RDO 3221 Komondor

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 060
1 640
113
Pela:

A modern hadviselés alapja, hogy uralod a légteret. Leginkább defenzív hadviselésben. Az, hogy ki NATO tag vagy ki nem, szerintem senkit nem érdekel, mindenki arányában fegyverkezik vagy szeretne fegyverkezni.

A felfegyverzett UAV igenis komoly tényező, fenntartási költségei ha nem is töredéke, de olcsóbb mint a hagyományos repülőgépeké, mindazonáltal felderítésre és korlátozott mértékben csapásmérésre is alkalmas.

Ám nyilván nem válthatja ki a szárazföldi haderőt, ettől függetlenül tekintélyes pusztításra képes, ideális esetben a veszteség minimális kockázatával. Egyébként az Iveco LMV és a Dingo elég sok környező ország haderejében szerepel.
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
9
38
<a title="GrGLy profiljának megtekintése" href="http://htka.hu/kerekasztal/tagok/grgly/">GrGLy</a> : nem akarom már sokáig nyújtani ezt a dolgot.
Igaz meg lehet velünk is csinálni, na ez múlik hadvezetésen és taktikán. Ha mi kezdeményezünk ,Lásd 7 napos háború izrael földön megsemmisitette az egyiptom légierőt, akkor sok kecc mecc nincsen már. Romániának még dezertálással is kell számolnia, te ott egy saját népet szabadítasz fel , szerinted melyik magyar származású Román állampolgár löne rá egy magyar gépre.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 591
113
Mondok valamit. (Előbb ezt olvassátok el:http://www.hwsw.hu/hirek/46868/obudai-egyetem-robotrepulogep-tudomany.html)

Ha ezt egy egyetem kis csipet-csapata ki tudja hozni minimál költségvetésből, akkor ki állami rásegítéssel  mit lehetne belőle kihozni... Ha jól értettem alapjáraton van neki egy térképe+ a kamera és ezekkel lehet irányítani. Namost akkor picit erősebb/ nagyobb alapgép, robbanószer, és a navigációját a laptopból a gépbe telepíteni (Előre beprogramozott útvonal).  Ha nem kell zavarásra számítani, akkor hagyományos irányítással célra vezetni.  RCS közelít a nullához,hatótávolság nagyon jó. Vélemény?
 

tallking

Member
2011. július 6.
417
3
18
dudi: a Hellfire a wikipédián:

"Type Air-to-surface and surface-to-surface missile"

"The system has been tested for use on the Humvee and the Improved TOW Vehicle (ITV)."

"Sweden and Norway use the Hellfire for coastal defense"

"Norway has conducted tests with Hellfire launchers on Protector M151 remotely-controlled weapon systems mounted on the Stridsbåt 90 coastal assault boat"
 

Pela

Member
2013. január 9.
126
0
16
Az oké hogy überülodapörköl,hogy így fogalmazzak, viszont az UAV azért nagyon drága.. meg nem is hiszem,hogy perfektül tudnánk egy támadó uav-al dolgozni. Nem azzal van a baj,hogy sz*r támogató erő lenne, viszont könnyen kiszedhetik,mert önvédelme nem igazán van szerintem a másik,hogy nem tudom mennyire lopakodó. De az UAV(ok) és a képzés+háttér kiépítése szerintem felérne pár Hercules árával, azok is keményen tudják szórni az áldást,főleg a támogató (nem emlékszem a jelölésére, amin a 120mm-es van :) ) Ráadásul van belőle zavaró és tanker gép is + van IR. Szükség esetén nem csak bombát lenne képes dobálni hanem ejtőernyősöket is , meg felszereléseket. :) Amit egy UAV nem, szóval vannak előnyök és hátrányos is, amivel mind tisztában vagyunk. Ja és rohadjanak meg hogy elvitték előlünk a Herculeseket a románok.. :(
 

tallking

Member
2011. július 6.
417
3
18
dudi:
Szerinted az ATGM-ekkel ellátott Humveeknak és IFV-nek a feladata a harckocsielhárítás.

