Egy helikopter drága, négy helikopter ugyanarra a célra mégdrágább, ez tiszta sor. Egyszerű matek.
De egy helikopter magában védtelen, se a célpont pontos helyét, se annak aktivitását nem látja úgy, mint egy időben négy.
Egy helikopter ahhoz túl drága, hogy biztosan elveszítsük, de négy helikopter esetén ennek az esélye is jóval kisebb. A feladat meg végre lesz hajtva.
Mert a lelőtt helikopternél már csak a dolgavégezetlenül hazazavart helikopter a drágább.
A NIR lefogja a célterületet. Az APWKS meg kilyuggat egy dzsipet és a mellette tíz méterre beásottaknak már csak a füle fog max csengeni.
Sokszor kell a tucatnyi NIR.
Nem olyan drága az, ha a feladat az, hogy iktass ki 20-40 fegyverest az adott területen.
Egyet kell értsek.
A APWKS-nek amellett, hogy nagyon pontos, megvan az a komoly problémája, hogy csak egyesével indítható. (mármint külön külön célpontokra)
Ha viszont nagyobb területen van szétszóródva az ellenség, akkor ez nem opció.
Nem véletlen a rakétatüzérség újbóli térnyerése sem.
Az oroszok bemutatták, hogy igenis van létjogosultsága dolognak. És nem kell irányítottnak lennie. Mert ha 10-15-öt beküldesz egy célpontra, olyan terület kerül lefedésre, hogy nincs hova menekülni, elfutni. Árában meg egy irányított és a nem irányított között ennél jóval nagyobb szorzó is lehet!
Jelenleg bármilyen elemzést, szakmai jóslatot, védelmi ipari bejelentést olvasok mindenki mindenhol rakétatüzérséget akar fejleszteni/beszerezni. (csehek, lengyelek, finnek, amerikaiak, stb., stb.)
Nekünk is elkerülhetetlen a beszerzésük, és ez pontosan olyan dolog, mint a tüzérség! Nem az ágyú/kilövő a drága, hanem a "lőszer". És emiatt kell hazai gyártásba megoldani az ilyet is! (Ha a precíziós cuccokat meg is vesszük máshonnan)
Emellett természetesen szükség lesz a pontos irányított eszközökre is, de az vakvágány, amit az amerikaiak
eddig csinálnak a "túlprecízionált" iránnyal.
Náluk elsősorban azért mentek el ilyen irányba, mert nekik leggyakrabban Power Projection-t kellett végrehajtani, szűk logisztikai keresztmetszet mellett. Egy lehetséges európai konfliktusban viszont nem igazán ez a megfejtés. Amíg a COIN környezetben az amerikai közvélemény nem nagyon tűri a civil áldozatokat, és a fejlesztésnek a precízió irányába kellett elmennie, addig az oroszok erre nem nagyon adtak.
Szóval mindkettőt használni kell.
Emellett persze a drónoknak a rendszerbe iktatására is nagyon komoly energiát kell fektetni, mert egy érintetlen, aktív légvédelmi környezetbe én sem küldenék be, csak végszükség esetén helikoptereket. Ugyanakkor egy kis méretű felderítő drónból/UAV-ból lehet olyan mennyiségű, és minőségű felderítési anyagot szerezni, ami segítségével meg lehet állapítani, hogy az ellenfél milyen és hány fegyverrel rendelkezik. Így lehet kizárni, hogy van-e MANPAD vagy csak AK. Szóval bőven be lehet küldeni egy helikopteres osztagot is egy gyengített légvédelmű ellenfél ellen.
Az utóbbi időben előforduló helikopter lelövések egyértelműen nem ilyen szitukhoz kapcsolódnak. Ott ész nélkül használták a technikát.