R-77 / AA-12 Adder (Vympel,Oroszország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

nekerdez

Well-Known Member
2012. június 3.
2 714
2 366
113
000

Emel és társai olyan nincs, hogy egy nagy hatalom lenyeli hogy egy bázisát szétverik és több száz katonáját megölik. Ilyen nincs!!
Eleve otthoni közvélemény miatt. Mindenki tapasztalta egy gép lelövése miatt milyen cirkusz volt.
Törökök mindenkinek üzengetnek de NATO tisztviselők már közölték, velük ha támadnak magukra maradnak.
Támadás melegindítása után percekkel török vezetési pontokra az oroszok csapást mérnek. A cirkáló rakétás tűzijáték orosz részről egy figyelmeztetés volt. ISIS ellen drága volt, török erők ellen már ezen fegyverek bevetése nem lenne felesleges.

Eu meg számolhatna még 40M török migránssal ez ez nagy helyzet.
 

nekerdez

Well-Known Member
2012. június 3.
2 714
2 366
113
Tűzszünet orosz részről sikere mivel Nyugat kénytelen elismerni Aszadot mint tárgyaló partnert. Mivel csak így lehetett tűzszünetről tárgyalni.
Mellékesen orosz pilótáknak remek gyakorlat, és orosz haditechnikának jó reklám.
 
M

molnibalage

Guest
<blockquote rel="aquarell">Elméletileg az okos fegyver jobb mint a butàbb. A valós életben nem. Kezdve Vietnàmtól, Afganisztànon, Irakon àt Sziriàig.

Az okos fegyver akkor igazán jobb, ha az ellenségek valamilyen téren nagyjából egy szinten vannak, ha ekkora a különbség mint Szíriában az ISIS és az oroszok között, akkor inkább pazarlás. Kipróbálnak az oroszok ezt-azt az új precíziós fegyvereik közül, de a nagyja munkát símán megoldják buta bombákkal, és úgy tünik, van elég ráhatásuk a turbánosokra így is.
Vietnammal kapcsolatban pl. nincs igazad, nem tudom, hallottál-e a Ham Rong hídról. Az USAF többszáz bevetésben támadta és nem tudták lerombolni, vagy végzetesen megrongálni, a környék meg teli volt a lelőtt legmodernebb amerikai gépek roncsaival. Aztán mikor először támadtak precíziós fegyverrel (az első lézer-vezérlésű bombákkal), egyetlen géppár veszteség nélkül lerombolta a hidat. Szóval bőven van olyan helyzet, ellenség, amikor nagyon is megéri a méregdrága precíziós fegyvert használni. Szíria viszont jelenleg nem ez a terep, anélkül is működik az ellenség visszaszorítása.</blockquote>
Én ekkora ökörséget nem tudtam volna a mai nap már ennyire higgadtan leragálni...

Annak fényében meg főleg nem, hogy két hónapon belül kb. ötödjére van ez leírva...

De arra is kíváncsi lennék, hogy PGM nélkül a megerősített betonfedezékek és egyéb kemény és kisméretű célok leküzdését mégis hogy a péklapátba képzeli el aquarell kolléga...
 
M

molnibalage

Guest
A méregdrága prec fegyver kifejezés is elég vicces, mikor 50-100 M USD-be kerülő és addig sokmillió dollárba reptetett gépek dobálnak 25-50k/USD prec bombát.

10-12 db Mk-82 ára összemérhető egy JDAM kit árával. A JDAM kit magasságtól függetlenül műszaki hiba meg nem léte esetén néhány méteres CEP-pel eltalálja a célt. Az Mk-82-ő meg szóródik, mint a fűmag vetéskor...

Itt megint az az alapvető eltérés van, hogy a meglegő Mk-82 bomba már létezik, ahogy mondjuk a FAB-250 készleten. Tehát azokat nagyrészt kifizették és még fizetni kell a PGM-esítésért. Azonban én nem igazán érzem a költséghatékonyságot a korábban említett teljes repóra költség miatt sem.

A PGM ott veszít, amikor valóban terület kell támadni és nem pontcélt. Akkor lehet sorozatban oldani a buta bombát is.

Elméletileg az okos fegyver jobb mint a butàbb. A valós életben nem. Kezdve Vietnàmtól, Afganisztànon, Irakon àt Sziriàig.

