktérium által okozott fertőzés kockázata miatt. Erről bővebben az „Okozhat-e legionellózist a szürkevíz vagy csapadékvíz használata?”címszó alatt olvashatnak.
Az intézetünkben szakvéleményezésre kerülő, és az Országos Tisztifőorvosi Hivatal által engedélyezett házi víztisztító kisberendezések egyike sem rendelkezik jelenleg csapadékvíz tisztítására vonatkozó alkalmazási engedéllyel. Ezen engedélyek a hálózati ivóvíz utókezelésére vonatkoznak és a következő oldalon tekinthetők meg.

Lehet-e közegészségügyi kockázata az esővíz használatának?
Igen, szándékos vagy véletlen lenyelésével. A csapadékvíz mikrobiológiai kockázata (pl. állati ürülék bemosódása a tetőről, valamint a talajjal, levegővel terjedő mikroorganizmusok elszaporodása tárolás közben stb.) mellett kémiai kockázattal (levegőben szálló szennyezések, tetőből beoldódó anyagok, pl. nehézfémek, azbeszt) is számolnunk kell.
Ma már kaphatóak olyan rendszerek, amelyekkel a csapadékvíz épületen belül is felhasználható (pl. WC öblítésre). Ilyen rendszerek kiépítése esetén, a vezetékeken egyértelmű jelzésekkel kell jelölni a vízforrás eredetét, az esetleges ivásra, főzésre történő felhasználás elkerülése érdekében. A hálózati ivóvízzel történő keresztkötések kialakítása közegészségügyi szempontból tilos!

Okozhat-e legionellózist a szürkevíz vagy csapadékvíz használata?
Igen, a szürke- vagy csapadékvíz nem megfelelő tárolása, kezelése során a vízben felhalmozódó Legionella baktériumok aeroszol formájában a tüdőbe jutva okozhatnak legionellózist. Több esetben regisztráltak ilyen jellegű megbetegedéseket, szürke- és csapadékvízzel történő öntözés, mosás (pl. buszmosás) kapcsán.

Milyen kórokozók fordulhatnak elő leggyakrabban a csapadékvízben vagy a szürkevízben?

Előfordulhatnak:
  • Fekális eredetű szennyezések eredményeképpen: E.coli, Enterococcus, Salmonella, Clostridium, rotavírus;
  • Protozoonok (talajból, levegő közvetítésével, állati ürülékből): Giardia, Cryptosporidium;
  • Víztárolás alatt utószaporodó baktériumok: Aeromonas, Pseudomonas, Legionella.

Nálunk nem a legdrágább a víz ára, nem is tudom ezt miért gondolod (bár nem is a legolcsób, de havi pár ezerből elég sokat tudsz fürdeni és mosakodni):

Én lehet hogy nem mondom meg hogy az esővíz, de egy vegyész megmondja neked, mert ásványi anyag hiányos. És a fordított ozmozis szűrő sok mindent kiszed, én nem foglalkoztam vele hogy mennyire jó, tőlem addig iszod ezt a vizet amíg akarod.

Az itthoni vízi közmű társaságok nem arra jöttek létre hogy szívassanak, nem értem az ellenségességet velük szemben. Ha nincsen vízvezeték, nem lehet mit csinálni, de ne idd a tetővizet ha van az utcában vízvezeték.
Az állatok alapvezően hülyék, a mi a macskánk is inkább az olajos vizet issza eső után az autó alatt. Ehhez vannak eszük, ezt természetesebbnek érzik vagy mit tudom én.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 787
30 564
113
Esővizből hiányoznak a nyomelemek,amit a szervezetünk a vizzel vesz fel.Nem ideális már csak ezért sem ivóviznek.Viszont a ként primán elnyeli-savas esőről tán már hallottunk.Nem valami egészséges....
 
M

molnibalage

Guest
Igen, szándékos vagy véletlen lenyelésével. A csapadékvíz mikrobiológiai kockázata (pl. állati ürülék bemosódása a tetőről

+ Az intézetünkben szakvéleményezésre kerülő, és az Országos Tisztifőorvosi Hivatal által engedélyezett házi víztisztító kisberendezések egyike sem rendelkezik jelenleg csapadékvíz tisztítására vonatkozó alkalmazási engedéllyel
Konkrétan House MD rész is volt, ahol a drogot termelő rendőr vizébe beleszartak a galambok...
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 001
9 976
113
Ha tényleg ő tette.
Előbb még rá kell bizonyítani.
És utána fizet majd pár száz ezer forintot, oszt jónapot!
Vagyis nem, gondolom felfüggesztett lesz:
 
T

Törölt tag 4082

Guest
És utána fizet majd pár száz ezer forintot, oszt jónapot!
Vagyis nem, gondolom felfüggesztett lesz:
Semmi baj nem lenne vele, ha a Kossuth téren nyaknál fogva történne.