Szu-57 / Su-57 Felon / PAK-FA (T-50) / FGFA (Szuhoj, Oroszország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

amos

Active Member
2015. március 10.
160
59
28
molnibalage
Van egyáltalán olyan orosz AA rakéta, ami siker sztory? Mármint a gyakrolatban is?

Szerintem ez lehet a legfőbb oka, h az orosz gépek a valóságban leszerepelnek, hiszen kiválóan repülnek és a gyakorlatokon is képesek helyzetbe kerülni, de nincs jó eszközük.

Nem véletlen, h Kína is pl. Python másolatait és továbbfejlesztéseit használja és nem az R-73-ét, pedig spec alapján akár jobb is lehetne.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 589
79 778
113
A PL-12 és az SD-10 nem ilyen viszonyban áll egymással ha jól emlékszem.
 
M

molnibalage

Guest
molnibalage
Van egyáltalán olyan orosz AA rakéta, ami siker sztory? Mármint a gyakrolatban is?
Őszintén? Nincs. De ez nem feltétlen a rakétán múlott, hanem alkamazóin és az ellenfél szintjén.

A harcászati gépeknél az orosz rakéták kb. Vietnám elején voltak utoljára egy szinten a jenkivel, amikor be is vetették. Az R-73 papírpon impresszív, de élesben csak Afrikában volt esélye bizonyítani és elég kérdőjeles teljesítménnyel tette...

Nem véletlen, h Kína is pl. Python másolatait és továbbfejlesztéseit használja és nem az R-73-ét, pedig spec alapján akár jobb is lehetne.
Ennek viszotn történelmi oka van. 1961 után a szovjetek semmit sem adtak el Kínának a politikai irányváltás miatt. Izrael meg igen a '80-as években a Python-3 másolatát, ebból lett aszem a PL-8 (így fejből). Ez viszont 30 éve volt. Erősen kétlem, hogy mai napig arra alapoznának Kínában.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Padig arra alapoznak és ez elég beszédes, mivel 90 után megkapták az R-73-at és szartak rá lemásolni, licencelni mittomén.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 589
79 778
113
Mackensen

Minek is vesződnének a másolgatással amikor van nekik teljes tervdokumentáció máshoz,azt egyszerűbb fejleszteni.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Ha jobb lenne akkor megvették volna és az terjedt volna el.
Kínát ezért is érdemek figyelni, mert elég érdekes következtetéseket lehet levonni.
Mondjuk 68 előtt hozzájutottak a szovjet fegyverekhez. Aztán bő 10 év kiesés, de 80 után hozzájutottak a nyugati fegyverekhez (nagyon kevés kivételtől eltekintve szinte mindenhez). Majd 90 után a volt szovjet és legújabb orosz fejlesztésekhez.
Ez azt jelenti, hogy bizonyos rendszerekből sokkal többhöz jutottak hozzá mint amire szükségük van. Érdemes körülnézni ezen a téren.
Ezek közül meg általában egy terjed el széles körben. Miért pont az?
 
M

molnibalage

Guest
Padig arra alapoznak és ez elég beszédes, mivel 90 után megkapták az R-73-at és szartak rá lemásolni, licencelni mittomén.
A PL-8 óta van újab IR rakétájuk is a PL-10, ami igencsak hajaz az next-gen nyugati SR IR AAM-ekre.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Az még nem terjedt el. Jelenleg a PL-8 a legelterjedtebb, kivéve az orosz Szuhojokat.
 

blaze

Well-Known Member
2013. október 5.
865
274
63
A Szu-35-ben lévő Irbis-E adatai előző oldalon ott vannak. De ha nem is hisszük el, akkor is az elég nagy RCS értékkel rendelkező F-4-est esélyes, hogy már 250 km-s távolság környékén látja.
Szerintem a modernizált F-4-s radarja valahol 100-150 km táján láthatja meg a rakétákkal telepakolt Szu-35-öt.
Ebből azért szerintem látszik, hogy óriási taktikai előnye van a Szu-35-nek. Gyakorlatilag megfelelő manőverrel simán oldalba vagy hátba támadhatja az F-4-eseket.

Azt azért érdemes nem elfelejteni, hogy ha nem pont szemből nézed a célt akkor az érzékelési távolság igen jelentős mértékben tud csökkenni, főleg ha pl. beamelnek a gépek vagy egyenesen elfele repülnek tőled. 200 km-es távból meg aztán hajrá bekeríteni egy köteléket mert ahhoz olyan embertelen sokat kell repülni és olyan sokáig tart, hogy addigra a cél kb. nem ott lesz ahol te gondoltad. Ez csak akkor jó, ha már alapból ott van egy másik köteléked ami más irányból érkezik és nem kell neki plusz fél órát vergődnie azért, hogy másik pozícióba kerüljön.

De ha valamiért mégis szemből kellene lőnie, akkor is bőven van ideje jó pozíciót fölvenni.
Például indítás előtt a Szu-35 felugrik 15 km-re meg 1.5 Mach-ra és így jó messzire tudja hajítani az R-27ER/ET-jét. Aztán a Szu-35 visszamegy normális magasságra és sebességre, hogy csökkentse az F-4 indítási zónáját.
Gyakorlatilag mire az F-4 indítási pozícióba kerülne, addigra az R-27ER/ET már legalább fél úton jár.
Ezen nem segít az, hogy a végfázisban (15-20 km) az AIM-120 aktív.
Ha pedig az R-27ET-nek tényleg van LOAL képessége akkor az F-4-nek még ennyi esélye sincs.

