Rheinmetall Lynx

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Persze szakasztól fölfelé. Rajba minek? Ott a rajparancsnokon a rádió, és nyomkodja a gombot slussz. Régen külön szakma volt a rejtjelezés, morze. Most meg megnyomod az adás gombot egy software defined rádión.

Régen egy századnak, egy képzett híradós katonája volt, aki a század pk gépében volt, az EÜ. katonával együtt. Gyakorlatokon csatlakozott, mint a légvédelmi lövészek. Normálban, a híradósokhoz tartozott, szervezetileg. Egyébként, a harcjárművek rádióján ment a kommunikáció századon belül. A század pk tudott a zászlóalj pk-val kommunikálni. Lehetett rádiótilalom, akkor a pk., zászlóval irányította a század harcjárműveit.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 785
75 817
113
Persze szakasztól fölfelé. Rajba minek? Ott a rajparancsnokon a rádió, és nyomkodja a gombot slussz. Régen külön szakma volt a rejtjelezés, morze. Most meg megnyomod az adás gombot egy software defined rádión.

A radió magat kulcsolja fel?A radio maganak valasztja meg,higy mikor melyik antenna kell?A radió magatól kúld adatot?Soroljam még?
De akkor is csak 2 ember csinálja.

És hátirádió van minden rajba?

Raja és feladata válogatja de ez nem elképzelhetetlen.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 785
75 817
113
De akkor is csak 2 ember csinálja.

És hátirádió van minden rajba?

Nem is úgy működik egy helikopter mint egy IFV.Jó példa erre az,hogy az A-10-ben 1 ember csinálja azt amit a legmodernebb Apachban 2...Aztán még sem lesz soha 1 személyes harci helikopter.
 
K

kamm

Guest
Őrmester vagy törzsőrmester az a tizedes.Sőt van olyan raj amelyiknek főtörzsőrmester.

Ja, en anno tizedeskent (!) majd szakaszvezetokent vezettem szakaszt, mert nem volt ra hivatasos. :)
Manapsag mar nemigen van ilyesmi, gondolom, no meg nem lenne tul ösztönző hatású, ha nem lennének minimum ormesterek mar a rajpk is...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 785
75 817
113
Siman. Akar bootup utan lekeri meg a bazison belul, de lehet a jarmupk is egy hw kulcs, amit beletol es onnantol X ideig uzemel, az operatornak esetleg van sajat kulcsa stb.

Ahogy te azt a civil kis gondolkodásoddal elképzeled.Kulcsolni csak nagyon kevesen kulcsolhatnak mert érthető módon a NATO-ban nagyon vigyaznak a titkositó kulcsokra...
A kulcsolás az nem frekvenciabevitel hanem titkosítás!!!
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz
K

kamm

Guest
Márpedig történelmileg az egyes rendfokozatok párhuzamosan alakultak ki az egyes katonai egység típusokkal.

Amúgy az angol cikk is írja a káplárt, mint a szakasz vezetőjét.


https://en.wikipedia.org/wiki/Squad

Az angolszasz nem mervado, pl az amerikaiaknal eleve nincs is szakaszvezeto, mig peldaul franciaknal, németeknél, olaszoknal, spanyoloknal, osztrakoknal, nalunk, sot, meg a kanadaiaknal is van (chef caporal, master corporal etc), OR-4 az ormester alatt.
 
K

kamm

Guest
Ahogy te azt a civil kis gondolkodásoddal elképzeled.Kulcsolni csak nagyon kevesen kulcsolhatnak mert érthető módon a NATO-ban nagyon vigyaznak a titkositó kulcsokra...
A kulcsolás az nem frekvenciabevitel hanem titkosítás!!!