Az olyan általános kijelentés viszont inkább sajnos inkább arra kéztet, hogy megint csak a fejemet fogjam...
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 901
56 769
113
Molni: Fogd is :))
Megnyerte az us a vietnàmi úgyet? Nem.
Afganisztànt: nem
Irakot: nem lehet igent mondani, mert ott vannak mèg 12 èv utàn is, a kàosz nagyobb mint valaha, a vège nem belàtható.
Sziriai szereplésük több mint kètséges.
Bunkereket mintha règebben is szètbombàztak volna buta bombàkkal is.
Csak azt akarom ezzel mondani, hogy a sok csilivili cucc szemfényvesztés és az us adófizető àtbaszàsa a gyàrtók javàra.
Pedig pont az us hirdeti mindenben, hogy value for money. Hàt fegyverben nem azt kapnak az biztos. A tipikus ami hâborúra, ami jellemzően mindig sokkal gyengèbb ellenfél ellen megy, nem kellenek ezek a csodafegyverek.

Hogy mit èrnek komolyabb ellenfél ellen ( Kina, Oo..) remélem nem làtjuk soha.
 
M

molnibalage

Guest
Édes istenem, egy konfliktus megnyerését egyetlen faktorra visszavezetni. Kérlek mond, hogy ez az "elemzés" nem komoly, mert ha igen, akkor a jövőben inkább ne is szóljunk egymáshoz. Értelmetlen...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 221
113
Vedd ki a képletből azt az egyetlen faktort, hogy Orosz légierő beavatkozása, és ott Asszad épp szorult be a tengerbe, meg minden Ny-i erő azt mondta mennie kell. Add hozzá a RUAF-ot, és most nézd meg az aktuális helyzetét az SAA-nak, meg Asszadnak.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 221
113
<blockquote rel="zsolti">Vagy van még egy esetleges 3. lehetőség szerintem: náluk nem olyan erős a fegyverlobbi,

A buta bombák hatásosságáról:

Vietnamban volt egy stratégiai fontosságú híd, már nem emlékszem a nevére. Amit az USA többször megpróbált lebombázni, de hagyományos bombákkal nem tudtak elég pontosságot elérni, hogy lerombolják. Aztán megjelentek a lézervezérlésű bombák és kb. 1 géppár elintézte a hidat.

"PESA - AESA, még mindig. Törököknek mennyi is van?"

And again? Miért is lovagolsz ezen? Nem egy orosz-török háború kimeneteléről vitatkozunk, hanem az orosz légierő fejlettségéről

Bakker bemásolom ide:

PESA: The problem with these kinds of radar however, is since all the antenna are operating at a single frequency, it becomes much more easier of the enemy to detect and jam the radar beam. However, they are also much easier to build "

AESA: As a result, the radar beam now does not operate at a single frequency, but rather, is a very wide band signal. As the radar energy is now spread over a huge band, instead of a precise single frequency, the enemy thinks that this signal is simply background noise and ignores it. This is why such radars are called LPI

a PESA radar felépítése/alapkoncepciója miatt nem rendelkezik bizonyos képeségekkel vagy nem rendelkezik olyan szinten bizonyos képeségekkel amivel egy AESA igen. ez egyszerűen fizika

Vietnam óta szerintem egy picit azért lehet hogy fejlődött valamicskét egy két célzórendszer, bombavetés buta bombákkal elég jónak tűnik eddig hatásfokra, egy olyan környezetben számomra, mint a jelenlegi szír. Kétségem sincs affelől, ha valóban pont célt, hidat, bunkert etc. kell támadni, akkor arra is van azért fegyver az oroszoknak is. Nekik is vannak precíziós fegyvereik, azért néha lehetett látni. Az hogy nem azt dobálják ész nélkül, szerintem egyértelműen költséghatékonyság, ahogy más is próbált rámutatni, LEHET, hogy szamárra szerelt HMG-re nem éri meg a JDAM... Az amcsi választók kifizetik, ha akarják, ha nem, mert a kongresszusban bent ülnek az embereik.

