Magyar Néphadsereg

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

T

Törölt tag 1945

Guest
Remek írás, jó képanyaggal. Néhány olyan lényeges információ közöl, ami remekül megvilágítja az AMD-65-tel kapcsolatos ellentmondásokat, illetve azok okait.

1.) Az AMD-65 géppisztolynak készült az alább megfogalmazott követelményeknek megfelelően:
" - alkalmazható legyen deszantos és ejtőernyős alakulatok, hivatásos állomány egyéni fegyvereként
  • alapuljon a gyártásban lévő AKM-63 fő elemein a költséghatékonyság okán
  • tartozékai, lőszere, kezelése egyezzen meg a rendszeresített AKM-63 fegyverekével
  • a fegyver legyen összecsukható, ekkor mérete az AKM-63-nál legalább 30%-kal legyen kisebb
  • tömege legyen legalább 10%-kal kisebb, rendelkezzen kisebb kapacitású 20-as tárral"


2.) Sokkal olcsóbb volt, mint az AKM-63:
"Ekkoriban egy AKM-63 ára 5100 Ft, míg az AMD-65 ára ennek alig fele 2235 Ft volt."

3.) Általános lövészfegyverként nem vált be, mégis jó konstrukció:
"...nem egy általános lövészfegyvernek készült, így tervezésekor másodlagosak voltak azok a kritériumok (kialakítás, működés, komfort), amik egy ilyen fegyvernél előnyt élveztek volna. Ez vezetett oda, hogy hazánkban a fegyver megítélése elég negatív, külföldön pedig, mivel tisztában vannak a fegyver eredeti rendeltetésével, ennek pont az ellentéte, rendkívül pozitív."

Tehát (szélsőséges hasonlattal élve) megalkothatták volna a magyar tervezők az SzuperUzi-t vagy a MegaHKMP5-öt is, általános lövészfegyverként azt is a pokolba kívánták volna a lövészek - joggal.

Én is nagyon vártam a megjelenését.
AMD szurony, éjjellátó, hangtompító, bogár, műanyag tár, jópár korábban kevéssé ismert dolog, plusz az ezerféle kiegészítő felsorolása (tártáskák).
Az éves szinten részletesen megadott darab és gyártási számok, illetve az AMP kifejlesztése körüli variálások is érdekesek voltak. (cső alól indítható gránát, stb)
Szerintem is nagyon szépen összeszedett anyag.
 

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 942
19 451
113
PT-76-si-fokon.jpg

1963
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
9 524
29 715
113
"Majd megfürödtekindannyian az olajos felkavart vízben, a párt, az állami, és a Néphadsereg integető/mosolygó/részeg vezetői szeme láttára. A bemutató személyi sérülés nélkül ért véget. Bár Mancikának a szoknyája alá nyúlt Drótkötél elvtárs, de ezt később fizetésemelési előterjesztéssel kompenzálta."
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Nagykanizsán milyen szigorúan titkos cucc volt az erdei lőszerraktárban? Valamikor 88 körül jött egy csupa hivatásosakból álló különítmény, leváltották az őrséget, bezárták őket az őrszobára, aztán órákon át csak zörgés és csattogás hallatszott.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 498
72 470
113
Valahol Magyarországon, a 80-as években...

80.jpg

Nagykanizsán milyen szigorúan titkos cucc volt az erdei lőszerraktárban? Valamikor 88 körül jött egy csupa hivatásosakból álló különítmény, leváltották az őrséget, bezárták őket az őrszobára, aztán órákon át csak zörgés és csattogás hallatszott.

Mi ez pontosan?
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
A tanulmányból az is kiderül, hogy az AMD-65-ből 1990-ig 655.808 db-ot exportált Magyarország, ebből 1986-88 között 131.600 db-ot az USA-ba! Így a teljes legyártott mennyiség jócskán meghaladta az egymilliót! :eek:
Van, akik a mai napig imádja! :D

Hát én utáltam. Főleg a válltámasz kihajtó rögzítőjét.
 
  • Tetszik
Reactions: ZeiG

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 277
113
A tanulmányból az is kiderül, hogy az AMD-65-ből 1990-ig 655.808 db-ot exportált Magyarország, ebből 1986-88 között 131.600 db-ot az USA-ba! Így a teljes legyártott mennyiség jócskán meghaladta az egymilliót! :eek:
Van, akik a mai napig imádja! :D
A 655.000 db inkább a teljes legyártott mennyiség lesz. A 131.000 db, pedig a teljes export. Az USA számára kizártnak tartom hogy 1986-88 között exportáltunk volna, mivel az akkori fő ellenség volt.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 277
113
T

Törölt tag 1945

Guest
A 655.000 db inkább a teljes legyártott mennyiség lesz. A 131.000 db, pedig a teljes export. Az USA számára kizártnak tartom hogy 1986-88 között exportáltunk volna, mivel az akkori fő ellenség volt.
Tévedés.
90-ig (visszapótlással) több mint 1'000'000db készült, ebből 400edb belföldre, 600edb külföldre.
130edb az USA polgári piacára készült félautómata export változatban, hoszabb csővel.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Az MN legnagyobb készlete:
130edb "B" béke készlet
200edb "M" mozgósítási készlet
10edb "T" HDM tartalék készlet

BM készlete (HÖR, Rendőrség): 60edb

Szerintem ha egyszer az író vette a fáradtságot, és végigtúrta a FÉG, és a HM archívumát, hogy szériaszámmal, évenkénti bontásban ismertesse az összes magyarországon gyártott AK változat történetét, akkor azzal vagy ne vitatkozz hanem olvass, vagy hozz pontosabb forrásokat.
:rolleyes:
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 277
113
Tévedés.
90-ig (visszapótlással) több mint 1'000'000db készült, ebből 400edb belföldre, 600edb külföldre.
130edb az USA polgári piacára készült félautómata export változatban, hoszabb csővel.

Passz. Utána nem néztem, csak kicsit erősnek éreztem a számokat. Az USA fegyverpiacára azért szerintem, a rendszerváltás után exportáltunk inkább, vagy nem ? Meet nehezen tudom elképzelni, az akkori politikai viszonyok között, hogy az akkori ellenségnek szállítottunk volna.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Passz. Utána nem néztem, csak kicsit erősnek éreztem a számokat. Az USA fegyverpiacára azért szerintem, a rendszerváltás után exportáltunk inkább, vagy nem ? Meet nehezen tudom elképzelni, az akkori politikai viszonyok között, hogy az akkori ellenségnek szállítottunk volna.

Akkor nem elég széles a képzelőerőd. :)
Polgári használatú (félautomata) fegyvert kemény valutáért a 80-as évek végén már bárhová, bárkinek.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Nagykanizsán milyen szigorúan titkos cucc volt az erdei lőszerraktárban? Valamikor 88 körül jött egy csupa hivatásosakból álló különítmény, leváltották az őrséget, bezárták őket az őrszobára, aztán órákon át csak zörgés és csattogás hallatszott.

1967 és 1986 között ott tárolták a 13. harcászati rakétaosztály (fedésben 13. harckocsi felderítő zászlóalj) R70 harcászati rakéta javadalmazását.

raketa1.jpg


1987-ben a Rubin feladat során az 13. harcászati rakétaosztály átadta technikáját a Szentesi 28. harcászati rakétaosztálynak, és a személyi állományból megalakult a 6. rakétaosztály előkészítő törzs, amely megkezdte kiképzését az új 9K79 Tocska harcászati rakétakomplexumra.

T.jpg