Szu-27 / Szu-30 / Szu-33 / Szu-35 Flanker (Szuhoj)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 789
46 955
113
Így van, sanszosan a hajtómű lesz szerintem is a fő ok, de azért gyanítom, az az IRBIS sem olyan érdektelen, még ha fullba nyomják aaaaa... AESA-t is, már évek óta :D! Tajvan nem számít Kínának, de hogy a kínai hírszerzés talán ott van a leginkább jelen a világon, azt gondolom senkinek nem kell nagyon elmagyarázni.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Így van, sanszosan a hajtómű lesz szerintem is a fő ok, de azért gyanítom, az az IRBIS sem olyan érdektelen, még ha fullba nyomják aaaaa... AESA-t is, már évek óta :D!

Mondjuk nekem gyanúsak ezek a kínai AESA-k is. Lehetnek ott üzembiztonság, hőtermelés, meg egyéb területen érdekességek... Na de nem akarom Mackensen-nél kihúzni a gyufát, úgyhogy nem ötletelek erről inkább. :D


Wolfram, azt még el is tudom fogadni, hogy a minatürizálásban nincsenek ott az Oroszok mint az USA, vagy Japán, Kína. De azért én azt gondolom, mégis csak a tudás a lényeg, az elv ismerete, a harceljárások hozzá passzintása, begyakorlása, ha már haditechnika. Az Oroszok én azt gondolom, mindent tudnak amit a nyugat, maximum egy picit nagyobb méretben csinálják meg... Lássuk be, a haditechnikában édesmindegy, hogy hány nanométeres a technológia, ami a robotrepülőgépet vezérli, főleg ilyen léptékben nézve, hogy 16, vagy 22... A Kalibr-eket sem mókusok hajtják, fogaskerekekre szíjazva, meg az az Irbis is igen ígéretesnek néz ki. Lehet hogy a Szu-34 nagyobb másfélszer mint egy Rafale, vagy Eurofighter, de ugyan azt a csapásmérést meg tudja csinálni(sőt...), most nagyon úgy tűnik nekem.


Az oroszokkal az a gond, hogy a gyakorlatban (bevethető és valóban korszerű eszközök mennyisége, 5. generációs vadászgép, alacsony észlelhetőségű bombázó, repfedélzeti LPI-képes AESA, stb.) komoly a lemaradásuk... Már, ha az USA a mérce. Más államokkal szemben persze ez már nem így van.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 060
82 539
113
Idei új(2015) gépek, Nyugatra tartanak , Tolmacsevo(Novoszibirszk)ma
178524.jpg
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Ez nagyon meredek volt. Kb. olyan kijelentés, mintha azt mondanád, hogy a Rafale nem rendelkezik BVR fegyverzettel, hacsak a Mica rakétát nem számoljuk.

Miért, mi van még hozzá, Meteor? :))

Na, bár rég nem írtam ide, ezt most nem bírom megállni, hogy megkérdezzem, HOL LEHET ezeket leellenőrízni :D? Ugye pont volt egy két csörte itt köztem és pár veterán fórumita közt, a "kinek hosszabb a botja" rus légierő vs török légierő témában, ahol mindenki azzal jött, aki nem értett velem egyet, hogy NEM LÁTTUK, NEM VOLT MÉG FENT harci gépen, készültségin sem, nincs róla adat, etc... Most pár hónap alatt kiderült, hogy azért bár sok ember lesajnálta az oroszokat, igen jól tudnak ők földi célpontokat is támadni a levegőből, akár olyan cuccokkal is, amik MOST, élesben kerültek elő

Pl itt a fúrumon is: link, link. Ami most kiderült az sem most derült ki, hanem már a nyolcvanas évek végén és már jó néhány évtizede nem titok. Igen, vannak nagy hatótávolságú robotrepülői az oroszoknak. Nemcsak vannak, hanem voltak is már jó néhány évtizede.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Mackensen

Nem csak az elektronikára lehetnek kíváncsiak a kínaiak a Szu-35-ben.
Például az is érdekelheti őket, hogy hogy oldották meg az oroszok a nagyon nagy teljesítményű radarjuk hűtését.
Vagy, hogy milyen ötvözetekből készült a sárkányszerkezet, hol vannak a megerősítési pontok benne, amivel jelentősen kitolták az élettartalmát.
A hajtómű és az FBW szintén érdekes lehet a számukra.
Sok részlet lehet fontos, ami apróságnak tűnhet, de nélküli nincs meg egy gép kellő harcértéke.

Bármi lehetséges, viszont a hajtóművet évekkel ezelőtt megvehették volna. Én viszont a Szuhoj oldalát nézegetem és ott még nem került fel a hír:)

http://www.sukhoi.org/eng/news/company/
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 060
82 539
113
<blockquote rel="fip7">Mackensen

Nem csak az elektronikára lehetnek kíváncsiak a kínaiak a Szu-35-ben.
Például az is érdekelheti őket, hogy hogy oldották meg az oroszok a nagyon nagy teljesítményű radarjuk hűtését.
Vagy, hogy milyen ötvözetekből készült a sárkányszerkezet, hol vannak a megerősítési pontok benne, amivel jelentősen kitolták az élettartalmát.
A hajtómű és az FBW szintén érdekes lehet a számukra.
Sok részlet lehet fontos, ami apróságnak tűnhet, de nélküli nincs meg egy gép kellő harcértéke.

