Szu-27 / Szu-30 / Szu-33 / Szu-35 Flanker (Szuhoj)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 466
19 050
113
Mert ezekkel a jó kis gépekkel erőt kéne mutatni a szomszédoknak Na de hát sajnos nincs mivel :oops::oops::oops:
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 426
63 744
113
De gyakorolják is, vagy csak még mindig maradt kuriózumnak? És miért nem gyakorolják légiharc fegyverzettel is? Vagy csak képek nincsenek?
Alapból nem repülnek szinte soha légiharc fegyverzettel gyakorló repüléseket, de még gyakorló függesztménnyel is igen ritkán. Viszont a manővereket minden Szu-30SzM és Szu-35Sz típusvizsgás hajózóval megrepültetik. Erre volt jópár videó, Lipeckből de még Domnából is. Érdekes, hogy a teljes Bogdan, Vascsuk, vagy Averjanov műsorból az alakulatoknál szinte csak a "Stoper" manővert gyakoroltatják, ami előreveti, hogy a többinek (Kulbit, Kobra, Horog) nem sok hasznát látják ők se. Azaz tudjon mindenki kijönni lapos dugóhúzóból, meg képes legyen különféle extrém legyezőfordulókat véghezvinni. És láss csodát, nincs ez másképp a lényegében típustestvér maláj, vagy indián légierőben sem. És újra csak hangsúlyozom, hogy oroszéknál, a szuhojosoknál nekem nem rémlik, hogy olyan nagyon használnának bármiféle gyakorló függesztményt, akárcsak mezei útvonalazáshoz is. Ezekhez képest még a mieink is többet repültek a 29-esekkel úgy, hogy valami gyakorló rakétából legalább egy volt a gépen. A szíriai kontingens az kivétel, de ott sincsenek agyonpakolva a gépek, viszont legalább a Szu-35-ösöktől lehetett látni egy-két erősen beszűkített fordulózgatást nagy magasságú repülésen.
 

Pocok75

Well-Known Member
2010. április 19.
2 825
2 550
113
Köszi a válaszokat! Én mint laikus azért csodàlkozom a tényen, hogy nincs semmi gyakorló rakéta függesztve vagy csak nagyon ritkán. Súlymakett vagy valami. Hogy gyakorolnak így pl infra elfogást? Vagy nem kell manapság ilyen?
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 426
63 744
113
Nem ez nem vicc, náluk tényleg nem nagyon nvan békeidő. Amúgy meg, Lakenheath-ben a normál "békeidős" kiképzési napon én F-15C-t, D-t de még E-t is jóformán csak pótosokkal láttam repülni, szóval akad azért jócskán kivétel.
A Szu-27-es családnál meg ugye nincs pótos, a TGP-t meg en bloc az orosz légierőben ne keressük.

Ok nélkül nem nagyon repdes senki függesztménnyel.
 
  • Tetszik
Reactions: Python

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 426
63 744
113
Köszi a válaszokat! Én mint laikus azért csodàlkozom a tényen, hogy nincs semmi gyakorló rakéta függesztve vagy csak nagyon ritkán. Súlymakett vagy valami. Hogy gyakorolnak így pl infra elfogást? Vagy nem kell manapság ilyen?

Ott van a KOLSz/OLSz, amúgy is az fog rá, a rakéta csak visszajelez. Ezutóbbi művelet pedig elhagyható, ha csak maga az elfogás gyakorlása a cél.
 
  • Tetszik
Reactions: Python and fip7

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 883
10 014
113
Nagyon vicces volt...

