Szu-57 / Su-57 Felon / PAK-FA (T-50) / FGFA (Szuhoj, Oroszország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Kulso_54

Well-Known Member
2010. június 14.
2 981
6 004
113
Dudi, én úgy tudom, h a kínaiak modernizálták maguknak, és nem ők a kínaiaknak, de lehet tévedek.
És ha most rendszerbe is áll az r77 még mindig füstöl és úgy tudom az élettartamuk is siralmas.

Azért az r77 a znem az az R-77-1, és szerintem igazán nem ismerheted az élettartalmát meg nagyon senki sem(!).
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 456
14 364
113
Van egy olyan sanda gyanúm, hogy nem rendszeresítették az R-77-et. Amit láttunk, azok a Szíriában lévő gépeken voltak. Lehet szükségmegoldás volt, hogy ne álljanak letolt gatyával a török légierő előtt.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 521
64 582
113
A füst kérdése érdekes dolog, mert a gyér füsttel bíró nyugati rakétaüzemanyag keverékek fajlagos tolóereje is kisebb.
Példaképp, ha azt nézzük, hogy az egykor volt R-37-es hajtóműve is bizonyára komoly füst és kondenzcsík képző volt, de 200km felett ért el találatot, akkor be kell hogy lássuk, a repülés célponthoz közeli szakaszán már nincs számottevő vizuális jel, ami alapján a közeledést érzékelni lehet.
IR tartomány az más kérdés, de ezen a minimalizált füstképzésű nyugati rakéták se segítenek.

Az R-77-1-es jelenleg éles csapatpróbán van szíriában négy darab Szu-35Sz-en, le se nagyon szerelik őket, a le- és felszálláskor jelentkező terhelések folyamatosan érik a fegyvereket.
Ugyanez párhuzamosan zajlik Dzemgiben, a távol-keleten, szóval bármit is tud élettartamban ez az új fegyver, arról most gyűlik a tapasztalat.
De ne feledjük, hogy ezzel párhuzamosan a sokszor lesajnált R-27-esek infra verziója is fel-le száll a géppel együtt, azaz gyűlik a tapasztalat azokkal is.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
"25 évvel az AIM-120A után végre rendszeresítenek aktív radaros rakétát..."

Láttuk egy gépen ebből azért még nem jelenthető ki, hogy rendszeresítve van, max, hogy rendszeresítés alatt áll.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 236
83 361
113
Van egy olyan sanda gyanúm, hogy nem rendszeresítették az R-77-et. Amit láttunk, azok a Szíriában lévő gépeken voltak. Lehet szükségmegoldás volt, hogy ne álljanak letolt gatyával a török légierő előtt.

Akkor rossz a memóriád. Keresd vissza a Szuhojos topikban az információt.
 

amos

Active Member
2015. március 10.
160
59
28
amos
<i>
"Sőt elvileg egy török F-4 emiatt akár komoly előnybe erülhet egy Su-35-el szemben!"</i>

Hát hogyne....

Ez persze nagyon kisarkított, de direkt fogalmaztam így, hogy éreztessem ezen a területen mennyire kellene a fejlesztés és a rendszerbe állítás. Azért az tény, h aktív vezérléssel ugye egy idő után a fantom meg is fordulhat az R-27-nek meg kell a besugárzás. ennyi. találtam is egy megjegyzést:

"A BVR képesség azonban rendelkezésre áll, erre utalt az az információ is, amely szerint 2010-ben az „Anatolian Eagle” gyakorlatra érkezett kínai Szu-27-esekkel végeztek közös feladatokat. Az információk megbízhatósága kérdéses, nem lehet tudni, hogy mennyi benne a realitás és mennyit túloz a nemzeti büszkeség, de állítólag 8:0 „győzelmi” arányt produkáltak a Terminator-ok a kínaiak ellen."

forrás: http://jets.hu/news?id=471
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
<blockquote rel="Mackensen">Van egy olyan sanda gyanúm, hogy nem rendszeresítették az R-77-et. Amit láttunk, azok a Szíriában lévő gépeken voltak. Lehet szükségmegoldás volt, hogy ne álljanak letolt gatyával a török légierő előtt.