Szerintem ezen ne vitazzunk, ez a szakmamba vag, siman meg lehet csinalni biztonsagosan, csak a katonak eleg satuk informatikahoz es mocskos lassuak minden fejlesztesnel, lassuk be. :)
Evente parszor csinaltam encrypted rendszereket par evig, hidd el, hogy barmit beletekerek egy olyan irgalmatlan, multilayeres kulcsba, hogy soha nem bogozza ki senki a crypto nelkul hacsak nem huz a hata mogott egy quantum crypto-toro rendszert, az azt eteto eromuvel mogotte. :D
Mindezt regen FPGAba tettek vagy SoC direkt unitra, ma mar minden SD, ennek az is az elonye, hagy naponta uj boot code is lehet, azaz ha fel is tornenek vmi csoda folytan egy kulcsot az sem jelent semmit, mert egyreszt mar lejart, masreszt a bazison ellenkodot kellene kapnia X idon belul... gyakorlatilag hasznalhatatlanna lehet tenni egy IFVt, amit pl hatrahagytak. :)
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár
K

kamm

Guest
Régen egy századnak, egy képzett híradós katonája volt, aki a század pk gépében volt, az EÜ. katonával együtt. Gyakorlatokon csatlakozott, mint a légvédelmi lövészek. Normálban, a híradósokhoz tartozott, szervezetileg. Egyébként, a harcjárművek rádióján ment a kommunikáció századon belül. A század pk tudott a zászlóalj pk-val kommunikálni. Lehetett rádiótilalom, akkor a pk., zászlóval irányította a század harcjárműveit.

Hat harminc eve eppenseggel nem igy volt, minden szakasznal volt egy R107, egy dedikalt radiossal, aki a hatan vitte azt a malacot
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 785
75 817
113
Szerintem ezen ne vitazzunk, ez a szakmamba vag, siman meg lehet csinalni biztonsagosan, csak a katonak eleg satuk informatikahoz es mocskos lassuak minden fejlesztesnel, lassuk be. :)
Evente parszor csinaltam encrypted rendszereket par evig, hidd el, hogy barmit beletekerek egy olyan irgalmatlan, multilayeres kulcsba, hogy soha nem bogozza ki senki a crypto nelkul hacsak nem huz a hata mogott egy quantum crypto-toro rendszert, az azt eteto eromuvel mogotte. :D
Mindezt regen FPGAba tettek vagy SoC direkt unitra, ma mar minden SD, ennek az is az elonye, hagy naponta uj boot code is lehet, azaz ha fel is tornenek vmi csoda folytan egy kulcsot az sem jelent semmit, mert egyreszt mar lejart, masreszt a bazison ellenkodot kellene kapnia X idon belul... gyakorlatilag hasznalhatatlanna lehet tenni egy IFVt, amit pl hatrahagytak. :)

Azt nem tudom,hogy mit lehet!Azt viszont tudom,hogy hogyan működik a rendszer!Nem úgy ahogy te elképzeled.
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
Ja, en anno tizedeskent (!) majd szakaszvezetokent vezettem szakaszt, mert nem volt ra hivatasos. :)
Manapsag mar nemigen van ilyesmi, gondolom, no meg nem lenne tul ösztönző hatású, ha nem lennének minimum ormesterek mar a rajpk is...

Érdekes helyen lehettél. Én is bejártam a tisztes fokozatokat sorkatonaként. Ugyanakkor már tisztesesekből is volt jó pár hivatásos (minden fokozatban). Azért szóltak, hogy már tizedesként ne nagyon "vezényeljünk" a hivatásos őrvezetőnek ... :D

Mondjuk azt sosem értettem, hogy még úgy érettségi nélkül is az érintettek miért nem szóltak sorosként, hogy "továbbszolgálók" szeretnének lenni? 3 havonta kaphattak volna egy csontcsillagot - így meg asszem 3 évente ... :)

A tiszthelyettesekről nem is szólva - őrmesterekből meg zászlósokból (szintén sokféle fokozatban) Dunát lehetett rekeszteni. Érdekes, hogy Nálatok nem voltak ... Volt még persze 3 hadnagy meg egy főhadnagy (sz. pk.) - namost mindezek 4 szakaszra (abból is az egyik gyakorlatilag csak a "sittes" szakasz volt - akik le voltak csukva a századból).

