Szu-27 / Szu-30 / Szu-33 / Szu-35 Flanker (Szuhoj)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

S

speziale

Guest
<b>molni</b>
Nincs itt semmilyen rizsa szöveg, nézd meg csak az elmúlt 200 év haditechnikai fejlődését természettudományos alapon, de felőlem nézheted csak az elmúlt 30 évét.
Továbbra is azt gondolom, hogy egy repülőgép minél magasabb színvonalon és szélesebb spektrumú képességekkel hasítja az eget, annál jobb, mint <b>r e p ü l ő g é p</b>. Ahogy a neve is mutatja.
Egy vadász/vadászbombázó/légifölény harci gép esetében nem lehet hátrány az a képesség, amit a TVC nyújthat.
Felesleges?
Majd kiderül.

Az a gond, hogy a TVC hasznossága mellett érvelők nagyjából mindent arra alapoznak, hogy ha az oroszok csinálják akkor biztosan nem hülyeség.
viszont azt a kérdést senki nem teszi fel, hogy vajon nyugaton, annak ellenére, hogy elég komoly kutatások zajlottak a témában, több hajtóműhöz készült is vektoráló szerkezet, miért mondtak le róla mégis?

Szerintem a TVC egy adott kor gyermeke volt, csak aztán a számtech cuccok fejlődése, ami elhozta az új generációs IR rakéták és sisakcélzók idejét, egyszerűen oka fogyottá tették a TVC-t.

Ugyanakkor a magam részéről azért simán kinézem az oroszokból, hogy néhány nagyfejesnek megmutatták, hogy micsoda manőverekre képes a gép+megmutagatták neki azt a makettes cuccot, hogy hogyan manőverezi ki a rakétát és ezért került TVC az orosz gépekbe. A szaturn örül mert kapott több pénzt a fejlesztésre meg 1,5szeres áron lehetett a hajtóműveket szállítani, meg marketing anyagnak is jó

Egyébként meg én azt is egyfajta bullshit szövegnek tartom, hogy ha majd lesz PAKFA meg J20, akkor majd ugyanúgy minden WvR lesz. Ugyanis a mai világban nem egyedül röpködő gépek vannak, hanem hálózatalapú hadviselés. Vagyis egy gép láthat mindent, amit egy AWACS, a többi gép vagy éppen a földi radarok. Arról nem is beszélve, hogy a gép szenzora sem csak a radarból áll, lehetnek IR érzékelői, besugárzásjelző stb...
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
Galcom!
Ha, jól emlékszem, akkor '73-ban történt határincidens a kínai- SZU
határon az Amur középső folyásának két szigete körül. Több összetűzésre is sor került!
Tudod abban az időben ment a propaganda nálunk, hogy nem akarunk neutron bombát! A '74-es esztendőt kinn töltöttem a SZU bizonyos katonai körzetében. Láss csodát! Megszűnt a neutron bomba elleni propaganda, miután valamit tettek az oroszok. Berkeken belül: ötven és százötvenezerre becsülték a kínai veszteségeket! A mai napig nem látok hivatalos adatot mind két oldal veszteségeiről.
'75-ben megkezdem sorkatonai szolgálataimat, majd záróakkordként elfoglalhattam Munchent egy pc.hadosztály keretén belül, miután a légierőtől kapott két taktikai atomot.
Pl. a Szovjet Frontlégierő erős harmada, a Kínai határ mentén volt felsorakoztatva. Erről az erődemonstrációról annyit, hogy a Hidegháború utolsó két évtizedében, csak a Szovjet Távol-keleti Katonai Körzetben több szovjet hadosztály állomásozott, mint hasonló szovjet egység az NSZK, Lengyel és Csehszlovákiában összesen. Amik onnan, egy gyors lefolyású (pár napos) nukleáris NATO-VSz összecsapás idején, szerintem nem jöhettek volna szóba Európában.
Csak erre a feltevésedre akartam reagálni szerényen!
Üdv
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 219
113
Jobb ez így mindenkinek, hogy vége lett a szembenállás időszakának, taktikai, meg egyéb atomok nélkül is...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Akagi, 69-ben volt a legkomolyabb összecsapást, de az előtt és az után si voltak belövések, provokációk mint a két oldal részéről.
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
Akagi, 69-ben volt a legkomolyabb összecsapást, de az előtt és az után si voltak belövések, provokációk mint a két oldal részéről.
Mecki!
Nem tagadom! Lehet, hogy az emlékeim csalnak!
De! Az biztos, hogy '74-ben voltam először a SZU-ban! Abban az időben a Pravda vezércikke úgy jelent meg, hogy : no neutron bomba! Ez volt az év elején. Karácsonyra, mire hazajöttem már néma csend! Az állításom: katonai berkekben terjedt a hír, mivel akkoriban nem volt "internet". Tehát "valami" történt közben!
Konkluzió: nem kellett több hadosztály állomásoztatni ott, mint európában!
 

