Szállítógépek váltása a MH-nél

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 708
76 721
113
(A mai napon a Magyar Idok nevet valtoztatott, mostantol Magyar Nemzet neven jelenik meg. Ezzel megszunt a korabbi Magyar Nemzet teljes archivuma.)
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Merjünk nagyot álmodni?! ;)
Annyira azért nem nagy, három (az technikailag gyakran csak két rendelkezésre álló gépet jelent majd) darab a fokozódó missziós jelenlétekre, az üldözött keresztények globális támogatásának logisztikájára, a légiutántöltésre a C-17 gépidővel együtt se sok!
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 885
113
C130ra értettem.Országvédelmi szempontbol szerintem felesleges.Missziós feladatra meg attol függ,mibe megyünk bele.Szerintem olyanba ne menjünk bele,ahova kellenének.A319 feljavitását gondolom továbbra is szükségesnek,tanker és logisztikai szállitó célra.C27/295 kategóriát elegendőnek gondolom hazai célra.Sajna a legfőbb jelöltem Su80 részint embargós,részint az oroszok pénzhiány miatt nem gyártják.Plusz belinkeltem egy szakdolgozatot,ami egy hazai gyártású többcélú knnyű szállitórol szol,de azt gy látszik csak 1ember olvasta el.
hát, nézd, én ezzel úgy vagyok hogy igen , lehet igazad van hogy nagy és felesleges és lehet hogy sose használjuk ki a kapacitását, de inkább legyen több kapacitás mint nem elégséges, az A319-esekről pedig csak annyit hogyha az Airbus azt mondja hogy lehetséges akkor csináltassuk meg velük és akkor ilyen koncepcióban támogatnám amit mondasz
Merjünk nagyot álmodni?! ;)
eddig elég logikus lépéseket és beszerzéseket jelentettek be , ha a logikát követjük nem lesz A400M itthon, de kétségtelen hogy elég gyanús a dolog (kiegészítés: azért tegyük hozzá hogy lehet hogy inkább hozott valamit minthogy mutatónak jöjjön)
Az a baj csak ezzel hogy több kérdést és problémát vetne fel az A400M mint amit megoldana/megválaszolna , főként arra gondolok hogyha tényleg A400 jönne akkor biztos hogy kéne egy másik kisebb típus mert mindenhova ezt a monstrumot küldeni elég költséges és nem túl gazdaságos , akkor itt jön a képbe a másik gép , ha már airbus akkor az is airbus lesz? esetleg belecseppentünk egy olyan álomba ahol A400M+C295 kombót szerzünk be? na de honnan annyi pénz? most akkor nem 75 milliárd van a 3 szállítógépre? és ezen a logikán kiindulva még vagy 100 kérdést fellehetne rakni és ez még csak a dolog fele lenne , mert ha nem A400M akkor megint ott tartunk hogy mi is pontosan? lényeg a lényeg, ebben a témában jelen pillanatban ott állunk hogy egy dolgot tudunk csinálni , várni , mert úgy se fogunk megtudni semmit , aki bent van nem beszélhet és valamiért Benkőék is elég nagy titokban tartják a lehetséges jelölteket vagy már a "nyertest". Kíváncsi leszek hogy mikor jelentik be, szerintem még nem most, előbb a légvédelmi cuccot jelentik majd be aztán csak ezt szerintem
 
  • Tetszik
Reactions: exi

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Ahova nem kell jelentős terhet vinni, oda megy az Airbus. Ahova meg kell, oda kell a kapacitás!
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 999
23 148
113
kiegészítés: azért tegyük hozzá hogy lehet hogy inkább hozott valamit minthogy mutatónak jöjjön)

Ugyanígy gondolom én is....főleg a Sidewinder-ek hiánya végett...
Az, hogy a gép nekünk túl nagy lenne, vagy hogy nem használnánk ki azt viszont vitatnám...az hogy eddig nem használtunk vagy nem rendelkeztünk bizonyos képességekkel az nem jelenti, hogy 25 vagy 28 után nem fogunk ;)
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
Off
(A mai napon a Magyar Idok nevet valtoztatott, mostantol Magyar Nemzet neven jelenik meg. Ezzel megszunt a korabbi Magyar Nemzet teljes archivuma.)
"Tisztelt olvasóink! A Magyar Nemzet teljes archívumának feltöltése folyamatban van. Hamarosan az összes korábbi cikk elérhető lesz, addig szíves türelmüket kérjük.
a Magyar Nemzet szerkesztősége
"
On
 
