Magyar őstörténet és a sztyeppei civilizáció

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
9 857
30 525
113

rappali_

Well-Known Member
2016. szeptember 18.
3 589
16 199
113
Biztos oka van, mert régen (elég régen) kuvasza volt.
Talán az, h kihal lassan a kuvasz. Akik hivatalos tenyésztők, azok norvégiába, usába, stb. adják el 300 ezerért. De a "szaporítóknál" is alig van kutyus. Sosem kéne más, pláne nem egy szervilis, bamba németjuhász. Ómigránsaink pedig rettegnek a kuvasztól. ;)
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
9 857
30 525
113
Talán az, h kihal lassan a kuvasz. Akik hivatalos tenyésztők, azok norvégiába, usába, stb. adják el 300 ezerért. De a "szaporítóknál" is alig van kutyus. Sosem kéne más, pláne nem egy szervilis, bamba németjuhász. Ómigránsaink pedig rettegnek a kuvasztól. ;)
Nekem van...:oops: Tavaszra tervezek új almot...
 

Ramzana

Well-Known Member
2021. október 22.
4 879
27 475
113
Talán az, h kihal lassan a kuvasz. Akik hivatalos tenyésztők, azok norvégiába, usába, stb. adják el 300 ezerért. De a "szaporítóknál" is alig van kutyus. Sosem kéne más, pláne nem egy szervilis, bamba németjuhász. Ómigránsaink pedig rettegnek a kuvasztól. ;)
Volt a családban kuvasz. Idősebb korára konkrétan begolyózott, és sajnos több ilyent is láttam.
 

rappali_

Well-Known Member
2016. szeptember 18.
3 589
16 199
113
Volt a családban kuvasz. Idősebb korára konkrétan begolyózott, és sajnos több ilyent is láttam.
Nos, már nagyszülők is tenyésztették (mi csak szaporítónak számítunk), mindig ilyeneink voltak, de egyetlen kutyánk sem hülyült meg. Még az sem, amelyik anno láncon volt a gazdánál. Pedig volt amelyik előrehaladott tumorral kínlódott és nyüszített a fájdalomtól. Volt, h menhelyről hoztam el és mégsem kattant be. Azt tudom elképzelni, h ott a gazda is "hülye" vagy csak nem a természete szerint tartja (kell az udvar, az sem árt ha van mit/kit őrizzen, van inger, stb). Nekem bántóan buta minden kutya utána. Tény, h önfejű :) Az egyik most sportot űz abból, h a dísztóba jár fürdeni meg halászni.
 

Shed

Well-Known Member
2016. október 7.
833
4 226
93
Talán az, h kihal lassan a kuvasz. Akik hivatalos tenyésztők, azok norvégiába, usába, stb. adják el 300 ezerért. De a "szaporítóknál" is alig van kutyus. Sosem kéne más, pláne nem egy szervilis, bamba németjuhász. Ómigránsaink pedig rettegnek a kuvasztól. ;)
Talán idetartozik, pont ebbe a topikba.
Régebben én is csak magyar kutyafajtát akartam. Aztán keresgéltem, meg nézelődtem. A neten van több kutyás csoport, kutyákkal foglalkozó szakember.Pl. Dogcast, egyéb csatornák. Ők is hírt adtak róla, hogy fajtamentők, tenyésztők próbálgatták kb 10 éve talán kideríteni hogy mennyire "valódi" még a magyar komondor és kuvasz. Elég nagy, több százas nagyságú merítést végeztek, aztán területőrzés, bátorságpróba stb. teszt lett belőle, felvéve kamerával. A komondorok kb 99%-ban besültek, gyávák voltak, ideggyengék, és lényegében alkalmatlanok mindenre. A kuvaszoknál sem volt sokkal jobb a helyzet. Van még egy erdélyi csávó, Bartha László. Ő elsősorban pásztorkutyákkal foglalkozik, tenyészt, nevel, meg tesztel is. Ők is felvittek az esztenákra kuvaszt, meg komondort is. Besültek a nyájőrzésnél, de rendesen. Nem tudtak falkában dolgozni, gyávák voltak, meg nem hozták ösztönből a munkát. Kb ugyanaz volt a véleménye, mint a kísérletet végzőké. Ha nem hoznak bele ebbe a két fajtába küldöldről valami normális vérvonalat,akár nem is kuvasz vagy komondort, hanem rokon pásztorkutya fajtákból, és nem frissítik fel, akkor nagyjából kuka lesz mind a két magyar fajtának. Amennyire kiderült, a magyar tenyésztők nagy része teljesen elzárkózott az irányvonal megváltoztatásától, meg a frissitéstől. Nekik az az üzlet, ha a kutya szelíd, bírja a kisgyereket, és csak egy fehér maci, nem több. Ha meg elfogynak a kutyák, akkor átállnak más fajtára.