blaze

Well-Known Member
2013. október 5.
865
274
63
<blockquote rel="Montezuma">
De mint ez kiderült, a XXI. században egy harci gép manőverező képessége lényegtelen.

Azért majd valaki mondja már el, hogy mikor majd mindkét harcba szálló oldalon stealth-gépek számítanak a kard élének, akkor hogy a kórságba lesz BVR-légiharc?! Mikor majd jobb esetben is 15-20 km-ről tűnnek fel először az ellenséges vadászgépek a lokátor-képernyőin?! Ja, és ehhez max 5-7 évnél nem kell több szerintem.

</blockquote>

Ha BVR távolságból észleli akkor azonosítás után azonnal indít és azzal a lendülettel fordul is kifele.

WVR esetén meg nem kétfedelű gép szintű manőverező körforgók fognak kialakulni, hanem gyors lefolyású mészárlás. Azt, hogy ki nyer rengeteg minden befolyásolja, de más területeken kiegyenlített erők esetén az, akinek jobb szenzorai lesznek. A jobb szenzorokkal hamarabb és pontosabban tudják majd észlelni, hogy hol az ellen. 10 nm-en belüli WVR jellegű harc kb. arról fog szólni, hogy egymásnak hajigálják az AIM-9X-et meg az AMRAAM-ot meg ami éppen jólesik. Ha meg egész véletlenül valódi közelharc alakul ki ahol korábban "életre halálra" kellett volna forgolódni, akkor megint jön a HOBS képesség és megint csak az AIM-9X-et vagy a hasonló képességű rakétát hajigálod a másikra.

Ilyen harc esetén tipikus mindenki nagy sebességgel (350+ csomó) repül, aki meg nem az alapból halott. Nem objektív értékű forrás, de több red flag illetve más gyakorlat beszámolóiból olvastam, hogy a Raptor pilóták illetve ellenfeleik arról számoltak be, hogy a Raptoron a TVC használat nagy sebességen <b>RONTJA</b> a gép képességeit. Gondolom ez alatt azt értették, hogy gyorsabban kopik a sebesség mint kéne, a szögsebesség meg alig jobb.

A TVC akkor segít, ha kis sebességnél kell irányba rántani a gépet. Ezzel megint csak az a probléma, hogy aki itt lassan repül, azt sok vs sok felállásban igen rövid időn belül úgy is le fogják lőni.

Azt meg el lehet felejteni, hogy majd TVC-vel kimanőverezi a HOBS IR indításokat. Két esélye van a túlélésre, egyik az, hogy az ellen paraméteren kívülről indított, a másik meg az, hogy valahogy hazavágja a rávezetést. Pl. földnek repteti a rakétát, vagy mákja van és csalinak repül. A 4. generációval nagyjából elérték a vadászgépek a manőverezőképesség értelmes határait, a TVC dob rajta valamit de a lényegi változást pont a repülési teljesítmény legrosszabb tartományában adja. Nagy sebességen (M0.8 és efölött) sok esetben egy klasszikus 4. gen gép is tudja tartani azt a fordulót, amit a pilóta kibír, sőt akár többet is. A TVC előnyei főleg alacsonyabb sebességeken jelennek meg és nagyon valószínűen a sebesség csökkenésével nő a hatásuk. Ezzel csak az a problem, hogy kis sebességen tökmindegy, hova manőverezel, mert a gép helyzete kb. alig változik.

