Szállítógépek váltása a MH-nél

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Mokiengine

Active Member
2018. január 12.
221
243
43
Egy kis összeesküvéselmélet...

"A katonai szállítórepülő képesség kialakítására összesen 75 milliárd forint értékben vállalhat kötelezettséget a honvédelmi miniszter a 2019–2021-es költségvetés terhére – olvasható a Magyar Közlöny keddi számában."

Ez 88 milliárd USD évente. Kb. ennyi lehet az egy KC-390-esre jutó költség, ha figyelembe vesszük a szükséges kiszolgáló eszközöket, tartalék alkatrészeket, a több éves logisztikai és egyéb támogatást, a képzést stb.

Ha jól emlékszem, arról volt itt szó korábban, hogy már régen el van döntve a dolog, le van papírozva, 2019-ben jön az első, 2020-ban a második, 2021-ben a harmadik KC-390-es. A beszerzések bejelentésének időpontját meg az aktuális politikai célok határozzák meg és ez egy jó pillanatnak tűnik.

De azért azt én is nehezen tudom elképzelni, hogy a szilveszteri és a beiktatási bulik után a brazilok ezen a héten dolgoznának :D
És azt sem tudni, hogy a gyártótól vagy Brazíliától vették a gépeket. (Nekem még mindig az a furcsa, hogy aki egyszer is ránézett a gépre, azt már megemlítik mint potenciális vevő. )

Persze ha tényleg olyan olcsó a KC-390-es, mint ahogy a wiki írja, akkor ebbe a pénzbe még néhány C-295-ös is beleférhet.
Hat nem tudom....
Lehet csak azert ment el hogy beszeljen az Izraeli melnokkel szemelyesen. Veletlenul errol kommuniket is kiadtak, veletlenul pont megemlitettek a vedelmi egyuttmukodes szorosabbra koteset...... Ez is egy elmelet.....
 
  • Tetszik
Reactions: Python

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 686
5 512
113
Hat nem tudom....
Lehet csak azert ment el hogy beszeljen az Izraeli melnokkel szemelyesen. Veletlenul errol kommuniket is kiadtak, veletlenul pont megemlitettek a vedelmi egyuttmukodes szorosabbra koteset...... Ez is egy elmelet.....

Nemsokára találkoznak megint, lesz V4-Izrael találkozó Jeruzsálemben, na arra kell majd figyelnünk
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 705
76 717
113
Nekünk minek, hova kellene helikoptert szállítani?

Amúgy vannak egész bődület felhasználási módok pár embernél :D

A Bell 206-os képről jutott eszembe.

Próbálom megfejteni, hogy a különböző típusok esetén meddig terjedhet a "Bármit, bármikor, bárhová".

Ha C-295 váltja az An-26-ost, akkor a tehertér magassága miatt kb. ugyanazt lehetne szállítani repülőn, mint eddig.

Ha C-27, C-130, KC-390-et, akkor 1-3 terepjárót is lehet majd.

Van-e az 1-3 terepjárónak jelentősége? "Nekünk minek, hova kellene terepjárókat szállítani?"

Lehet, hogy tényleg a tanker funkció a fő kritérium?
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 686
5 512
113
A Bell 206-os képről jutott eszembe.

Próbálom megfejteni, hogy a különböző típusok esetén meddig terjedhet a "Bármit, bármikor, bárhová".

Ha C-295 váltja az An-26-ost, akkor a tehertér magassága miatt kb. ugyanazt lehetne szállítani repülőn, mint eddig.

Ha C-27, C-130, KC-390-et, akkor 1-3 terepjárót is lehet majd.

Van-e az 1-3 terepjárónak jelentősége? "Nekünk minek, hova kellene terepjárókat szállítani?"

Lehet, hogy tényleg a tanker funkció a fő kritérium?
A Bell 206-os képről jutott eszembe.

Próbálom megfejteni, hogy a különböző típusok esetén meddig terjedhet a "Bármit, bármikor, bárhová".

Ha C-295 váltja az An-26-ost, akkor a tehertér magassága miatt kb. ugyanazt lehetne szállítani repülőn, mint eddig.

Ha C-27, C-130, KC-390-et, akkor 1-3 terepjárót is lehet majd.

Van-e az 1-3 terepjárónak jelentősége? "Nekünk minek, hova kellene terepjárókat szállítani?"