  • Tetszik
Reactions: Terminator

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
hát, nézd, én ezzel úgy vagyok hogy igen , lehet igazad van hogy nagy és felesleges és lehet hogy sose használjuk ki a kapacitását, de inkább legyen több kapacitás mint nem elégséges, az A319-esekről pedig csak annyit hogyha az Airbus azt mondja hogy lehetséges akkor csináltassuk meg velük és akkor ilyen koncepcióban támogatnám amit mondasz

eddig elég logikus lépéseket és beszerzéseket jelentettek be , ha a logikát követjük nem lesz A400M itthon, de kétségtelen hogy elég gyanús a dolog (kiegészítés: azért tegyük hozzá hogy lehet hogy inkább hozott valamit minthogy mutatónak jöjjön)
Az a baj csak ezzel hogy több kérdést és problémát vetne fel az A400M mint amit megoldana/megválaszolna , főként arra gondolok hogyha tényleg A400 jönne akkor biztos hogy kéne egy másik kisebb típus mert mindenhova ezt a monstrumot küldeni elég költséges és nem túl gazdaságos , akkor itt jön a képbe a másik gép , ha már airbus akkor az is airbus lesz? esetleg belecseppentünk egy olyan álomba ahol A400M+C295 kombót szerzünk be? na de honnan annyi pénz? most akkor nem 75 milliárd van a 3 szállítógépre? és ezen a logikán kiindulva még vagy 100 kérdést fellehetne rakni és ez még csak a dolog fele lenne , mert ha nem A400M akkor megint ott tartunk hogy mi is pontosan? lényeg a lényeg, ebben a témában jelen pillanatban ott állunk hogy egy dolgot tudunk csinálni , várni , mert úgy se fogunk megtudni semmit , aki bent van nem beszélhet és valamiért Benkőék is elég nagy titokban tartják a lehetséges jelölteket vagy már a "nyertest". Kíváncsi leszek hogy mikor jelentik be, szerintem még nem most, előbb a légvédelmi cuccot jelentik majd be aztán csak ezt szerintem
Gripen missziós konténere szerintem az egyetlen igazi ok,hogy C130 szintű gépet vegyünk.De ha rászánjuk magunkat,akkor meg kifejezetten a C130 lenne a jó,mert kiforrott,megbizható gép.A400Mröl ez nem igazán mondható el.
Nagyon kéne egy olcsón üzemeltethető könny szállitó is.Mert lehet ugyan Mihubol is ejtőernyővel ugrálni-csak felesleges,és drága is.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 885
113
Ugyanígy gondolom én is....főleg a Sidewinder-ek hiánya végett...
Az, hogy a gép nekünk túl nagy lenne, vagy hogy nem használnánk ki azt viszont vitatnám...az hogy eddig nem használtunk vagy nem rendelkeztünk bizonyos képességekkel az nem jelenti, hogy 25 vagy 28 után nem fogunk ;)
Gripen missziós konténere szerintem az egyetlen igazi ok,hogy C130 szintű gépet vegyünk.De ha rászánjuk magunkat,akkor meg kifejezetten a C130 lenne a jó,mert kiforrott,megbizható gép.A400Mröl ez nem igazán mondható el.
Nagyon kéne egy olcsón üzemeltethető könny szállitó is.Mert lehet ugyan Mihubol is ejtőernyővel ugrálni-csak felesleges,és drága is.
ez a kettő komment annyira üti egymást még is úgy tudom elmagyarázni miért van mindkettőtöknek igaza ha mindkettőt berakom
tehát , onnan indulnék ki hogy mi az a kapacitás ami itthon most van és miért , egy ancsa van ami max 5 és fél tonnát visz illetve max egy dzsip fér el benne ( legalább is anno beletuszkoltuk valahogy)a miért elég egyértelmű , nem költöttek rá és elrohadt ( mint sok minden más) , utána jöjjön hogy mi az ami a hivatalos médiában elhangzott mint követelmény:
-nagy terhet tudjon a fedélzetre emelni
-ezen nagy terhek deszantolása
-légi utántöltő képességgel rendelkezzen
na itt már az első pontnál kiesik a Herkynél kisebb gép , a Herky elvisz MAX 33 tonnát , ez elvileg elég APC/ könnyebb IFV-re
de ez azt jelenti hogy a Herky az ALSÓ határ , C27 és C295 szóba se jöhet és még csak az első pontnál tartottunk , mi lehet még ami ennek a 2 kritériumnak megfelel?
KC390 , A400M , sima C130 , C17 és C5 (hirtelen ennyi jutott szembe) , na már most a C5/C17 most gyártásban sincs és marha nagy, ekkorát fent sem álmodhatnak és gondolhatnak , a sima C130 már öreg , a KC390 pedig kiforratlan ...sőt , A400M ugyanúgy kiforratlan de annyi előnye van a KC-val szemben hogy már jó pár légierő használja , ergo kezdi letudni a gyermekbetegségeket(és hamarabb tudja le azokat mint a KC , a brazil csodának még legalább 10-12 év) , (orosz gépeket elég nyilván való okok miatt nem írok , aki azzal jönne az pls ne ... ne kezdjünk abba bele miért és hogy lenne lehetséges) tehát ez van most emberek, azzal hogy végre kimondták hogy nagy terheket is tudjon vinni elég sok mindent kizártak de szerintem így még több kérdést tettek fel
Másik dolog, alkalmazás. Ebben a téren @arcas -sal értek egyet, az hogy most nem használjuk (mert nincs) nem biztos hogy ha lenne akkor se használnánk, arról nem beszélve még egyszer mondom hogy inkább legyen többlet kapacitásunk minthogy annak hiánya legyen a probléma.
Harmadik és egyben utolsó dolog, a fránya anyagiak , elvileg anno belinkelték hogy 75 milliárd van ebben az évben a gépekre, arról nem tudunk hogy ez e az egész keret vagy csak egy része de a 75 milliárd az biztos , ha úgy vesszük hogy lenne gazdaságos az üzemeltetés akkor egy Herky+C27 kombináció lenne számomra pl a leg logikusabb , de hát ugye kimondták hogy nagy terhet kell vinnie , tehát akkor most jön 3 Herky súlyú gép? nem lenne logikus de elképzelhető , vagy a "merjünk nagyot álmodni alapon" ennyi erővel az is elképzelhető hogy jönne 3 A400M ? nem hiszem , szerintem inkább hozott valamit minthogy sem mutatónak jött volna , az A400M elvisz max 37 tonnát ( igen tudom hogy mint mindig célállomástól függ de most a hivatalos maximális adatokat néztem) na most ha azt nézzük a 37 és a 33 között nincs sok különbség :) tehát itt már csak egy dolog fog dönteni ,az ár , mindkét gép megfelel a követelményeknek , tehát ami közbeszólhat azaz ár és a politika.
számomra ez így logikus eszme futtatás de érdekelne a véleményetek AZ ALAPJÁN amit már tudunk (lásd követelmények)
Érdekes kérdéseket vet fel egyetlen nyilatkozat nem?
 