Önmagában a célazonosítás képessége vagy bármilyen más szenzor fejlesztése sokkal nagyobb hatással van a gép képességeire mint egy TVC. Akkor lesz ám nagy szar, amikor 10 mérföldre bevillan valami és x másodpercig még azt sem tudod megmondani, hogy barát, vagy ellen, csak annyit látsz, hogy pazar tüzelési pozícióban van. Bezzeg akkor lenne TVC. Ja nem.
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 459
11 490
113
<blockquote>Azt a rendkívül briliáns következtetést vontam le, hogy:
- Egy jó szimulátorral nagyon sok ismeretet lehet megszerezni egy típusról.
- Egy pilótamúlttal, jelennel rendelkező játékos számára ad, adhat használható infókat egy vadidegen típusról.
- De egy olyan személynek, aki """csak""" fotelpilóta, téves következtetések tömkelegét is nyújthatja, pont azért, mert nincs valós ismerete, a kirívóbb hibákat, hiányosságokat leszámítva talán fel sem tűnik neki egy fals módon szimulált képesség, pilótagyilkos tulajdonság. /hasra ütésszerűen: laposdugóhúzóhajlam, útirányú stabilitás romlás/
...miközben a fizikai határokon belül történik a szimuláció...
Csakhogy a légiharc geometriájának modellezésekor ez egyik sem áll fent a fentiek közül.

Ezen felül én nem vagyok laikus, mert áramlátechnikai mérnök vagyok. Mikor jön már el az a pillanat, mikor megérti a kedves kommentelő, hogy nem kell pilótának lenni ahhoz, hogy az ember megértse, hogy hogyan repül a repülőgép? A szomorú igazság az (a civil szférában legalábbis is), hogy a mai újabb pilóta generáció inkább már fedélzeti rendszerek zsonglőrja, de a repülés fizikájáról döbbenetes mértékben nincs fogalma sok pilótának.

Egyébként a szomorú az, hogy egyesek micsoda vad gondolatfolyamokat írnak le, ahelyett, hogy gimis fizika szinte felett olyan 3 percet rászánnak a számolgatásra. <i><b>Ennyivel is beláható, hogy a TVC mire nem jó. </b></i>

Ehelyett filozofikus gondolatokat gyártanak sokan 3 perc számolás helyett úgy, hogy alapvetően 3-4 paraméterrel játszik az ember. Tolóerő, tömeg és elvárt forduló sugár -->nehézségi gyorsulás. Ennyi.

Ehelyett fip7 írt egy wall of text szöveget, aminek alapfeltevés kb. az első bekezdés közepén már megbukott.

Kéretik nem rosszindulatú szándékúnak olvasni a hozzászólásomat!
/Peace, meg minden
Nem veszem annak, csak sajnos a tipikus. Számolgatás és azonos standard alklmazása helyett fantáziálgatás megy.</blockquote>

Tisztelt Molni!
Köszönöm válaszod.

Te is szereted kimazsolázni egy hozzászólás azon részeit, amit szétcincálhatsz, ha meg a többi nem támadható, akkor nagyvonalúan elsiklasz felette. Hiába na, gyarló az ember, gyarlóak vagyunk mindannyian;-)

Ezen felül én nem vagyok laikus, mert áramlátechnikai mérnök vagyok.

Tehát továbbra sem vagy pilóta.

