Amúgy sokan azt hiszik hogy csak a KGST piacára ment anno az Ikarus de ez nem igaz mert Pl Stockholmban is elég sok csuklós Ikarus 280-as ment azt hiszem Volvo motorral! Vagy Hawaii-ra is több mint 500-at exportáltak!
Vagy Kanadába!
http://kanadavilaga.com/2013/03/03/multidezo-a-torontoi-ikarus-busz-galeria/
Na, na na! Túlzásokba ne essünk. Hawaii-ra, pontosabban O'Ahu-ra, még pontosabban a mai theBUS elődjéhez való igaz, hogy került Ikarus Crown 286-os, de nem 500 db! Ez kb a teljes mostani busz flottájuk mérete!
Összesen 246 db Crown Coach 286-os született, ebből a .05-ös alverzió került 1984-ben Honolulu-ba, nagyjából kevesebb, mint 10 kocsi. Az 500 db az fals adat, nagyon. A 286-osból az USA-ban Portland vásárolt legnagyobb számban, de kb 80-90 kocsit (na ezt nem vágom fejből).
Nagy mennyiségű Ikarus rokon jármű már az American Ikarus és a NABI időszakban került az Atlanti óceán túlsó oldalára. Pl a 435-ös egyik amerikai verziójából (60LFW) a chicago-i CTA-hoz került ~200 kocsi, vagy például a hatalmas számú kocsi ment (40LFW, Compobus és BRT) Los Angeles-be. Viszont azt fontos megjegyezni, hogy az utolsó időkben - 2003-ig bezárólag - a NABI és az Ikarus (majd Ikarusbus) közt már nem volt teljes értékű kapcsolat. Mint ahogy az se felejtendő, hogy a KGST nélkül az Ikarus sehol sem lett volna. Mi magyarok kaptuk meg a 11 és 16,5 méteres buszok gyártási jogát (mint ahogy a dízel mozdonyokét a szovjetek > Szergej, Ludmilla mozdonyok - ezért volt komcsi hiszti a kapitalista GM-NoHAB gépek '60-as évekbeli beszerzése miatt a MÁV és a szovjetek közt).
Azzal, hogy mi gyárthattuk a fent említett buszokat, lett egy óriási felszívó piac (mint ahogy a csehszlovák Tatra gyár villamosainak is). Mivel így futott a szekér, volt lehetőség a farvízen való fejlesztésre és a valutás nyugati piacra. Ugyanakkor abban a pillanatban, hogy a biztosnak vélt KGST piac összeomlott, abban a pillanatban az Ikarusnál is meg kellett volna kongatni a harangot (b@sztak rá) és teljes szemléletváltást eszközölni. A szabad piac versenyében ugyanis fejleszteni kellett volna és itt hibázott a gyár vezetése a '90-es években. Elavulttá váltak a buszaik. '97-ben mikor a MB bemutatta a Citaro-t, akkor az Ikarus-os mérnökök álla leesett, mert nekik az addigra már elavult, gyermeki állapotban konzerválódott 412, 417 maradt, hiába voltak szép tervek! Jött Széles, aki visszaváltott a ruszki piacra (200-asok, Classic-ok). Majd a ruszki válság és végül a francia-olasz Irisbus. Ami nem gyárat, hanem piacot vett, végül mindkettőt szépen el bukta. Lehet nem kellett volna a '90-es évek közepén elzavarni a Volvo öltönyöseit a felhergelt gyár dolgozóinak és a szakszervezetnek, mert akkor a wroclaw-i gyár most Székesfehérváron lenne, sok embernek meg munkahelye. De, hát ez a lenne.... RIP fehérvári Ikarus.