  • Tetszik
Reactions: therob and arcas

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
a Herky elvisz MAX 33 tonnát , ez elvileg elég APC/ könnyebb IFV-re

A C-130 nem 33 tonnát visz el. Az az adat, amit láttál, az üzemanyaggal együtt értendő. Az USAF által engedélyezett max rakománytömeg a legnagyobbnál, a C-130J-30 változatnál is csak 20 tonna:
https://www.af.mil/About-Us/Fact-Sheets/Display/Article/1555054/c-130-hercules/

A Lockheed viszont (a szárnyban lévő üzemanyagmennyiség kárára) engedélyezi a 22.5 tonnát, de ez a vége, ennél nagyobb tömegű rakományt nem lehet belepakolni.
https://www.lockheedmartin.com/cont...80389_C-130Brochure_NewPurchase_Final_Web.pdf

a KC390 pedig kiforratlan ...sőt , A400M ugyanúgy kiforratlan de annyi előnye van a KC-val szemben hogy már jó pár légierő használja , ergo kezdi letudni a gyermekbetegségeket(és hamarabb tudja le azokat mint a KC , a brazil csodának még legalább 10-12 év)

A KC-390-nél jöhetnek még elő gondok nyilván, viszont az A400M alapból konstrukcióhibás, szóval én igen erősen merem valószínűsíteni, hogy a KC-390-nel sokkal kevesebb gond lesz a jövőben, mint amennyi még most is van az A400M-mel. Ahogy emel írta: https://forum.htka.hu/threads/szállítógépek-váltása-a-mh-nél.556/page-90#post-520540