Szállítógépek váltása a MH-nél

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

T

Törölt tag 467

Guest
Ezesetben kissé feleslegesnek tűnik, hogy alapfeltétel legyen a leendő teherrepülővel kapcsolatban. Persze, lehet, hogy tévedek
Ezért írtam, hogy szerintem.
Nagyon gáz, hogy idáig süllyedt (nem csak ez a) terület. Én azt mondom, hogy ez egy alapfeltétel, igen. Ne kelljen segítséget kérni, ha valahová ki akarunk települni 2-4 géppel, hanem megoldjuk magunk. Nem egy nagy kaland, másoknál ez az alap.
Persze mi magyarok vagyunk, megoldjuk. Légi települési konténert vonaton, hajón, másoktól bérelt gépen (még a legjobb eset). Nem kéne...
Szerintem.
 
  • Tetszik
Reactions: Phoenix

Phoenix

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2009. április 27.
555
1 261
93
Ezesetben kissé feleslegesnek tűnik, hogy alapfeltétel legyen a leendő teherrepülővel kapcsolatban. Persze, lehet, hogy tévedek

Érezd az iróniát a hangjában. Legalábbis remélem úgy gondolta és nem komolyan. A légiszállítás alapvető lényegét nem értitek, úgy érzem... Nem azért van a légiszállítás, mert nem lehet máshogy szállítani, hanem mert kis túlzással bárhová el tudod juttatni azonnal. Főleg, ha a gép képes előkészítetlen repülőtérről is üzemelni.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 708
76 721
113
Ezért írtam, hogy szerintem.
Nagyon gáz, hogy idáig süllyedt (nem csak ez a) terület. Én azt mondom, hogy ez egy alapfeltétel, igen. Ne kelljen segítséget kérni, ha valahová ki akarunk települni 2-4 géppel, hanem megoldjuk magunk. Nem egy nagy kaland, másoknál ez az alap.
Persze mi magyarok vagyunk, megoldjuk. Légi települési konténert vonaton, hajón, másoktól bérelt gépen (még a legjobb eset). Nem kéne...
Szerintem.


A csehek hogy oldják meg a kitelepülést? Hogy vitték a konténert Izlandra?

Tényleg olyan sokszor települnek ki a magyar Gripenek és olyan váratlanul, hogy nem lehet betervezni a C-17-et erre a feladatra?
 
T

Törölt tag 467

Guest
A csehek hogy oldják meg a kitelepülést? Hogy vitték a konténert Izlandra?

Tényleg olyan sokszor települnek a Gripenek és olyan váratlanul, hogy nem lehet betervezni a C-17-et erre a feladatra?
Dehogynem. Be lehet. Én csak azt mondom, a képesség, hogy váratlanul is megoldható legyen, az legyen alap.
És nem azt mondom, hogy a 295 az ancsához képest nem maga a megtestesült csoda. Dehogynem, minden tekintetben képességnövekedés. Én ezzel együtt, ha azt nézzük, hogy reálisan egy dedikált teherszállító típusban kell gondolkodni, akkor én 130-ban gondolkodnék.
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74

vilmoci

Well-Known Member
2010. április 24.
1 724
4 131
113
Légi települési konténert vonaton, hajón, másoktól bérelt gépen (még a legjobb eset). Nem kéne...
Szerintem.
Lehet, nem ugyanazokra a konténerekre gondolunk, de, amivel kimentek a BAP-ra, azok, totál szabvány 20 lábas konténerek voltak. Itt a 15-ös képen látszik az egyik belseje:
https://honvedelem.hu/cikk/54567_bap-39_kituno_munkat_vegeztek

De ha van külön légi szállítású kitelepülő konténerünk is, akkor elhiszem, hogy kell, hozzá repülő.
Nem azért van a légiszállítás, mert nem lehet máshogy szállítani, hanem mert kis túlzással bárhová el tudod juttatni azonnal.
Nekem annyi a kétségem ezzel kapcsolatban, hogy el kell-e valahova juttatnunk ezt a „képességet” azonnal. Ugye, ha megyünk valahova, akkor az a BAP, vagy esetleg Izland. Ezek előre kikottázott kitelepülések, amire van idő felkészülni....
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 467

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 708
76 721
113
Ha csak nincs már rég aláírt szerződés, akkor bármit is veszünk, évek múlva fog ideérni, hiába öreg az Ancsa. A tanker képességet odafent találták ki, nyilatkoztâk, nem innen a fórumról indult az ötlet. A 10tonna honnan van? Sehol nem írtak ilyen konkrét követelményekről.
Az A400-at engedjétek már el, mi a f-nak ekkorra, drága gép? Évente, ha van 2 nagyobb szállításunk, arra ott a C-17. Még a németeknek is nagy az A400, ezért közösködnek a franciákkal, és lesz Herky is.