Így nem találkozol/nem találkozhatsz olyan jelenséggel a legprofibb amatőrök által elérhető szimulátorban sem - mint nyugodjon Rácz Zsolt - hogy az ilyen-olyan túlterhelés miatt szűkül be a tudatod, csökken az agyi teljesítőképességed.
Ebből - nagyobb magasságban, ahogy Te is írtad (Köszönet az F-14-es videóért!) TVC-vel akár megmenthető(bb) lett volna a gép.
Idézném Allesmor Obranna kiváló április 6., 23:35 perces hozzászólásának az utolsó részét, kiemelések tőlem:
<b>A fent sorolt megoldások közül</b> nem véletlen, hogy <b>a Szuhojra kifejlesztett AL-100-as vektoráló fúvócső rendszer</b> <b>lett a leginkább költséghatékonyabb</b>, mivel kéthajtóműves gépnél ez a módszer adja a lehető legkevesebb anyag, méret és tömegnövekményt, ugyanakkor összhatása egálban van az F-15ACTIVE P&W PYBBN fúvócsövével.

A statikailag instabil Szu-30MKI/MKA/MKM és SzM, illetve Szu-35Sz esetében <b>a T-10Sz típuscsaládra a kezdetektől jellemző extra nagy állásszögre kitérési hajlam dinamikus kontrollja oldható meg a TVC-vel, mivel a vízszintes vezérsíkok működési tartomány így kibővíthető.</b>
A PAK-FA gépet pedig eleve úgy tervezték, hogy már aerodinamikai adottságai révén képes legyen a nagy állásszögű repülésre.

Ezért elmondható, hogy az, amit az oroszok a Szuhoj gépeken csinálnak nem épp a legdrágább TVC kialakítás, viszont kiválóan működik.
Ez - úgy látszik - olyan plusz, amiért az <b>oroszoknak</b> megéri, az <b>ő számukra nem borzalmas ár-érték arányú</b>.
Ne feledd, ők házon belül nem dollár elszámolásúak!
Amerikai/nyugat-európai TVC=dollár reláció vs. orosz TVC=rubel reláció.
Almát körtével;-)
Szerintem.

Ha visszaolvasol, én egy percig sem vitattam azon levezetéseidet, amik a TVC légiharc hasznosságát kérdőjelezik meg.
Arra ott vannak a tőlem hozzáértőbb és nem hozzáértőbb Tisztelt Fórumtársak.
Ehelyett csak filozofálgatok, meg fantáziálgatok:)

Amúgy meg; az oroszok sorozatban gyártják, használják a TVC-t, gyűjtik vele a tapasztalatokat.
Mi több, még el is adják, <del>rá is sózzák</del> - más országoknak, de már dollárért:)
Azért így már elég költséghatékony még odahaza is rendszeresíteni, nem?;-)

Tehát - a legnagyobb tisztelettel(!) - a biznic pörög, a kassza csilingel; a kutya ugat, a karaván meg halad...
És (sic!) sz*rnak bármelyik HTKA fórumozó véleményére.
Ui: Ez természetesen ugyanígy igaz minden olyan fegyver, eszköz rendszeresítésére, eladására, <del>rásózására</del>, amit az oroszon kívül bármelyik másik ország/gyártó követ el, de ezen a fórumon, vagy bármely más netes fórumon széles e világon megkérdőjeleznek az akár még katonai -üzemeltetési jelennel/múlttal rendelkezők is.

Ui:
Remélem az idézéseket nem rontottam el, de a végleges konfig sajnos már csak elküldés után látható.
 

