• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113

Grigorij Lepsz orosz énekes és dalszerző 1 millió rubel (kb 4 millió forint) pénzjutalmat fizetett egy orosz harcosnak, aki megsemmisített egy Leopard harckocsit az ukrajnai különleges műveleti övezetben.

 

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 724
14 545
113

Grigorij Lepsz orosz énekes és dalszerző 1 millió rubel (kb 4 millió forint) pénzjutalmat fizetett egy orosz harcosnak, aki megsemmisített egy Leopard harckocsit az ukrajnai különleges műveleti övezetben.


Nem szeretnék ellenkezni, de mire jó ez a felnagyított betűméret, félkövéren ? Ezt mellőzve az eddigi Leopárdok nagy részét aknákkal és tüzérséggel szedték ki, és hogy állapítják meg, kié az érdem ?
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses and LMzek 2.0

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 724
14 545
113
Rémlik ott valami elégtelen személyzetkomfort is, konkrétan kiszálltak belőle és nem voltak hajlandóak folytatni a tesztet.

A T-80-as és társai mitől kényelmetlenek ? Ültek már harckocsikban a véleményezők ?

A T-80-as az előrelépés a Leopárd 1-eshez képest, ez utóbbi még mindig jórészt alkotja a Görög Hadsereg gerincét, pedig ívkemencében lenne a helyük !

A görög tender az bohóckodás volt, mert ha görög személyzet ült a Leopárdban / Abrams-ben / Leclerc-ben / T-80-asban, gyorstalpalóval nem ment jól sem a vezetés, sem a lövészet. Eredeti személyzetre cserélték őket, mindegyik végre tudta hajtani az adott feladatot az előírt szintidővel és pontossággal, de csak szelektíve fogadták el az ilyen cseréket.
 

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 724
14 545
113
ja
zwilling-leopard-2a7v-der-beste-kampfpanzer-der-welt-tankograd-5092.jpg

Ez az egész “der Beste” dolog olyan németesen büdös, pont olyan mint az autótesztjeik, meg úgy általában ahogy objektivizálni próbálják az egész világot maguk körül. Legtöbb henger, legtöbb lóerő, legnagyobb lábtér, legnagyobb csomagtartó, legtöbb sebességfokozat, stb. Stiftung Warentest, ja.

A Leopárd 2-esek kiválósága kapcsán én is csak ezt tudom mondani, ha felvetnek egy merész állítást és felhívják a figyelmet, hogy ez túlzás, sőt a valóság rájuk is cáfolt, legalább annyi következetesség legyen már bennük, hogy felvállalják, tévedtek. Nem pedig a múltat is átírni dolgokkal jönnek, hogy "Mi ilyent soha nem mondtunk".
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 137
10 465
113
Ha annyira akarnák, 10 centivel szélesebb lanctalpat tennének rá, és máris megoldodott a plussz súly miatti talajnyomáskérdés. Teljesen más oka lehet, hogy nem mennek utána lánctalpszélesseggel a plussz súlynak. Még akkor is gyerekjáték lenne a megoldása, ha más "ET" - számú felnik kellenének a lánctalpakhoz. Vagy egyszerűen szarnak bele, vagy nem számít annyit mint gondoljátok.
A mai tankok már így is túl szélesek a vasútnak, külön kell vizsgálni a szállítási útvonalakat nekik, a kocsikról meg így is lelógnak:
main-qimg-64bac38703b3767197f410e9c9635dda
6641952_cd42808b982dc1bdfb08e776f8b5607e_wm.jpg
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 819
57 712
113
Erre van a DM63 már egy bő egy évtizede.

És mivel is tud többet, mint a DM53? :rolleyes:
Mert a relikt a DM53-at és az M829A3-at is legyőzi az oroszok szerint. Az ok az, hogy az "áldozati anyagnak" szánt törőpont mellet a rendes nyilat is megtöri, mert nem egy lépcsőben működik el. Ezért tud valamennyire hatékony lenne a tandem HEAT-ok ellen is.
Innen nézve akkor mi is a nagy okosság a DM63-ban? o_O

Nekem ez bajom van ezzel az allandoan ervkent felhozott „soha nem sikerult bizonyitani“ dologgal, megpedig az hogy nehogy mar a Leo hibaja legyen, hogy az orszagok amelyek rendszeresitettek nem kezdtek haborukba. A masik a jelenlegi konfliktusban betoltott szerepuk. Ahol a Leok elfustoltek ott minden mas is ment volna a levesbe, mert elkurt modon vetettek be.

