Molni üzenete:
@mindenki
Először is nem értem, hogy miért és honnan kezdődött az ARH-s gépek számolgatása. Teljesen felesleges és céltalan, mikor a teljes Orosz Légirő mennyisége töredéke csak a jenkinek nemhogy a NATO + USA + ezekkel baráti államokénak. Az orosz gépek közül még, ha van/jön is az R-77 leszármazott, kb. 100-150 körül van az a mennyiség, ami képes is használni. MiG-29SzMT, Szu-27SzM3 és asszem még az SzM2 és a Szu-30-asok, amiből van néhány tucat.
A Monte féle AESA radaros kitételt sem értem. A jenkiken kívül melyik légierőben van komoly mennyiségű AESA radaros gép? A japán F-2 gépekben van még ilyen és kb. ennyi. Ne, azzal ne gyertek, hogy pár Rafaleban már van meg hasonlókkal. Az adott ország normál századánál napi szinten repüéő gépekben hol van...? A jenkiknél százas nagyságrendű Super Hornetben van benne, az összes F-22-ben és a Golden Eagle F-15C-ben is az van emlékeim szerint. (Az F-15E is elvileg ASEA radart fog kapni.)
Aztán a Monte féle "lövésünk sincs, hogy mennyi bevethető" rész is kicsit vérforraló. Mikor elfogynak valakinek az érvei akkor látom jellemzően bedobva ezt az "úgysem tudunk semmit" típusú maszlagot... Egyébkénr meg teljesen lényegtelen. Az elvi szinten rendelkezésre álló technika mennyisége és minősége között akkora szakadék van, hogy tökmindegy, ha a légierőket akarod összemérni. A Török Légierő kb. egymaga erősebb vadászgép flottával bír
mennyiség x minőség terén, mint az oroszok Kaukázusban és Európban levő erői összesen...
A '80-as évek technikája emoticonos megjegyzés is vadtagbőrős. Először is, ha balfasz módon közelíted meg, akkor az F-16 '70-es évek technológiája, az gép aerodinaimikai koncepciója és felépítése akkori és azóta reszelték azzá, ami ma. Viszont ma repülő Block 40/42/50/52 gépek nagyobb hányadát a '90-es években gyártották és azóta volt több korszerűsítési porgram is rajtuk.
Tessék, a SN alapján lehet mazsolázni. Az SN a megrendelés évét mutatja.
http://www.f-16.net/aircraft-database/F-16/serials-and-inventory/airforce/USAF/1/
Az M1 harkocsikon is. Az M1A3 nem túl régi... Aztán létezik Block 50/52+, ami több téren az USAF gépeket is lenyomja, nem beszélve a Block 60-ról. (Asszem az egyetlen AESA radaros F-16 a Block 60.)
Az oroszoknál viszont a '80-sa évek technika az nem ilyen szemmel nézendő, hanem tényleg alapvetően abban a formában létezik azokkal a képességekkel, mint 25+ éve. Minimális reszelés lehetett, de alapvető képesség növelés csak nagyon kevés esetben. Nagyon nem mindegy...
@zsolti
Majdnem laza 10 évvel el vagy maradva. An ANG-nél sincs F-15A 2009 óta. ellenben még F-22vel repülő ANG-s alakulat is van.
F-16A már talán a '90-es évek közepén sem nagyon volt. Linket mostnem találok, de emberemlékezet óta nem láttam képet USAF F-16A-ról már a '90-es évek végén sem. A hidegháború végén már gyártották a Block 30/32 és 40/42-őt és utána a Block 50/52-őt. Nem volt szükség az F-16A gépekre, még korszerűsíteni sem érte meg őket. A Block 30/32 gépek is kifutóak már a jenkiknél.
http://www.f-16.net/fleet-reports_article16.html
2007 végén volt kb. ez az állomány az USAF és ANG-nél együttesen, tehát majdnem 10 éve.
1 F-16A Block 15, 197 F-16C/D Block 25, 350 F-16C/D Block 30, 51 F-16C/D Block 32, 222 F-16C/D Block 40, 174 F-16C/D Block 42, 198 F-16C/D Block 50, 52 F-16C/D Block 52
Az is irreleváns, hogy te mit tartasz szimpatikusnak. Mivel az elérhető anyagok és a legtöbb adat és beszélgetés angol nyelvű, innentől fogva tök nyilvánvaló, hogy mi a mérvadó. És az információ tömörítése ezen megy a legjobban, mert ezt ismerik a legtöbben és ebből van számottevő mennyiségű anyag. Az orosz SAM rendszerkekről meg orosz nyelven van a legtöbb és legjobb anyag, ezért naná, hogy akiket kérdezek sokszor azon lineknek. Ennyi...
@Allesmor
Az nem az én hibán, hogy a VSz meghalt és a vele élő orosz zsargon emiatt ismeretlen. Az idők változnak.
OFF
Régen a francia volt a világnyelv, bár sokan még mindig abban a hitben élnek, hogy a diplomácia nyelve még mindig a francia. Valahogy soha nem azt láttam, hogy bármilyen világesményen a francia lenne a közös nyelv, vagy az orosz. Nagyon kíváncsi lennék arra is, hogy ha max. régi ex. szovjet barát országba látogat mondjuk egy orosz (mondjuk Egyiptom vagy Szíria), akkor ott megértik -e az oroszt vagy inkább angolul próbálkozna-e a benszülött. Kicsit néha ezt érzem ott is, akik az orosz nyelv elterjedt használatát vízionálják ott, ahol ennek várható penetrációja nem túl magas.
ON
Üdv
Balázs