Lehet, hogy tényleg a tanker funkció a fő kritérium?

Kérdés, hogy a többször lenyilatkozott tanker képesség az valós igény, vagy csak vetítés, mint a Falconnál a felderítés, futárkodás. Ha tényleges, akkor Herky vs Kc-390 meccs van. Ha nem számít, és kb egy az egyben Ancsa csere kell + Eu kötődés, akkor Casa.
Terepjáró cipelés: egyszer paszíroztak be G Mercit az Ancsába, egy francia gyakorlatra
 
  • Tetszik
Reactions: Terminator

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 705
76 717
113
fetch
Egy beszerzési költség- szállítókapacitás összehasonlítás szállítógépekre
 

anonim999

Well-Known Member
2016. március 19.
2 747
4 503
113
fetch
Egy beszerzési költség- szállítókapacitás összehasonlítás szállítógépekre
A hivatalos források már többször hangoztatták, hogy 3 rámpás teherszállítógép lesz beszerezve 75 milliárd forintért(erre megvannak az anyagiak). Ebből az összegből csak a C295 jön ki szerintem, meg ahogy elnézem az Airbus-os helikopteres vonalat....A Zrínyi2026 keretében szerintem 2026-ig 3 rámpás gépünk lesz így, ilyen anyagi okoból.

A KC390 már szerintem túlmutat a Zrínyis terven és 2026 után várható majd belőle ismeretlen darabszámban(gondolm max. 2 darab).
Tudom, hogy nem a C295M lenne a legjobb választás több szempontból is, de hát az anyagiak tudjátok....

Ennyi pénzünk van most erre, hacsak nem azt a 75 milliárd forinthoz nem raktak hozzá még, csak erről még nem volt bejelentés, hivatalos forrás.

Köszi egyébként, hogy ezzel a szállítógépes beszerzéssel kapcsolatban ilyen sok információt megosztottál velünk.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 885
113
Pár dolog.
1.) azért azt ne felejtsük el hogy erre a két évre kaptott ez a program 75 milliárdot , simán lehet hogy megrendelünk 2 gépet aztán 22-23ban meg a harmadikat (esetleg negyediket)
2.) ezt a helikopter szállítási mizériát nem is értem :D
3.) nem értem ezt a tanker dolgot sem , minek az nekünk ??? Az hogy rámpás gép legyen tiszta sor , jogos de tanker nekünk? Szerintem felesleges.
4.) a táblázat alapján egyébként szerintem az A400-as még mindig az egyik legjobb opció (ha már airbus akkor inkább legyen ez mint a Casa ,drágább de több évre beleférne 3 gép) vagy ha Trump morcos lesz akkor a szuper herky
5.) szintén a táblázatról jutott eszembe de javítsatok ki ha rosszul emlékszem de nem úgy volt hogy legalább 10 tonnàt kell hogy tudjon vinni a gép? Mert ha igen akkor a Casa kiesik a táblázat alapján.
6.) HA a spartan és a Casa között kéne választani akkor már inkább jöjjön a spartan bár szerintem mindkét gép pici és nem jelentenének előrelépést
7.) olvastam itt a kommenteket és sokan valamiért nem értik hogy az Ancsának már vagy 5 éve múzeumban lenne a helye , nincs időnk megvárni amíg a KC kiforr rendesen és aztán az x szériás gépek megérkeznek ide. A KC egy jó gép , nem mondom hogy nem az de még kiforratlan és nagyon sok dolog tehet neki be. Erre nincs időnk. Akkor vegyünk inkább most kicsit drágább de kipróbált gépet amiből legalább már nem csak proto létezik. ( igen tudom hogy az egyik KC protot összetörték a brazilok) Előbb vennék szuper herky-t vagy A400-ast mint KC-t.
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74 and borisz

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 885
113
@Ratamahata
Az Il-t nyilvánvaló okok miatt nem írtam de jogos amit mondasz :D
Az A400 annyival már azért előrébb van hogy használja màr minimum 4 légierő és már nagyjából mindenhol kijöttek a nyűgök amiket te is mondtál , ez a KC-nál még jó pàr év szerintem, annyi időnk nincs. Abban is igazad van hogy mocsok drága de talán most 1 vagy kettő utána 26-ig meg a többi csak beleférne + már sokszor le lett írva itt hogy minden csak akarat kérdése , ha olyan kedvük lenne hidd el hogy adnának már ebben az évben is pénzt 3db A400-ra . Nem tudom , szerintem az utóbbi beszerzések talán adnak okot a nagyobb álmokra.
 