Ennyi volt 1000+ év szelekciója, és munkára szelektálása. Kb 40-60 év alatt lekukázták őket. Attól még nyilván vannak fasza kuvaszok, csak hát nem az a fő irány hogy vannak, hanem az hogy nincsenek.

Szomorú ez, vadászismerőseim ugyanazt mondják a vizsláról. Kb 20-30 év alatt egy fasza, mindenes vadászkutyát teljesen elbasztak, mert felkapott lett, és már nem a munkavonal volt szempont, hanem hogy szeliden nézzen a ki a fejéből a kanapén.

Igy porlik minden semmivé, amit eleink összeraktak. Nem csak kutyákról beszélek, minden másról is. Lényegében sok tekintetben ez már csak agónia, porlik el minden, ami az eszmei, kulturális, tradicionális örökségünk.
 

rappali_

Well-Known Member
2016. szeptember 18.
3 589
16 199
113
Talán idetartozik, pont ebbe a topikba.
Régebben én is csak magyar kutyafajtát akartam. Aztán keresgéltem, meg nézelődtem. A neten van több kutyás csoport, kutyákkal foglalkozó szakember.Pl. Dogcast, egyéb csatornák. Ők is hírt adtak róla, hogy fajtamentők, tenyésztők próbálgatták kb 10 éve talán kideríteni hogy mennyire "valódi" még a magyar komondor és kuvasz. Elég nagy, több százas nagyságú merítést végeztek, aztán területőrzés, bátorságpróba stb. teszt lett belőle, felvéve kamerával. A komondorok kb 99%-ban besültek, gyávák voltak, ideggyengék, és lényegében alkalmatlanok mindenre. A kuvaszoknál sem volt sokkal jobb a helyzet. Van még egy erdélyi csávó, Bartha László. Ő elsősorban pásztorkutyákkal foglalkozik, tenyészt, nevel, meg tesztel is. Ők is felvittek az esztenákra kuvaszt, meg komondort is. Besültek a nyájőrzésnél, de rendesen. Nem tudtak falkában dolgozni, gyávák voltak, meg nem hozták ösztönből a munkát. Kb ugyanaz volt a véleménye, mint a kísérletet végzőké. Ha nem hoznak bele ebbe a két fajtába küldöldről valami normális vérvonalat,akár nem is kuvasz vagy komondort, hanem rokon pásztorkutya fajtákból, és nem frissítik fel, akkor nagyjából kuka lesz mind a két magyar fajtának. Amennyire kiderült, a magyar tenyésztők nagy része teljesen elzárkózott az irányvonal megváltoztatásától, meg a frissitéstől. Nekik az az üzlet, ha a kutya szelíd, bírja a kisgyereket, és csak egy fehér maci, nem több. Ha meg elfogynak a kutyák, akkor átállnak más fajtára.

Ennyi volt 1000+ év szelekciója, és munkára szelektálása. Kb 40-60 év alatt lekukázták őket. Attól még nyilván vannak fasza kuvaszok, csak hát nem az a fő irány hogy vannak, hanem az hogy nincsenek.