Akkor rossz a memóriád. Keresd vissza a Szuhojos topikban az információt.</blockquote>

Ezt én se nagyon értettem... Boki nem egyszer írta már, hogy itt gyártják, ide viszik, bla-bla... Erre most megint előjön, hogy "urban legend"... :D No mindegy, alkudjunk akkor 30 éves lemaradásra, csak fogadjuk már el, hogy már ott van az a szerencsétlen rakéta az orosz gépeken. :)
Az F-22, meg F-35, stb. még úgyis jóval az oroszok előtt van szőröstűl-bőrüstül, akkor ez meg minek? :)
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
17 024
48 937
113
<blockquote rel="fip7">amos
<i>
"Sőt elvileg egy török F-4 emiatt akár komoly előnybe erülhet egy Su-35-el szemben!"</i>

Hát hogyne....

Ez persze nagyon kisarkított, de direkt fogalmaztam így, hogy éreztessem ezen a területen mennyire kellene a fejlesztés és a rendszerbe állítás. Azért az tény, h aktív vezérléssel ugye egy idő után a fantom meg is fordulhat az R-27-nek meg kell a besugárzás. ennyi. találtam is egy megjegyzést:

"A BVR képesség azonban rendelkezésre áll, erre utalt az az információ is, amely szerint 2010-ben az „Anatolian Eagle” gyakorlatra érkezett kínai Szu-27-esekkel végeztek közös feladatokat. Az információk megbízhatósága kérdéses, nem lehet tudni, hogy mennyi benne a realitás és mennyit túloz a nemzeti büszkeség, de állítólag 8:0 „győzelmi” arányt produkáltak a Terminator-ok a kínaiak ellen."

forrás: http://jets.hu/news?id=471
</blockquote>
Ezzel tényleg megint csak az a bajom, amit jeleztem is már, hogy MINDENKI hazudik, és nem meglepően saját maga felé. Mikor Indiai Szu-30MKI találkozott gyakorlaton, US F-15el, az indiaiak azt mondták, oda vissza anyja hátán erőszakolták meg az amcsikat, mikor ugyan ezek mennek vendégségbe Red Flagre, ott az amerikaiak tarolnak, ugyan ez a szitu kb. mindig az IAF vs RAF közt is, attól függ hogy a Typhoon vagy a Szu-30MKI a nyerő, hogy kit kérdezel...
Gondolom török nyilatkozta le a 8:0 át, nem kínai...
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 521
64 582
113
Lenyilatkozhatja a kínai is. Ma már a gyengén szereplés is lehet csúsztatás.

Az oroszok a mai napig dezinformációnak tartják a Raptor közel 20 tonnás(!) üres tömegét, amivel csupán kevesebb, mint két tonnával marad el a MiG-31-es mögött.
Igaz, hogy az F-22-esnek feltűnően "oroszos" főfutói vannak, komoly átmérőjű futószárral, illetve a jókora szárnyfelület és a máig nem biztos, hogy publikus hajtómű teljesítmény (167kN papíron, fékpadon, de ez se biztos, hogy valós adat) adhat okot jó manőverezésre, de még így is van, aki kétségbe vonja, hogy ez az amúgy modern és lényegében az F-15-össel azonos méretű gép ennyire "sűrű" lenne.
 

amos

Active Member
2015. március 10.
160
59
28
Persze ezt nem is vitatom, a cikk is írja, de az is tény, h az új izraeli radar és amraam kombó nem gyenge ellenfél BVR-ben, konkrétan erősebb, mint akármelyik félaktív AA eszköz...őőő na jó R-33 lehet, h kivétel:)
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
17 024
48 937
113
Nagyon sokan elfelejtkeznek/lesajnálják az R-27ET-t. Jelenleg véleményem szerint a világon az egyetlen olyan BVR képes fegyver, ami pl. még az agyonrajongott "stealth" technika ellen is pont ugyan olyan hatásfokkal/távolságról indítható, mint a hagyományos 4+ os gépek ellen. Az hogy nem pakolják tökig vele minden gépüket, még nagyon nem jelenti azt, hogy NINCS, vagy hogy használhatatlan lenne.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 080
59 215
113
amos

Látom beindult a vita, úgyhogy kifejteném azt amit az előbb nem szerettem volna, mert úgy éreztem fölösleges.
A Szu-35-ben lévő Irbis-E adatai előző oldalon ott vannak. De ha nem is hisszük el, akkor is az elég nagy RCS értékkel rendelkező F-4-est esélyes, hogy már 250 km-s távolság környékén látja.
Szerintem a modernizált F-4-s radarja valahol 100-150 km táján láthatja meg a rakétákkal telepakolt Szu-35-öt.
Ebből azért szerintem látszik, hogy óriási taktikai előnye van a Szu-35-nek. Gyakorlatilag megfelelő manőverrel simán oldalba vagy hátba támadhatja az F-4-eseket.