Ez a leírt távolságkülönbségnél teljesen irreális te nem fogsz 150 km-en kívül semmit indítani. Azon belül meg elég feltűnő lesz, hogy valaki hirtelen felpattant 15 km-re és M2 körül hasít feléd. Egyébként egy R-77 vagy R-27 kategóriájú fegyver ellen ha 150 km-nél villan be a cél 15 km-en M2-vel még akkor is lesz ideje felkapaszkodni és igen minimálissá tenni az energiabeli hátrányt. Ez csak akkor szopás ha mondjuk 80 km-nél veszed észre mert akkor már nincs idő arra, hogy te energiát gyűjts.

Persze ezt megint úgy írtuk le mint ha az ECM nem is létezne. Az sehol sem garantált, hogy te bármit a wikin kiírt távolságról észlelsz :D
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 832
57 777
113
blaze

Csak arra reagálnék, hogy sehol sem írtam, hogy 150 km-ről tudják indítani az R-27ER. Nem hiszem, hogy képes ilyen messzire elrepülni. Az általam írt körülmények között talán 100 km körül lehet reális.

<i>"Persze ezt megint úgy írtuk le mint ha az ECM nem is létezne. Az sehol sem garantált, hogy te bármit a wikin kiírt távolságról észlelsz :D"</i>

Ezzel teljesen egyet értek. Gondolom a törökök is rendelkeznek valamilyen ECM-el, az oroszoknak meg ott a Hibini.
 
M

molnibalage

Guest
blaze

Csak arra reagálnék, hogy sehol sem írtam, hogy 150 km-ről tudják indítani az R-27ER. Nem hiszem, hogy képes ilyen messzire elrepülni. Az általam írt körülmények között talán 100 km körül lehet reális.

<i>"Persze ezt megint úgy írtuk le mint ha az ECM nem is létezne. Az sehol sem garantált, hogy te bármit a wikin kiírt távolságról észlelsz :D"</i>

Ezzel teljesen egyet értek. Gondolom a törökök is rendelkeznek valamilyen ECM-el, az oroszoknak meg ott a Hibini.
Még 8 km-es magasság és M1.0 történő indítás esetén is erősen kétséges az, hogy az indítási ponttól 70 km távolságra M1.5 sebesség egyáltalán megvan -e...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 832
57 777
113
Most megint olyanra válaszoltál amit nem írtam :)
Én nagyobb sebességet és magasságot írtam! Meg van az előző oldalon ;-)
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 826
47 210
113
<blockquote rel="Mackensen">Padig arra alapoznak és ez elég beszédes, mivel 90 után megkapták az R-73-at és szartak rá lemásolni, licencelni mittomén.
A PL-8 óta van újab IR rakétájuk is a PL-10, ami igencsak hajaz az next-gen nyugati SR IR AAM-ekre.
</blockquote>
A PL-10 az nagyon nem hajaz a nyugati next gen SR IR AAM-ekre. Az egy veréb klón. Szerintem kevered a PL-10 est a PL-9 el.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 826
47 210
113
Közben találtam mindenféle rakétát itt, valóban írják PL-10 nek az IRIS-T hez hasonló 5 vagy next gen IR rakétájukat, de nálam eddig az élt, hogy a PL-10 az rég rendszerben van, és kb. egy Sparrow koppintás, plusz van erről a rakétáról is adat, amit én mondok fent a neten, ill. hivatkozik rá a wiki is, arra amire én emlékeztem. Fura ez a Kínai jelölés...
http://www.janes.com/article/54531/chief-designer-reveals-data-on-china-s-new-luoyang-pl-10-aam

ill. ez: https://en.wikipedia.org/wiki/LY-60_/_FD-60_/_PL10
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 826
47 210
113
Na most melyik a PL-10 akkor, ez a next gen IRIS-T klón, vagy a régi Sparrow koppintás, tehát ez: http://fas.org/man/dod-101/sys/missile/row/ly-60.htm
 
M

molnibalage

Guest
j20-pl-10-3.jpg


http://forum.keypublishing.com/showthread.php?81521-PLA-(All-Forces)-Missiles-2&s=2b2b6dbb14f8f1b222a3df9250b898f4&p=1274659#post1274659

j-10c.jpg



A FAS oldalt inkább hanyagoljátok. Ezer éve nem frissített izé. A kinézetén is látszik, hogy a net melyik korszakából származik...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 826
47 210
113
j20-pl-10-3.jpg


http://forum.keypublishing.com/showthread.php?81521-PLA-(All-Forces)-Missiles-2&s=2b2b6dbb14f8f1b222a3df9250b898f4&p=1274659#post1274659

j-10c.jpg



A FAS oldalt inkább hanyagoljátok. Ezer éve nem frissített izé. A kinézetén is látszik, hogy a net melyik korszakából származik...
Na, hát akkor már csak azt kéne tisztázni, hogy a régi Aspide/Sparrow koppintásuk, az most akkor melyik rakéta, mert én azt is mindenhol PL-10 néven látom...
 
M

molnibalage

Guest
Jó kérdés. A lényeg szerintem az, hogy a Python-3 alapú SR IR AAM A múlté lesz, nem a típusjelzésen van a hangsúly.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
PL-10 az ez:
http://htka.hu/2015/12/09/pl-10-legiharc-raketa/
Az Aspide másolat az PL-11, a sokat szidott ausairpoweren egy csokorba vannak szedve:
http://www.ausairpower.net/APA-PLA-AAM.html#mozTocId280634