Szállítógépek váltása a MH-nél

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Madár Fokker

Well-Known Member
2017. december 17.
511
1 408
93

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
A légi harcálláspont elég tág kategória.
1. Van az "egyszerű" E-4B szerū doomsday repülõgép ami tényleg csak egy repülő harcálláspont megtömve kommunikációs eszközökkel. A feladata hogy nukleáris haboruban is lehetővé tegye a parancsnoki lánc müködését. Szerintem minekünk nem ez kell és nem ilyen lesz.
2. Vannak a Joint Starhoz hasonló gépek amiknek a feladata hogy pontos helyzetképet adjon a földi csapatoknak az ellenséges erők elhelyezkedéséről és mozgásáról. Ehhez egy marha nagy SAR radar van a hasa alatt amivel 50-250 km-re képes "ellátni". Egy ilyen gép már esélyes jelölt lehet...
3. "klasszikus" AEW&C gép, röviden AWACS. Ez is egy fajta repülő harcállápont, de ennek a feladat elsősorban a léfi célok felderítése és a saját légierő irányítása.
4. Vannak a stratégiai ELINT gépek - mint amilyen a Falcon 7 bázisú Epicure is lesz. Ezek feladata az elektronikus hírszerzés.
Az egyik Falcon 7 ből ez lesz.
5. Végül vannak az EW gépek - pl. Growler - amelyek feladata az elektronikus támadás, vagyis az ellenséges radarok, földu kommunikáció bénítása.
AEW&C-ből legalább kettő kellene a folyamatos háborús üzemhez, míg AGS képességű gépből egy is elég lehet, ha az légi utántölthető, tehát akár egy napig is nyomon tud követni egy hadműveletet (személyzet fizikai fáradtsága lehet az igazi korlát*). A szárazföldi helyzet nem változik olyan gyorsan!

*Apropó, lesz nemzeti amfetamin labor? Vagy provigilből vásárolunk be? A kis haderőkben különösen nagy probléma lesz a túlhajszoltság konfliktushelyzetben, amikor a kevés eszköz könnyen lehet, hogy folyamatos üzemben megy az amúgy is kevés képzett személyzettel!
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 999
23 148
113
Előző év végén elég hirtelen jött a harmadik Airbus A3xx gép ötlete. És hogy a civil lajstromos Falconból mégis katonai gépet csinálnak. Nem tudom, mi történhetett. De nem ez lehetett az eredeti terv.
Az én emlékezetemben a hirekből valahogy mindig is ez a 3 gépes megoldás maradt meg, a Falcon érkezése után is lehetett tudni, hogy abból is lesz másik...
Az, hogy mi meddig van civil lajstrom alatt az meg szerintem csak hivatali procedúra. De azon sem lepődtem volna meg, ha egy tényleg specializált Falcon a beleszerelt technika végett nem közv. a honvédség eszközállományához tartozott volna.
Szerintem szépen eltervezett dolgok vannak...amelyek időigényesek,..a végén majd összeáll a kép ;)
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
Decemberben még azt mondta Benkő, hogy légi harcálláspont lesz.
Szerintem felderítőnek ew-ben nagyobb realitása van mint lhap-nak.
Az a nagy pacsizás Bibivel se véletlen.
Valószínűleg összedolgozunk velük, de nyilván nem fogják az orrunkra se kötni, a berendezések gyártója miatt sem.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
De a Fehér sólyom (HA-LKX) január eleje óta Bordeauxban van a gyártónál. A franciák nem saját elektronikát szerelnének bele?
Az meglehet, bár a franciák erősen kapcsolódnak az izraeli elektronikai iparhoz.
Ha az izraeliek vették "kezelésbe" a gépet arról még kevesebb infó lesz. Sőt gyanítom hogy semmi.
Dassault-karbantartás volt. És kezitcsókolom.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
5 012
12 868
113
Az meglehet, bár a franciák erősen kapcsolódnak az izraeli elektronikai iparhoz.
Ha az izraeliek vették "kezelésbe" a gépet arról még kevesebb infó lesz. Sőt gyanítom hogy semmi.
Dassault-karbantartás volt. És kezitcsókolom.