De ha valamiért mégis szemből kellene lőnie, akkor is bőven van ideje jó pozíciót fölvenni.
Például indítás előtt a Szu-35 felugrik 15 km-re meg 1.5 Mach-ra és így jó messzire tudja hajítani az R-27ER/ET-jét. Aztán a Szu-35 visszamegy normális magasságra és sebességre, hogy csökkentse az F-4 indítási zónáját.
Gyakorlatilag mire az F-4 indítási pozícióba kerülne, addigra az R-27ER/ET már legalább fél úton jár.
Ezen nem segít az, hogy a végfázisban (15-20 km) az AIM-120 aktív.
Ha pedig az R-27ET-nek tényleg van LOAL képessége akkor az F-4-nek még ennyi esélye sincs.

A török F-16 esetén szintén hasonló a helyzet.
Az meg, hogy füstöl-e egy BVR rakéta az ilyen nagy indítási távok esetén kb. semmit sem számít.

Továbbá az oroszok a világon másodikként (USA után) gyártottak aktív fejes rakétákat, és csak azért nem volt rendszerben, mert sok R-27 maradt a nyakukon, ellenben pénzük nem volt.
Most már használják ők is az R-77-et. Exportra meg vagy 10 éve eladják, szintén orosz gyártású gépekhez.
 

amos

Active Member
2015. március 10.
160
59
28
Fip7 köszi érdekes fejtegetés. Sztem ha már a 35-ösről beszélünk ami nagy előnye lehet, h mechanikusan és elektronikusan is kitérítheti a sugárnyalábot. Így hatalmas szögeltéréssel dolgozhat. Elképzelhető, h úgy vezet célra egy félaktív rakétát, h közben oldalra kissé hátrafelé még befogva tartja a célt, így megvalósítja majdnem azt amit az amraam aktív fejjel.
Ami viszont valószínű, h a phantom is kap Awacs támogatást és akkor oda az előny ami a nagy felderítési távból adódott.
 
M

molnibalage

Guest
molnibalage

Az a Rakéta már kész volt a 90-es években is csak nem volt rá pénzük ellentétben másokkal sőt Kínának modernizálták is az elektronikát így már képes volt a loftolásra is.

dudi, az feltűnt, hogy a rendszeresítés és nem kifejlesztés szót használtam? Az értő olvasást jó lenne már gyakorolni. De tényleg.

Egy eszközt nem csak kifejleszteni kell, azt használni is kell tudni. Senkit nem érdekel, hogy van egy légiharc rakétád, ha nem telik rá ezért lényegében nincs...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
49 215
81 542
113
amos

Orosz cég kínai pénzből modernizálta a radart.

Kulso_54

Az élettartam békeidőben fontos,egy háborúban nem annyira mert ott nem számít a pénz,ha hetente kell új rakéta akkor hetente kell, ez van.

molnibalage

Igen feltűnt DE csak azért mert az orosz légierő nem rendszeresítette az orosz rakétaipar nincs lemaradva 30 évvel hisz ők képesek előállítani aktív radaros légi harc rakétát.
 
M

molnibalage

Guest
Igen feltűnt DE csak azért mert az orosz légierő nem rendszeresítette az orosz rakétaipar nincs lemaradva 30 évvel hisz ők képesek előállítani aktív radaros légi harc rakétát.
Aktív radaros és aktív radaros közötti is van difi. Az AIM-9X és az R-3Sz is infravörös rakéták...

AZ R-77-re nagyon, de nagyon panaszkodtak az indiaika. Kína is vett 300 db-ot, aztán inkább saját rakétát csinált, még a 2000-es évek közepén.

Akárhogyan nézem, az R-77 minden, csak nem sikertörténet...
 
M

molnibalage

Guest
Egyébként meg ha így nézem, akkor az első éleslövészet az AIM-54-gyel még a '60-as évek közepén végén volt és a '70-es évek elején már szolgálatban volt. Ahhoz képes az R-77 mikori is?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
49 215
81 542
113
molnibalage

Annak a kínai rakétának a lelkét egy Agata nevű cég csinálta...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 456
14 364
113
Dudi, ez igaz, de jobban utánaolvasva lehet mégsem:)
Szinte mindenből két változatot csinálnak export és belső használatra. A két dolgot a szaksajtó meg rendszeresen összekeveri pl HQ9 és FT-2000, vagy PL-12 és SD-10. Namármost mi az export változatúról tudink infókat.