M1 Abrams (USA)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 830
30 918
113
Aki szerint csak felállva lehet nyújtozódni, az gondolom soha nem nyújtozódott széken űlve vagy ágyban fekve.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
T-55-ben borzalmas a helyzet. A legtöbb helye a töltőkezelőnek van (persze ha nincs bemálházva az eredeti lőszermennyiség), viszont az irányzó pont a parancsnok lába között ül, a lábai meg enyhény jobbra tolódnak és egy apró vasdarabon nyugszanak. A nyugati tankok klasszisokkal kényelmesebbek. Ügyeltek arra, hogy kényelmesek is legyenek.
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
<b>Fade</b>

Ennyi erővel az ember általirányított, de digitális és rádiótechnikával telepakolt gépeknek is annyi, ez nem érv.
Mitől lenne nehezebb egy relatíve kis távolságú távirányítás védelmét megoldani, mint bármi másét, a kommunikációs csatornáktól kezdve a repülő drónok irányításáig?

Még egy ember azért, hogy az M240-es gyurmázza vagy épp a parancsnokot tehermentesítse…, oké, és közben ki fog tölteni? <i>A mai technológia mellett a parancsnok tehermentesítése digitalizált automatizmusokkal nem megoldható? A nanotechnológia és a szenzorfúzió korában? </i>

A töltőszemély helye nem picit több helyet foglal, mert a komának ide-oda kell ugribugriznia (<i>ez terepen már 30-40 km/h környékén is kimondottan hálás dolog még egy M1-ben is</i>), emiatt van egy valag „holttér”, amibe egyébként még több elektronika, szenzor, üza vagy lőszer is elférne.

Eleve az „<i>automatikával dolgozó konstrukciók</i>” tették lehetővé az igazán nagyléptékű ipari termelés és tömeggyártás beindulását, így nehéz lenne hatékonyság szempontjából ezt a fogalmat hátránynak értékelni, miközben Te az automata töltés és a 4 fő híve lennél.

Most akkor melyiké?
Ha van automata töltőd, akkor minek a 4. potyautas?

Felállni meg nyújtózkodni?
Komolyan fiúk, szerintetek ez a legnagyobb gond?
Szerintem az, ha épp szétdurran a húgyhólyagod vagy bekopog a langyi kaksi. Na, akkor mi van?

Ehhez sem értek, így igaz.
Ahogy az ittlévők 99%-a sem.
De kérdéseim vannak.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
<blockquote>Hát, jelenleg (koncepció szempontjából mindenképp) az Armatát tekinthetjük a legfejlettebbnek.
Ezt sem lehet kijelenteni, amíg élesben nem bizonyítja be. Elvi megközelítésben lehet az. </blockquote>

A "koncepció" pont elvi megközelítést jelent. ;)


A személyezet túléőképessége szempontjából az Aramata igen, új. Az, hogy a harcérték szempontjából és a rendszer harcértéken megőrzésének szempontjából mit tud az más tészta...

És ez minden új, a korábbitól jelentősebben eltérő rendszernél pontosan így van.

Bár ez OFF, de valahol érdekes, hogy az Aramtához hasnolóan előremutató F-35-öt kicsit sokan temetik, de a még semmit sem villantó Armata meg a lefejlettebb koncepció...? Érdekes a mérce így nézve...


Mivel én objektív szemléletű embernek tartom magam, vagy legalábbis próbálok az lenni, ezért soha nem is temettem az F-35-öst. Sőt, szerintem is előremutató. És az sem én voltam, aki az EOTS/DAS légiharcbeli hasznát vitatta. :p Nekem egy komoly bajom van az F-35-össel, mégpedig a belsős térben hordozandó légiközelharcrakéták lehetőségének (jelenlegi?) hiánya. Ezt nem is tudom, hogy gondolták... Ennyire bíznak a közeljövőbeli nagyenergiájú és kisméretű lézerekben, vagy csak szimplán hülyék/benézték?

@wolfram
"Hát, jelenleg (koncepció szempontjából mindenképp) az Armatát tekinthetjük a legfejlettebbnek."

Koncepcióra a turretless egy elég régi dolog és véletlenül se "legfejlettebb". Vannak előnyei és hátráynai. Mint az orrmotoros Merkava. Vannak mindkét kialakításnak előnyei és hátrányai.