Pont ma írtam korábban, hogy hivatásosoknál/szerződéseseknél már régóta nincsenek tisztesek. Azt is, hogy miért. Láttál képeken őrmesternél kisebb rangot az elmúlt másfél évtizedből (amióta nem soroznak)? Na ugye ... Úgyhogy jó eséllyel nálunk egy őrmester nem raj pk. - sőt ...
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 112
45 412
113
Ahogy te azt a civil kis gondolkodásoddal elképzeled.Kulcsolni csak nagyon kevesen kulcsolhatnak mert érthető módon a NATO-ban nagyon vigyaznak a titkositó kulcsokra...
A kulcsolás az nem frekvenciabevitel hanem titkosítás!!!
Figyelj dudi, szerintem én és @kamm is tisztában van vele, hogy te mit hívsz kulcsolásnak. Erre van egy kisebb alegység, akinek a tagjai képesek a kommunikációs berendezések felkonfigurálására. Ezzel nincs is semmi gond.
De ez az alegység nem raj vagy szakasz alárendeltségében dolgozik, hanem tippem szerint valahol század, vagy zl. szinten.
Egy SD rádió rendszerben azonban gyakorlatilag mindenki mindenkivel beszélhet ha úgy konfigurálják még akkor is, ha a network rendszerben mondjuk nem lenne a saját rádiójának hatósugarában.
Innentől kizárólag a konfigurálástól függ, hogy egy járművet éppen sima rajparancsnok használja, vagy akár a századparancsnok. Persze egy parancsnoki járműben nagyobb hatósugarú transmit egységet építenek, azonban már ez sem feltétlen fontos. Pl. a PUMA a VJTF upgrade-be megkapja a műholdas kommunikációs lehetőséget is.
Ezzel azonban mind nem kell egy rpk.-nak foglalkoznia, mivel ő kész felprogramozott interface-t kap. Ő annyit csinál, hogy a három adás gombja közül a megfelelőt megnyomja, amikor közlendője van.
Egy intercom, egy digit. csatorna a deszanttal, meg egy a szakasz pk. felé.
Neki még csak frekvenciákkal sem kell harc közben foglalkoznia, nemhogy kódolással. Azt csinálja helyette a rádió, meg a kódoló /dekódoló berendezés.
Szóval azt gondolom, hogy a modern megoldások olyan lehetőségeket biztosítanak a különböző szintű parancsnokoknak, ami brutális hatékonyság növekedést eredményezhet. Szerintem ez nagyon fontos az IdZ/Gladius jellegű future solder támogató rendszerekben.
Mondok egy példát: egy lövész hdgy.-nak nem kell percekig végighallgatnia a felderítők jelentését, azt értelmezni lejegyzetelni, majd azt lefelé a rajparancsnokoknak további parancsokkal együtt továbbítani élőszóban, mivel mindenkinek megérkezik a saját monitorára az ellenség pozíciója, ereje, mozgása, stb. És mindez vizualizálva, digit térképre felvíve. Mi több, akár Augmented Realityben is meg lehet jeleníteni direktben a katonák szeme elé, a pontos és valós pozíciójában.
Erről szól a Rheinmetall TacNet rendszere. Most rendelte meg a BW!
Úgy néz ki, hogy sztenderdizálni fogják.
Ez kb. a sisakcélzó jelentőségű újítás, csak a szárazföldieknél.
Vagy mint a GPS navigáció a civil életben a térképes tájékozódás helyett.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 785
75 817
113
Figyelj dudi, szerintem én és @kamm is tisztában van vele, hogy te mit hívsz kulcsolásnak. Erre van egy kisebb alegység, akinek a tagjai képesek a kommunikációs berendezések felkonfigurálására. Ezzel nincs is semmi gond.
De ez az alegység nem raj vagy szakasz alárendeltségében dolgozik, hanem tippem szerint valahol század, vagy zl. szinten.
Egy SD rádió rendszerben azonban gyakorlatilag mindenki mindenkivel beszélhet ha úgy konfigurálják még akkor is, ha a network rendszerben mondjuk nem lenne a saját rádiójának hatósugarában.
Innentől kizárólag a konfigurálástól függ, hogy egy járművet éppen sima rajparancsnok használja, vagy akár a századparancsnok. Persze egy parancsnoki járműben nagyobb hatósugarú transmit egységet építenek, azonban már ez sem feltétlen fontos. Pl. a PUMA a VJTF upgrade-be megkapja a műholdas kommunikációs lehetőséget is.
Ezzel azonban mind nem kell egy rpk.-nak foglalkoznia, mivel ő kész felprogramozott interface-t kap. Ő annyit csinál, hogy a három adás gombja közül a megfelelőt megnyomja, amikor közlendője van.
Egy intercom, egy digit. csatorna a deszanttal, meg egy a szakasz pk. felé.
Neki még csak frekvenciákkal sem kell harc közben foglalkoznia, nemhogy kódolással. Azt csinálja helyette a rádió, meg a kódoló /dekódoló berendezés.
Szóval azt gondolom, hogy a modern megoldások olyan lehetőségeket biztosítanak a különböző szintű parancsnokoknak, ami brutális hatékonyság növekedést eredményezhet. Szerintem ez nagyon fontos az IdZ/Gladius jellegű future solder támogató rendszerekben.
Mondok egy példát: egy lövész hdgy.-nak nem kell percekig végighallgatnia a felderítők jelentését, azt értelmezni lejegyzetelni, majd azt lefelé a rajparancsnokoknak további parancsokkal együtt továbbítani élőszóban, mivel mindenkinek megérkezik a saját monitorára az ellenség pozíciója, ereje, mozgása, stb. És mindez vizualizálva, digit térképre felvíve. Mi több, akár Augmented Realityben is meg lehet jeleníteni direktben a katonák szeme elé, a pontos és valós pozíciójában.
Erről szól a Rheinmetall TacNet rendszere. Most rendelte meg a BW!
Úgy néz ki, hogy sztenderdizálni fogják.
Ez kb. a sisakcélzó jelentőségű újítás, csak a szárazföldieknél.
Vagy mint a GPS navigáció a civil életben a térképes tájékozódás helyett.