Szomorú ez, vadászismerőseim ugyanazt mondják a vizsláról. Kb 20-30 év alatt egy fasza, mindenes vadászkutyát teljesen elbasztak, mert felkapott lett, és már nem a munkavonal volt szempont, hanem hogy szeliden nézzen a ki a fejéből a kanapén.

Igy porlik minden semmivé, amit eleink összeraktak. Nem csak kutyákról beszélek, minden másról is. Lényegében sok tekintetben ez már csak agónia, porlik el minden, ami az eszmei, kulturális, tradicionális örökségünk.
Igen. Ezért írtam, h mi szaporítók vagyunk és nem tenyésztők. Gyerekekkel, idegenekkel úgy viselkednek, ahogy kell; gazda jelenlétében oké, nincs a gazda, eléjük áll és sehova. Kerítést megcsapja vki, szedik szét a kaput (egyedül is). Gesztust is olvas, ehhez az kell, h erdélyből jött a kan nagyapja, az anya meg alföldi nyáj mellől. Már a kuvaszt a tenyésztők elrontották (délvidéken van még egy normális tenyésztő). Sajna a második vh alatt gyakorlatilag kipusztult, aztán a kreált rossz hír...áhh. :( Akbash kutyával rokon (8000 éve váltak el), így óvatosan lehetne javítani, de ehhez is egyedszám kellene (van országosan 300 kölyök?).
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 976
14 047
113
Volt a családban kuvasz. Idősebb korára konkrétan begolyózott, és sajnos több ilyent is láttam.

Én is! A nálunk ugyanígy járt Újfundlandi is.
Kicsit belenézve mindegyiknél a körülményekbe: 1 perc után "dörömbölt" mindegyik esetben a közös hiba. Idős, erőtlen nevelő --második-sokadik "gazdi"-- mindegyik esetben, és már nem az "Egy-Az-Igazi-Gazdi", az aki kölyökként szocializálta.
Nekem ez a személyes tapasztalatom ezekből az esetekből, a saját Újfundlandi esetében is, ami fajta egyébként valójában egy pireneusi pásztorkutya vonalból angol sznoboknak "legyártott" divat-kutya(ami ettől függetlenül nagyon szép családi emlék, a "bególyózott" --és még úgy is elviselhető-- utolsó évével együtt is).

.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Ramzana

Well-Known Member
2021. október 22.
4 879
27 475
113
Talán idetartozik, pont ebbe a topikba.
Régebben én is csak magyar kutyafajtát akartam. Aztán keresgéltem, meg nézelődtem. A neten van több kutyás csoport, kutyákkal foglalkozó szakember.Pl. Dogcast, egyéb csatornák. Ők is hírt adtak róla, hogy fajtamentők, tenyésztők próbálgatták kb 10 éve talán kideríteni hogy mennyire "valódi" még a magyar komondor és kuvasz. Elég nagy, több százas nagyságú merítést végeztek, aztán területőrzés, bátorságpróba stb. teszt lett belőle, felvéve kamerával. A komondorok kb 99%-ban besültek, gyávák voltak, ideggyengék, és lényegében alkalmatlanok mindenre. A kuvaszoknál sem volt sokkal jobb a helyzet. Van még egy erdélyi csávó, Bartha László. Ő elsősorban pásztorkutyákkal foglalkozik, tenyészt, nevel, meg tesztel is. Ők is felvittek az esztenákra kuvaszt, meg komondort is. Besültek a nyájőrzésnél, de rendesen. Nem tudtak falkában dolgozni, gyávák voltak, meg nem hozták ösztönből a munkát. Kb ugyanaz volt a véleménye, mint a kísérletet végzőké. Ha nem hoznak bele ebbe a két fajtába küldöldről valami normális vérvonalat,akár nem is kuvasz vagy komondort, hanem rokon pásztorkutya fajtákból, és nem frissítik fel, akkor nagyjából kuka lesz mind a két magyar fajtának. Amennyire kiderült, a magyar tenyésztők nagy része teljesen elzárkózott az irányvonal megváltoztatásától, meg a frissitéstől. Nekik az az üzlet, ha a kutya szelíd, bírja a kisgyereket, és csak egy fehér maci, nem több. Ha meg elfogynak a kutyák, akkor átállnak más fajtára.