Csak ez megint nem igaz. Egy M1A1-ből nem lett volna tűzgolyó szíriában ha szemből meglövi egy Konkurs.... Pedig kortársak.
Egy Merkava IV kiröhögte volna a tornyába oldalról becsapódó lancetet. Kortársa az Leo2A6-nak.
Az egyetlen dolog amiben minden tank egyforma, hogy az akna leszedi a láncukat.
De N+1 tankot tudnék mondani amely jobban szerepelt volna szíriában ugyan ilyen taktika mellet.
És tudnék mondani jó pár tankot amely jobban teljesítene ukrajnában. Sőt, szerintem a T-90M vagy a T-80BVM magasan a Leopárdok szintje fölött teljesít!

Rémlik ott valami elégtelen személyzetkomfort is, konkrétan kiszálltak belőle és nem voltak hajlandóak folytatni a tesztet.

Elég rosszul rémlik. Ugyanis a T-80U megnyerte a mobilitás tesztet.
Amire te emlékszel az az ukrán T-84-es, amely valamiért a küzdőterébe engedte a kipufogó gázokat és megmérgezte a személyzetét.
Nem értem azóta se a dolgot, de a leírások ez szerepel. Nem a T-80U volt az! ;)

De azok puhány nyugatiak voltak, nem szittya oroszok...

Még mindig ukránokról és ukrán tankról van szó a történetben, de tőled nem is vártunk más hozzászólást.

A T-80-as és társai mitől kényelmetlenek ? Ültek már harckocsikban a véleményezők ?

A T-80-as az előrelépés a Leopárd 1-eshez képest, ez utóbbi még mindig jórészt alkotja a Görög Hadsereg gerincét, pedig ívkemencében lenne a helyük !

A görög tender az bohóckodás volt, mert ha görög személyzet ült a Leopárdban / Abrams-ben / Leclerc-ben / T-80-asban, gyorstalpalóval nem ment jól sem a vezetés, sem a lövészet. Eredeti személyzetre cserélték őket, mindegyik végre tudta hajtani az adott feladatot az előírt szintidővel és pontossággal, de csak szelektíve fogadták el az ilyen cseréket.

Amúgy a görög tenderen azt is elmondták, hogy a T-80U-ra a leggyorsabb a kiképzés, a Leclercre meg a leglassabb.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 944
123 507
113
És mivel is tud többet, mint a DM53? :rolleyes:
Mert a relikt a DM53-at és az M829A3-at is legyőzi az oroszok szerint. Az ok az, hogy az "áldozati anyagnak" szánt törőpont mellet a rendes nyilat is megtöri, mert nem egy lépcsőben működik el. Ezért tud valamennyire hatékony lenne a tandem HEAT-ok ellen is.
Innen nézve akkor mi is a nagy okosság a DM63-ban? o_O
a Reliktre való válaszként lett tervezve.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses and bel

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 819
57 712
113
a Reliktre való válaszként lett tervezve.

Én annyit tudok, hogy a külső hőmérséklet kevésbé befolyásolja a kivető töltett teljesítményét, így pontosabban lehet vele lőni.
Meg, hogy a DM53-at át lehet konvertálni DM63-á. Ha pedig át lehet akkor ugyan az a mag.
Sőt, a DM73 kapcsán írtak csak 8%-os teljesítmény növekedésről de az sincs rendszerben.

De ha neked több infód van, akkor szívesen olvassuk. :)

(Annak idején az M829A2 is a K5 megismerése után állt szolgálatba, ahogyan a francia/német OFL F1-is. Mégsem tudják átlőni a K5-öst)
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 944
123 507
113
Én annyit tudok, hogy a külső hőmérséklet kevésbé befolyásolja a kivető töltett teljesítményét, így pontosabban lehet vele lőni.
Meg, hogy a DM53-at át lehet konvertálni DM63-á. Ha pedig át lehet akkor ugyan az a mag.
Sőt, a DM73 kapcsán írtak csak 8%-os teljesítmény növekedésről de az sincs rendszerben.