Galcom

Well-Known Member
2010. július 2.
975
3 436
93
Galcom!
Ha, jól emlékszem, akkor '73-ban történt határincidens a kínai- SZU
határon az Amur középső folyásának két szigete körül. Több összetűzésre is sor került!
Tudod abban az időben ment a propaganda nálunk, hogy nem akarunk neutron bombát! A '74-es esztendőt kinn töltöttem a SZU bizonyos katonai körzetében. Láss csodát! Megszűnt a neutron bomba elleni propaganda, miután valamit tettek az oroszok. Berkeken belül: ötven és százötvenezerre becsülték a kínai veszteségeket! A mai napig nem látok hivatalos adatot mind két oldal veszteségeiről.
'75-ben megkezdem sorkatonai szolgálataimat, majd záróakkordként elfoglalhattam Munchent egy pc.hadosztály keretén belül, miután a légierőtől kapott két taktikai atomot.
Üdv

Különleges időszak lehetett. Mit tapasztaltál kint ekkoriban?

Csak mert Szu-27-es topic! :)

Igyekeztem utána olvasni olyan fórumokon a történéseknek, ahol azon alakulatok személyzetei osztják meg emlékeiket, amik részt vettek az 1969-es eseményekben. Ez alapján a Szovjet Frontlégierő oldaláról, csak egyetlen egy egység, a 114. frontbombázó ezred vett részt minimálisan a harcokban. Az Ukrán SzSzk-ból, 1966-ban települt az ezred kijelölt állománya IL-28-asokkal a Bajkálon-túli területre. Évekig jártak ki, váltásokban, míg az 1969 események során a szovjet-mongol-kínai határ háromszögben nyolc FAB-250-es dobtak le. Ennyi. Az ezred a mai ukrán Szu-24-es ezred közvetlen elődje volt.

Hat év múlva az érintett ezred bajkálon-túli körzetben maradt része, elsők között kapott akkor Kínával szemben sci-finek számító Szu-24-es frontbombázókat:
easternorbat.com/html/733rd_regiment_fencer-a_eng.html

A Szovjet Távol-keleten a Jalu folyó menti összecsapásokban a helyi frontlégierő alakulatainak történetében, csak felderítő bevetésekről emlékeznek meg. De biztos sok titkosnak minősített ügy történt.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
..Két esélye van a túlélésre, egyik az, hogy az ellen paraméteren kívülről indított, a másik meg az, hogy valahogy hazavágja a rávezetést.

+ 1 lehetőség: lézerrel elvakítja közeledő IR rakétát.
(Persze tudom ez még csak nagyobb gépeken és heliken elérhető opció, de nagyobb összegekben mernék fogadni hogy záros határidőn belül harcászati méretű gépeken is megjelenik)

Ha ez bejön akkor mégis csak a régi jó gépágyúra kell átkapcsolni és akkor nagyon nem mindegy hogy kinek az orra fordul hamarabb a másik felé.
 
M

molnibalage

Guest
Az a gond, hogy a TVC hasznossága mellett érvelők nagyjából mindent arra alapoznak, hogy ha az oroszok csinálják akkor biztosan nem hülyeség.
Én kb. valahogy ezt érzem ráadásul van pofája valakinek ezek után még beköpni, hogy szerintük azért nem ismerem el a TVC erényeit, mert több orosz gépen van. Ami valahol azért vicces, mert már a kezdet kezdetétől általánosan írtam, hogy pocsék.

viszont azt a kérdést senki nem teszi fel, hogy vajon nyugaton, annak ellenére, hogy elég komoly kutatások zajlottak a témában, több hajtóműhöz készült is vektoráló szerkezet, miért mondtak le róla mégis?
Konkrétan valódi 3D-s vektorálás tudtommal előbb volt jenki gépen, mint valódi 3D vektorálás oroszban....

Szerintem a TVC egy adott kor gyermeke volt, csak aztán a számtech cuccok fejlődése, ami elhozta az új generációs IR rakéták és sisakcélzók idejét, egyszerűen oka fogyottá tették a TVC-t.
Ez így van, de már a '80-as években is okafogyott volt nyugati szemmel, ha az R-73 minden papíron és videón látott képességét elfogadjuk. Már akkor sem volt értelme és az USAF meg nem is csak a közvetlen harcászati előnyök miatt, hanem a sérült repterek + leszállási úthossz miatt vizsgálta. Ami szerintem meg elve ökörség, mert ha egy repteret szétkaptak ennyire, akkor onnan TVC-s vagy bármilyen gépet üzemeltetni hosszútávon elég meredek... Ha a beton szét van kapva, akkor már sanszosan más is.