Most elkezdhetnènk vitatkozni oldalakon àt arról, hogy mik a különbsègek az amerikai ès az összes többi orszàg katonai doktrinài között. Illetve azon is, hogy az USA mennyi hàborúban vett/vesz rèszt az elmúlt 20 èvben ès az összes többi orszàg mennyiben vett rèszt. De felesleges.
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 457
11 487
113
Alapból nem repülnek szinte soha légiharc fegyverzettel gyakorló repüléseket, de még gyakorló függesztménnyel is igen ritkán. Viszont a manővereket minden Szu-30SzM és Szu-35Sz típusvizsgás hajózóval megrepültetik. Erre volt jópár videó, Lipeckből de még Domnából is. Érdekes, hogy a teljes Bogdan, Vascsuk, vagy Averjanov műsorból az alakulatoknál szinte csak a "Stoper" manővert gyakoroltatják, ami előreveti, hogy a többinek (Kulbit, Kobra, Horog) nem sok hasznát látják ők se. Azaz tudjon mindenki kijönni lapos dugóhúzóból, meg képes legyen különféle extrém legyezőfordulókat véghezvinni. És láss csodát, nincs ez másképp a lényegében típustestvér maláj, vagy indián légierőben sem. És újra csak hangsúlyozom, hogy oroszéknál, a szuhojosoknál nekem nem rémlik, hogy olyan nagyon használnának bármiféle gyakorló függesztményt, akárcsak mezei útvonalazáshoz is. Ezekhez képest még a mieink is többet repültek a 29-esekkel úgy, hogy valami gyakorló rakétából legalább egy volt a gépen. A szíriai kontingens az kivétel, de ott sincsenek agyonpakolva a gépek, viszont legalább a Szu-35-ösöktől lehetett látni egy-két erősen beszűkített fordulózgatást nagy magasságú repülésen.

Ott van a KOLSz/OLSz, amúgy is az fog rá, a rakéta csak visszajelez. Ezutóbbi művelet pedig elhagyható, ha csak maga az elfogás gyakorlása a cél.

Az első kérdésem:
Az nem kelt "hamis rutint"az orosz hajózóknál, hogy a függesztmények súlya és légellenállása nélküli géppel végzett gyakorlórepülések értelemszerűen "fürgébb" teljesítményt mutatnak, mint amikor esetleg szükségük lenne rá élesben, s akkor jön a döbbenet, hogy a megismertnek vélt manőverezőképesség közeli légi harcban , lustább: "nem annyi az annyi"?

A második kérdésem; KOLSz/OLSz:
Ezek szerint annyira nem tartják elsődleges fontosságúnak a manőverező légiharc gyakorlását, mint amennyire láttatják a repülőnapok - a témában laikus - nézőközönségének az ebben való erősségüket, sugallják értékrendi helyét a saját légierejükben?

Összességében ezek szerint náluk a TVC leginkább repülésbiztonsági, repülőgép uralhatósági eszköz?

Bár mintha már írtál volna - erről is - az általam aláhúzott, kiemelt részre gondoltam:

Nem rosszak a meglátásaid, de egy ponton kiegészítenélek. A Szu-35BM program kezdetének kezdetén (~2003 környékén) kifejezetten szempont volt azon hajózók véleményének figyelembe vétele az Orosz Légierő állományából (és nem a Szuhoj berepülőpilótái közül), akik egyszerre rendelkeztek szakszóval a Szu-27-eshez és a jóval kisebb és valamivel kezesebb MiG-29-eshez is. Az ő egyöntetű véleményük szerint bár mindenben kényelmesebb a Szu-27-es, de a hossztengely mentén az orsózó szögsebessége egyfelől alacsonyabb, másfelől a reakcióidő nagyobb, harmadrészt a jókora gép tehetetlensége is nagyobb, így óhatatlanul is rápörög kb egy negyed fordulatot a gép, ha az ember külön erre nem figyel oda.
Másik nagy hátránya pedig maga a híres (és időnként sajnos hírhedt) előnye, vagyis az öngerjesztő módon nagy állásszögre törekvési hajlam. Ez még nem a kobra, ahhoz ugyanis ki kell kapcsolni az FbW állásszöghatároló rezsimét, de a gép aerodinamikailag és tehetetlenségénél fogva is hajlamos a jelentős sebességvesztésre, ami miatt egy idő utána kormányozhatósági határ alá lassulhat.

Összehasonlításképp, az F-15-össel az átmeneti, dinamikus maximális állásszög olyan 40 fok környékén van, de efelett maga a sárkány megfogja a gépet, míg az FCS-nek nevezett sajátos kontroll kitéríti az oldalkormányt, ugyanakkor a gép hajlamos a hossztengely körül oszcillálni. Rövid ideig, mert a gép ezt a tartományt nagyon hamar elhagyja. Amúgy ez az oszcilláció elsősorban a nagy állásszögnél megfigyelhető csúszási hajlam miatt van.