De ha neked több infód van, akkor szívesen olvassuk. :)

(Annak idején az M829A2 is a K5 megismerése után állt szolgálatba, ahogyan a francia/német OFL F1-is. Mégsem tudják átlőni a K5-öst)
Igazad lesz egyébként bár a nèmetek azt mondjàk átlövi, és mivel saját szememmel láttam zsákmányolt reliktet kumulatívval szétlőve így biztos vagyok benne, hogy tesztelték kinetikussal is.

https://www.edrmagazine.eu/more-on-rheinmetall-tank-guns-and-ammunition-evolution
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 830
48 521
113
A Leopárd 2-esek kiválósága kapcsán én is csak ezt tudom mondani, ha felvetnek egy merész állítást és felhívják a figyelmet, hogy ez túlzás, sőt a valóság rájuk is cáfolt, legalább annyi következetesség legyen már bennük, hogy felvállalják, tévedtek. Nem pedig a múltat is átírni dolgokkal jönnek, hogy "Mi ilyent soha nem mondtunk".
Biztos vagyok benne, hogy a Leo2 egy jó tank, sőt bizonyos doktrínális feltélelek megléte esetén, bizonyos szituációkban (amelyekre tervezték) akár a legjobb is lehet a kortársak közül meg amivel egyáltalán találkozhat.
Nekem azzal van bajom, amikor kiemelnem bizonyos paramétereket (ez igaz bármely más ország harckocsi-fanklubjára!), és ujjal mutogatnak, hogy na ezért a legjobb. Mert az aktuális nyíllövedéke átviszi a másik oldal kurrens tankjàt háromszor. Mert már 15 kilométerről azonosítható egy jármű (optimális viszonyok közt). Mert a talajnyomása kicsi, a fajlagos teljesítménye nagy, stb

Csakhogy ezek a paraméterek mindig csak egy viszonylag szűken vett körülményhalmaz esetén lesznek nyerők, önmagukban kb szellemi maszturbáció ezeket értelmezni, meg belelátni bármilyen “kiválóságot”.
Meg mindig az számít igazán, hol vetik be, ki-mi ellen, milyenek a személyzet képességei és milyen logisztikát tudnak biztosítani ezekhez.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 023
38 363
113
A mai tankok már így is túl szélesek a vasútnak, külön kell vizsgálni a szállítási útvonalakat nekik, a kocsikról meg így is lelógnak:
main-qimg-64bac38703b3767197f410e9c9635dda
6641952_cd42808b982dc1bdfb08e776f8b5607e_wm.jpg
A Tigerhez és TIger II-höz volt annak idején egy keskenyebb lánctalp kifejezetten a vasúti szállításhoz. A háború elvesztéséhez ez is hozzá járulhatot egy picit: a beérkezés után 1-2 napig nem is volt bevethető az osztály (sPzAbt.), mert lánctalpat kellett cserélgetni ...
Szóval nem nagyon lehet ezzel mit kezdeni szerintem.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 819
57 712
113
bár a nèmetek azt mondjàk átlövi,
mivel saját szememmel láttam zsákmányolt reliktet kumulatívval szétlőve

A reaktív páncél önmagában nem állít meg semmit. Hanem csökkenti a beérkező fegyverek hatékonyságát.
Csak, hogy mindenki értse, ukrán 2 rétegű reaktív páncél:
c64c99af7e7263d5519d71a418a811de.png


Jól látható, hogy még az ősöreg PG-7V is átmegy rajta, a maga 350 mm-s átütésével. Ugyanis a sugár csúcsa mindig átér!
Ezért nincs 100%-os hatékonyságú reaktív páncél.
Ráadásul minden töltett esetén más a hatékonyság.
Jól látszik, hogy a tandem fejes rakéták ellen kevésbé hatékony, vagy, hogy a NERA-k ellen tervezett lövedékek, pl. a 3BM42-es kevésbé roncsolódik , mint az ősöreg martenzites acélnyilak.

Ezzel csak azt akarom mondani, hogyha pl. a DM53/63 átütése 730 mm KE.
És ha csak 30%-ot hoz rajta a relikt, akkor az már csak 511 mm KE. És azzal már nem lősz ki egy T-90M-et....
És szerintem a 30%-al még óvatos voltam. Önmagában csak az első szekció (törőpontos áldozati anyag) letörése is minimum 100 mm KE veszteség!
Innen érdemes nézni. Persze bárkinek lehet igaza, ezért várok valami 1 v. 1-et :cool:

De onnan is nézhetjük a dolgot, hogy ez ilyen reaktív páncélt használó ukrán T-84-re a thaiföldi tenderen a tornyon 1100 mm KE-t, a teknőn 900 mm KE-t számoltak. Nem törőpontos, hanem monolit, de modern lövedékek ellen. (3BM42 és OFL F1).
Megkockáztatom, hogy a T-90M ehhez hasonló tudású.

UI.: Az ERA kapcsán az állításaim a NERA-ra is igazak. A mögé is kell páncélozni, azon is mindig átfut a kumulatív sugár csúcsa.