Komoly vita volt erről, hogy a Bradley-t nem engedik többé első vonalba szimetrikus háborúban miután Irakban egypár Bradleyt 76mm-es ágyúkkal kilőttek..
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
611
113
45034 said:
te ott egy saját népet szabadítasz fel

Ja hogy mi támadunk, eddig azt hittem nekünk kell védekezni. Szárazföldet viszont nem foglalsz el semmilyen repülőgéppel.

45038 said:
Ja és rohadjanak meg hogy elvitték előlünk a Herculeseket a románok.. :(

Ha jól emlékszem ők azok, akik szívnak rendesen is a Herkikkel, mert a megvétel után generálozni kellett (de lehet hogy tévedek és mások voltak azok).
 

independence

Active Member
2012. december 28.
385
62
28
Desertfox

"Persze nem ringatom álomba magam addigra lesz új vadászgépük, csak kérdés hogy lesz-e rá addigra jó személyzetük is , ha így huzzák az időt , nem biztos"

Milyen új gépekre gondolsz, és mennyire , miért arra amire?
Gripek mellé vagy helyett?
(csak kíváncsi vagyok a véleményedre)


Más:

Mennyi pilótánk van most kiképezve Grip-re és mennyi pilótánk van akit még viszonylag hamar kilehetne erre vagy másik(új) gépre?
 

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 060
1 640
113
Pela

Szerintem az AC-130 Spectre típusra gondolsz, 105 mm-es tarack van rajta (többek között) és egy drónhoz képest repülő felhőkarcoló.

Ha már ennyire belelovagoltam magam a drón témába, kicsit utána is olvastam. A Wiki szerint egy MQ-9 Reaper kb 37 millió $, gondolom ehhez jön még az infrastruktúra. Annyira nem olcsó mulatság, mint gondoltam. Viszont az utódja, az Avenger, max 15 millió$-os árat írnak, amit kicsit lehetetlennek tartok, ahogy az eladását is.  Hozzászólásokkal, videóval amit én is megnéztem, februárban szerepelt itt:

http://htka.hu/2012/02/11/repult-a-masodik-avanger/
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
611
113
45041 said:
Milyen új gépekre gondolsz, és mennyire , miért arra amire?
Gripek mellé vagy helyett?

Nem nekünk lesznek új vadászgépeink.

45041 said:
Más:

Mennyi pilótánk van most kiképezve Grip-re és mennyi pilótánk van akit még viszonylag hamar kilehetne erre vagy másik(új) gépre?

Erre van egy külön magyar Gripen topik, ott tessék ezt kérdezgetni.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 742
113
<a title="silirusglanis profiljának megtekintése" href="http://htka.hu/kerekasztal/tagok/silirusglanis/">silirusglanis</a>

"Én a Kornet árát nagyon nem akarom elhinni. Hát ne mond már hogy egy indító plusz tíz rakéta majd 900.000 $. Annyiból tankot veszek. Rögtön kettőt."

Vagy nem :D 4-5 millió dollártól kezdődik egy normális harckocsi, de a 8-9 sem ritka, és az még csak önmagában a tank.
A Kornet pedig nem RPG, hogy filléres árban legyen, ez a világ egyik legkomolyabb ATGM fegyvere. Ráadásul az igazi pénz az indító, és a tűzvezető rendszer. 3500 méterre ellát éjszaka, nem is akármilyen minőségben. Ez nem fillére gagyi cucc...

" Ja, és igen is szükséges a pct technika tömeges alkalmazása, főleg hogy Ukrajna a szomszédunk…"

1. Ukrajna nem támad meg egy NATO országot.
2. Ha Ukrajna megtámad minket, nem tudjuk magunkat önállóan megvédeni, több száz ATGM ide vagy oda.
3. Valóban szükségünk lenne vagy 20 modern ATGM indítóra, ennél több szerintem fölösleges. Egyszer láttam egy videót ahol egy Kornet indítóról kb. másfél perc alatt 3 Merkavát kukáztak le.  Ilyen rövid távon (mint ami a videóban volt) a 20 indító 60 tankot lekukázna, ez azért nem semmi. Most induljunk ki abból, hogy 5km-ről kezdünk lőni, a tankok meg max. 10m/s el rohamoznak.  Szerinted mire 2km-re lesznek tőlünk hány darab lesz lekukázva 90%-os találati arányt feltételezve, ami közel sem irreális ennél a rakétánál.
Szerintem 20 indító is elég, még akár Ukrajna ellen is.
Közelről, városban már úgy is RPG-t használsz.
 