Ez az AND AGAIN duma meg tényleg honnan jött neked???
Ment a diskurzus, köztem meg Balázs közt, ahol én azt sérelmeztem, TÖBBSZÖR is kijelentve, hogy NEM, NEM az USAF-al egyenértékű a RUAF, és igen, tudom, hogy le vannak maradva az amcsikhoz képest tech-ben az oroszok, legalább 10 évvel. NE akarjál már arról vitatkozni velem, amiben UGYAN azt mondtam el 10x, amit te itt rajtam úgy akarsz számon kérni, mint ha az ellenkezőjét mondtam volna.
A törökök vs Rus bázisra is elmondtam, hogy NYILVÁN, le tudnák takarítani őket, csak nem úgy, ahogy balázs nagy arcal ide bevágta, hogy a TuAF töredéke, szélsebesen, erőlködés nélkül. Leírtam, olvass vissza. Mikor becsatlakoztál ide, erről ment X komment óta a vita köztünk. HÁT ezért kérdeztem meg, hogy a TuAF nak mennyi AESA radarja van??? Világos? Ha beleszólsz egy vitába, legalább vedd a fáradtságot, és olvass vissza...

Az az angol forrás, ami az LPI-t magyarázza, gyönyörű. Valami garancia, bizonyíték, hogy tényleg kevésbé zavarható? Mert ezek üres szavak. Az AESA én simán elhiszem, hogy fejlettebb technika, mert mások is fejlesztik, akarják maguknak, viszont a PESA Irbis radar teljesítményét azért az USA nem igen ismerheti, ahogy az oroszok sem az APG-77-et, egzaktul. Mindenki találgat. DE még 1x, nem, nem vonom kétségbe ezen a téren az USA fölényt. A TÖRÖKÖK képességét vontam kétségbe, hogy "szél sebesen, könnyedén, veszteségek nélkül, lesöpörnek TÖREDÉK erejükkel egy felállt és mélységben betagolt légvédelmi rendszert, S-300 astul, Kub ostul, Panzir*Tor Tunguska-stul, Szu-30/35 östül, úgy hogy néha azért ott figyel még egy két rakétás romboló/cirkáló lőtávolban. Ehhez szólj hozzá inkább ha hozzám intézel kommentet, és na akarj már olyat a számba adni, amit én NEM állítottam. Köszönöm!
 

galland

Well-Known Member
2012. szeptember 21.
354
344
63
Srácok, tényleg jól értem, hogy valaki itt azt állítja,hogy az irányított bombák semmire sem jók? Ezt nem is értem! Ez alapján nem kellene aktív rávezetéses amraam sem, jó volt a vh-s irányítatlan rakéta is a légi harcban, minek irányítani. Fogjátok már fel, "mindkét oldal", hogy szíriában pont jó a buta bomba. (ami lehet már üzemidő végi, és többe kerülne a szakszerű megsemmisítés, hatástalanítás, mint az ellövöldözés) kicsit sok számomra az el nem detonált fegyverzet szíriában, ami nem azt mondja nekem, hogy szar az orosz cucc, hanem inkább úgy gondolom, van köztük még 1982-es gyártású is. Szóval irányított, okos fegyverek oda nem is kellenek, de igenis ezek a bombák egy olyan háborúban, amit nagyhatalmak vívnak, döntő tényező lehet. Plusz, igen is előfordul, hogy egy pontcél leküzdéséhez, kell 6 buta bonbákkal felszerelt gép, 36 buta bomba, 6 óra üzemidő, 6 gép javítása stb. míg ez prec. fegyvernél egy gép, egy bomba, és egy bevetés! Számoljuk ki, melyik olcsóbb! Hozzátenném, ahová prec. fegyver kell, oda az oroszok is azt dobnak szíriában!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 660
79 898
113
Rosszul érted.Ezen kívül az oroszok is tendelkeznek precíziós csapásmérő kepességgel vagy 30 éve az más kérdés,hogy ez nem áll minden gép rendelkezésére(mondjuk az amiknál sem bár ott kétség kívül elterjedtebb ez a képesség).
 
M

molnibalage

Guest
Az aesa és pesa technika es lpi-rol lesz szo pontositva es bovebben az uj Ht osszefoglaloban.
 