  • Tetszik
Reactions: Ratamahata

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 686
5 512
113
@Ratamahata
Az Il-t nyilvánvaló okok miatt nem írtam de jogos amit mondasz :D
Az A400 annyival már azért előrébb van hogy használja màr minimum 4 légierő és már nagyjából mindenhol kijöttek a nyűgök amiket te is mondtál , ez a KC-nál még jó pàr év szerintem, annyi időnk nincs. Abban is igazad van hogy mocsok drága de talán most 1 vagy kettő utána 26-ig meg a többi csak beleférne + már sokszor le lett írva itt hogy minden csak akarat kérdése , ha olyan kedvük lenne hidd el hogy adnának már ebben az évben is pénzt 3db A400-ra . Nem tudom , szerintem az utóbbi beszerzések talán adnak okot a nagyobb álmokra.

Ha csak nincs már rég aláírt szerződés, akkor bármit is veszünk, évek múlva fog ideérni, hiába öreg az Ancsa. A tanker képességet odafent találták ki, nyilatkoztâk, nem innen a fórumról indult az ötlet. A 10tonna honnan van? Sehol nem írtak ilyen konkrét követelményekről.
Az A400-at engedjétek már el, mi a f-nak ekkorra, drága gép? Évente, ha van 2 nagyobb szállításunk, arra ott a C-17. Még a németeknek is nagy az A400, ezért közösködnek a franciákkal, és lesz Herky is.
 

Ratamahata

Well-Known Member
2018. december 1.
1 227
4 693
113
Ha csak nincs már rég aláírt szerződés, akkor bármit is veszünk, évek múlva fog ideérni, hiába öreg az Ancsa. A tanker képességet odafent találták ki, nyilatkoztâk, nem innen a fórumról indult az ötlet. A 10tonna honnan van? Sehol nem írtak ilyen konkrét követelményekről.
Az A400-at engedjétek már el, mi a f-nak ekkorra, drága gép? Évente, ha van 2 nagyobb szállításunk, arra ott a C-17. Még a németeknek is nagy az A400, ezért közösködnek a franciákkal, és lesz Herky is.
Igazad van szerintem is felesleges lenne egy A400 kategoria. Viszont kérdés hogy a C295 elég lenne? Mármint méretre? Csapatszállitónak ott a 2 A319, technikát meg nem nagyon tudsz berakni a C295be mert kicsi. Nem tudom.... vannak akik jobban tudják reméljük jól döntenek.
 

Phoenix

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2009. április 27.
555
1 261
93
A táblázat alapján messze az IL76 a legjobb :) az A400 mocsok drága.... és még az sem kiforrott, vannak nyűgjei.

És megint csak a beszerzési költséget veszi mindenki figyelembe.

Egy eszközt, főleg egy légijárművet megvenni szinte a legolcsóbb, élettartama alatt 2-3x annyit ráköltesz karbantartás miatt. És akkor még a kerozin/személyzet, stb költségeit nem számoltuk.

+1: Orosz/ukrán repülőeszköztől ments meg Uram minket... (saját tapasztalat alapján IS).
 
T

Törölt tag 467

Guest
Az pedig nem fér be se a Spartanba, se a CASA-ba....
Olyan kell, amibe befér. Ez egy alapfeltétel nálunk. Ennyire legyünk már önállók, hogy egyedül tudunk települni.
További feltétel, hogy gyártásban van, és normál időn belül elérhető.
Szerintem.
 

Nagy Csaba

Well-Known Member
2017. július 26.
1 329
2 379
113
Olyan kell, amibe befér. Ez egy alapfeltétel nálunk. Ennyire legyünk már önállók, hogy egyedül tudunk települni.
További feltétel, hogy gyártásban van, és normál időn belül elérhető.
Szerintem.

Amikor a svédek megtervezték a Gripen kiszolgáló cuccait, az alap a náluk rendszeresített C 130 beltere volt. Így a válasz, vagy C 130, vagy annál nagyobb belső térrel rendelkező szállítógép. A KC 390 elvileg ilyen, no és az A 400 persze hogy nagyobb ennél.....