RDO 3221 Komondor

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

chimera

Member
2010. április 19.
560
1
18
desertfox Te összekevered a doktrinát a taktikával.Minden hadseregnek és katonának kötelessége felvenni a harcot az országába betörő ellenséggel,akkor is ha az ember szakács ,sofőr,vagy könnyűlövész!
 

Hans

Member
2010. április 19.
168
1
18
lemil.blog.hu/2013/01/10/vitaposzt_kulonlegesek_a_patyomkin_alakulat

Olvasok és olvasok. Nem álmodzom. De, ez vicc és sok kérdésre választ adott!!!!
Ezúton is csókoltatom a Komondort! Kis darabszámú, hazai MRAP-ra pénz elcseszés! Az van. Meg Brímsztón álmok, mi? Na hagyjuk már!
Álomvilág vs. VALÓSÁG! Pont!
Csúnya, hogy az általam kedvelt Gepárd se egy nagy eresztés a kommentek szerint! A Szép M1 meg pláne...
Rosszabb itt a helyzet, mint gondoltam, szomorú.

---
dudi: Gondolom te vagy a kommentek közt "dudi01"? (meg akkor értelemszerűen combatgear blogon is:))
 

tallking

Member
2011. július 6.
417
3
18
dudi: az különleges egységnek minősül, "gyorsreagálású elit csapat" az ilyenek kvázi öngyilkos egységek és nem jellemzőek a gyalogság tömegére és feladatuk nem terjeszthető ki a gyalogságra általánosságban. Mellesleg miután befékezték az ellenséget ők maguk is nehézfegyverzetű támogatásra szorulnak.Nem egy szabvány lövész feladatkör ez.
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Egyértelmű ,de te kizártad a gyalogság bevetését páncélosok ellen. És woala most írtad le te magad.
 

tallking

Member
2011. július 6.
417
3
18
desertfox: oké akkor kijavítom magam, a gyorsreagálású erők kivételével, a gyalogságot nem alkalmazzák szándékosan harckocsielhárításra (azzal együtt hogy a gyalogság rendelkezik ATGM-ekkel)

Továbbra is fennáll, hogy kell olyan fegyverrendszer ami kimondottan ellenséges harckocsik és egyéb gépesített egységek ellen van kitalálva és ehhez való műszaki fölénnyel rendelkezik. Erre lett volna jó az elgondolásom.

Egyébként nem értem ezt a hatalmas ellenérzést. Pánéltörő rakétás járművek teleszkópikus karon lévő felderítőrendszerekkel eddig is léteztek. Pusztán annyit mondok, hogy a rakéták legyenek nagyobb hatótávolságúak a szokásosnál. Miért lenne ez rossz dolog?!

http://www.army-technology.com/projects/hot/

Ezt még Mackensen linkelte be.
 

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 597
19 652
113
@dudi : A Hellfire tudja a lock on after launch üzemmódot és elvileg a Mavericknél is elérhető a képesség.

@tallking már nem is kicsit röhejes amit itt előadsz :)) Szerintem ha Szun Ce kommentelne ide valszeg  Őt is kioktatnád a hadtudományokból.

Komondor-Maverick : A Brimstone/Hellfire párost ugye csak páncélvadász feladatkörben használhatod hatékonyan, mivel kisméretű rakéták kis harci résszel, egy tüzérségi állás ellen nem sokra mennél velük mivel az ütegek el vannak szórva. Én mind2 rakéta föld-föld üzemmódját 6-7 km-re teszem mivel levegőből indítva 8 illetve 12km a maximális!!! hatótávjuk. Megjegyezném halkan, hogy  ne átlagárat számolj a járműre sem, mivel ki kell fejleszteni a "teleszkópos tornyot" (legalább 1 Tonna teherbírással  2 Maverick esetén), ezen felül integrálni kell a rakétát is nem beszélve a combos szenzorcsomagról (stabilizált nappali/éjszakai üzemmóddal rendelkező kamera, FLIR, lézeres távmérő/célmegjelölő) és valami olyan tűzvezetőrendszerről ami adatátviteli képességekkel is bír.  Halkan megsúgom : kicsit leülsz számolgatni és hamar rájössz hogy 1 millió $ fölé simán becsúszna 1 db jármű ára, rakéták nélkül... Jut eszembe 3 db-os javadalmazással nem jutnak messzire szóval 3 indító mellé kellene egy lőszeres kocsi is. Azt is kifejleszti majd a Rába :) Amúgy a Komondor sebezhetetlen? :) Szerinted  sokkal jobban védett mondjuk ennél ?

http://en.wikipedia.org/wiki/9M123_Khrizantema

" Az M1-esek Irakban 1991-ben 5 kilométerről kilőtték a T-72-öt is. Jó hogy a T-55 és T-72 nem rendelkezik olyan ágyúval és olyan lőszerrel." ezeket honnan veszed?  Megsúgom Neked hogy a T-72es lövege abszolút pariban van a Rheinmetall 120-assal. Amiben az M-1 jobb az a tűzvezető rendszer.

