Sport

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 273
76 842
113
pela3

Nincs konkrét neve annak amit itthon oktatnak,ez egy egyveleg mindenhonnan azok a technikák amik hasznosak lehetnek.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 313
54 767
113
silurusglanis

"Pusztakezesben azt sem tudom, támadtam-e valaha mellkasra."

Szerintem soha, ugyanis semmi értelme. Az egyetlen egy értelmes, mellkast célzó "támadási forma" az a talpal való feltartó rúgás. Bár azzal is érdemesebb inkább gyomorszáj környékére célozni!
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
khmm...

- katonai közelharc nem harcművészet és nem küzdősport.

ld krav-maga: arra szolgál, hogy szükség esetén nagyon elrontsd a másik napját, mindegy mivel, a lehető legegyszerűbb módon. akár késsel villával...
gyalaásó a fejbe, puskatus az arcba, térdbe etc...
aztán ha kell be lehet fejezni a munkát mondjuk némi légcsövön ugrálással, esetleges fájdalomcsillapító arconlövéssel...

ui...

<i>Pusztakezesben azt sem tudom, támadtam-e valaha mellkasra.</i>

hmmm... anno edzőtáborban fiatalabb szebb jobb legénynek előadtam egy sima rögbivédés szerű vállal nekiugrást a mellkasnak... nagyon nem örült:)
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
@hiryu
A krav-magát a harcművészetek közé szoktuk venni, azon egyszerű elv mentén, hogy nem sport. Ami nem sport, azt harcművészet-egyelőre még ez a kifejezés van, bár szerintem is találni kellene valami megfelelőbbet.

@fip7
Amúgy késharcban sem sok. Ha a hasi verőeret eltalálod, még akkor is vissza tud szúrni. Szívnél is van még vagy két másodperce, amíg be nem sötétül a világ. (Persze ha blokkolod a végtagjait, akkor nem szóltam.) Ezért kell mindig az idegrendszeri csomópontokat és fontosabb idegszálakat támadni (fej,nyak,gerinc, hogy a legnagyobbakat említsem).
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 779
65 110
113
Egyértelműen szükség van rá. Mindenkinek aki nem az íróasztal mögött ül. Minden gyakorlás és mozdulat sor tudat alatt rögzül. Reflexszerűvé válik, magabiztosságot,tartást ad. Oktattak nekem is trükköket, (igaz az alap kiképzésnél a judo nem jött be) de a bevetésiekkel az ilyen gyakorlatok annál inkább. Lehetett csibészkedni.:) Hogy veszed el az ellenfél fegyverét ha rád fogja. Hogy viszed le ha a földön fexel hason és ő feletted áll. Autóból kiszedés stb. Volt hogy egymagam az otthoni munkásruhámban elfogtam 4 iraki kurdot ,máskor meg 4 csecsent vagy grúzt? a falu végén az árokban a bokrokban. Minden stuki meg hasonlók nélkül. Fel se merült bennem hogy ne én lennék az aki ebből jól kijön. Utánuk mentem és kész. Máskor meg a vaksötét (értsd szó szerint, sötétvölgy a hivatalos neve) erdőben lámpa nélkül "futottam" az előttem kb 5m-re futó gibbon után. (míg egy szederbokorban hasra nem estem) Ma már mindent elfelejtettem ebből szinte, de nem is lennék ilyen merész.:D Szóval mindenképp jó dolog. Városi harcban, erdőben meg szvsz kötelező.
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
megj: személyes szótáramban a harcművészet alatt a japán "budo" alá besorolható ágak vannak....

Sajnos a magyar nyelvben kevés erre a szinoníma:))

Ui...
viszont volt olyan aikido edzésem is hogy vasággyal ötven kilós csaj ha jól emlékszem négyszer ütött le, kötött gyakorlatnál...
visszatámadásnál kicsit rossz volt még a kontrollja, és állcsúcson vert, de tökéletesen, én csak annyit éreztem, hogy csuklik ösze a lábam...
(oké adrenalin és társai ott természetesen nem
játszottak)
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
asszem krav magára legjobb lesz a "közelharci rendszer" kifejezés:))
és a társaira is...
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
@hiryu
A barantát akkor hová soroljuk? Hát a kalit? Népi eredetű mindkettő, de abszolút használható (a tradicionális fegyverek ellenére is).
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
akik sokat filozofálgatnak a kérdésen, azoktól hallani, hogy a harcművészetben a művészet az átadott gondolkodásmódot, szellemi töltést jelenti. Lehet benne valami.
 