Tekintsük meg az idevágó filmfelvételt, ahol is látszik, hogy ha egy 15-össel nagy szögeken akarunk repülni, igen gyors reflexekre van szükség:


Mint köztudomású, a Szu-27-es gépcsaládnál az UB gépek mintegy 760 kg-al nehezebbek, mint az együléses verziók és sajna a legtöbb földközeli műrepüléses katasztrófa ezekkel a verziókkal történt. Igaz, hogy ott önmagában a kétüléses gép és a kooperálás pillanatnyi hiánya a legtöbbször visszaköszönő fő ok, de a közvetlen probléma a nagy szögeken történő öngerjesztő belassulás és az ebből eredő megfoghatatlan magasságvesztés volt.

A Szu-35Sz több mint 2000(!) kg-al nehezebb, mint egy alap Szu-27-es, mégis az új FbW miatt a gép kormányzása direktebb lett, a TVC miatt a gép úgy viselkedik, mintha könnyebb lenne, állásszöghatár nincs, a nagyobb tolóerőtartalék előnyét pedig nem kell ecsetelni.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 113
82 848
113
misinator
Az orosz légierő pilótái minden évben éles (rakétákkal)gyakorló repuléseken is részt vesznek hadgyakorlatok formájában. Sot éleslovészetet is gyakorolnak .Minden évben megrendezik az Avidarts versenyt, ezenkívul idén sor kerul a nagyszabásu "Nyugat 2017" hadgyakorlatra is.
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 457
11 487
113
misinator
Az orosz légierő pilótái minden évben éles (rakétákkal)gyakorló repuléseken is részt vesznek hadgyakorlatok formájában. Sot éleslovészetet is gyakorolnak .Minden évben megrendezik az Avidarts versenyt, ezenkívul idén sor kerul a nagyszabásu "Nyugat 2017" hadgyakorlatra is.

Köszönöm; akkor félreértettem ezt a részt:(.
Most már csak a TVC-re adott "végső válaszra" várok.;)
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Nem tudom, hogy van-e ilyen felvétel, én speciel sose láttam.
De tisztázzunk valamit. Nagy túlterhelésű manőver TVC-vel? Nem jellemző. A legtöbb TVC-s manőver 4.5 - 6g között terheléssel hajtódik végre. Alacsony sebességgel, nagy állásszögön, komoly dinamikus sebességvesztéssel.

"Alacsony sebességgel, nagy állásszögön, komoly dinamikus sebességvesztéssel."


Na igen, ezt ki kéne tenni a főoldalra kb. Hátha megértené mindenki, ha már a fizika nem megy nekik.
 
  • Tetszik
Reactions: Pocok75

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 827
47 212
113
"Alacsony sebességgel, nagy állásszögön, komoly dinamikus sebességvesztéssel."


Na igen, ezt ki kéne tenni a főoldalra kb. Hátha megértené mindenki, ha már a fizika nem megy nekik.
Repülésbizonság+marketing. Horror ár+problémás üzemeltetés+csökkentett élettartam. Maguknak is, 5 genre is. Igen, ja meg fizika...

Az hogy már eddig is le lett írva pl. az, hogy az új fwb vel kezesebb lett az egész gép, jobb lett a roll rate amelyre alapozva kb az összes legyező alapú alap de IGEN HASZNOS légiharc manővert gyakorolják is az átlag pilóta szintjén, plusz pontosabban irányítható és nagyobb határok közt repülhető lett az ADOTT SÂRKÁNY, az ne legyen neked sem érdekes, ahogy az sem, hogy molni valóban már betolt ide olyan érveket néha, hogy az mindent alulmúlt, pl mig 25 re hivatkozott hogy légiharc közben hogy az 700 CAS al repült, bizonyítva hogy úgysem lesz tvc releváns légiharcnál mert kb 0.7 M nél lekapcsol, mindezt supermanőverező gépcsalád vitánál, majd hogy a tvc s f22 azért is nyert a nem tvc s f23 ellen, mert az a csoport "gazdagabb" volt, jobban belefért nekik a bukás... Ehhez miért nem szakértessz hozzá? Hol van az az ember, aki beszélt olyan pilótával, aki repült ilyennel, és olyannal is, adott sárkányon? Hol vannak a Su 30 mki/mkk/Su 35 adatok? Hol kapcsol le egyáltalán MOST a tvc a 35 ön, ha 10+ éve állítólag M0.7 volt az indiai 30 mki-n, alap hogy a fiatalabb és SAJÁT, nem kacsaszárnyas, de erősebb sárkánnyal rendelkező 35 ön is ott fog?!

