Szállítógépek váltása a MH-nél

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 707
2 257
113
Igazából szó nékül elférne 2db 235-ös repülő [teljes mértékben An-26-os méret] is,még akkor is, ha megrendelik a harmadik nagy hombárt is végül.
Felesleges , 3 kell minimum.Akkor egy nyugodtan lehet ídőszakoson!Hadrafoghatóság szempontjából hozható lenne a 66% !
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 679
6 444
113
Sokkal olcsobban veszed meg.
idősebb = több lesz fenntartani , és nem magával a géppel van bajom hanem a darabszámmal
Ha a nehéz tehergépünk pl. IL-76-os lenne [amibe be lehet pattintani 50 tonnát], akkor lehet érdemes lenne feljebb skálázni, de szerintem ilyen kapacitás mellett nem érdemes a nagyobbik CASA-t használni, bár a fentieken kívül nem nagyon tudom hirtelen semmivel alátámasztani az elméletemet. :)
honnan tudod mi a MH "kapacitása" ?
Írták mások, hogy a kisebb talán olcsóbb valamivel.
De mivel olyan helyzet állt elő, hogy lesznek nagy tehergépek is ezért szerintem felesleges a nagyobbik CASA.
Az An-26-os korszakban is ritkán ugrott 9-nél több ejtőernyős egyszerre,szóval emiatt is felesleges a 295-ös.
Ha valamit ASAP el kell vinni mondjuk Litvániába, akkor az valószínűleg be fog azért férni a 4 tonnába é a 9 méter hosszba az esetek 95%-ában. Erre is felesleges a 295-ös a plusz 3 méter rakterével és a másfélszeres hajtóműteljesítményével [ami azért valamiért bele van építve és az adatlapok szerint az utazósebessége csak 30km/h-val (7%-kal) nagyobb].
ezt így elfogadom de 2db gép akkor is ekvés
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 412
46 251
113
Felesleges , 3 kell minimum.Akkor egy nyugodtan lehet ídőszakoson!Hadrafoghatóság szempontjából hozható lenne a 66% !
Még ha a könyvekben ez is szerepel, ez nincs így feltétlenül.
Szerintem képesség szinten kell tudni a flottának a hadrafoghatósági mutatókat, nem típusra.
Alapvetően - szerintem - nem is a teherszállítás lesz a szűk keresztmetszet, hanem a szémélyszállítás.
A 2-2 VIP személyszállításra dedikált gép eléggé meg van hajtva. Ez a pilóták szempontjából nem rossz, de szerintem elkerülhetetlen, hogy az állami feladatok kielégítésére bedobjanak még 1-2 gépet.
A C-235/295 típusok erre kimondottan alkalmasak lehetnek.
A rövidebb törzsű gép is max. 44 üléssel akár egészen hatékonyan kiegészítheti a másik 4 gépet. Ráadásul executive ülésekkel egészen kulturált belső is kialakítható.
Ha használtan valakitől hozzá tudnánk jutni 2 ilyen gépekhez jó áron, akkor én azt választanám, hogy az egyiket dedikáltan személyszállításra alakítanám ki, míg a másikat teherszállítónak. Természetesen úgy, hogy az átalakítás lehetősége megmaradjon.
Szóval a jelenleg már meglévő, vagy már megrendelt szállítógép flottát szerintem mindenképpen ki kell egészíteni további személyszállító kapacitásokkal. Az sem lenne baj, ha a 3. KC is meglenne.
Viszont a 3. KC árából szerintem kijönne akár 2 új spanyol gép is, de használtból akár 3 is egészen biztosan!

És akkor ne felejtsük el, hogy maga a platform még sokoldalúbb, mint a KC!