Fade! Most valahogy pont azt látom, amivel ti szoktátok vádolni a "másik" oldalt... Hogy csak azért "szar" (nem is akkora durranás), mert történetesen az oroszok teszik át a gyakorlatba az MBT-k esetén... Nézd meg a modern nyugati IFV-ket. Egyre inkább kezd hódítani a távirányítású torony. Azzal meg senki nem jöjjön, hogy az IFV-knél ez faszaistencsászár, csak mert a nyugatiak kezdték el, de az MBT-knél már ultrakérdőjeles, csak mert itt az oroszok próbálkoznak...


Viszont az sem mindegy, hogy mi mennyire van automatizalva, hany fo van abban a minimal legterben osszezarva, stb. akar - rossz esetben - napokig. Azzal egyutt, hogy ebbol a szempontbol (ergonomia) szerintem az Armata tragikus.

Amennyire a képekből megítélhető, szerintem pont az Armatában van a legnagyobb (pláne kiálló, de különösen mozgó részek nélküli), a személyzet rendelkezésére álló tér a mostani tankok közül, ahol a végtagvesztés veszélye nélkül is nyújtózkodhatnak éppen, ha ahhoz van kedvük.





Monte,

nagyon nem ugyanaz egy repulo eszkozt iranyitani meg egy foldit (szerintem), ahol nagysagrendekkel tobb kihivassal kell szembenezni es maga a taktika is teljesen kulonbozo. Azt se felejtsd el, hogy, ha a hagyomanyos fegyverekre veszelyt jelent egy rpg, akkor mit fog muvelni az ilyen 'konnyu" celpontokkal. No meg eddig drone-okat nem nagyon vetettek be szimmetrikus hadviselesben.


Monte egy részben pont DARPA-koncepcióról beszél. :) Egyébként szerintem is elég problémás lesz a dolog, már a teljesen személyzet nélküliség és esélyesen inkább az ön-, mint a távirányítás a praktikusabb ilyen drónok esetén, de azt még nehezebb megoldani. Szóval sok víz fog még addig lefolyni a Dunán, mire megvalósulhat...
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
joker: Vezettél már 3-4ht egyhuzamban? Ennél pedig sokkal sokkal többet ülnek a tankban bent.

Én a dudi által linkelt képeken is egy féligfekvős poziciót látok, a T-55/T72(T90) kényelméről meg aki volt katona sokat tud mesélni. 1-2h is kinszenvedés bennük.
Egy tank pedig semmit nem ér ha a személyzet fáradt vagy a begörcsölt vádlijára figyel.
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
@Monte:
'Felállni meg nyújtózkodni?
Komolyan fiúk, szerintetek ez a legnagyobb gond?
Szerintem az, ha épp szétdurran a húgyhólyagod vagy bekopog a langyi kaksi. Na, akkor mi van? '

A pisi-kerdest mar ezer eve megoldottak. Kaksi temaban nem tudom, mi a helyzet, de pl. a Boxerben mar klotyo is van:)
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
@wolfram:
'Amennyire a képekből megítélhető, szerintem pont az Armatában van a legnagyobb (pláne kiálló, de különösen mozgó részek nélküli), a személyzet rendelkezésére álló tér a mostani tankok közül, ahol a végtagvesztés veszélye nélkül is nyújtózkodhatnak éppen, ha ahhoz van kedvük.'

Siman lehet, hogy ott a legnagyobb zavaro/veszelyes reszek nelkuli ter, viszont ott tenyleg nem tudsz - amennyire en latom - mozogni.

"Monte egy részben pont DARPA-koncepcióról beszél. :) Egyébként szerintem is elég problémás lesz a dolog, már a teljesen személyzet nélküliség és esélyesen inkább az ön-, mint a távirányítás a praktikusabb ilyen drónok esetén, de azt még nehezebb megoldani. Szóval sok víz fog még addig lefolyni a Dunán, mire megvalósulhat..."

Az autonom gepektol (hivjuk AI-nak?) nagyon messze vagyunk, ha fel kell vallalni annak a felelosseget is, hogy szabadon valasszon celt es 'huzza meg a ravaszt' (kekeceknek 'elsuto billentyut').

Zavarasra meg ugye lattunk peldat az ukran valsag kapcsan, szoval szerintem is arrebb van meg ez a jovo.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 114
82 853
113
@2ndt

Ajánlom figyelmedbe az Armatáról készult filmeket.Ott a fejlesztok elmondják, hogy hogyan alakítható az Armata ulése. Ergonómiával nincs probléma a T-14-nél a katonák szerint.
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
Semmiféle autonóm irányításról nem beszéltem, 10-20 km-es távolságból távirányítást írtam.

