Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
Talán mert több, akkoriba meghatározó nyugati ország hadjárata volt. Igen, nem voltak szervezettek, és nem volt különösebben nehéz legyőzni őket, de ezután tekintettek a magyarok adófizetőként a nyugatiakra, és ezért tarthatott az Ennsig a magyar határ. Meg amúgy itt sebesült meg halálosan Árpád, és halt meg több fia is.Miért van mindenki elájulva a Pozsonyi csatától?Olvastam róla én is egy halom hátterű történésztől de nem nagyon sikerült arról meggyőznie senkinek,hogy az egy sorsalakító ütközet volt.
Egy bajor őrgróf seregének támadása volt. Ennyi.Talán mert több, akkoriba meghatározó nyugati ország hadjárata volt. Igen, nem voltak szervezettek, és nem volt különösebben nehéz legyőzni őket, de ezután tekintettek a magyarok adófizetőként a nyugatiakra, és ezért tarthatott az Ennsig a magyar határ. Meg amúgy itt sebesült meg halálosan Árpád, és halt meg több fia is.
Ha jobban utanna nezel nincs akkora keveredes a torzsnevet viselo telepulesek kozott se. Igen egy adott teruleten az esetek tobsegeben 2 torzs neve is feltunik. Ez egyszeruen azert van mert mig az eggyiknek adott terulet a nyari szallasa volt a masiknak a teli szallasa. /igy nem maradt lakatlanul soha egy terulet se es nem voltak hatarvitak hogy egyik ralegeltet a masik foldjere./ furanak tunik elsonek de a sztyeppen is hasonlo rendszer mukodik. /annyi hogy a magyar felnomad volt igy aaz allatok tiporta teruletet vetette.../ ezert voltak foldhazak es putrik /foldbe vajt hazak godor vagy pincehaz meg a megnevezes./ persze aztan letelepedtek/letelepitettek oket./es mivel voltak "hazak" meg is volt kik hova.
Nezd meg a magyar tajnyelveket 7+1 tajnyelv van 7+1 tajszokasokkal stb /+1a szekely/ akik ugye nem jottek be mert ittvoltak./
A nyelvtannal es hasznalt szavaknal meg allandoan a jelenkori szavakbol es mondatszerkezetbol indulnaak ki a kutatok. Mint ha nem tudnak hogy volt egy nyelvujitasunk.
Ja, és hogy itt halt meg Árpád meg több fia, az középkori kitaláció.Talán mert több, akkoriba meghatározó nyugati ország hadjárata volt. Igen, nem voltak szervezettek, és nem volt különösebben nehéz legyőzni őket, de ezután tekintettek a magyarok adófizetőként a nyugatiakra, és ezért tarthatott az Ennsig a magyar határ. Meg amúgy itt sebesült meg halálosan Árpád, és halt meg több fia is.
Hát igen, látom ma már szépen lekicsinyítik a pozsonyi csatát, de ezis része a történelmünk lekicsinyítésének. Feleslegesnek tartom folytatni a vitát, mert ahogy elnézem mindenki ugyanazt írja az eleje óta.
Az meg azért hogy csak az OMM idejében voltunk nagyhatalom.... vicc kategória. Persze aki állami iskola történelem oktatását veszi alapul, aszerint mi mindig kicsik, senkik voltunk, ha legyőztünk valakit az azért volt mert ő gyenge volt éppen, nem mi erősek. Pont erről szól a történelmünk mesterséges lekicsinyítése.... De ha ezt zabálja a nép akkor egészségükre, én már hallgattam eleget. (Így zárójelbe leírnám, hogy nagyon jókat röhögtem gimis osztályfőnökömön, töritanáromon, mert a történelem könyvek így is fullba nyomják a kretént, ő meg még rakott arra egy lapáttal, hogy minden magyar témánál odatolta, hogy mi mindigis kicsik voltunk, és nem számítottunk, csúcsidőben is gyenge középhatalom, ezekkel a szavakkal....mindig... Ne ezt akarják elérni mindenkinél, de ahogy elnézem, jól megy a dolog. )
Talán mert több, akkoriba meghatározó nyugati ország hadjárata volt. Igen, nem voltak szervezettek, és nem volt különösebben nehéz legyőzni őket, de ezután tekintettek a magyarok adófizetőként a nyugatiakra, és ezért tarthatott az Ennsig a magyar határ. Meg amúgy itt sebesült meg halálosan Árpád, és halt meg több fia is.
ÉrtelekJa, és hogy itt halt meg Árpád meg több fia, az középkori kitaláció.