Most egy kicsit úgy vagyok vele, hogy jelen helyzetben egyáltalán nem olyan nagy baj, hogy csak 2db KC-t rendeltünk. Azzal, hogy az afgán "bulinak" reszeltek, és a missziózás jelenleg komolyan visszaszorult - érthető geopolitikai okokból -, a hazai fejlesztések sokkal fontosabbá váltak.
Persze ezek pillanatnyi állapotok, de szerintem a személyszállító kapacitás így is úgy is alul van tervezve...
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 679
6 444
113
Még ha a könyvekben ez is szerepel, ez nincs így feltétlenül.
Szerintem képesség szinten kell tudni a flottának a hadrafoghatósági mutatókat, nem típusra.
Alapvetően - szerintem - nem is a teherszállítás lesz a szűk keresztmetszet, hanem a szémélyszállítás.
A 2-2 VIP személyszállításra dedikált gép eléggé meg van hajtva. Ez a pilóták szempontjából nem rossz, de szerintem elkerülhetetlen, hogy az állami feladatok kielégítésére bedobjanak még 1-2 gépet.
A C-235/295 típusok erre kimondottan alkalmasak lehetnek.
A rövidebb törzsű gép is max. 44 üléssel akár egészen hatékonyan kiegészítheti a másik 4 gépet. Ráadásul executive ülésekkel egészen kulturált belső is kialakítható.
Ha használtan valakitől hozzá tudnánk jutni 2 ilyen gépekhez jó áron, akkor én azt választanám, hogy az egyiket dedikáltan személyszállításra alakítanám ki, míg a másikat teherszállítónak. Természetesen úgy, hogy az átalakítás lehetősége megmaradjon.
Szóval a jelenleg már meglévő, vagy már megrendelt szállítógép flottát szerintem mindenképpen ki kell egészíteni további személyszállító kapacitásokkal. Az sem lenne baj, ha a 3. KC is meglenne.
Viszont a 3. KC árából szerintem kijönne akár 2 új spanyol gép is, de használtból akár 3 is egészen biztosan!

És akkor ne felejtsük el, hogy maga a platform még sokoldalúbb, mint a KC!

Most egy kicsit úgy vagyok vele, hogy jelen helyzetben egyáltalán nem olyan nagy baj, hogy csak 2db KC-t rendeltünk. Azzal, hogy az afgán "bulinak" reszeltek, és a missziózás jelenleg komolyan visszaszorult - érthető geopolitikai okokból -, a hazai fejlesztések sokkal fontosabbá váltak.
Persze ezek pillanatnyi állapotok, de szerintem a személyszállító kapacitás így is úgy is alul van tervezve...
huszár... rámpás gépet ne használjunk már VIP gépnek , személyszállításra ott az airbus
(és nem 44 fővel kell reptetni egy olyan gépet amit nem erre terveztek)
amire szvsz szükség lenne:
további legalább 2 airbus ( 320 vagy 321 ) - ez lenne a VIP / személyszállítógép ( ki kell vinni srácokat pl)
és 6 de inkább 8 db rámpás gép, mondjuk 4db KC (hamár ez lett kiválasztva....)meg 4db CASA 295 (vagy C27j-ben is benne vagyok) , na ezekkel lehet ejtőernyősöket dobni , kimenekíteni, cargot dobni vagy anyám kínját bármi

kis kiegészítés , nem pont Neked huszár:

1.)ha erre majd jönnek egyes emberek hogy jaj dehát mikor voltak az an26-ok akkor sem használtuk ki a kapacitást akkor morcos leszek mert ezt már párszor megbeszéltük
2.) tudom nehéz, mert nagyon sokoldalú, de kéretik megérteni hogy nem építünk NAGY haderőt, ennek a kicsinek KELL megadni MINDEN földi jót, lehető legmodernebbet, legjobbat , leghasználhatóbbat , tudom tudom most jön a "DEHÁÁÁÁT OSZT MIBŰŰŰŰ?! " , na erre annyit tudok mondani hogy Brunei 22 dec6.-ám vett 3db gépet 120 misi USD-ért .... férjen már bele... a f@xomat már...( pont a régi CN235-ösöket váltják velük)
3.) aki meg jön a humánerőforrás problémával azoknak meg : OK , tudom,nem kell bemutatni de csak vasakról beszélünk
 