Ennyi volt 1000+ év szelekciója, és munkára szelektálása. Kb 40-60 év alatt lekukázták őket. Attól még nyilván vannak fasza kuvaszok, csak hát nem az a fő irány hogy vannak, hanem az hogy nincsenek.

Szomorú ez, vadászismerőseim ugyanazt mondják a vizsláról. Kb 20-30 év alatt egy fasza, mindenes vadászkutyát teljesen elbasztak, mert felkapott lett, és már nem a munkavonal volt szempont, hanem hogy szeliden nézzen a ki a fejéből a kanapén.

Igy porlik minden semmivé, amit eleink összeraktak. Nem csak kutyákról beszélek, minden másról is. Lényegében sok tekintetben ez már csak agónia, porlik el minden, ami az eszmei, kulturális, tradicionális örökségünk.
Hát azért tegyük hozzá, már nincsenek nyájak, gulyák se, szóval a feladat megszűnt.
A vizsla divatos lett, még a drót megmaradt inkább munkakutyának.
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
9 857
30 525
113

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 212
67 118
113

Törppapa

Well-Known Member
2022. január 29.
744
1 420
93
Hehhe, a székelykapu mandzsúriában is honos, biztos csak véletlen. :rolleyes:
Érdemes a templomok bejáratával is összehasonlítani!
Mit is ábrázol maga a Székely kapu? Miért alakították így ki?

1b5f4fb379506ba8dfd895c54f60c9c0.jpg


c6b85e3c9e878d36fec0ce5a634164ad.jpg


Kicsit beszíneztem hogy jól látható legyen amit próbálok mutatni! Miről is van szó?
- Ez nem Égig érő fát ábrázol, hanem 4 nemzet elhelyezkedését egy földrajzi területen!
S a terület domborzati térképét. A négy szines karika nem kapcsolódik egymáshoz, azaz különállók. Fönt baloldalon az ősi birtokunk a Turáni alföldi - levelek -, három részre osztható! Jobbra fent a Nyugat szibériai alföld, három részre osztható!
A barna sávok hegyeket ábrázolnak, a kék tó, tenger, a piros pöttyök városok!
- Tessék ráhelyezni a már mutatott helyre ezt az ábrát is! Tökéletesen odaillik!
Fent a fejformában a rengeteg fekete pöttyök sátrak, tökéletesen kilehet venni az ábrából.
Azaz rátelepedtek a D-É-i kereskedelmi útra, illetve a K-Ny-i kereskedelmi útra!
Ezt mutattam a régebben a szürke Kereszt alakú amulettel! Pontosan ide illik a sátrak helyére!
(Tessék visszalapozni).

- Miért is mutatom ezt a képet, s miért hozom a Székely kapuval kapcsolatosan!
Hová helyeznéd el a székely kaput ezen a csempei ábrán? S nézd meg a valós térképen ott mit találsz! Ugyan azt a domborzati viszonyt amit a Székelykapu ábrázol!
S nézd meg a térképen talált domborzati viszonyt a címerünkben is, a térdeplő király vállát, (zöld lepel)! Miért is zöld ez a lepel?:cool:
Tehát hol térdepel a mi királyunk? Milyen kapu előtt?
Ugyanakkor a székelykapukat hasonlítsd össze a kéttornyú templomaink homlokzatával!
Miért is van nekünk kéttornyú templomaink? Mit is ábrázolnak ezek a templomok?

- A szkíták mint annyiszor mondtam már mindent ábrázoltak a múltjukból, múltjukról csak meg kell érteni őket!