Leirtam,hogy felprogramozás meg a kulcsolás nem ugyan az.

Ami pedig a rendszert illeti sajnos tévedsz.Század szintig egyszemélyi vezetes van,nincs olyan opció,hogy bárki a században akár csak egy hangyanyit is más elképzelés menten csináljon bármit is mint amit a századparancsnok gondol.Ebből az következik,hogy tök mind1,hogy hány ember kijelzőjén jelenik meg a teljes helyzetkép, nem mehet a saját feje után, csak azt csinálhatja ami a századparancsnok elgondolásaba tökéletesen(nem félig nem 90%-ban hanem 100%-ban tökéletesen) beleillik.Persze a századparancsnok kereteket ad meg amikben van mozgástér pl a szakaszparancsnokoknak csak épp ezek nem túl tág keretek.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and krisss

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 970
113
Érdekes helyen lehettél. Én is bejártam a tisztes fokozatokat sorkatonaként. Ugyanakkor már tisztesesekből is volt jó pár hivatásos (minden fokozatban). Azért szóltak, hogy már tizedesként ne nagyon "vezényeljünk" a hivatásos őrvezetőnek ... :D

Mondjuk azt sosem értettem, hogy még úgy érettségi nélkül is az érintettek miért nem szóltak sorosként, hogy "továbbszolgálók" szeretnének lenni? 3 havonta kaphattak volna egy csontcsillagot - így meg asszem 3 évente ... :)

A tiszthelyettesekről nem is szólva - őrmesterekből meg zászlósokból (szintén sokféle fokozatban) Dunát lehetett rekeszteni. Érdekes, hogy Nálatok nem voltak ... Volt még persze 3 hadnagy meg egy főhadnagy (sz. pk.) - namost mindezek 4 szakaszra (abból is az egyik gyakorlatilag csak a "sittes" szakasz volt - akik le voltak csukva a századból).