Miért vagytok beszűkülve ennyire arra, hogy mi történik a repnapokon, miről adnak ki videót?
Ezek alapján a VVS nek nincs még fegyverzete sem a gépeihez, ugye? Aztán embargó mellett jelenleg majd 4x intenzitással vannak ott Szíriában, az Usa hoz képest is...
Ment a rinya, hogy nincs Arh rakéta, azt ahogy lelőtték a 24 est, lett. Ment az is, hogy korszerű infrásuk sincs. Azt olvasom itt az adott fórumot, először leírta molni, hogy jó, az R73/74 család kinematikájával semmi baj nincs, de az irányítás... Azt most már látom azt is, hogy az igla feje felskálázva, mondjuk nem is olyan rossz, meg elég zavarvédett is... Erre még ráfűzném akkor én, hogy skálázd ezt tovább R27 Et méretre is nyugodtan, etc etc. Ja, azt is sikeresen megbeszéltük, hogy az ilyen csodaszavak, mint: dual thrust, loft, loal, hobs nem csak a nyugati rakéták sajátja. Az hogy nem erőltetik mindenhol pl. a dual thrustot, koncepció, és nem nemtudás, vagy hülyeség.

A pénz szüke az IGAZ, a hülyeség, a szűkös anyagi források herdálása viszont mostanában NEM a VVS re... Ezért sem értem azokat, akik mennek Molni után, hiányos infokra, és F16 adatokra alapozva elhiszik a problémás/drága csapnivaló ár/érték arányú Tvc-t úgy, hogy pl a variaszárnnyal ellenben ez át lesz mentve a next gen Rus vadászba. Miért??!
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Repülésbizonság+marketing. Horror ár+problémás üzemeltetés+csökkentett élettartam. Maguknak is, 5 genre is. Igen, ja meg fizika...

Az hogy már eddig is le lett írva pl. az, hogy az új fwb vel kezesebb lett az egész gép, jobb lett a roll rate amelyre alapozva kb az összes legyező alapú alap de IGEN HASZNOS légiharc manővert gyakorolják is az átlag pilóta szintjén, plusz pontosabban irányítható és nagyobb határok közt repülhető lett az ADOTT SÂRKÁNY, az ne legyen neked sem érdekes, ahogy az sem, hogy molni valóban már betolt ide olyan érveket néha, hogy az mindent alulmúlt, pl mig 25 re hivatkozott hogy légiharc közben hogy az 700 CAS al repült, bizonyítva hogy úgysem lesz tvc releváns légiharcnál mert kb 0.7 M nél lekapcsol, mindezt supermanőverező gépcsalád vitánál, majd hogy a tvc s f22 azért is nyert a nem tvc s f23 ellen, mert az a csoport "gazdagabb" volt, jobban belefért nekik a bukás... Ehhez miért nem szakértessz hozzá? Hol van az az ember, aki beszélt olyan pilótával, aki repült ilyennel, és olyannal is, adott sárkányon? Hol vannak a Su 30 mki/mkk/Su 35 adatok? Hol kapcsol le egyáltalán MOST a tvc a 35 ön, ha 10+ éve állítólag M0.7 volt az indiai 30 mki-n, alap hogy a fiatalabb és SAJÁT, nem kacsaszárnyas, de erősebb sárkánnyal rendelkező 35 ön is ott fog?!