M

molnibalage

Guest
Rosszul érted.Ezen kívül az oroszok is tendelkeznek precíziós csapásmérő kepességgel vagy 30 éve az más kérdés,hogy ez nem áll minden gép rendelkezésére(mondjuk az amiknál sem bár ott kétség kívül elterjedtebb ez a képesség).
A jenkiknel sem, kozel nincs annyi tgp, ahany gep. A jdam es gps fegyverhez nem feltetlen kell, de bizonyos tipusu celok ellen kell a kombo. Mivel az CJ viper a dedikált SEAD platfrom, azokon ritkábban van tgp, mert annak csucsminosegu ellatasahoz kell a HTS pod. Az, hogy a F-15E miert nem kapott soha klasszik SEAD kepesseget, azt soha nem értettem. Egy kepet láttam eletem során SE-t AGM-88-cal, HTS pod nélkül.
 
S

speziale

Guest
Zsolti,

Ne haragudj, d enéha az az érzésem, hogy össze vissza beszélsz.

"s igen, tudom, hogy le vannak maradva az amcsikhoz képest tech-ben az oroszok, legalább 10 évvel. NE akarjál már arról vitatkozni velem, amiben UGYAN azt mondtam el 10x, amit te itt rajtam úgy akarsz számon kérni, mint ha az ellenkezőjét mondtam volna. "

Ugyan ezt írod, illetve írtad, de utána mégis folyamatosan amellett érvelsz, hogy egy SARH+PESA kombó is lehet olyan hatékony mint egy ARH+AESA kombó, meg jössz azzal, hogy tudom-e az APG-77 meg az Irbis pontos paramétereit, meg, hogy miért gondoljuk azt, hogy az oroszok tök hülyék lennének, hogy azt a technológiát reszelgetik.

Tudod erre szokták tipikusan azt mondnai, hogy minden ami a DE előtt van az zárójelbe tehető.

Meg ilyenekkel jössz, hogy a Tuaf-nak mennyi AESA radarja van? Hogy jön ez ide? mikor írtam én a Tuaf-ról? Én csupán a technológiák közötti eltérésről beszéltem.

Szíriát meg csak arra hoztam fel, hogy az orosz légierő cspásmérő képességére vonatkozóan a Szíriában elért vélt vagy valós eredmények alapján hülyeség bármilyen következtetést levonni. (mert, hogy itt többen ezt teszik, hogy ott is milyan f*sza rendet vágtak felkiáltással)
Erre meg az a válasz, hogy biztosan csak azért a 40+ éves SZU24-eket reptetik meg a buta bombákat hazsnálják mert az baromi költséghatékony, meg hogy ott nincs fegyverlobbi.
Az nyilván fel sem merül benned, hogy esetleg azért van így, mert valójában nincs elég olyan modern platformjuk/precíziós fegyverük amit használhatnának. Egyébként meg ha már a költséghatékonyságnál tartunk: nem tudom, hogy egy SZU24-et reptetni figyelembe véve annak az üzemeltetési költségeit mennyire költséghatékony.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
Zsolti,




Szíriát meg csak arra hoztam fel, hogy az orosz légierő cspásmérő képességére vonatkozóan a Szíriában elért vélt vagy valós eredmények alapján hülyeség bármilyen következtetést levonni. (mert, hogy itt többen ezt teszik, hogy ott is milyan f*sza rendet vágtak felkiáltással)
Erre meg az a válasz, hogy biztosan csak azért a 40+ éves SZU24-eket reptetik meg a buta bombákat hazsnálják mert az baromi költséghatékony, meg hogy ott nincs fegyverlobbi.
Az nyilván fel sem merül benned, hogy esetleg azért van így, mert valójában nincs elég olyan modern platformjuk/precíziós fegyverük amit használhatnának. Egyébként meg ha már a költséghatékonyságnál tartunk: nem tudom, hogy egy SZU24-et reptetni figyelembe véve annak az üzemeltetési költségeit mennyire költséghatékony.