Pont ma írtam korábban, hogy hivatásosoknál/szerződéseseknél már régóta nincsenek tisztesek. Azt is, hogy miért. Láttál képeken őrmesternél kisebb rangot az elmúlt másfél évtizedből (amióta nem soroznak)? Na ugye ... Úgyhogy jó eséllyel nálunk egy őrmester nem raj pk. - sőt ...
Ez nem a rendőrség, vannak közkatonák, tizedesek és őrvezetők meg szakaszvezetők is....

20200710_KFOR-h%C3%B3nap-katon%C3%A1ja-3.jpg


Jéé ez egy tegnapi hírből van a honvédelem.hu-ról és ott egy őrveztő.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
Ez nem a rendőrség, vannak közkatonák, tizedesek és őrvezetők meg szakaszvezetők is....

20200710_KFOR-h%C3%B3nap-katon%C3%A1ja-3.jpg


Jéé ez egy tegnapi hírből van a honvédelem.hu-ról és ott egy őrveztő.

Köszönöm szépen a fényképeket. Azzal tisztában vagyok, hogy vannak tisztesek a honvédségnél - írtam is (pl. amennyiben aktiválnák a sorozást valamiért, akkor lennének). A hivatásos/szerződéses állománnyal kapcsolatban írtam amit írtam. Egyébként ebben most van valami friss változás?

Leírom, hogy jó 20 éve amikor sorkatona voltam ez hogyan volt. Mivel századírnokként is elég sokat dokumentáltam a dolgaikat illetve sokat beszéltem Velük illetve tisztekkel is - ideértve a sz. pk. -t is:

- érettségi nélkül aki felszerelt: csontcsillag, érettségivel: ezüstcsillag, továbbszolgáló: +1 csontcsillag (amennyiben volt érettségije, akkor goto ezüstcsillag), zárójelben: a "sima leszerelő" akkor sem ment szakaszvezető fölé, ha érettségije volt ...
- akkor már érettségi nélkül nem vettek fel senkit (talán folyamatban levő esti érettségi esetén eseti kivétel - passz),
- érettségi nélkül a szakaszvezető rangból nem tudott továbblépni őrmesterre bármennyi szolgálati éve is volt szakaszvezetőként (volt ilyen is 3+ évvel szaksziként),
- akkor volt egy határidő már (ezt mindegyikük fejből fújta napra pontosan az érintett rendelkezéssel egyetemben - én már nem emlékszem), hogy azután akinek nincs érettségi az repül. Nyomta is mindegyik az esti iskolát, mint a gép ... Volt para rendesen.

Azaz egyetlen hivatásos/szerződéses tisztesnek sem volt érettségije. Sorállományú tisztesek között lehetett egyeseknek (pl. nekem volt).

Ezeknek a mostani őrvezetőknek akkor nincs érettségije? A seregnél ez már nem feltétel (pedig manapság már annyira sem nehéz érettségit elérni, mint akkor)? Az aktuális hír alapján két őrvezetőt tüntettek ki KFOR szolgálatban nyújtott teljesítményükért (innen is gratulálok Nekik). Akkor ezek frissen (3 éven belül) felszereltek és egyből mehettek misszióba? Valamiért úgy gondoltam "komolyabb" előélet szükséges a misszióra kiválasztáshoz ...
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 970
113
Köszönöm szépen a fényképeket. Azzal tisztában vagyok, hogy vannak tisztesek a honvédségnél - írtam is (pl. amennyiben aktiválnák a sorozást valamiért, akkor lennének). A hivatásos/szerződéses állománnyal kapcsolatban írtam amit írtam. Egyébként ebben most van valami friss változás?