Anno már Csernobilban is így dolgoztak a BAT-2 gépek, amiben speciel volt szerencsém ülni (mármint nem Csernobilban természetesen, hanem itthon). Az ergonómiája csak annyira vacak, hogy a britek is 60 db-ot vásároltak az oroszoktól! Full rendben van a gép, állíthatom.

Azt meg senki sem eteti meg velem, hogy miközben több ezer km-ről irányítanak bombázó drónokat, pár km-ről mini robottankokat nem lehet, mert jön az ellenség EW-je.
Persze, csak pár km-re meg ott lesz az oroszok saját EW rendszere, ami szintén nem ISIS szintű.

Én még azt is simán elképzelhetőnek tartom, hogy egy MBT mellé odavágnak akár 2-3 minitankot is, oszt mennek közösen a pergőtűzbe.

A fronton a nagyméretű cél még sosem volt előny.
Márpedig egy M1 vagy T-14 nem kicsi.

A Merkava-IV-nek mekkora az exportsikere?
Ha ennyire tuti és megéri az árát, akkor miért mindenki Abrams-et, Leopard-2-őt meg T-90-et vásárol?
Vagy eladási tiltólistán van az izraeli masina?
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
@boki: koszi. Lattam egy filmet, de nem tudom, melyikben van (ha tobb is van). Nem emlekszel veletlenul a linkjere? Koszi.
PS: ettol fuggetlenul meglepodnek, ha az oroszok legujabb csilivili es rohadt draga fejlesztesere egy "baka" azt mondana, hogy nem kenyelmes:))))) Masnap Sziberiaban orizne a jeget:)
 

eSeM

Member
2012. június 12.
719
13
18
hát nem igazán akarják eladni az izraeliek, a régebbieket amiket kivonnak is alakítják át apc-vé
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 604
79 812
113
Fade

Harc közben még is,hogy gondolod azt,hogy feláll?Harc közben ott nyomorog a helyén ellenben a T-14-el ahol nincs nyomor harc közben.Menet közben meg megint csak ott nyomorog a helyén mert nem állhat fel nyújtózni pl az irányzó vagy a parancsnok mert dolguk van.Ki ne találjátok már,hogy egy biztosított menet közben amikor nincs kontakt csak mennek a harckocsik(ez elég sokáig eltarthat)akkor a vezetőn kívül mindenki csak úgy el van és ha kedve szottyan akkor nyújtózik egyet.
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
@Monte:
"Azt meg senki sem eteti meg velem, hogy miközben több ezer km-ről irányítanak bombázó drónokat, pár km-ről mini robottankokat nem lehet, mert jön az ellenség EW-je. "

Azert megvan, hogy a repulo dron marha magasan nyomja, a minitank meg az ellensegtol par tiz-szaz meterre? Az elektromagneses sugarzas erossege meg a tavolsag negyzetevel aranyosan csokken emlekeim szerint, szoval nem ugyanolyan kategoriaju zavaras szukseges.
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
@dudi: tudom, ugy ertettem, hogy nem vagyok teljesen hulye a temahoz (mint mondjuk azaz atlagpolgar), de oriasi lyukak vannak a tudasomban, szoval van, amivel tisztaban vagyok, de van, amivel nagyon nem:)
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
<b>2ndt</b>
Persze, hogy megvan, de aközött, hogy lehetetlen meg aközött, hogy igényel némi fejlesztést voltaképpen gigászi különbség van.
A harckocsik sem egymagukban szaladgálnak a terepen, hanem van ott még sok minden egyéb is egy háborúban. Közel az ellenség, oké, de a saját erők is közel vannak.
Semmiféle olyan problémát nem látok a dologban, ami ezt ellehetetlenítené.
Sőt, pont ilyen fejlesztések folynak.
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
@Monte:

Nem irtam, hogy lehetetlen, csak azt irtam, hogy ez meg szerintem a tavoli jovo, nem a kozeli (a technologian kivul egyeb faktorok is bejatszanak).

Az nem kerdes, hogy ilyen fejlesztesek folynak; sot az elmult par evben mar megvalosultak olyan dolgok is a teruleten, amit boven korabban megjosoltam/megalmodtam.