Szóval indúljunk ki abból a tényből, hogy egy államnak különféle erőszakos cselekményekkel kell megbírkóznia. Ezeket az erőszakos cselekményeket három nagy kategóriára kell osztani.
I. Békében előforduló erőszakos cselekmények: rablások, gyilkosságok mindenféle rendű és rangú törvényszegés. Ezen erőszakos cselekmények kezelésére az állam a rendőrséget használja. Nagyon specifikus tevékenységet folytat, nem annyira nyers erőszakhoz folyamodnik, hanem "rendőri munkát" végez: nyomoz, újjlenyomatokat gyűjt, adatbázis készít a bünelkövetőkről stb. stb.
II. Háború. Ez egy másik álammal vívott harc. Erre ott a hadsereg. Ezzel támadja meg, vagy védi meg magát a másik álammal szemben. Ez is rá jellemző tevékenységet folytat.
III. Köztes állapot. Nost itt van a kutya elásva!!! Egy olyan állapotról van szó amely messze túllép a síma rendőri feladatkör határain, de nem nevezhető háborúnak. Itt elvileg arról van sző, hogy van egy adott terület ahol a lakosság nem feltétlenül ismeri el az aktuális államhatalmat és az ellen harcol. Ez formálódhat bármilyen ideológia mentén: nemzeti, vallási stb. de olyan is létezik, hogy nincs semmilyen ideológia csak síma bűmözés, amelynek már nem kihívás a rendőrség (favellák, Mexikó). Ilyen azóta van amióta "megszállt területek" vannak. Mindenféle nevet kitaláltak neki gerillák, partizánok, terroristák, szabadságharcosok, banditák attól függően, hogy kinek a nézőpontjából szemléljük.
És kéremszépen erre a feladatra is feltaláltak intézményeket. Nekem személy szerint e leginkább a "csendőrség" (Gendarmerie) tetszik. Egy köztes szerv amely elsősorban rendőri munkát végez, de a tűzereje nem áll messze egy katonai egységtől. És persze van egy rakás más is BOPE, SWAT team. A leghatékonyabb ilyen szervezet a szovjet NKVD volt. Gyakorlatilag néhány év alatt legyürtem mindennemü ellenállást a szovjet területeken. Aztán a háború végeztével folytatták a munkát a felszabadított területeken is.
Jelenleg ilyen feladatokra fejlesztették ki a MRAP-okat. Megszállt területeken folytatott harcokra, ahol a legnagyobb fenyegetést elásott bombák jelentik. A gont a jelenlegi terror elleni háborúkkal, hogy a kihelyezett csapatok szinte teljesen elhanyagolják a rendőri munkát, pedíg elsősorban arra kéne öszpontosítsanak és emiatt a vereség birítékolható. De ez már egy mási történet.