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 707
2 257
113
Még ha a könyvekben ez is szerepel, ez nincs így feltétlenül.
Szerintem képesség szinten kell tudni a flottának a hadrafoghatósági mutatókat, nem típusra.
Alapvetően - szerintem - nem is a teherszállítás lesz a szűk keresztmetszet, hanem a szémélyszállítás.
A 2-2 VIP személyszállításra dedikált gép eléggé meg van hajtva. Ez a pilóták szempontjából nem rossz, de szerintem elkerülhetetlen, hogy az állami feladatok kielégítésére bedobjanak még 1-2 gépet.
A C-235/295 típusok erre kimondottan alkalmasak lehetnek.
A rövidebb törzsű gép is max. 44 üléssel akár egészen hatékonyan kiegészítheti a másik 4 gépet. Ráadásul executive ülésekkel egészen kulturált belső is kialakítható.
Ha használtan valakitől hozzá tudnánk jutni 2 ilyen gépekhez jó áron, akkor én azt választanám, hogy az egyiket dedikáltan személyszállításra alakítanám ki, míg a másikat teherszállítónak. Természetesen úgy, hogy az átalakítás lehetősége megmaradjon.
Szóval a jelenleg már meglévő, vagy már megrendelt szállítógép flottát szerintem mindenképpen ki kell egészíteni további személyszállító kapacitásokkal. Az sem lenne baj, ha a 3. KC is meglenne.
Viszont a 3. KC árából szerintem kijönne akár 2 új spanyol gép is, de használtból akár 3 is egészen biztosan!

És akkor ne felejtsük el, hogy maga a platform még sokoldalúbb, mint a KC!

Most egy kicsit úgy vagyok vele, hogy jelen helyzetben egyáltalán nem olyan nagy baj, hogy csak 2db KC-t rendeltünk. Azzal, hogy az afgán "bulinak" reszeltek, és a missziózás jelenleg komolyan visszaszorult - érthető geopolitikai okokból -, a hazai fejlesztések sokkal fontosabbá váltak.
Persze ezek pillanatnyi állapotok, de szerintem a személyszállító kapacitás így is úgy is alul van tervezve...
Felesleges , a 2 Falcon és a 2 Airbus megtudja oldani a személy/ VIP szállítást!Kimondott teherszállítóképesség , minimális!A három azért kell hogyha egy ídőszakoson van , egy javításon legyen mihez nyúlni!4 gép a személyszállítást nehogymár ne oldja meg!!!!Az AN-26 kivonása óta kimondottan teherszállító repülőgép nincsen!Gondolom akkor tisztában vagy hogy a 4 gép mennyire van leterhelve hetente/ havonta!Én nem , de nem is izgat!
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 679
6 444
113
Felesleges , a 2 Falcon és a 2 Airbus megtudja oldani a személy/ VIP szállítást!Kimondott teherszállítóképesség , minimális!A három azért kell hogyha egy ídőszakoson van , egy javításon legyen mihez nyúlni!4 gép a személyszállítást nehogymár ne oldja meg!!!!Az AN-26 kivonása óta kimondottan teherszállító repülőgép nincsen!Gondolom akkor tisztában vagy hogy a 4 gép mennyire van leterhelve hetente/ havonta!Én nem , de nem is izgat!
ajánlom figyelmedbe a "kis kiegészítés" részét annak a kommentnek amire válaszoltál, de jófej leszek, berakom ide újra:

"
1.)ha erre majd jönnek egyes emberek hogy jaj dehát mikor voltak az an26-ok akkor sem használtuk ki a kapacitást akkor morcos leszek mert ezt már párszor megbeszéltük
2.) tudom nehéz, mert nagyon sokoldalú, de kéretik megérteni hogy nem építünk NAGY haderőt, ennek a kicsinek KELL megadni MINDEN földi jót, lehető legmodernebbet, legjobbat , leghasználhatóbbat , tudom tudom most jön a "DEHÁÁÁÁT OSZT MIBŰŰŰŰ?! " , na erre annyit tudok mondani hogy Brunei 22 dec6.-ám vett 3db gépet 120 misi USD-ért .... férjen már bele... a f@xomat már...( pont a régi CN235-ösöket váltják velük)
3.) aki meg jön a humánerőforrás problémával azoknak meg : OK , tudom,nem kell bemutatni de csak vasakról beszélünk

"
 

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 707
2 257
113
ajánlom figyelmedbe a "kis kiegészítés" részét annak a kommentnek amire válaszoltál, de jófej leszek, berakom ide újra:

"
1.)ha erre majd jönnek egyes emberek hogy jaj dehát mikor voltak az an26-ok akkor sem használtuk ki a kapacitást akkor morcos leszek mert ezt már párszor megbeszéltük
2.) tudom nehéz, mert nagyon sokoldalú, de kéretik megérteni hogy nem építünk NAGY haderőt, ennek a kicsinek KELL megadni MINDEN földi jót, lehető legmodernebbet, legjobbat , leghasználhatóbbat , tudom tudom most jön a "DEHÁÁÁÁT OSZT MIBŰŰŰŰ?! " , na erre annyit tudok mondani hogy Brunei 22 dec6.-ám vett 3db gépet 120 misi USD-ért .... férjen már bele... a f@xomat már...( pont a régi CN235-ösöket váltják velük)
3.) aki meg jön a humánerőforrás problémával azoknak meg : OK , tudom,nem kell bemutatni de csak vasakról beszélünk

"
Másképpen látjuk és nem ugyanarról beszélünk.
 

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 707
2 257
113
Az a plussz 3 gép azt feltételezi a te meglátásod szerint hogy a személyszállítási igény min. 40% -al megnőtt !Ha ez így van rendben , elfogadom, de ha a jelenlegi gépállomány a személyszállítást tudja abszolválni akkor minek?
 
  • Tetszik
Reactions: alali77

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 679
6 444
113
Az a plussz 3 gép azt feltételezi a te meglátásod szerint hogy a személyszállítási igény min. 40% -al megnőtt !Ha ez így van rendben , elfogadom, de ha a jelenlegi gépállomány a személyszállítást tudja abszolválni akkor minek?
most csak arra gondolsz hogy én írtam +2 Airbust? vagy az a +3 gépet mire írod? mert én írtam +2db Airbust meg 8 rámpást
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 679
6 444
113

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 412
46 251
113
huszár... rámpás gépet ne használjunk már VIP gépnek , személyszállításra ott az airbus
(és nem 44 fővel kell reptetni egy olyan gépet amit nem erre terveztek)
Félreértettél.
Én nem dedikált VIP-re gondoltam.
Hanem egy általános chartergép feladataival. Valahogy így.
Ezek az egyik portugál C-295-ös "túrista osztályos" székei:
ErB93aYVQAAR_Gk

Vagy így:
web.c295.large_.3.jpg

Ha megnézed, akkor ezek a székek teljesen vállalhatóak, és ennek ellenére simán kiszerelhetőek, áthelyezhetőek a fedélzetbe épített standard sínrendszer segítségével. A hátfal meg szintén egy mobil megoldás.
Természetesen a VIP-, meg a csapatszállítást csak olyan szükséghelyzetben kellene rájuk bízni, ha valamilyen oknál fogva a mostani 4 gép nem elérhető.
Egy Budapest-Brüsszel vonal is maximum 3-3,5 órán belül teljesíthető.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 412
46 251
113
1-2 kicsinek latnam ertelmet, de csak olcson, pl vmi hasznalt C-235osok, hogy azokat koptassak kis dolgokra, ne a nagyokat.
De elobb legalabb egy AEW&C gepet szeretnek latni szolgalatban, mondjuk egy Embraer P600-ast, de ha nagyon nincs penz, akkor minimum az egyik Falcont atepitve...
Hja és a C-295-nek már van tányéros AEW&C verziója,
4712272

de koncepció szinten felkerült rá az Erieye is:
c-295-erieye_25097.gif
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74 and kamm