A februári Magyar idők cikkben a szerző felsorolta hogy milyen típusok léteznek, milyen gépeket használnak a NATO szövetségesek és hogy azok a 10-20 tonna kategóriába esnek. Valószínűleg innen terjedt ez el. Én úgy emlékszem, hogy a Honvédség részéről nem hangzott el ilyen adat.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 708
76 721
113
2.) ezt a helikopter szállítási mizériát nem is értem :D

Néztem a sok összehasonlító ábrát: az egyiken Bell 206-os volt belerajzolva a tehertérbe, a másikon Blackhawk. Én meg kíváncsi lettem hogy a Honvédség helikopterei melyik gépbe férnek be. Nem merült fel mint követelmény, csak kíváncsi voltam, utánanéztem és leírtam, hogy mire jutottam.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 708
76 721
113
Afganisztánba és a többi misszió ellátásához mire van szükség? Mi a legnagyobb dolog, amit oda váratlanul vagy rendszeresen vinni kell?
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 686
5 512
113
Afganisztánba és a többi misszió ellátásához mire van szükség? Mi a legnagyobb dolog, amit oda váratlanul vagy rendszeresen vinni kell?

Kaja, lőszer, személyes cuccok váltásokkor.
Amennyire leépítettük az afgán kalandot, hogy bármelyik esélyes gép megteszi, heti, havi szállítások most is vannak szerintem, az vajon mivel jut ki? Nem hallani róla semmit. Kik vannak még kint? Nemzeti Támogató Elem az biztos, de kit támogatnak még?
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 686
5 512
113
A csehek hogy oldják meg a kitelepülést? Hogy vitték a konténert Izlandra?

Tényleg olyan sokszor települnek ki a magyar Gripenek és olyan váratlanul, hogy nem lehet betervezni a C-17-et erre a feladatra?

SAC C-17 és olasz tanker támogatással voltak kint a csehek

3deba380ad5e11816172736f579fd6bc.jpg
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 325
4 519
113
Elolvastam újra ezt a Magyar Idők cikket

https://magyaridok.hu/belfold/taktikai-repuloket-vehet-honvedseg-2800908/

Ez a rész igazándiból csak most ütötte meg a szemem:
Benkő Tibor, a honvédség vezérkari főnöke elmondta: a honvédség felújított és új szállítógépeket akar beszerezni

A fejújított és új nekem azt jelent hogy mind a kettő lesz mert hogy és a kötőszó nem pedig vagy. Ugye karácsony előt volt itt a Spanyol külügyminiszter ezért sokan C295-re gondoltunk egyből. De most itt van ez a Brazil út (ami lehet nem jelent semmit) de abban azért úgy tűnik egyetértés van hogy a KC390 egy elég potens gép bár gondolom nem igazán van belőlle még felújított :)
Mi van akkor hogy ha veszünk mondjuk 1 felújított C295-öt Ancsa helyett ami akár még idén megjöhet meg 2 új KC390-et amik majd valamikor érkeznek? Ez a karbantartást mennyire tenné a későbbiekben bonyolultabbá? Nyilván egyszerűbb lenne 1 típúst rendszeresíteni, de szerintetek ez vállalhatatlan megoldás lenne?
Ez még talán ki is jönne a keretből. Csak nem biztos hogy túl optimális megoldás...
 

Phoenix

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2009. április 27.
555
1 261
93
Nekem annyi a kétségem ezzel kapcsolatban, hogy el kell-e valahova juttatnunk ezt a „képességet” azonnal. Ugye, ha megyünk valahova, akkor az a BAP, vagy esetleg Izland. Ezek előre kikottázott kitelepülések, amire van idő felkészülni....

Nem csak ilyenre kell felkészülnie a Honvédségnek, sok hadgyakorlaton is részt vettek a srácok. De mind a BAP, mind a hadgyakorlatok azt a célt szolgálják, hogy gyakorolják a műveleti területre való települést, együttműködést és eljárásokat, amit élesben is alkalmaznának.