Leírom, hogy jó 20 éve amikor sorkatona voltam ez hogyan volt. Mivel századírnokként is elég sokat dokumentáltam a dolgaikat illetve sokat beszéltem Velük illetve tisztekkel is - ideértve a sz. pk. -t is:

- érettségi nélkül aki felszerelt: csontcsillag, érettségivel: ezüstcsillag, továbbszolgáló: +1 csontcsillag (amennyiben volt érettségije, akkor goto ezüstcsillag), zárójelben: a "sima leszerelő" akkor sem ment szakaszvezető fölé, ha érettségije volt ...
- akkor már érettségi nélkül nem vettek fel senkit (talán folyamatban levő esti érettségi esetén eseti kivétel - passz),
- érettségi nélkül a szakaszvezető rangból nem tudott továbblépni őrmesterre bármennyi szolgálati éve is volt szakaszvezetőként (volt ilyen is 3+ évvel szaksziként),
- akkor volt egy határidő már (ezt mindegyikük fejből fújta napra pontosan az érintett rendelkezéssel egyetemben - én már nem emlékszem), hogy azután akinek nincs érettségi az repül. Nyomta is mindegyik az esti iskolát, mint a gép ... Volt para rendesen.

Azaz egyetlen hivatásos/szerződéses tisztesnek sem volt érettségije. Sorállományú tisztesek között lehetett egyeseknek (pl. nekem volt).

Ezeknek a mostani őrvezetőknek akkor nincs érettségije? A seregnél ez már nem feltétel (pedig manapság már annyira sem nehéz érettségit elérni, mint akkor)? Az aktuális hír alapján két őrvezetőt tüntettek ki KFOR szolgálatban nyújtott teljesítményükért (innen is gratulálok Nekik). Akkor ezek frissen (3 éven belül) felszereltek és egyből mehettek misszióba? Valamiért úgy gondoltam "komolyabb" előélet szükséges a misszióra kiválasztáshoz ...
A KFOR teljesen jó betanulós missziónak egy év aktív szolgálat után. Érettségi alapkövetelmény (de igazából a segédmunkán kívül kb mindenhez kérik már) Altiszt a jelenlegi rendszer szerint úgy lehetsz legénységi állományból, ha a parancsnokod elküld altiszti tanfolyamra mert látja benned a potenciált. Vagy leszerelsz és újra jelentkezel utcáról az altisztire az Acélkocka programban. Mióta sok katonánk van kint misszióban folyamatosan, a létszámhiány meg állandó ezért a harcoló alakulatoknál nincs semmi meglepő abban, ha a valaki a szolgálatuk második évében már kimegy. (néha már az elsőben)
 
  • Tetszik
Reactions: dkes

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 785
75 817
113
Köszönöm szépen a fényképeket. Azzal tisztában vagyok, hogy vannak tisztesek a honvédségnél - írtam is (pl. amennyiben aktiválnák a sorozást valamiért, akkor lennének). A hivatásos/szerződéses állománnyal kapcsolatban írtam amit írtam. Egyébként ebben most van valami friss változás?

Leírom, hogy jó 20 éve amikor sorkatona voltam ez hogyan volt. Mivel századírnokként is elég sokat dokumentáltam a dolgaikat illetve sokat beszéltem Velük illetve tisztekkel is - ideértve a sz. pk. -t is:

- érettségi nélkül aki felszerelt: csontcsillag, érettségivel: ezüstcsillag, továbbszolgáló: +1 csontcsillag (amennyiben volt érettségije, akkor goto ezüstcsillag), zárójelben: a "sima leszerelő" akkor sem ment szakaszvezető fölé, ha érettségije volt ...
- akkor már érettségi nélkül nem vettek fel senkit (talán folyamatban levő esti érettségi esetén eseti kivétel - passz),
- érettségi nélkül a szakaszvezető rangból nem tudott továbblépni őrmesterre bármennyi szolgálati éve is volt szakaszvezetőként (volt ilyen is 3+ évvel szaksziként),
- akkor volt egy határidő már (ezt mindegyikük fejből fújta napra pontosan az érintett rendelkezéssel egyetemben - én már nem emlékszem), hogy azután akinek nincs érettségi az repül. Nyomta is mindegyik az esti iskolát, mint a gép ... Volt para rendesen.