Ugyanakkor a magam részéről azért simán kinézem az oroszokból, hogy néhány nagyfejesnek megmutatták, hogy micsoda manőverekre képes a gép+megmutagatták neki azt a makettes cuccot, hogy hogyan manőverezi ki a rakétát és ezért került TVC az orosz gépekbe. A szaturn örül mert kapott több pénzt a fejlesztésre meg 1,5szeres áron lehetett a hajtóműveket szállítani, meg marketing anyagnak is jó
Ha a védelmi iparban tényleg ilyenek történnek az elég durva lenne. Az azt mutatán, hogy félelemetes technikai tudás és erőforrások egy csapat idióta kezében vannak...

Egyébként meg én azt is egyfajta bullshit szövegnek tartom, hogy ha majd lesz PAKFA meg J20, akkor majd ugyanúgy minden WvR lesz. Ugyanis a mai világban nem egyedül röpködő gépek vannak, hanem hálózatalapú hadviselés. Vagyis egy gép láthat mindent, amit egy AWACS, a többi gép vagy éppen a földi radarok. Arról nem is beszélve, hogy a gép szenzora sem csak a radarból áll, lehetnek IR érzékelői, besugárzásjelző stb..
.
Abban tényleg igazuk van, hogy a jelenlegi fegyverek esetén a klasszikus BVR-nak kb. vége. A probléma az, hogy az aktív radaros rakétánál valaminek mindenképpen kell MCG-t adni. A nem egyenszilárd RCS csökkentett F-35 erre oldalról még elég jó esély lehet, na de szemből vagy F-22 ellen már az ember azért hümmög. Jelenleg minden rávezetési rendszer számol a normális értelmeben vett korai felderítéssel nincs kombinált megoldást a steath megkerülésére igazából. Az egyik legjobb (?) út a középhatótávolságú MCG + IR végfázis lenne, ha mindig tökéletes idő lenne...
 

blaze

Well-Known Member
2013. október 5.
865
274
63
<blockquote rel="blaze">
..Két esélye van a túlélésre, egyik az, hogy az ellen paraméteren kívülről indított, a másik meg az, hogy valahogy hazavágja a rávezetést.

+ 1 lehetőség: lézerrel elvakítja közeledő IR rakétát.
(Persze tudom ez még csak nagyobb gépeken és heliken elérhető opció, de nagyobb összegekben mernék fogadni hogy záros határidőn belül harcászati méretű gépeken is megjelenik)

Ha ez bejön akkor mégis csak a régi jó gépágyúra kell átkapcsolni és akkor nagyon nem mindegy hogy kinek az orra fordul hamarabb a másik felé.
</blockquote>

És ehhez mi kell? JOBB SZENZOROK. Bingó, ugyanott vagyunk.

Jogos a felvetés, de annyit hozzá tennék, hogy kurvára nem egyszerű feladat, egy több Mach-al közeledő rakéta szenzorát hatásosan hosszabb ideig lézeres elnyomás alatt tartani (feltételezem a rávilágítás nem teszi tönkre a szenzort, csupán megvakítja az időtartamra, ahogy mondod). Akkor meg főleg nem, ha az a rakéta 30+ G-vel jön utánad. Arról szó se, hogy az se biztos, hogy bármilyen ilyen rendszer teljes lefedettséget fog adni. Meg az sem lehetetlen, hogy a rakéta és a gép között legyen valami datalink, akár szenzor kaput esetén is DAS és a többi szenzor segítségével tud működni, ha már ennyire furusztikus dolgokat akarunk elképzelni.