Miért vagytok beszűkülve ennyire arra, hogy mi történik a repnapokon, miről adnak ki videót?
Ezek alapján a VVS nek nincs még fegyverzete sem a gépeihez, ugye? Aztán embargó mellett jelenleg majd 4x intenzitással vannak ott Szíriában, az Usa hoz képest is...
Ment a rinya, hogy nincs Arh rakéta, azt ahogy lelőtték a 24 est, lett. Ment az is, hogy korszerű infrásuk sincs. Azt olvasom itt az adott fórumot, először leírta molni, hogy jó, az R73/74 család kinematikájával semmi baj nincs, de az irányítás... Azt most már látom azt is, hogy az igla feje felskálázva, mondjuk nem is olyan rossz, meg elég zavarvédett is... Erre még ráfűzném akkor én, hogy skálázd ezt tovább R27 Et méretre is nyugodtan, etc etc. Ja, azt is sikeresen megbeszéltük, hogy az ilyen csodaszavak, mint: dual thrust, loft, loal, hobs nem csak a nyugati rakéták sajátja. Az hogy nem erőltetik mindenhol pl. a dual thrustot, koncepció, és nem nemtudás, vagy hülyeség.

A pénz szüke az IGAZ, a hülyeség, a szűkös anyagi források herdálása viszont mostanában NEM a VVS re... Ezért sem értem azokat, akik mennek Molni után, hiányos infokra, és F16 adatokra alapozva elhiszik a problémás/drága csapnivaló ár/érték arányú Tvc-t úgy, hogy pl a variaszárnnyal ellenben ez át lesz mentve a next gen Rus vadászba. Miért??!


Nézd, engem a körítés nem érdekel. TVC harcászati hasznosságáról van szó. Hogy mennyibe kerül, azt nem tudjuk. Molni szerinte sokba, de ez csak az ő véleménye, amit nem igazán tud egzakt adatokkal alátámasztani. És most végre a HTKA egyik legnagyobb szaktekintélye is kimondta a nyilvánvalót. Vagyis hogy, gépágyús közelharc kivételével csak akkor van értelme, ha az adott félnél nincs HOBS rakéta.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 827
47 212
113
Nézd, engem a körítés nem érdekel. TVC harcászati hasznosságáról van szó. Hogy mennyibe kerül, azt nem tudjuk. Molni szerinte sokba, de ez csak az ő véleménye, amit nem igazán tud egzakt adatokkal alátámasztani. És most végre a HTKA egyik legnagyobb szaktekintélye is kimondta a nyilvánvalót. Vagyis hogy, gépágyús közelharc kivételével csak akkor van értelme, ha az adott félnél nincs HOBS rakéta.

Ja értem, de akkor azért álljunk már meg egy pillanatra!. Az egész onnan indult nálam, mikor feketén fehéren ki lett mondva, Balázs által, hogy a TVC egy félresikerült valami, semmi valós képességnövekedést nem hoz, és azt is brutál áron/ és horror szervíz igénnyel, szar hadrafogahtósággal és rövid élettartammal hozza, hogy több ezer óránként megment max 1 átesett gépet, és hülye arabokat/ nem hozzáértő politikusokat - a repnapok közönségét elkápráztassa. Tehát egy alapjaiban hibás/megkésett konstrukció, volt aki a variaszárnyhoz hasonlította.

Nem állítottam SOHA azt, hogy ez a TVC az wunderwaffe lenne, annyit állítottam, hogy visszább az agarakkal, szerintem ha használják, és TERVEZIK még tovább használni, két verzió van: 1. Vagy nem annyira drága, és szar üzemeltetni, hogy pusztán már a repülésbiztonságért ne érné meg, és köszönő viszonyban sincs a valóság, és Balázs elképzelése a költségvonzatairól a TVC-nek, vagy a 2. verzió az az, hogy amennyivel több a költség, attól arányaiban többet nyújt, valós képességben.
Sosem állítottam olyat, hogy a TVC miatt lelőhetetlen lesz bármelyik szupermanőverezhető vadászgép, mert kikerüli majd a rakétákat, erre konkrétan írtam, hogy ugyan olyan marketing szar, mint a mindent látó DAS a másik oldalon.

Annyit viszont megjegyeznék még, hogy bár a rakétákat ez nem fogja kivédeni, de nyilvánvalóan segíti a manőverezést, minden magasságon a jellemző légiharc és utazó sebességén a vadászgépeknek, jobb mozgékonyságot generál, amely előny. Ha 5%, akkor 5%, de előny. Ahogy a konkrét Szuhoj sárkányon meg esélyesen még egy csomó stabilitás és egyéb problémát ki lehetett vele küszöbölni.

S itt jön be az, hogy ezt nem lehet F-16 supplementtel levezetni...
 
  • Tetszik
Reactions: fip7