Bármi lehetséges, viszont a hajtóművet évekkel ezelőtt megvehették volna. Én viszont a Szuhoj oldalát nézegetem és ott még nem került fel a hír:)

http://www.sukhoi.org/eng/news/company/</blockquote>

Nem a Szuhoj koti a kulfoldi uzleteket.
Az oroszok kulon nem adták volna el a hajtomuveket csak a gépekkel egyutt, hiába vitték bemutatni kínai kiállításokra.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 490
76 267
113
Volt valami fogadás itt a Szu-35 kínai eladásával kapcsolatban, ha jól emlékszem... :)
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 789
46 955
113
Én is emlékszem ilyesmikre. Nagy volt az arc, de szerintem még most sem hisz el azt, ami megtörtént, én biztosra nem fogadok, de ha valaki akar tutira nyerni egy kis itókát, Mac szerintem még most is hajlandó bebukni...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Volt, lassan három éve, ha jól emlékszem. Fogadtam Bokival egy üveg borba az épp aktuális eladásnál, hogy humbug az egész és nem lesz semmi belőle. Akkor megvártuk a 2012-es Zhuhai légiparádét, de semmi. Aztán meghosszabítottuk a határidőt a 2014-es légiparádéig. Közben csatlakozott Zotyek78-is:) De a 2014-es légiparádén sem lett semmi a dologból.
Elvileg most van két üveg borom.
Az első hír a htka-n ha jól emlékszem 2010-ben volt
http://htka.hu/2010/11/17/oroszorszag-eladna-a-szu-35-ost-kinanak/
És aztán követték a többiek
http://htka.hu/2012/03/02/kina-szu-35-ost-es-sz-400-ast-venne/
http://htka.hu/2012/03/07/kina-megkapja-a-szu-35-ost/
http://htka.hu/2012/04/18/fejlemenyek-a-kinai-szu-35-kapcsan/
http://htka.hu/2012/11/17/ujabb-kinai-orosz-targyalasok-a-szu-35-eladasarol/
http://htka.hu/2012/11/26/kina-megkaphatja-a-szu-35-ost/
Én végig kételkedtem az eladásban és keletkezett ebből elég sok vita:)))
Személy szerint most úgy vagyok vele, hogy sehogyan sem vagyok. Eddig a Rosobonexport (vagy valami ilyesmi a neve) jelentette be az eladásokat, most meg a Komersant. Ez egy végtelen történet, olyasmi mint a Sz-400 eladás. Évente, két-évente aláírják, eladják, megveszik, felbontják, mittoménmitcsinálnak, de sehol semmi az egészből. Attól mert én szkeptikusan állok az egészhet még lehet, hogy megvették a gépeket, csak én még kivárok egy kicsit.
Ez a sztori viszont sokkal régebbi. A wiki szerint még a kilencvenes évek elején, közepén kezdődött.
https://en.wikipedia.org/wiki/Sukhoi_Su-35#China
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Viszont a határidő (2014) lejárt, de rendben, a szellemiségét kell nézni a dolognak. Szóval akkor folytatódjon a buli:) A gond csak annyi, hogy mint akkor, most se nagyon hiszek az orosz bejelentéseknek. Szóval a legyártott gépet akarom látni kínai felségjellel.

Nem a Szuhoj koti a kulfoldi uzleteket.
Az oroszok kulon nem adták volna el a hajtomuveket csak a gépekkel egyutt, hiába vitték bemutatni kínai kiállításokra.

OK, viszont a hírfolyamukba kitehették volna. Az utolsó hír októberi és arrol szól, hogy átadtak egy adag Szu-34-et.
http://www.sukhoi.org/eng/news/company/
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 060
82 539
113
Viszont a határidő (2014) lejárt, de rendben, a szellemiségét kell nézni a dolognak. Szóval akkor folytatódjon a buli:) A gond csak annyi, hogy mint akkor, most se nagyon hiszek az orosz bejelentéseknek. Szóval a legyártott gépet akarom látni kínai felségjellel.

<blockquote>Nem a Szuhoj koti a kulfoldi uzleteket.
Az oroszok kulon nem adták volna el a hajtomuveket csak a gépekkel egyutt, hiába vitték bemutatni kínai kiállításokra.