Azaz egyetlen hivatásos/szerződéses tisztesnek sem volt érettségije. Sorállományú tisztesek között lehetett egyeseknek (pl. nekem volt).

Ezeknek a mostani őrvezetőknek akkor nincs érettségije? A seregnél ez már nem feltétel (pedig manapság már annyira sem nehéz érettségit elérni, mint akkor)? Az aktuális hír alapján két őrvezetőt tüntettek ki KFOR szolgálatban nyújtott teljesítményükért (innen is gratulálok Nekik). Akkor ezek frissen (3 éven belül) felszereltek és egyből mehettek misszióba? Valamiért úgy gondoltam "komolyabb" előélet szükséges a misszióra kiválasztáshoz ...

Ma a rendfokozatok úgy néznek ki,hogy szakaszvezetőig érettsegi nelkül eljuthatsz(azaz 8. osztaly kell hozzá ami a katonai lét alapkritériuma is),semmi más nem kell hozzá csak az,hogy legyen beosztásod és ejarjon a kivárási idő az egyes rendfokozatok közt(vagy 7 vagy 7,5 év alatt lehetsz szakaszvezető a leggyorsabban).Őrmester csak érettsegivel lehetsz de nem kell hozzá szakaszvezetőnek lenned hanem azt hiszem 2 vagy három év után(azaz őrvezetőből már lehetsz őrmester)ha van érettségid meg elvegzed a tanfolyamot akkor lehetsz őrmester. Főtörzszászlósig eleg az érettsegi azaz az első rendfokozat ami diplomához kötött az a hadnagy.
 
  • Tetszik
Reactions: dkes and krisss

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
A KFOR teljesen jó betanulós missziónak egy év aktív szolgálat után. Érettségi alapkövetelmény (de igazából a segédmunkán kívül kb mindenhez kérik már) Altiszt a jelenlegi rendszer szerint úgy lehetsz legénységi állományból, ha a parancsnokod elküld altiszti tanfolyamra mert látja benned a potenciált. Vagy leszerelsz és újra jelentkezel utcáról az altisztire az Acélkocka programban. Mióta sok katonánk van kint misszióban folyamatosan, a létszámhiány meg állandó ezért a harcoló alakulatoknál nincs semmi meglepő abban, ha a valaki a szolgálatuk második évében már kimegy. (néha már az elsőben)

Ma a rendfokozatok úgy néznek ki,hogy szakaszvezetőig érettsegi nelkül eljuthatsz(azaz 8. osztaly kell hozzá ami a katonai lét alapkritériuma is),semmi más nem kell hozzá csak az,hogy legyen beosztásod és ejarjon a kivárási idő az egyes rendfokozatok közt(vagy 7 vagy 7,5 év alatt lehetsz szakaszvezető a leggyorsabban).Őrmester csak érettsegivel lehetsz de nem kell hozzá szakaszvezetőnek lenned hanem azt hiszem 2 vagy három év után(azaz őrvezetőből már lehetsz őrmester)ha van érettségid meg elvegzed a tanfolyamot akkor lehetsz őrmester. Főtörzszászlósig eleg az érettsegi azaz az első rendfokozat ami diplomához kötött az a hadnagy.

Köszönöm szépen mindkettőtöknek a választ. Abban van kicsi ellentmondás köztetek, hogy maga az érettségi kell-e a tisztes rendfokozatokhoz (a tiszthelyetteshez mindenképpen kell ez is az altiszti tanfolyam mellett). Az a része világos, hogy tiszti ranghoz diploma kell - az az alatti rangfokozatoknál pedig el lehet karistolni érettségivel is. Sőt feltételezem az orvos, ügyvéd, szakirányú mérnök kivételével leginkább katonai jellegű diploma kell a tiszti pályához.

Még egyszer köszönöm, akkor így már érthető.

Huh, meg ezt a tiszthelyettes/altiszti dolgot nem tudom megszokni - még akkor is, ha tudom régóta, hogy őrmestertől-főtörzszászlósig már mindenki altiszt. A mi időnkben ez még nem így volt ...