Továbbá az indítások észlelése is elég problémás lehet. Én azt gondolom, hogy lézeres védelem önmagában nem indokolja a gépágyú használatot. Van helyette radaros rakéta, vagy olyan szögből indítasz IR-t, ahonnan nem számít rá / a lézer nem ér oda. Gépágyút majd akkor amikor spórolni kell a fegyverrel vagy már nincs fegyver és tényleg nincs más választás. Gyorsan manőverező cél ellen még a legjobb gépágyú célzási rendszerek sem biztosak (és a bizonytalanság szintje messze nagyobb bármilyen modern rakétánál). Semmi garancia, hogy első próbálkozásnál leszeded a célt, legtöbb esetben körülményes az egész és sokat kell vele vergődni, nagy koncentrációt igényel. Egyszerűen túl sebezhetővé tesz, bármilyen más gép simán lelőhet kívülről, védekezni gyakorlatilag nem tudsz.
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
<blockquote rel="akagi">Galcom!
Ha, jól emlékszem, akkor '73-ban történt határincidens a kínai- SZU
határon az Amur középső folyásának két szigete körül. Több összetűzésre is sor került!
Tudod abban az időben ment a propaganda nálunk, hogy nem akarunk neutron bombát! A '74-es esztendőt kinn töltöttem a SZU bizonyos katonai körzetében. Láss csodát! Megszűnt a neutron bomba elleni propaganda, miután valamit tettek az oroszok. Berkeken belül: ötven és százötvenezerre becsülték a kínai veszteségeket! A mai napig nem látok hivatalos adatot mind két oldal veszteségeiről.
'75-ben megkezdem sorkatonai szolgálataimat, majd záróakkordként elfoglalhattam Munchent egy pc.hadosztály keretén belül, miután a légierőtől kapott két taktikai atomot.
Üdv

Különleges időszak lehetett. Mit tapasztaltál kint ekkoriban?

Csak mert Szu-27-es topic! :)

Igyekeztem utána olvasni olyan fórumokon a történéseknek, ahol azon alakulatok személyzetei osztják meg emlékeiket, amik részt vettek az 1969-es eseményekben. Ez alapján a Szovjet Frontlégierő oldaláról, csak egyetlen egy egység, a 114. frontbombázó ezred vett részt minimálisan a harcokban. Az Ukrán SzSzk-ból, 1966-ban települt az ezred kijelölt állománya IL-28-asokkal a Bajkálon-túli területre. Évekig jártak ki, váltásokban, míg az 1969 események során a szovjet-mongol-kínai határ háromszögben nyolc FAB-250-es dobtak le. Ennyi. Az ezred a mai ukrán Szu-24-es ezred közvetlen elődje volt.

Hat év múlva az érintett ezred bajkálon-túli körzetben maradt része, elsők között kapott akkor Kínával szemben sci-finek számító Szu-24-es frontbombázókat:
easternorbat.com/html/733rd_regiment_fencer-a_eng.html

A Szovjet Távol-keleten a Jalu folyó menti összecsapásokban a helyi frontlégierő alakulatainak történetében, csak felderítő bevetésekről emlékeznek meg. De biztos sok titkosnak minősített ügy történt.

</blockquote>
Nem kritika akart lenni részemről, hanem csak egy morzsányi info.
Már abban az időben is az orosz lokátor technika mikroelektronika digitalizálásáért voltam jelen 1974-ben! (Mikor jelentek meg az első hordozható színes Junyoszt TV-k?). Mert, már akkor integrált áramköröket tartalmazott a szín és a végfok! (Orosz gyártmány!).
 

Galcom

Well-Known Member
2010. július 2.
975
3 436
93
Különleges időszak lehetett. Mit tapasztaltál kint ekkoriban?

Nem kritika akart lenni részemről, hanem csak egy morzsányi info.
Már abban az időben is az orosz lokátor technika mikroelektronika digitalizálásáért voltam jelen 1974-ben! (Mikor jelentek meg az első hordozható színes Junyoszt TV-k?). Mert, már akkor integrált áramköröket tartalmazott a szín és a végfok! (Orosz gyártmány!).