ATGM : szerintem alap katonai dolgokról sincsen halvány fogalmad sem... Lehet hogy azt hiszed hogy van, de szerintem ez csak egy tévhit.

Szóval : minden ilyen hordozható páncéltörő eszköz arra lett kitalálva hogy a gyalogság ne legyen védtelen a páncélozott járművekkel szemben. Kezdődött a 2. VH-ban a  különféle hk. elleni kézigránátokkal és a Panzerfausttal majd később mikor az elektronika lehetővé tette akkor jöttek az irányított rakéták. Minden lövészalakulatnál vannak páncéltörő alegységek amelyeknek ez a feladata. Ők a lövészekkel mozognak együtt legyen az könnyű vagy gépesített lényegtelen. Tatán pl ott vannak a BRDM-2esekre telepített Fagot/Konkursz indítók, mert ott a BMP-kkel BTR-ekkel kellett mozogniuk. dudiéknál meg a Metis-ek, mert azt 2-3 ember elviszi... A harckocsi elpusztítása meg annak a feladata Aki meglátja.

@desertfox szerintem ne akarjunk felszabadítani senkit. :)))  Szlovákiának, Romániának vagy a Szerbeknek komolyabb iparuk van mint nekünk még ha tré is a helyzet... azért csak gyártottak harckocsit, a románok a jugókkal karöltve sugárhajtású repülőket, helikoptereket stb...

 
 

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 061
1 653
113
Hans

A blog elolvasása után még egy Kornet rendszer is álomnak tűnik, nem hogy amit itt felvázoltak eddig.
 

tallking

Member
2011. július 6.
417
3
18
én írtam korábban: "dudi. De a gyalogságnak nem feladata a harckocsielhárítás. Ha a gyalogság véletlenül belebotlik egy harckocsiba akkor legyen mivel felvenni a harcot."

duckdodgers tge írtad:

"Szóval : minden ilyen hordozható páncéltörő eszköz arra lett kitalálva hogy a gyalogság ne legyen védtelen a páncélozott járművekkel szemben"

Továbbá te írod:
"Minden lövészalakulatnál vannak páncéltörő alegységek amelyeknek ez a feladata. Ők a lövészekkel mozognak együtt legyen az könnyű vagy gépesített lényegtelen. Tatán pl ott vannak a BRDM-2esekre telepített Fagot/Konkursz indítók, mert ott a BMP-kkel BTR-ekkel kellett mozogniuk. dudiéknál meg a Metis-ek, mert azt 2-3 ember elviszi… A harckocsi elpusztítása meg annak a feladata Aki meglátja."

tehát ha támadás indul ellenünk és a támadó fél nyilvánvalóan harckocsikat alkalmaz az első vonalban akkor mi a lövészeket BRDM-eket, BTR-eket és BMP-ket küldjük előre.
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
<a title="duckdodgers profiljának megtekintése" href="http://htka.hu/kerekasztal/tagok/duckdodgers/">duckdodgers</a>: nem értek egyet ,  az hogy Szerbek tudnak gyártani osdi  használhatatlan vadászgépeket, hüüühaaa.
Inkább legyen 2 db F-35 sünk és pipa légi fölény és nem mi gyártottuk. Románoknak is a helikopterük és az régi orosz technika felturbozása szerintem az se túl jó, de mindenre majd élesben derül fény mit ér.
Szlovákinak meg nincs semmi óriási hadiipara , ami a csúcsot képviselné. ( emlékeim szerint )
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Ezt a komolyabb ipart valahogy támaszuk már alá , mert Én nem láttok környező országokba nagyipart! ( kivéve: csehek , osztrákok )
 

tallking

Member
2011. július 6.
417
3
18
dudckdodgers: a 2 vh-ról ne oktass te engem
Ajánlom figyelmedbe a German War Files sorozatot a youtube-on a következő részeket:
1.) Self propelled artillery Hummel,
2.)Strumgeschutze
3.)Guns of the Wehrmacht

Ebből majd megtudhatod hogy elsődleges páncélhárítóként páncélozott önjáró lövegeket és páncéltörő használtak
A panzerfaustok akárcsak a mai ATGM-ek másodlagos önvédelmi eszközök voltak.
 

tallking

Member
2011. július 6.
417
3
18
dudckdodgers:

"ki kell fejlesztenia teleszkópikus kart"

unom hogy 10szer le kell írni majd ismét felbukkan valaki aki a felénél kezdi.