Az elejéhez annyit, hogy a finnugor elmélet, azért azt elismerhetjük, a 19. század előtt nem létezett. Tudom én, hogy nyelvrokonságról beszélünk, de ezt csak az utóbbi időben lett szét választva, amíg nem lett újra téma a szkíta, hun származás, addig annyit mondtak hogy finnugorok vagyunk, oszt cső. De kérdem én, egy nyelv, ami logikailag nagyon egyben van, hogy lehet, egy sok másik nyelvből összeharácsolt, valami? Pont úgy loptuk össze a szavakat, hogy a nyelvtanunkkal, és nyelvi logikánkkal PONT faszán egybecseng minden. Mert hát persze mi mindigis kis nép voltunk, akiket a vándorlásai során behatások értek. De nem lehet hogy esetleg a mi behatásaink épültek be más nyelvekbe? Persze, hát ez elképzelhetetlen. És pont ezért kellett a finnugor elmélet, és a mindenféle történelem ferdítés. Mert az emberek könnyebben térdre kényszeríthetőek, ha az őstörténetük nem az, hogy dicső, harcos nép, ami birodalmakat rengetett meg, hanem egy kis nomád közösség, saját nyelv, kultúra nélkül. Az hogy hét törzs volt, szerintem nem a különb nemzetiség miatt volt, hanem mert akkoriba más volt a szerveződési rendszer, és a nemzet/ország/királyság, vagy hívhatjuk ezer féle képpen, volt a törzsek feletti szerveződési rendszer. A legmagasabb szervezeti szint. Persze, a törzsek nem egyeztek meg teljesen, de itt nem arra gondolnék, hogy teljes különb népek voltak, hanem magyarok, akiknek voltak ismertető jegyeik, mint nyelvi elváltozások, viselet, stb. Kb úgy viszonyúlhattak egymáshoz, mint mi a székelyekhez, vagy palócokhoz. Egy nép, egy nyelv, kis különbségekkel.
A középkor alatt végig voltak hadjárataink külföldre, mikor sikeres, mikor sikertelen, de egy Mátyási, vagy Nagy Lajosi, vagy Árpádi magyarságot nem nagyhatalomnak hívni azért na. Róma és a hunok után senki nem hóditott kontinentálisan európában, akkor nem voltak nagyhatalmak ebben az időben? Dehogynem, az hogy mi a nagyhatalom az mindig relatív, és nekünk ha csak Árpádtól nézzük (ezelőtti idők, a hinok a szkíták, egy másik téma, ebben sincs itt eggyet értés azért mondom hogy most hagyjuk) akkor többször is voltunk olyan pozícióba, mikor nagy területekre volt katonai befolyásunk, és Európai mértékű volt politikai hatalmunk (pl az egyházra gyakorolt erőnk) és gazdasági hatalmunk is. Nem azt mondom hogy végig, de az említett uralkodók alatt azért vitathatatlanul. Az hogy rabló hadjáratok.... ostromok csaták voltak, amkiet megnyertek messze határainktól is. Bizánc irányába is, nem csak nyugatra. Ez szerintem lefedi a korszak nagyhatalmi státuszát.A nagyhatalom azért eléggé konkrét kritérium minden korban. A magyar erő soha nem volt nagyhatalmi erő, nem voltunk képesek kontinentális léptékben hódítani. A rablóhadjáratoknak ehhez semmi köze, azok nem hódítások voltak, csak véres portyák. A középhatalom az, amely határai mentén képes akciózni a siker reményében, a nagyhatalom az, amely messze a határain túl is. A nagyhatalmiság expediciós képesség. A magyar nomád államot a legközelebbi nagyhatalom, miután felszámolta a portyáink hatására a belső gyengeségeit tönkreverte, a magyar államnak csak annyi ereje maradt, hogy területének negyedét elvesztve valahogy megvédje magát Szent István idején. Ez tipikus nagyhatalom vs. középhatalom felállás. A középhatalom a siker reményében tud a határai környékén akciózni, ennyire tellett nekünk.
A középkori történelmünk folyamán kétszer villant fel egy-egy pillanatra a nagyhatalmiság lehetősége, de semmilyen hátországi szervezeti, hatalmi reform nem társult hozzá, így csak tét nélküli és sikertelen expedíciókat vezetett Nagy Lajos és Hunyadi János Itália és a Balkán irányába. Sikertelenségük mutatja, hogy nem is volt meg a lehetősége sem, hogy a királyság kiizadja magából azt a katonai és gazdasági hatalmat, amely a tartós expedíciós képességhez szükséges lett volna. Ami például az Ottománoknak megvolt, meg előttük jóideig Bizáncnak, akikkel szemben szintén csak védekezni tudtunk az Árpád-házi királyok idején.