Pela

Member
2013. január 9.
126
0
16
luperator: Hidd el nekünk az a 15milliós ár 45 lenne ;) Amúgy a gépet még haza tudja hozni a pilóta jó esetbe az UAV-ot háátt.. nem tudom.. viszont az UAV nem tud légiutántöltést :)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 742
113
Hozzászólásomhoz kiegészítés, mert nem ment el az egész:

A 3-as pont: "Szerintem 20 indító is elég, még akár Ukrajna ellen is." Ez csak a tankokra vonatkozik, van az ukránoknál más is. 

1. pontnak az alapja, az, hogy nem hiszem, hogy ilyen hülyék

2. Itt pedig nézzen mindenki utána az Ukrán haderőnek.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 742
113
Továbbá a 3-as ponthoz, a Kornet repülési sebessége 250 m/s.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 591
113
fip7

Jó, rendben lehet csak azért mondtam mert nagyon nagy kedvencem. :DDD   De azt a húsz indítót még mindig keveslem, elhúzódó arcvonal esetén meg pláne. Nem a Vereckei-hágót kell védeni... Az izraeli esetben meg valljuk be (én is láttam a videót) egy jó adag balf@szság is közrejátszott a páncélosok részéről (a harmadik már látta a célt, irányzott és semmi.  még nem is ködölt).

"Vagy nem :D 4-5 millió dollártól kezdődik egy normális harckocsi, de a 8-9 sem ritka, és az még csak önmagában a tank." Elárulom hogy a nagy leépítések idején (de lehet még most is) 4 azaz négy millió forintért lehetett T-72-est venni. Nem mondtam hogy normális :D
 

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 060
1 640
113
<a title="silirusglanis profiljának megtekintése" href="http://htka.hu/kerekasztal/tagok/silirusglanis/">silirusglanis
</a>

A cikket elolvastam, a fejlesztésnek örülök szintúgy. Az osztott kliens képességét nem értettem és valahol nem értem, mert ha jól tudom, a külföldi UAV-ok vezérlését is több személy együttesen végzi. Legalább egy pilóta és egy parancsnok, aki a kép értékelése alapján parancsot adhat a kiiktatásra vagy bármi egyébre. S ugye, ez sem egy kijelzőn valósul meg. Valóban lenne potenciál és ha magunknak fejlesztünk, abból csak profitálhatnánk. Akár nagyobb UAV vagy UCAV méretben is.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 841
113
tallking

Az ATGM a gyalogság első vonalas harckocsi elhárító rendszere,hogy ez gépen van vagy nem a tényen nem változtat.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 742
113
<a title="silirusglanis profiljának megtekintése" href="http://htka.hu/kerekasztal/tagok/silirusglanis/">silirusglanis</a>

Ha még fent van a neten a videó, linkeld már be légyszíves, mert égre földre keresem és nem találom...

"Elárulom hogy a nagy leépítések idején (de lehet még most is) 4 azaz négy millió forintért lehetett T-72-est venni. Nem mondtam hogy normális :D"

Az lehet, de én most új gyártású, modern harcjárművek árából indultam ki, nem a használt 20+ éves T-72-ből.
 

tallking

Member
2011. július 6.
417
3
18
dudi. De a gyalogságnak nem feladata a harckocsielhárítás. Ha a gyalogság véletlenül belebotlik egy harckocsiba akkor legyen mivel felvenni a harcot.

Viszont te azt mondtad korábban hogy harckocsit ATGM-el kell elintézni mert az arra van. Tévedés. Csak a gyalogságnak és a gyengén páncélozott járműveknek "van arra", de ezek az egységek (gyalogság, gyengén páncélozott járművek) nem keresik szándékosan a harcérintkezést a harckocsikkal.

Kimondottan harckocsit elpusztítani mint fő feladat, a saját harckocsiknak, légierőnek, helikoptereknek és nagyhatótávolságú rakétafegyvereknek (Pl. SMERCH, M270) kell.