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
715
113
dudi szépen fogalmazott, a krav magával kapcsolatban.
Az én véleményem: alattomos mint a feltalálói!
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 265
13 647
113
A kűzdősportos videókkal az a bajom, hogy túl könnyen hullanak az ellenfelek. Az utcai verekedős videókon pedíg semmi nem köszön vissza a kűzdősportosakból. Ott csak a közönséges csihi-puhi. Max van valaki aki tud egy kicsit boxolni és egyből leüti az ellenfelet.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 313
54 767
113
Mackensen

Komoly igazság van abban amit írtál! Nekem pont az a bajom ezekkel a "keleti küzdősportokkal", hogy nagyon látványosak, csak épp eredménytelenek.
Persze az ellen aki nem tud semmit a küzdelemről lehet, hogy jók, de az én személyes véleményem az, hogy a keleti harcművészetekben alkalmazott technikák 80% haszontalan, vagy csak nagyon speciális estben használható.
Én két kivételt tudok ez alól, a Thai-box és a Judo. Ezeknél a sportoknál kevés a sallang.
Bár én nagyrészt felhívnám arra is a figyelmet-és ez személyes tapasztalatokon nyugszik-, hogy az ökölvívásban mindössze 4 fajta ütést alkalmaznak. Mégis hihetetlenül eredményes bárkivel szemben!
Ez alapján én úgy gondolom, hogy a katonáknak sincs szüksége egy túlbonyolított harcrendszerre.
Az ókori görög hoplitáknak is elég volt az ökölvívás+birkózás kombináció. Mindkettő nagy előnye (a keleti társaikkal szemben), hogy páncélban is eredményesen lehet alkalmazni.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 313
54 767
113
Egyébként ezt az ókori görög hoplitás dolgot amúgy kifejteném.
Néztem egy műsort ahol ókori harcosokat hasonlítanak össze. Igazából csak a tesztek miatt szeretem, mert a ballisztikai zselé, a G mérő, a tesztbábú és a disznó (célpont) nem hazudik.
Volt egy rész ahol a Spártaikról volt benne szó. Mindig vannak meghívott vendégek akik bemutatják a "fegyverrendszereket."
Mondták, hogy a csávó az ókori görög harcmodorok nagy szakértője. (nem mellesleg hivatásos katona)
A műsorban vannak ilyen "snittek" ahol látod, hogy gyakorolnak készülnek fel a tesztekre, vagy valamit épp elmagyaráznak. Itt tűnt fel, hogy a hoplitának beöltözött emberünk boxol. Én mindig a lábakat figyelem elsőnek, és végig mértem a mozgását, gyakorlatilag öklözött. Mondták, hogy a Spártai elsődleges fegyvere a pajzsa volt, és bemutatták miért. A folyamat a következő volt:
Beállt ökölvívó alapállásba, a lábain is úgy mozgott, mint egy ökölvívó, és a bal kezében lévő pajzzsal támad mindig először (ha kardja volt), aztán ha jó volt az alkalom jobbal szúrt.
A balkezes pajzzsal egyenes vonalú támadás lényegében egy bal egyenes volt.
A balkezes pajzzsal maga elé balról jobbra történő függőleges ütés a balcsapot volt.
A balkezes pajzzsal való "öklelő mozdulat" a balfelütés volt.
A balkezes pajzzsal vízszintes ütés, derékszögben tartott kézzel pedig a balhorog. A pajzzsal ütött balhorog erejét lemérték egy tesztbábúval. A becsapódás sisakon keresztül is halálos erejű volt! A későbbi mérések alapján a pajzs a szimulációban több halált okozott, mint a pajzs vagy a dárda...
A jobb kezes technikáknál a jobb egyenesre emlékeztető mozdulat az a döfés volt. Ez karddal vagy lándzsával történt, ilyenkor a pajzsot maguk mellé húzták.
A pajzs alól (kerek pajzs, jobb alsó része) való felfele irányuló szúrás az a jobb felütés volt.
A pajzsot kikerülő enyhén ívelt szúrás az a jobbcsapot volt.
A pajzsot jobb oldalról kikerülő szúrás, derékszögű kéztartással a jobbhorog.
Gyakorlatilag kardal-pajzzsal boxolt az emberke. Nagyon érdekes volt nézni. Az egyetlen nagy különbséget abban láttam, hogy ütésnél nem "csavarta meg" a kezét, illetve mindig az volt a fontos, hogy a kard hegyével szúrjon, ne a lapjával, így a kézfeje máshogy állt, mint a pusztakezes harcnál. De a többi stimmelt.
Nagyon megmaradt bennem ez az egész.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 273
76 842
113
fip7

Nem az a lényeg,hogy mit hanem az,hogy milyen szinten űzöd.Azért a régi mesterek simán öltek egy ütéssel vagy rúgással...De itt van például a Osensei aki mielőtt megvilágosodott és kitalálta az aikidót megölt vagy 10 embert puszta kézzel ha szerinted ez nem hatékony akkor semmi.