OK, viszont a hírfolyamukba kitehették volna. Az utolsó hír októberi és arrol szól, hogy átadtak egy adag Szu-34-et.
http://www.sukhoi.org/eng/news/company/</blockquote>

Azért, jó lenne , ha egy kicsit visszaemlékeznél a fogadással kapcsolatban vagy olvasd vissza a PU-ket. :))
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
<blockquote rel="Mackensen">Viszont a határidő (2014) lejárt, de rendben, a szellemiségét kell nézni a dolognak. Szóval akkor folytatódjon a buli:) A gond csak annyi, hogy mint akkor, most se nagyon hiszek az orosz bejelentéseknek. Szóval a legyártott gépet akarom látni kínai felségjellel.

<blockquote>Nem a Szuhoj koti a kulfoldi uzleteket.
Az oroszok kulon nem adták volna el a hajtomuveket csak a gépekkel egyutt, hiába vitték bemutatni kínai kiállításokra.

OK, viszont a hírfolyamukba kitehették volna. Az utolsó hír októberi és arrol szól, hogy átadtak egy adag Szu-34-et.
http://www.sukhoi.org/eng/news/company/</blockquote>

Azért, jó lenne , ha egy kicsit visszaemlékeznél a fogadással kapcsolatban vagy olvasd vissza a PU-ket. :))

</blockquote>

Bennem ez maradt meg a 2014-es dátummal. De ha 2016-ban szállítják, akkor már nem kell sokat várni, hogy élőve is lássuk.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 769
57 269
113
Szerintem térjünk vissza az eredeti témához, bár molni írásában az armatáról szóló rész lefagyasztott egy időre....

A lényeg az, hogy Kínának szüksége van a Szu-35-re, az okát ők tudják, az oroszok pedig eladják nekik a gépet, aminek az okát meg az oroszok tudják.

Ha a Szu-35-ben lévő rendszerek a legfejlettebbek lennének akkor valószínűleg nem kaphatnának belőle a kínaiak.
Én arra tippelek, hogy a PAK-FA rendszereiben sikerült az oroszoknak előre lépniük, így a Szu-35-ben alkalmazott technológia már nem első hanem másodvonalas lett. Így ha a kínaiak lemásolnák , az oroszoknak akkor is rendelkezésre állnának fejlettebb rendszerek.
A kínaiaknak pedig szüksége lehet az orosz gépre , azért, hogy a saját Szu-27 klónjaikat tovább fejlesszék. Szerintem.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 789
46 955
113
De most komolyan, mikor meglátod az első Szu-35 öst Kínai felségjellel, nem ám ártassz majd magadnak, remélem, ennyit nem ér, hidd el :p!
 

grabo112

Well-Known Member
2011. október 15.
1 375
3 514
113
A kommunizmus volt a földi menyország, csak mint a legtöbb menyországgal az volt a gond, hogy nem volt belőle visszaút. És mindenki boldog volt. Jajj volt annak aki nem volt boldog együtt a többiekkel.

Visszatérve Szu-35 eladásra, talán a hajtómű lehet az egyetlen dolog ami érdekelheti a kínaiakat, viszont itt meg az sántít, hogy a sajátuk egyre inkább szorítja ki az orosz hajtóműveket.
Szóval egyelőre várom a további infókat.

Egyetértek, már többször előfordul a kínaiakkal, hogy egyes J-10 és J-11 gyártási sorozatok a tervezett saját fejlesztésű hajtóművek helyett végül oroszt kaptak, mert a kínai megfelelő még nem volt elég kiforrott.
A hírek szerint a WS-10 /-13/-15 hajtóművek mindegyike gyermekbetegségekkel küzd.

Viszont az elektronika terén állítólag már elérték az orosz színvonalat, az eredetileg 200db-os eredeti Su-27 licencgyártást részben azért rúgták fel 105 gép legyártása után, mert a saját elektronikával gyártott J-11B jobb volt ezen a téren. A J-10B/C és a J-11D AESA-radarja is erre enged következtetni.

A rakéták terén is szépen haladnak, a PL-10/-12/-15 fejlesztése folyik, míg az oroszok ezen a téren kicsit leültek, lásd R-27-esek használata Szíriában, illetve a rétestésztaként nyúló R-77-es sztori.

Egyébként megfelelő színvonalú katonai sugárhajtóművet gyártani talán a legnehezebb, önállóan erre csak az amerikaiak, oroszok és franciák képesek.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Majd csak túlteszem magam a dolgon valahogy:)))
Kiválogatok majd két üveg jobbfajta bort és elpostázom Bokinak, meg Zotyeknek.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 789
46 955
113
Azt a licenszerződést gyanúsan főleg azért rúgták fel, mert olcsóbban jön ki nekik kevesebbért fizetni, mint lekoppintva gyártani. Gyanúsan a hajtómű a fő ok, ebben egyébként egyetértünk, főleg úgy kiegészítve, hogy ANNÁL az avionikánál, amit az Oroszok átadtak a Kínaiaknak, lehet hogy tudtak már jobbat is gyártani. Így ez igaz nagyon nagy százalékban szerintem is.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 813
30 807
113
Export gépeknél hajtóművet szoktak butítani? Legyen az fizikai átalakítás vagy szoftveresen.