A google-on annyi "Mast Mounted Sensor" termék van amennyi csak kell.
teleszkópos kar érzékelőkkel:
nemrég volt belinkelve:
http://www.army-technology.com/projects/hot/

http://www.gyrocamsystems.com/markets/land.html
 

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 061
1 653
113
Desertfox: Szerintem az ukránokat se kell leírni ipar tekintetében. Ha csak az Antonov gyárat és a harckocsit vesszük alapul. Duck szerintem arra utalt, hogy az ipar mindennek az alapja, jelen esetben, hogy ne kelljen minden haditechnikai eszköz javításáért pl külföldre rohangálni.

Tallking: A vita most, ahogy látom elsősorban a gyalogság páncélos elhárítási képességéről van szó. Ha általános is, a harckocsi még mindig egy specializált eszköz (főleg Közép-Európában). Számokat tekintve gyaníthatóan nem lehet mindenhova harckocsit küldeni, ahol felbukkan egy ellenséges páncélozott csoport. Másrészt, a gyalogság valószínűbb, hogy előbb találkozik vagy derít fel ellenséges páncélost mint a klasszikus tank vs tank felállás.
 

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 597
19 652
113
Ez megalol...  Mivel fogalmad sincs róla ki vagyok és milyen tudással rendelkezem, így elég vicces a felvetésed. De tudod mit? Kérdezd meg Tomcatet hogy Ő mit gondol Ki tud többet az adott témáról ;)

Megjegyzem a felvetésed megint igencsak hibás, ugyanis Te csöves tábori tüzérségről beszélsz, míg a páncélelhárító kézigránátok és rakéták az egyéni védekezés eszközei. A Hummel pedig önjáró tüzérségi eszköz és nem a páncéltörő tüzérséghez tartozik. Már csak azért sem mert a németeknél 15 cms kaliberben nem is volt páncéltörőgránát ;) A legnagyobb kaliberű páncéltörő lövegük a 12,8cm-s Pak-44 volt. Egyébként pedig azt használtak ami éppen volt kéznél... pld cseh alvázon szovjet zisz-3as löveget, vagy belga, francia eredetű pct lövegeket stb...

 

 
 

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 597
19 652
113
@desertfox :

Románia : TR-125 harckocsi , modernizált BMP-k, licenc alapján helikopterek, jugókkal repülők. ÉS tudok róla hogy nem nagy szám volt az Orao, de itt a hangsúly azon van hogy képesek voltak legyártani.

Szerbia : M-84, Nora B-52 , rakétasorozatvetők, repülőgép de már rakétát is gyártanak.

Szlovákia : T–72M2 , Zuzana önjáró löveg...

Na és Mi mit gyártottunk a 2 VH óta? PSZH-t meg FUGot kb :)))
 

tallking

Member
2011. július 6.
417
3
18
dudckdogers:
Self propelled artillery Hummel
ez egy videó címe te nagyon sokat tudó.

http://www.youtube.com/watch?v=rzqp9hSZ9Vo
 

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 597
19 652
113
@tallking tisztában vagyok vele hogy sokféle ilyen megoldás létezik. Sőt már láttam is ilyet élőben (Fennek) és játszottam is vele. Csak ugye amiről Te beszélsz az kicsit komplikáltabb egy egyszerű kukucskánál. Ugyanis rakétától függőn célmegjelölőre is szükség lehet és ha ezt megveszed az nem két fillér. Álmodozni persze lehet, csak tudod ez a Magyar Honvédség legnagyobb rákfenéje, hogy mindig fel akarjuk találni a spanyolviaszt. Nekünk semmi sem jó amit hadviselésben nálunk tapasztaltabb népek már kidolgoztak. mert majd mi megmutatjuk.És ez igaz a ruházattól kezdve nagyon sok dologra...
 

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 597
19 652
113
@tallking! Nekem nem kell megnéznem a videot, mivel ismerem szinte az összes eszközt amit használtak ;) Felőlem beszélgethetünk a pisztolyoktól kezdve az SD-1000-ig is akár, én benne vagyok.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 619
5 338
113
Sziasztok!

Ismeretlenül nem nagyon akarok beleszólni a vitátokba, de kb 2 hónapja Hende azt válaszolta a Parlamentben, hogy a Honvédség nem tesztelte, és  nem is tervezi a Komondort rendszeresíteni. (Juhász kérdezte őt, amire írásban válaszolt, ha jól emlékszem)