A költséghatékonyság azt jelenti, hogy elérik a célt minél olcsóbban, Szíriában pedig ezt csinálják az oroszok. Az már néhányszor kiderült, hogy van nekik mindenféle precíziós fegyverük (rádió-távvezérlésűtől és lézerestől a TV-vezérlésűn át a műholdasig és passzív radar-vezérlésűig), azt viszont csak ők tudják, miből mennyi áll a raktáraikban. Mindenesetre úgy tünik, minimális precíziós fegyverrel és egy rakás buta bombával képesek elérni az ISIS olyan mértékű gyengítését, hogy a korábban a szakadék szélén álló szíriai kormánycsapatok és a kurdok hónapok óta előrenyomulnak (és ezt ők költséghatékonynak tartják). A Szu-24 (vagy bármelyik gép) üzemeltetési költségét meg abszolút nem befolyásolja, hogy precíziós fegyvert vagy buta bombákat használ a bevetések során, a repült óra/költség ugyanaz lesz. Főleg hogy kifutó típusról van szó, ha szétrepülik a gépeket, már nem valószínű hogy nagyjavításra küldik, ha elérik az üzemóra-határt úgyis leváltják a Szu-34-el. Az a néhány Szu-34 és Szu-35 meg tényleg harctéri teszten van Szíriában, üzemköltségtől függetlenül fontos Szergejnek az ez irányú tapasztalat az új tipusokkal.
 
M

molnibalage

Guest
Ez mind szep e jo, csak ekozben asszem zsolti vagy masmasvalaki folyamatosan szetbombazott eskuvoi menetrol vakeral.

Ha eltekintunk az azonositas problemajatol, akkor megint a szep kettos merce. Ha a jenki a PGM-mel "iff" problema miatt civileket olnek, akkor csuya csunya jekik, de bezzeg az orosz milyen koltseghatekony ahogY egy varos kozepet telibeszorja SZÁNDÉKOSAN kazettas bombaval is. Ha a jenki ezt csinalna, akkor mekkora vinnyogast csapnanak itt egyesek? Vagy Izrael? Izé....
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
molnibalage

Izé... ez fordítva is igaz.

Igen, ez oda-vissza minden oldalra igaz. Nem volt még olyan háború, ahol akár véletlenül, akár szándékosan, civileket nem öltek meg, és ezután sem lesz olyan háború. Ha valaki nem akar/hajlandó a háborúban civileket ölni, azt csak egyféleképpen lehet elérni: nem kell háborúzni. Ha valaki bármely cél érdekében mégis háborúzik, akkor bármennyire is tagadja ezt, automatikusan el kell fogadja a civil veszteségeket is, még ha nem is célzottan, szándékosan teszi azt. Nincs 100%-os sikerű emberi tevékenység (ezért fordulhat elő, hogy néha saját csapatokat lőnek/bombáznak), így a civileket sem tudja senki 100%-ban megóvni egy háborúban.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 901
56 769
113
Srácok, tényleg jól értem, hogy valaki itt azt állítja,hogy az irányított bombák semmire sem jók? Ezt nem is értem! Ez alapján nem kellene aktív rávezetéses amraam sem, jó volt a vh-s irányítatlan rakéta is a légi harcban, minek irányítani. Fogjátok már fel, "mindkét oldal", hogy szíriában pont jó a buta bomba. (ami lehet már üzemidő végi, és többe kerülne a szakszerű megsemmisítés, hatástalanítás, mint az ellövöldözés) kicsit sok számomra az el nem detonált fegyverzet szíriában, ami nem azt mondja nekem, hogy szar az orosz cucc, hanem inkább úgy gondolom, van köztük még 1982-es gyártású is. Szóval irányított, okos fegyverek oda nem is kellenek, de igenis ezek a bombák egy olyan háborúban, amit nagyhatalmak vívnak, döntő tényező lehet. Plusz, igen is előfordul, hogy egy pontcél leküzdéséhez, kell 6 buta bonbákkal felszerelt gép, 36 buta bomba, 6 óra üzemidő, 6 gép javítása stb. míg ez prec. fegyvernél egy gép, egy bomba, és egy bevetés! Számoljuk ki, melyik olcsóbb! Hozzátenném, ahová prec. fegyver kell, oda az oroszok is azt dobnak szíriában!

Nem jól érted :)) senki nem írta, hogy semmit nem èrnek. Azt viszont igen, amit te itt helyesen összefoglalsz. Nem lehet egy fegyvernem, haderő hatékonysàgàt aszerint megitèlni, hogy több buta vagy több okos bombàt hasznàl. Mindkettőnek megvan a helye a hadviselésben, ellenféltől, céloktól, célszerűségtöl fuggöen. Engem lényegében csak az zavar, hogy egyeseknek minden ami az us szuperhatalomtól jön az a csúcs, ami a középhatalom oroszoktól jön, az mindig alacsonyrendű ostobasàg.
De befejezem ezt, mert semmi köze a topikhoz màr regen.:)))