Egyébként nem kell kitalálni ezeket, elég körülnézni csak a NATO szövetségesek között, hogy ki, milyen eszközzel települ ki ;)
 

Ratamahata

Well-Known Member
2018. december 1.
1 227
4 693
113
Elolvastam újra ezt a Magyar Idők cikket

https://magyaridok.hu/belfold/taktikai-repuloket-vehet-honvedseg-2800908/

Ez a rész igazándiból csak most ütötte meg a szemem:
Benkő Tibor, a honvédség vezérkari főnöke elmondta: a honvédség felújított és új szállítógépeket akar beszerezni

A fejújított és új nekem azt jelent hogy mind a kettő lesz mert hogy és a kötőszó nem pedig vagy. Ugye karácsony előt volt itt a Spanyol külügyminiszter ezért sokan C295-re gondoltunk egyből. De most itt van ez a Brazil út (ami lehet nem jelent semmit) de abban azért úgy tűnik egyetértés van hogy a KC390 egy elég potens gép bár gondolom nem igazán van belőlle még felújított :)
Mi van akkor hogy ha veszünk mondjuk 1 felújított C295-öt Ancsa helyett ami akár még idén megjöhet meg 2 új KC390-et amik majd valamikor érkeznek? Ez a karbantartást mennyire tenné a későbbiekben bonyolultabbá? Nyilván egyszerűbb lenne 1 típúst rendszeresíteni, de szerintetek ez vállalhatatlan megoldás lenne?
Ez még talán ki is jönne a keretből. Csak nem biztos hogy túl optimális megoldás...
Felújított pipa, lásd A319.
Most valszeg újak jönnek.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 279
68 292
113
Ezért írtam, hogy szerintem.
Nagyon gáz, hogy idáig süllyedt (nem csak ez a) terület. Én azt mondom, hogy ez egy alapfeltétel, igen. Ne kelljen segítséget kérni, ha valahová ki akarunk települni 2-4 géppel, hanem megoldjuk magunk. Nem egy nagy kaland, másoknál ez az alap.
Persze mi magyarok vagyunk, megoldjuk. Légi települési konténert vonaton, hajón, másoktól bérelt gépen (még a legjobb eset). Nem kéne...
Szerintem.
Waberers nem viszi el? Évente hányszor telepulunk külföldre?
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 708
76 721
113
Nem csak ilyenre kell felkészülnie a Honvédségnek, sok hadgyakorlaton is részt vettek a srácok. De mind a BAP, mind a hadgyakorlatok azt a célt szolgálják, hogy gyakorolják a műveleti területre való települést, együttműködést és eljárásokat, amit élesben is alkalmaznának.

Egyébként nem kell kitalálni ezeket, elég körülnézni csak a NATO szövetségesek között, hogy ki, milyen eszközzel települ ki ;)

A 2019. évi határátlépéssel járó csapatmozgásokat átnézve, a TLP lesz Spanyolországban, az összes többi közeli vagy szomszédos országban lesz.
A Tiger meet szokott még nagyobb kitelepülés lenni, de oda ezek szerint 2019-ben nem mennek.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 364
11 323
113
Elolvastam újra ezt a Magyar Idők cikket

https://magyaridok.hu/belfold/taktikai-repuloket-vehet-honvedseg-2800908/

Ez a rész igazándiból csak most ütötte meg a szemem:
Benkő Tibor, a honvédség vezérkari főnöke elmondta: a honvédség felújított és új szállítógépeket akar beszerezni

A fejújított és új nekem azt jelent hogy mind a kettő lesz mert hogy és a kötőszó nem pedig vagy. Ugye karácsony előt volt itt a Spanyol külügyminiszter ezért sokan C295-re gondoltunk egyből. De most itt van ez a Brazil út (ami lehet nem jelent semmit) de abban azért úgy tűnik egyetértés van hogy a KC390 egy elég potens gép bár gondolom nem igazán van belőlle még felújított :)
Mi van akkor hogy ha veszünk mondjuk 1 felújított C295-öt Ancsa helyett ami akár még idén megjöhet meg 2 új KC390-et amik majd valamikor érkeznek? Ez a karbantartást mennyire tenné a későbbiekben bonyolultabbá? Nyilván egyszerűbb lenne 1 típúst rendszeresíteni, de szerintetek ez vállalhatatlan megoldás lenne?
Ez még talán ki is jönne a keretből. Csak nem biztos hogy túl optimális megoldás...

Ennyi típust, mindből 1-2 példány? Női munka! ;) :D