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 412
46 251
113
további legalább 2 airbus ( 320 vagy 321 ) - ez lenne a VIP / személyszállítógép ( ki kell vinni srácokat pl)
és 6 de inkább 8 db rámpás gép, mondjuk 4db KC (hamár ez lett kiválasztva....)meg 4db CASA 295 (vagy C27j-ben is benne vagyok) , na ezekkel lehet ejtőernyősöket dobni , kimenekíteni, cargot dobni vagy anyám kínját bármi
Én ezt egy kicsit soknak érzem.
Hozzá kell tenni, hogy nemsokára szerintem elkezdenek majd azon gondolkodni, hogy a most meglévő A319-eseket, és Falconokat le kellene cserélni.
Ugyebár mindegyiket használtan vettük, tehát egyik sem lesz sokkal fiatalabb. Nem tudom, hogy Maróth-tal együtt ment-e az a hozzáállás, hogy előrelátóbb életciklus gazdálkodást fognak a gépekkel szorgalmazni. Azaz nem várják meg, amíg végelgyengülésben fog kimúlni az összes, hanem még akkor pénzt csinálnak belőlük, amikor még lehet.
Mind a 4 gép jelenleg 13-14 éves korban van. Nincs akkora terhelésük szerintem, mintha bér gépek, vagy légitársasági gépek lennének, de előbb utóbb (4-5 éven belül) cserélni kell majd őket.

Szerintem az optimális (költséghatékonyság szempontjából) ez a flotta lenne:
2db Falcon 7-8-10X (vagy ezekkel minimum egyenértékű LR bizjet) a típusnál maradva egyszerűbb lenne a pilóta átképzés.
2db A320Neo
2db KC390
3-4db C-235/295 (használtan, modernizálva), ha 4 gép is belefér és nem költünk EW drónra, akkor az egyik gép lehetne SIGINT, meg esetleg egy AEW, 2db elegendő általános célokra

+1db A330

Ha megnézed minden képességre van annyi gép - még ha különböző típusból is -, hogy minden körülmények között megoldható minden feladat.

A Spartan-t én azért hanyagolnám, mert bár nagyobb a törzsátmérője, de nem rendelkezik akkora hatótávolsággal. "Nagygépnek" meg ott vannak a KC-k.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 412
46 251
113
Hja még annyit, hogy a fapados társaságok tönkremenetelét kihasználtuk (A319-esek). A Covid után betonon dekkoló gépekből berántottuk az A330-ast.
Ha az orrom nem csal, akkor most is ki fogjuk valahogy használni a kínálkozó lehetőséget.
Ugyebár egy csomó gép rekedt Oroszországban is, de egy csomót még időben visszavettek a lízingcégek. Gondolom egy párra sikerült új bérlőt találni, de a gazdasági visszaesés/infláció nem tett jót a forgalomnak, és az iparág még mindig nyögi a covid utóhatásait. Szóval, ha jókor lépünk, akkor megint csak sikerülhet valami steal-t összehozni a szállítógép piacon.
Most mindenesetre biztosan olcsón juthatunk bármihez is.
Esetleg valamilyen trükkel megpróbálhatunk orosz oligarcháktól is gépet venni. Ha kitalálnánk, hogy hogyan lehet zárlat alól gépet kihozni, akkor nagyon gyorsan lehetne a Falconoknak utódot találni.