Maga Magyarország az OMM idején se volt nagyhatalom, csak az OMM együtt volt a legkisebb és leggyengébb nagyhatalom a korabeli versengésben. Nem véletlen, hogy mi hullottunk ki legelsőnek.
A középkor alatt végig voltak hadjárataink külföldre, mikor sikeres, mikor sikertelen, de egy Mátyási, vagy Nagy Lajosi, vagy Árpádi magyarságot nem nagyhatalomnak hívni azért na. Róma és a hunok után senki nem hóditott kontinentálisan európában, akkor nem voltak nagyhatalmak ebben az időben? Dehogynem, az hogy mi a nagyhatalom az mindig relatív
és nekünk ha csak Árpádtól nézzük (ezelőtti idők, a hinok a szkíták, egy másik téma, ebben sincs itt eggyet értés azért mondom hogy most hagyjuk) akkor többször is voltunk olyan pozícióba, mikor nagy területekre volt katonai befolyásunk,
és Európai mértékű volt politikai hatalmunk (pl az egyházra gyakorolt erőnk) és gazdasági hatalmunk is. Nem azt mondom hogy végig, de az említett uralkodók alatt azért vitathatatlanul. Az hogy rabló hadjáratok.... ostromok csaták voltak, amkiet megnyertek messze határainktól is. Bizánc irányába is, nem csak nyugatra. Ez szerintem lefedi a korszak nagyhatalmi státuszát.
Talán mert több, akkoriba meghatározó nyugati ország hadjárata volt. Igen, nem voltak szervezettek, és nem volt különösebben nehéz legyőzni őket, de ezután tekintettek a magyarok adófizetőként a nyugatiakra, és ezért tarthatott az Ennsig a magyar határ. Meg amúgy itt sebesült meg halálosan Árpád, és halt meg több fia is.
Nem a magyar határ tartott az Ennsig hanem a gyepü területei tartotta addig!És itt téved blogen is!Nem a területeinket vesztettük el a németekkel szemben hanem a gyepüt.
A Bécsi medence és a Morava völgye a szállásterületünk része volt. Ott éltünk, ott temetkeztünk. Ez volt a terület, ami már otthonnak számított, ide hozták haza valamely hadjáratban meghalt fejdelmi ifjút is! A Bécsi erdőnél kezdődött a gyepű, ez volt a legnagyobb kiterjedése a X. század első felében a régészeti leletek alapján:
A Kisalföld, a Bécsi medence és a Morava völgye egy földrajzi egységet alkot, amit a Kis Kárpátok és a Lajta hegység kisded vonulata nem igazán választ el. Azért is folytak itt a XI. században olyan elkeseredett harcok, mert a terület kettéosztását a birodalom és a királyság között a birodalom nem igazán akarta elfogadni, nem látták maguk előtt a földrajzi határt, csak mi törődtünk bele a felosztásba jobb hijján. Keleten a Dnyeszterig vannak meg a magyar lovastemetkezések egy-egy gócpontban, amik afféle helyőrségek/vámszedőhelyek lehettek feltehetően, vagy mint Przemysl: stratégiai pont volt a hágók őrzésére. Egyedül délen nem volt igazán gyepű, itt közvetlenebbül érintkeztünk a szomszédainkkal.
És ez nevezed területvesztésnek?Ez egy kicsit erős nekem tekintve,hogy miután nyugaton megszerezték a bécsi medencét a németek békén hagytak minket mi meg mehettünk a Balkánra területet szerezni.
A nomádállam területének a negyede a birodalomhoz került mire a keresztény királyságnak sikerült megszilárdítania a határt. És még utána is voltak kisebb veszteségek a határ mentén! Az egyetlen ok, amiért ebbe viszonylag könnyedén beletörődtünk, hogy ez csak a szállásterület tíz százalékát érintette. Természetsen amellett, hogy nem láttunk reális lehetőséget a katonai erőnket figyelembevéve a terület visszaszerzésére.
Az milyen negyede????
A nyugati negyede. Teljes Karantánia, az Ennsig minden és Morvaország cakk um pakk. Az eredetileg meghódított morva területekből szinte semmi nem maradt, csak egy lehelletnyi sáv a Morava és a Kis-Kárpátok között (ez volt a Morva nagyfejedelemség keleti határa, a nyitrai fejedelemség már nem morva terület volt, azt a morvák csak meghódították a magyar hódítás előestéjén). Minden amit a fehér lóért "kaptunk" a birodalom kezére került.
Teljesen kívül esik már a magyar köztudaton a tény, hogy Morvaország, Ausztria és Szlovénia területét mi elvesztettük a X. század végére.
A működés biztosítása érdekében a fórum alapvető, illetve opcionális sütiket használ..