Nem gondoltam, hogy az lenne, azért is kérdeztem a fenti kérdést.
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 459
11 490
113
Ha a védelmi iparban tényleg ilyenek történnek az elég durva <b>lenne</b>. Az azt mutatán, hogy félelemetes technikai tudás és erőforrások egy csapat idióta kezében vannak...
Lenne?
Számtalan példa volt rá a múltban is és van rá a jelenben is.
Ne feledd, ahhoz, hogy valaki nemhogy védelmi miniszter legyen, de egy ország vezetője, ahhoz nem kell semmiféle papír.
Lassan már a felületkezelő menedzsereknek is előírják a kreditpontos továbbképzést, a politikához még pszichológiai alkalmasságot sem vizsgálnak.
PÁV 5 évente? Ne vicceljünk már kérem...
/A választások meg ugye nem alkalmasságról szólnak, ugyanis nem szakemberek bírálják el kicsiszolódott tesztek alapján az alkalmasságot, hanem a nép, az istenadta nép.../
Szóval Molni, <b>sehol</b> a világon ne keress rációt a fegyverbeszerzésekben. Sem.:-(
Szerintem.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
<blockquote rel="blaze">
..Két esélye van a túlélésre, egyik az, hogy az ellen paraméteren kívülről indított, a másik meg az, hogy valahogy hazavágja a rávezetést.

+ 1 lehetőség: lézerrel elvakítja közeledő IR rakétát.
(Persze tudom ez még csak nagyobb gépeken és heliken elérhető opció, de nagyobb összegekben mernék fogadni hogy záros határidőn belül harcászati méretű gépeken is megjelenik)

Ha ez bejön akkor mégis csak a régi jó gépágyúra kell átkapcsolni és akkor nagyon nem mindegy hogy kinek az orra fordul hamarabb a másik felé.
</blockquote>


Dolgoznak rajta.

http://aviationweek.com/defense/northrop-develops-laser-missile-jammer-f-35

http://tinyurl.com/htcdkdl
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
misinator!
PÁV 5 évente? Ne vicceljünk már kérem...
Nekem csak a PAV 3 és 2 van meg! Az egyes a pilótáké!
Tehát nincs ötös, csak a lottóban! :))
Komolyra fordítva: A "józan paraszti ésszel" többre mennék a politikában, mint a jogtudományosságban jártas és a történész végzettségűekkel!
Bocsika!
Van olyan diplomám, ami nem fér be a többi bizonyítványom közé, pedig van egy dossziéra való. (mint nyugdíjas,kitörölhetem velük a ..!). Még sem mennék el politikusnak! D
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 459
11 490
113
ÁÁÁÁÁ...Már értem a beszédit! :)
Nem PÁV5 évente, hanem PÁV 5 évente.
Mivel munkámhoz nem szükséges sem az 1, sem a 2, így én csak a PÁV3-ra jelentkeztem/teljesítettem.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 829
113
molnibalage

<i>"Hm...? Mikor jutunk már el oda végre, hogy sikerül lehetároni azt tisztességesen, hogy mégis mi a búbánatos péklapátról beszélünk...? Nem érzed azt vércikinek, hogy annyire pongyolán fogalmazol, hogy még egyszerű számolást sem lehet megejteni? "</i>

Az összes típust felsoroltam és azt is, hogy miből mennyit gyártottak. Ha ez neked nem elég konkrét akkor a te készülékedben van a hiba....
De kb. az összes többi reagálásod ilyen színvonalú. Ezt pedig én meguntam, további jó önámítást ;-)

Galcom

Az orosz légierő szét volt osztva, hiszen nagy országról beszélünk és Kína is valós fenyegetés volt akkor.
Szerintem valós háborús fenyegetés esetén nem tartott volna sokáig áttelepülnie a légierőnek, oda ahol a konfliktus várható. (Legyen az kelet vagy nyugat)