És ez így szerintem nagyon is rendben van. Ha már semmi infót nem közölnek többet erről már akkor se mondhatunk semmit.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 708
76 721
113
Az én emlékezetemben a hirekből valahogy mindig is ez a 3 gépes megoldás maradt meg, a Falcon érkezése után is lehetett tudni, hogy abból is lesz másik...
Az, hogy mi meddig van civil lajstrom alatt az meg szerintem csak hivatali procedúra. De azon sem lepődtem volna meg, ha egy tényleg specializált Falcon a beleszerelt technika végett nem közv. a honvédség eszközállományához tartozott volna.
Szerintem szépen eltervezett dolgok vannak...amelyek időigényesek,..a végén majd összeáll a kép ;)

Nem tudom hol olvashattam, de valoszinuleg akkor rosszul emlekszem 2+2+3 gepre...

(En csak a rampas gepre emlekszem hogy az mindig is 3 db volt.)
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
3+2+3 volt, csak nem tudtunk a harmadik Airbusról, ezért azt hittük, hogy 2+2+4 rámpás vagy 2+2+3+valami kissebb szállító jön.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 885
113
mondjuk arról a harmadik airbusról nem igen hallani mostanában , pontos típus/rendeltetés/felszerelés stb , az tuti hogy 3 rámpás gép fog érkezni, mindig is az volt lekommunikálva
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 708
76 721
113

http://www.mh59.hu/rovatok/hu/hirek...WrFlFrTDPnLZ3kHE-PvLHo_UlrV1lfOoPDfG7-BgQVpMA

"Bázislátogatáson a német légierő parancsnoka

Az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázison tett hivatalos szakmai látogatást 2019. február 6-án Ingo Gerhartz altábornagy a német légierő parancsnoka és delegációja. Magyar részről a vendégeket, többek között Kilián Nándor dandártábornok, a Magyar Honvédség Parancsnokságának légierő haderőnem szemlélője kísérte el.

A repülőbázis részéről a német és magyar delegációt Ugrik Csaba dandártábornok, bázisparancsnok fogadta majd egy rövid előadás keretében bemutatta az alakulatot, annak felépítését, feladatait, valamint jövőbeli szerepvállalásait. Ezt követően, egy gyakorló célú, úgynevezett „Tango” riasztás keretében, a vendégek betekintést nyertek a fegyveres légvédelmi készültségi szolgálat működésébe, valamint megismerkedtek úgy a hadrendben lévő, mint a korábbi repülőgép típusokkal.

A német és a magyar légierő kapcsolatának elmélyítését és szakmai együttműködését szolgáló megállapodást február 5-én, kedden írta alá Ingo Gerhartz altábornagy és Kilián Nándor dandártábornok Budapesten."

01_09.jpg
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 999
23 148
113
Nem, Terminator írta nemrég, hogy a németek is közös flottát akarnak, mint a SAC, eljöttek promózni, hátha be tudnak húzni minket is
Pontosan, ...megy a helyezkedés,...ha esetleg nem tudnak eladni egyenesben, jöhet az ilyen olyan közös flotta stb.
Logisztikai szempontból nem rossz, ha benne vagyunk ilyen olyan programokban,...ha a szükség úgy hozza van hova nyúlni a nekünk járó repülhető órákért és technikáért. A C-17 SAC is ilyen, ez az A400M-es is hasonló lesz...
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
Pontosan, ...megy a helyezkedés,...ha esetleg nem tudnak eladni egyenesben, jöhet az ilyen olyan közös flotta stb.
Logisztikai szempontból nem rossz, ha benne vagyunk ilyen olyan programokban,...ha a szükség úgy hozza van hova nyúlni a nekünk járó repülhető órákért és technikáért. A C-17 SAC is ilyen, ez az A400M-es is hasonló lesz...
Az A-400M max csak szeretne olyan lenni mint a C-17! :D:p:( Elméletileg, rövid távú szerződéssel, "próbaidőre" ki lehetne próbálni olyan kikötésekkel pl., hogy mindaddig érvényes a mondjuk 2-3 éves szerződés, amíg csak egyszer is elő nem fordul, hogy az igényre nem tudnak A-400-at kiállítani, és/vagy valami mást küldenek helyette. Aztán jöhet a KC-390 ...
 
  • Tetszik
Reactions: svajcibeka